Tarcza antyrakietowa
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 26-08-2008 22:21
To należy im współczuć... Niestety...B)
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
dreamer Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2008 22:23
Myślę, że Rosja nie wybuchnie. Za to będzie nadal próbowała na ile sobie może pozwolić. Tak jak teraz to było w Gruzji.
I właśnie pytanie - na ile?

Smutne, że taka nasza ludzka natura tworzenia wzajemnie tłukących się grup :/

Co do zagrożenia, to większym niż Rosja wydaja mi się Chiny. Póki co bardziej opłaca im się handlować z resztą świata, ale też nic z nimi nie wiadomo.

Cokolwiek nie powiedzieć o USA, ogromnie dużo można zarzucić polityce tego państwa, to jednak zdecydowanie lepszy to stan, gdy jest mocarstwem, niż gdyby najpotężniejszym państwem miały być np. Chiny o takim ustroju jak obecnie (co niestety nie jest wykluczone w niezbyt dalekiej przyszłości).

No i jakby nie było Stany już przynajmniej raz tyłki uratowały - akurat Europie Zachodniej. Ale gdyby nie to, to może nadal nie wygrzebalibyśmy się tutaj w Polsce spod jarzma faszyzmu czy komunizmu.
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 26-08-2008 22:35
lina_91, mogłabyś jednak zmniejszyć swój opis :/ Nie daj Boże ktoś zaraz pójdzie za tym przykładem i sobie wklei Trylogię Sienkiewicza z przypisami.
Bardzo proszę.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2008 23:01
Valdensiku, specjalnie dla Ciebie zmieniłam opis.

A teraz na temat. Jeśli nawet Rosja ma zamiar wykorzystać tarczę jako pretekst do wojny, to dla nas niewielka różnica, bo wtedy i tak by do tego doszło, tyle że może później. Rosja jest potęgą militarną, ale, na litość boską, to wcale nie znaczy, że musi od razu terroryzować pół świata. Chiny i Korea też by mogły nam zaszkodzić, tyle że w tej chwili to zaszkodziłoby im o wiele bardziej.
Czy zawsze niedobra Rosja? A nie wydaje mi się. Niedobra, ok, ale nie bez powodu. Jednak myślę, że nie zawsze.
Dreamer powiedział:
Cytat:
A mi się wydaje właśnie, że Rosji obecnie w smak ta tarcza.
Mają od razu pretekst - "No popatrzcie, przecież oni się na nas zbroją. To i my przecież musimy".

To wszystko jest powtórka sprzed drugiej wojny światowej. Traktat wersalski nałożył ograniczenia na Niemcy, ale Hitlerowi wystarczyło sześć lat po dojściu do władzy, żeby wywołać sześcioletnią wojnę na skalę światową. Brytyjczycy, Francuzi o tym wiedzieli, ale nie reagowali. Ok, na ten moment Rosja nie ma takich ograniczeń i nikt nie zabroni im się zbroić, ale jeśli świat nie zareaguje na agresję, naprawdę dojdzie do trzeciej wojny światowej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
dreamer Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2008 09:21
Ja akurat myślę, że przywódcy Rosji nie dążą do wojny światowej. Przecież do takiej konfrontacji nawet nie posunęły się w czasach zimnej wojny, kiedy rzeczywiście ZSRR wraz z "sojusznikami" mógł walczyć z państwami zachodnimi jak równy z równym.

Wydaje mi się, że to taka polityka podgryzania "na ile nam pozwolą". I rzeczywiście nie wiadomo na ile, bo zachód też przecież nie jest skory do wikłania się w wojnę - czyli jakie działanie może przekonać Rosję, że już stop, koniec?

Gorzej, że ekipa Putina wraca do polityki mocarstwowej. A w takiej sytuacji jak jest Rosja, po kryzysie po rozpadzie ZSRR, niestety chwyta bardzo ludzi (tak jak w Niemczech upokorzonych po I WŚ zbiry Hitlera znalazły swój odpowiedni czas i miejsce).
Przecież nawet u nas są ludzie, którzy z nostalgią wspominają czasy PRL (byli przede wszystkim wówczas młodzi, była praca, były pieniądze, co z tego, że guzik warte, zresztą jak zwykły, szary człowiek - ale o tych negatywnych stronach już tak dobrze nie pamiętają) a tym bardziej w Rosji, gdzie ZSRR był jednak światowym mocarstwem.
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 27-08-2008 11:39
Cytat:
Czy zawsze niedobra Rosja? A nie wydaje mi się. Niedobra, ok, ale nie bez powodu. Jednak myślę, że nie zawsze.


lina, ale ja nie powiedziałem, że "zawsze niedobra Rosja". To znaczy powiedziałem, ale dosłownie. A czasem nie wolno wyrywać rzeczy z kontekstu.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2008 12:28
Zimna wojna to lata powojenne, a wtedy nikt nie mógł sobie pozwolić na kolejny konflikt, wszyscy byli wyniszczeni, zbyt wyniszczeni i zmęczeni na następne lata i ofiary. A co do tej taktyki
podgryzania "na ile nam pozwolą"... To jesli czegoś nie planują, po co im to???
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 27-08-2008 12:41
Cytat:
To jesli czegoś nie planują, po co im to?

Ot tak, dla rozrywki, dla utrzymania pokoju. Wiesz, polityka strachu.
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2008 12:42
Chyba że... Ale myślę, że Rosja jest na tyle potężna militarnie, że niespecjalnie jej taka gra potrzebna.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 27-08-2008 12:44
USA tak naprawdę też są mimo wszystko militarną potęgą, że nie wspomnę o Chinach. Chodzi o to, by trzej kowboje cały czas siedząc razem w saloonie mieli w dłoni Colty. To zapewnia równowagę, a inny klienci się boją i głowy nie podniosą.
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
dreamer Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2008 13:16
Po co im taktyka podgryzania?
Do zwiększania swoich wpływów. Choćby to co się dzieje w Gruzji. W takiej sytuacji politycznej ropociąg czy gazociąg przez tamtejsze tereny nie przejdzie, bo kto zainwestuje w coś tak niepewnego?
A przecież na tym opierał się pomysł zwiększania niezależności energetycznej Europy od Rosji.
A to jest obecnie jej główną siłą - jak zakręcą nam kurek, to będzie kicha.
(W dodatku Putinowi marzy się prorosyjski rząd Gruzji)

Myślę, że taka taktyka po to, żeby uzyskać jak najwięcej niezbyt dużym kosztem. Np. w Gruzji - świat pokrzyczał, pokiwał głową, ale wojska Rosyjskie i tak sobie tam posiedziały ile chciały - no i właściwie się wycofały, poszły na ustępstwo. Ale w Osetii i Abchazji zostały.

I po co to jeszcze? W przypadku Gruzji po to, żeby odciągnąć ją od NATO (choć może mieć skutek wręcz odwrotny). Żeby pokazać, że nie jest wiarygodnym, stabilnym partnerem.
Swoją drogą, gdyby Gruzja była przed tym konfliktem w NATO, czy Pakt zareagował by inaczej?

Z drugiej strony - uznajemy prawo Gruzji do Osetii i Abchazji, natomiast błyskawicznie uznaliśmy prawo Kosowa do niepodległości (tzn. władze).
Na jakiej to zasadzie działa, że jedni mogą, a inni nie mogą?
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2008 17:40
Myślę, że właśnie ropa i paliwo to główny argument dla Rosji, nawet nie wojsko. Trzymają w szachu pół świata.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 27-08-2008 18:29
To nic innego jak kolejna zimna wojna. Takie ostrzenie ząbków. Do czego to doprowadzi? Może jeszcze nie za naszej kadencji, ale jak to powiedział Einstein, "IV Wojna światowa będzie na kamienie".

Po części zgadzam się z Dreamerem. Rosji ufać już nie wolno, a swój sprzeciw trzeba jasno wyrażać. Lepszy sojusz z Ameryką i zamontowanie tych całych tarcz - nawet jesli to ma jedynie znaczenie symboliczne, a nie skuteczne militarnie. W bezpośredniej konfrontacji z Rosją większych szans nie mamy, a czas pokaże jak się sytuacja rozwinie.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
Draculina Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Jasło
Dodane dnia 27-08-2008 21:56
Po co nam to, to nie rozumiem. chyba tylko, żeby (jak zwykle) przypodobać się Amerykanom...

pewnie MSZ myśli, że teraz zniosą nam wizy

o tak, napewno:lol:
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 28-08-2008 13:47
Cytat:
Rosja przeprowadziła w czwartek zakończony sukcesem test nowego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Jego zadaniem ma być przełamanie tarczy antyrakietowej - podała agencja AFP.
- Pocisk Topol RS-12M został wypróbowany w celu sprawdzenia wyposażenia na wypadek walki z usytuowanymi na ziemi rakietami balistycznymi - powiedział cytowany przez agencję Interfax rzecznik nuklearnych sił strategicznych Alexander Vovk.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5636960,Rosja_testuje_pocisk_przeciwko_tarczy_antyrakietowej.html?skad=rss

heh, czyli nie na wiele się nam przyda ten parasol.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2008 14:08
Jezusieńku... Wojna wojną, ale to cuś może wymazać Europę ze wszystkich map...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 28-08-2008 15:10
A tam, przejmujesz się. Jak to kiedyś ktoś powiedział...

"Nie boję się kogoś, kto chce mieć dziesięć pocisków z głowicami nuklearnymi. Boję się kogoś, kto chce mieć jeden pocisk".
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2008 19:24
... Co ma być, to będzie...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 28-08-2008 20:21
Cytat:
valdens napisał/a:
Cytat:
Rosja przeprowadziła w czwartek zakończony sukcesem test nowego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Jego zadaniem ma być przełamanie tarczy antyrakietowej - podała agencja AFP.
- Pocisk Topol RS-12M został wypróbowany w celu sprawdzenia wyposażenia na wypadek walki z usytuowanymi na ziemi rakietami balistycznymi - powiedział cytowany przez agencję Interfax rzecznik nuklearnych sił strategicznych Alexander Vovk.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5636960,Rosja_testuje_pocisk_przeciwko_tarczy_antyrakietowej.html?skad=rss

heh, czyli nie na wiele się nam przyda ten parasol.


A myślisz, że podczas wojny strzelają tylko jednym typem rakiet? Strzela się tym, co się ma. W średniowieczu nawet krowami bombardowali zamki. Taka broń biologiczna.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Tarcza antyrakietowa
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 28-08-2008 20:26
No tak, parasol będzie, ale dziurawy... Inaczej mówiąc z deszczu po rynnę...B)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]