Czy rzeczywiste wydarzenia to dobry temat na pracę konkursową?
Autor
Czy rzeczywiste wydarzenia to dobry temat na pracę konkursową?
Ingarden Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2019 21:12
Zanim przejdę do sedna, chciałbym wszystkich powitać jako nowy członek forum. Założyłem tu konto tylko aby zadać postawione w temacie pytanie, niewykluczone jednak że jeszcze kiedyś zdarzy mi się tu zajrzeć.

Niedawno powziąłem zamiar wzięcia udziału w konkursie literackim. Przyjmowana jest zarówno proza jak i poezja, zamierzam więc wysłać opowiadanie. Temat w zasadzie znalazłem przypadkiem, gdy w meandrach internetu natknąłęm się na opowiadanie ewidentnie inspirowane historią lobotomii Rosemary Kennedy. Stwierdziłem, że tekst jest naprawdę słaby i sam napisałbym lepszy(tak, wiem że to niezbyt skromne stwierdzenie, jednak czytając to dzieło naprawdę odczułem dyskomfort i to nie ze względu na tematykę), bez używania zmyślonych nazwisk. Tutaj jednak naszła mnie pewna wątpliwość. Konkurs powinien być sprawdzianem umięjętności literackich, zarówno tworzenia fabuły jak i formy, a gdybym oparł historię o prawdziwe wydarzenia nie mógłbym się wykazać pierwszą z tych zdolności. Sądzicie, że taki tekst miałby szansę na wygraną, czy jury odrzuciłoby go ze względu na pójście na łatwiznę?
Do góry
Autor
RE: Czy rzeczywiste wydarzenia to dobry temat na pracę konkursową?
Karen Lety Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2019 15:25
Jak sam napisałeś "Konkurs powinien być sprawdzianem umięjętności literackich, zarówno tworzenia fabuły jak i formy...", w związku z tym opisując historię prawdziwą, byłoby to niejako pójście na łatwiznę, by nie powiedzieć oszustwo ;) Może więc tylko się nieco zainspiruj, ale naprawdę tyko odrobinkę, czyli weź na warsztat jakiś fakt z medycyny i osadź go w stworzonych przez siebie fikcyjnych wydarzeniach ;)
Et ipsum.
Do góry
Autor
RE: Czy rzeczywiste wydarzenia to dobry temat na pracę konkursową?
Ingarden Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2019 19:54
Dzięki za odpowiedź. Utwierdziłaś mnie, żeby nie iść po linii najmniejszego oporu. Może zrobię tak jak jak napisałaś, albo wymyślę coś jeszcze innego, póki nie zacząłęm pisać. Jeszcze raz dzięki!
Do góry
Autor
RE: Czy rzeczywiste wydarzenia to dobry temat na pracę konkursową?
Karen Lety Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2019 13:48
Ależ drobiazg :) Po to tu wszyscy dla siebie jesteśmy, by sobie pomagać. A kto pyta nie błądzi ;)
Et ipsum.
Do góry
Autor
RE: Czy rzeczywiste wydarzenia to dobry temat na pracę konkursową?
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2020 11:23
Przedziwne pytanie. To tak, jakby malarz miał dylemat, czy chcąc ukazać swój talent ma malować z natury, istniejące widoki, czy popisywać się ich wymyślaniem. Oczywiście, że można brać na warsztat dowolny temat (nie dotyczy oryginalnej, wymyślonej fabuły), nawet wielokrotnie opisywany. Warsztat pisarski widać po sposobie jego przedstawienia. Czyli nie można dublować formy i stylu.

[Dodano 05-02-2020 11:31]
Dużo trudniej jest zamienić rzeczywistość na literaturę.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]