Jak wygląda dobry thriller?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jak wygląda dobry thriller?
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 18:32
Za niedługo zaczynam pracę nad powieścią. Będzie nosiła tytuł "Winda pokuty". To coś z pogranicza horroru i thrilleru, z elementami kryminału. Co myślicie o takiej mieszance? I jak wg Was wygląda dobry thriller?
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-08-2008 19:19
Lubię oglądać thrillery i horrory. Według mnie dobry thriller to taki, w którym nie da się przewidzieć co będzie za chwilę. Ja często oglądając film, potrafię wyprzedzić fakty. Takie filmy mnie nudzą. Jeżeli siedzę sztywno i nie słyszę kto coś do mnie mówi gdy oglądam oznacza to, że film jest dobry i trzyma w napięciu aż do zesztywnienia karku.
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 01-09-2008 17:33
Rzeczywiście, też tak mam. Thriller szczególnie musi trzymać w napięciu.
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
dreamer Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 02-09-2008 10:24
A mi się wydaje, że dobry thriller to właśnie taki w którym wiele rzeczy da się przewidzieć (tych bliskich, co zaraz się mają wydarzyć).

Coś nadchodzi, czujesz to, chcesz krzyczeć do tego gościa co tam sobie stoi, że go zaraz np. zastrzelą.
Ty to wiesz, chociaż właściwie jakby nie masz racjonalnych podstaw, dowodów. Ale on dalej tam sterczy. I sobie widoki ogląda!
Prawie drzesz się do gościa a ten nic. Niby idzie, ale zaraz się wraca.

(Zresztą to stary numer choćby filmowy - dziewczyna pisze facetowi list, że go kocha. Ale list wpada pod łóżko czy coś takiego. Facet kieruje się dobrem dziewczyny, nie chce jej mieszać w życiu i nie reaguje na jej ślub z innym. A ona myśli, że on jej nie kocha, skoro po tym liście się nie pojawił. Już wchodzą do kościoła. A tamten kręci się w okolicach tego listu, ale go nie widzi. Już podchodzą do ołtarza. Ten wyciąga list, ale na kopercie nie ma nic napisane, więc myśli, że to rachunki i odkłada na bok).

Ale oczywiście z tym przewidywaniem tak, żeby wyszło inaczej niż sobie to poukładałeś :p

Łazi sobie gość, który jest głównym bohaterem. Niby coś tam się dzieje, ale przecież racjonalnie myśląc, to musi dożyć do końca. Więc ten zamach nie może się udać. A tu się kurcze udaje. I mimo to akcja logicznie i wartko toczy się dalej.

Albo ten kryształowy człowiek, wzór wszelkich cnót, choć mający oczywiście swoje wady, pokazany w jakimś szerszym widoku, stopniowo co raz bardziej jawi się jednak draniem. I już w końcu nie wiadomo, czy go lubić, nienawidzić, krzyczeć "Uważaj!" czy życzyć powodzenia jego przeciwnikom.

Myślę, że thriller to właśnie sztuka gry na tym przewidywaniu - wg mnie to właśnie ono wciska w fotel.

Ale tak jak pisze Joanna, jak już wcześniej wiadomo, że i tak na końcu będą żyli długo i szczęśliwie w tym białym domku co to go od początku niecny zbój chce wysadzić z połową świata, to wówczas nudzi.
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-09-2008 23:35
ja nie znoszę tego typu filmów, przesyłają zbyt dużo napięcia i uczucia strachu, a ja nie lubię się bać;)
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 19:48
Jestem za. Jedna z moich ulubionych mieszanek to thriller, sensacja, kryminał i horror :p. Jak jeszcze dojdzie do tego historia, jestem w siódmym niebie :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 05-09-2008 15:35
A dla mnie thriller musi mieć intrygującą fabułę i filmową, błyskawiczną narrację. I, co oczywiste, musi być dobrze napisany :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 27-09-2008 17:48
Każda książka powinna być dobrze napisana :p
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
marlip Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd: Słupsk
Dodane dnia 05-11-2008 11:02
Dla mnie bomba. Tylko staraj się ciągle zwiększać napięcie i strasz ile możesz. Jeśli horror to czytelnik musi się bać, a nie śmiać. Czytałem niedawno taką książkę, miała notkę, że jest horrorem, a ja śmiałem się do łez. Książka była na prawdę śmieszna, a straszne ze dwa momenty. :D
Każdy dzień przynosi nowe dobro.Wystarczy nauczyć się je dostrzegać.
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
Kasper Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 05-11-2008 17:15
Tylko najlepiej taki wciągający - a nie taki, że opisują mi dokładnie potwory i na siłę adrenalinują akcję, żebym przypadkiem nie zdążył się znudzić. Nie lubię być traktowany jak idiota, który odłoży książkę, jeśli co pięć minut nie przeczyta czegoś "mrożącego krew w żyłach".
"Co piszczy w mroku..."
Do góry
Autor
RE: Jak wygląda dobry thriller?
Rudzik Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd: Sieradz
Dodane dnia 10-11-2008 17:19
Nie lubię horrorów, nie lubię się bać :)!
Ale za niesamowite napięcia kocham thillery :D!
Jeśli w Twoim thillerze (thirellu? jeszcze inaczej?) będzie intryga, zaskakująca i nieprzewidywalna akcja, z ciekawą fabułą i prawdziwymi bohaterami, to przeczytam Twoją prozę chętnie :)!

Pozdrawiam
Rudzik, co się boi horrorów :)
"Kiedyś pisarstwo było powołaniem, pokrzepianiem serc, służbą wobec narodu, idei czy religii. Grafomani mieli małe szanse na przebicie się do szerszej publiczności, pisali do szuflady albo zamęczali swoimi utworami rodzinę i znajomych. Dzisiaj jest internet."
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]