Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
Autor
Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
drogadoeldorado0 Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2019 22:04
Oto pewne długie zdanie, w którym słowo aluminiowa występuje dwa razy i aluminium jeden raz.

Przy drzwiach od lewej strony stała: aluminiowa szafka, dalej na podłodze odpływ, znów aluminiowa szafka tylko, że ze zlewem, następnie na środkowej ścianie z oknami (widać w nich było jakiś kompleks garaży, a w oddali wierzę i obok obiekt przypominający z wyglądu budynek Ośrodka) cztery szafki z aluminium, a nad każdą drewniane kredensiki, na prawej ścianie stała butla gazowa, potem dwie kuchenki z piekarnikami, nad nimi duży okap, następnie dwie lodówki.


Co zrobić w takiej sytuacji? Czy takie zdanie jest poprawne, czy nie? Ewentualnie jak zamienić wyrazy powtarzające się na inne, aby zachować sens wypowiedzi?

Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
Karen Lety Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2019 15:15
Na pierwszy rzut oka myślałam, że to opis prosektorium :D Ale brakowało mi charakterystycznego stołu i kuchenki z piekarnikami mi tu “nie pasowały”, więc to chyba kuchnia ;)

W każdym razie, co do słowa „aluminiowa”, moja skromna propozycja napisana “na prędce na kolanie” jest następująca:

“Przy drzwiach po lewej stronie stała aluminiowa szafka, dalej w podłodze zamontowano odpływ, a za nim ustawiono kolejną srebrzystą szafkę, tym razem z zamontowanym zlewem. W centralnym miejscu ściany z oknami, z których było widać kompleks garaży, a w oddali wieżę i obiekt przypominający z wyglądu budynek Ośrodka, ustawiono kolejne cztery szafki wykonane z zimnego metalu, których wygląd surowy wygląd próbowały łagodzić drewniane kredensiki zamontowane nad każdą z nich. Prawą stronę pomieszczenia zajmowała duża butla gazowa, dwie kuchenki z piekarnikami nad którymi dumnie zwisał solidnej wielkości okap w towarzystwie stojących obok dwóch lodówek.”
Et ipsum.
Do góry
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
drogadoeldorado0 Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2019 19:32
Dzięki Karen Lety . Bardzo mi pomogłeś. Pozdrawiam.


Nawet jest fajna metafora: "dumnie zwisał"
Do góry
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
Karen Lety Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 26-08-2019 13:52
Ależ proszę bardzo, jeśli coś Ci się przyda, to fajnie :)
Et ipsum.
Do góry
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-08-2019 15:14
Ogólnie bardzo długie zdanie. Wersja Karen zdecydowanie lepsza, bo wstawiła tam jakąś kropkę.

Mi osobiście nie przeszkadza, jak jakiś wyraz się powtarza, jeśli to konieczne. Oczywiście lepiej tego unikać, ale czasem się nie da. Jeśli ktoś nie chce wygrać jakiegoś mega konkursu literackiego, tylko napisać coś fajnego, nic złego się nie powinno stać. Zresztą czasem takie powtórzenia są celowe, aby nadać wyrazu jakiejś treści i czasem to wcale nie jest irytujące. No chyba, że ktoś przegina, zwłaszcza z zaimkami.
Do góry
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
meryl4221 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 18-10-2019 12:32
Można zawsze napisać coś w stylu "taka sama szafka" albo z tego samego materiału, ewentualnie w ogóle porzucić to opisywanie szafek i tylko raz napisać że wszystkie aluminiowe :)
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Do góry
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-10-2019 13:59
drogadoeldorado0 napisał:
jakiś kompleks garaży, a w oddali wierzę

Też wierzę, bo wiara czyni cuda :) Chyba że są to wieże?
Jeśli mam być szczera, to to zdanie jest po prostu nudne. Niewiele z niego wynika. Opis w żadnym stopniu nie porywa i przeczytałam w całości tylko dlatego, że chciałam pomóc. Serio.
Tak szczegółowa opisowość zabija wyobraźnię. Czasem wystarczy kilka słów, dosłownie, żeby wprowadzić czytelnika w klimat miejsca. Tu jest cała masa słów, a ja i tak nie widzę tego miejsca, nie czuję go. Bo słowa są puste. Po prawej, po lewej, jakieś (?) garaże, przypominający budynek Ośrodka (czego?). Po co mi wiedzieć, że szafki są aluminiowe, że jest zlew...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Problem z powtatrzającym się wyrazem w jednym zdaniu.
Kalcedonka Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2019 14:18
Zamiast dokładnie opisywać, z jakiego materiału są elementy wyposażenia, to może spróbuj wyobrazić sobie co czujesz, kiedy sam na nie patrzysz. Opisz swoje zmysły, temperaturę materiału, jego fakturę... Po kilku skojarzeniach czytelnicy sami się domyślą, co widział bohater.
Pamiętaj, że człowiek się zmienia, jednak jego przeszłość nigdy.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]