Tolkien i jego fantastyczny świat
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Ceres Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 04-01-2009 12:08
Tak jak dla większości z Was był to mój pierwszy kontakt z fantastyką. Trzy tomy "Władcy pierścieni" przeczytałam jednym tchem. Potem przyszła pora na "Hobbita" i "Silmarillion", z którym męczyłam sie chyba dwa miesiące. Przeczytałam, byłam z siebie dumna i teraz mam w planach ponownie sięgnąć po to dzieło :)
To chyba właśnie Tolkien pobudził moja wyobraźnię, dlatego do tej pory z wielkim sentymentem oglądam całą trylogię.
Dla mnie jest to dzieło ogromnego formatu i chyba nigdy nie doczekam się godnego dla niego rywala ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2009 10:54
konkurs dla fanów Tolkiena:

http://duzeka.pl/index.php?dzial=ksiazka&id=artykuly&dalej=1&data=1231383009

należy napisać maila z wyjaśnieniem

- Za co lubię twórczość Tolkiena?
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 11-01-2009 14:01
przeczytałam sobei jeszcze raz Wasze wypowiedzi i chyba doznałam wstrząsu. moje podejście do pisaniny Tolkiena chyba odstaje od Waszego. moim zdaniem Tolkein pisze ciężko. miałam problemy, żeby sobie cos do końca wyobrazić, żeby zrozumieć niektóre fragmenty...
wstyd i gańba? :rol::uhoh::confused:
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2009 14:18
Whole, ja miałam podobne wrażenie, al wydaje mi się, że to taka właściwość mitologii :)
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
vimba Użytkownik
  • Postów: 150
  • Skąd: Olsztyn
Dodane dnia 11-01-2009 17:34
Mitologie różnego rodzaju , z tego też powodu niezmiernie sobie cenie Silmarilion, bo jest to cały nowy świat w jednej książce.
Z Whole Truth się zgadzam - chociaż przeczytałam, to czytało się ciężko. Nawet mam taki swój żarcik maleńki, jak ktoś się z nad czymś nadmiernie rozwodzi określam to tolkienowskim "Gondor, ach Gondor, Gondor..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-01-2009 17:36
no, a ja silmarilionu nie przebrnęłam - uwielbiam mitologie wszelkiego rodzaju, nowe światy, ale to akurat mnie zmęczyło.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Ceres Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2009 19:29
Żaden wstyd i żadna hańba. Chyba każdy trafił kiedyś na taką książkę, której nie był w stanie przebranąć - dla mnie takimi książkami są wszelkie działa Sienkiewicza (raczej to można nazwać hańbą :p).
Tolkien nie pisał dla masowej publiczności jak wielu współczesnych autorów. Zgadzam się, że ciężko się go czyta, ale za to odczuwa się większą satysfakcję :D
"Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach,
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy;
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach" - W.B. Yeats
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 11-01-2009 19:36
hm, saysfakcję czułam, jak przebrnęłam przez "psychologię rozwojową" przetacznikowej... czyam raczej nie dla saysfakcji - a książki mają dla mnie wartość, kiedy pomimo trudnego temau mają treść do połykania jednym tchem.
czyałam kilka książek tolkiena - oczywiście zaczynałam od "władcy pierścieni" i to mi się podobało, hobbit tak samo. ale jakoś zbiór legend mnie znudził. nie, może nie znudził, ale męczył po prostu.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Ceres Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2009 19:48
Nie twierdzę, że czytam tylko dla satysfakcji, jaki byłby w tym sens? - to tylko dodatek do całej reszty. Jest wiele innych powodów :)
"Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach,
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy;
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach" - W.B. Yeats
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Adjes Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 14-01-2009 21:19
te "podstawowe" tytuły Tolkiena czyta się całkiem sympatycznie, chodzi mi ofc o "Władcę Pierścieni" i "Hobbita". ale... "Silmarillion" po kilkunastu kartkach odłożyłem na jego miejsce - po prostu nie mogłem tego za nic przełknąć, nie lubię elfów, a ogólny zamysł tego dzieła mi się nie spodobał ;p. podejrzewam, że jestem po prostu zbyt prostym bucem ;].
taa.. mhm..
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
kuros Użytkownik
  • Postów: 38
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-04-2009 09:01
Ja prócz trylogii przeczytałem właśnie Silmarilion i muszę stwierdzić, że czytało mi się go jak podręcznik do historii. Jeśli lubisz historię - przeczytasz, jeśli nie - to jedynie możliwe że przeczytasz ;p
Zapraszam na mojego bloga poświęconemu finansom osobistym i szeroko pojętemu rynkowi finansowemu http://pelnakiesa.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Kuma Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 20-07-2009 22:02
Owszem, świat Tolkiena jest co najmniej fantastyczny - na pewno facet zapisał się na zawsze w historii literatury. Jednakże, przyznaję się bez bicia, przez "Władcę pierścieni" przejść nie mogę.' Obejrzałam wszystkie części i wiem, że książki również powinnam przeczytać, ale za Chiny nie mogę. Mam nadzieję, że za jakiś czas mi się to uda, ponieważ hańbą by było nie przeczytać klasyki, jednakze póki co, długie zdania i język mnie trochę odstraszają.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 20-07-2009 22:35
"Hobbita" przeczytałam w zeszłe wakacje i mimo, że nie byłam wybitnie zachwycona, to zachciało mi się więcej. Ale do "Władcy..." zabrałam się dopiero teraz, rok późnie. Obejrzałam dwie pierwsze ekranizacje i poczułam, że dorosłam do tak rasowej fantastyki :)

Wspaniałe. Myślałam, że będę miała trudności w czytaniu ale nie. Co prawda idzie mi dość wolno, ale to dlatego, że po prostu czasu brak.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Harry Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 21-07-2009 19:45
Świat stworzony przez J.R.R Tolkiena jest moim zdaniem praktycznie idealny. Jest moim ulubionym pisarzem obok J.K Rowling. Tolkien chciał w swym świecie przekazać prastare legndy:skandynawskie,celtyckie,.staroangileskie...
Co do Lord of the Rings-klasyk,legenda(czapki z głów.)
The Legend Comes To Life...
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 24-07-2009 12:00
Cytat:
Tolkien chciał

Cytując mojego byłego nauczyciela od polskiego "Nie wiadomo co autor chciał, ale wiadomo co zrobił" :)
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 24-07-2009 19:52
Cytat:
Harry napisał/a:
Świat stworzony przez J.R.R Tolkiena jest moim zdaniem praktycznie idealny. Jest moim ulubionym pisarzem obok J.K Rowling. Tolkien chciał w swym świecie przekazać prastare legndy:skandynawskie,celtyckie,.staroangileskie...
Co do Lord of the Rings-klasyk,legenda(czapki z głów.)



Zgadzam się z Harrym, chociaż wydajE mi się zniewagą porównywać Tolkiena z Rowling. Oboje świetni w tym co piszą.
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Harry Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 24-07-2009 20:36
Absolutnie nie porównuje tych świetnych pisarzy. Stwierdziłem tylko fakt że najbardziej sobie ich cenię. Tolkien ma w sobie coś co przyciąga czytelnika od wielu,wielu lat. Co do Rowling umie trafić w upodobania czytelnika-stworzyła swietny magiczny świat osdzony w naszych mugolskich realiach.
Także myslę że nie należy porównywac J.K. Rowling z J.R.R. Tolkienem gdyż wiele ich rózni, mają zupełnie inny pogląd na książę.
Pozdrawiam
The Legend Comes To Life...
Do góry
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Nemine Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Toruń/Płock
Dodane dnia 17-12-2010 13:46
Nie rozumiem dlaczego, ale Tolkien mnie niesamowicie nudzi i usypia. Przez ,,Hobbita..." przebrnęłam daaawno w jakiś nudny wieczór. I zarówno ten tom, jak i wieczór nie był zachwycający. Hm. Próbowałam przeczytać ,,Dwie wieże", ale gawędziarski styl jest dla mnie ogromnie usypiający. Znajomi się dziwią i mówią, że kochanie fantastyki jest niemożliwe bez doceniania Tolkiena, ale jestem żywym przykładem, że owszem - można tak :D.
Nie ma nic przyjemniejszego w życiu niż latanie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 17-12-2010 22:08
Cytat:
Nie rozumiem dlaczego, ale Tolkien mnie niesamowicie nudzi i usypia.

Jak to nie rozumiesz dlaczego? Po prostu do Ciebie nie trafia i już. A tym znajomym możesz powiedzieć, że takiemu np. Lemowi też książki Tolkiena nie przypadły do gustu :rol: Gdzieś widziałem cytat, ale teraz nie chce mi się szukać.

Do mnie wprawdzie trafił zarówno WP, jak i bardziej komiczny Hobbit, nieraz chętnie do nich wracam, ale nie powiedziałbym, że czytały mi się "szybko". Zwłaszcza WP rozkręca się bardzo powoli, ale smacznie;) Natomiast na Silmarilionie, wychwalanym jako najbardziej filozoficzna część Trylogii, jakoś utknąłem i nie mogłem dalej przebrnąć. Lubię książki z ambitną myślą, ale jednak zawsze muszą mieć "to coś" co mnie pociągnie do dalszego czytania, co siedzi najczęściej w fabule lub bohaterach. Epicki świat sam w sobie nie wystarczy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tolkien i jego fantastyczny świat
Nemine Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Toruń/Płock
Dodane dnia 18-12-2010 10:47
;) Napisałam to akurat trochę na wyrost, nieważne. W każdym razie faktycznie, zgadzam się z tym, że epicki świat czasem nie wystarczy i właściwie tego argumentu szukałam ;p.
Nie ma nic przyjemniejszego w życiu niż latanie.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.