Opowiadanie z akcją w prywatnym budynku. Czy właściciel będzie mnie ścigał?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Mam pytanie
Autor
Opowiadanie z akcją w prywatnym budynku. Czy właściciel będzie mnie ścigał?
govsky Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 08-09-2019 23:08
(Pytanie przeniesione z "Jesteś początkujący?" z lekko poprawionym tytułem)

Witam wszystkich.

Jak łatwo zauważyć jestem nowym członkiem tego forum. Powiem szczerze trudno mi stwierdzić kiedy ostatnio zakładałem konto na jakiejkolwiek platformie tego typu.

Miło mi zostać przyjętym do grona, mam nadzieję że z czasem okażę się członkiem jako-tako wartościowym.

Koniec biadolenia jednak. Jak każdy nowy członek forum, zacznę od pytania:

W jaki sposób mogę najlepiej uzyskać informacje pozwalające na ustalenie czy napisane opowiadanie narusza jakieś znaki towarowe i prawa autorskie?

Kontekst:
Jakiś czas temu ukończyłem swoje pierwsze opowiadanie (krótki kryminał, pisany początkowo na konkurs). Akcja kryminału działa się w Krakowie, a dokładniej w jednym z akademików Miasteczka Studenckiego AGH. To są budynki należące bezpośrednio do AGH czego uczelnia wcale się nie wstydzi. W opowiadaniu w wielu miejscach poruszana jest kwestia samego akademika oraz życia w nim. Sytuacje mające miejsce w środku budynku zawierają dokładne opisy środka pokoi (mieszkałem tam trzy lata, zależało mi na precyzyjnym oddaniu wyglądu jak również samego klimatu).
Chciałbym teraz to opowiadanie upublicznić. Umieścić na jakimś serwisie umożliwiającym komentowanie (zastanawiam się nad Wattpad) a linki rozesłać w świat m.in na grupie mieszkańców MS AGH.
Jest to pierwsze opowiadanie więc bardziej zależy mi na kilku śmiechach i krytyce niż półkach zastawionych Pulitzerami. Zastanawia mnie jednak czy po publikacji opowiadania, AGH nie dobierze mi się do tyłka za wykorzystanie ich akademików bez zgody oraz negatywne zobrazowanie zamieszkujących je studentów.

AGH nie odpisuje na moje maile. Po już trzecim podejściu (wysyłane do osób odpowiedzialnych za media, promocje, PR etc.) uznałem że niedokońca są zainteresowani jakimś opowiadaniem jakiegoś studenta który nawet nie pisze z ich własnego uczelnianego adresu. Google reaguje w sumie podobnie.
Piszę więc tu. Mam nadzieję że mimo dziwnej zawartości posta i zapewne jeszcze dziwniejszemu pytaniu (jestem świadom że na 90% AGH niczego się nie przyczepi) uzyskam tu jakieś informacje które jakkolwiek popchną to opowiadanie do przodu.

Z góry dzięki stokrotne!
Aln
Do góry
Autor
RE: Opowiadanie z akcją w prywatnym budynku. Czy właściciel będzie mnie ścigał?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 12-09-2019 17:27
Heh. Myślę, że nie będzie problemu, jeśli nie stanie się to sławne opowiadanie, no chyba, że jakoś bardzo krytykujesz akademik bądź uczelnie, ale przecież nie zarabiasz na tym, nie odbierasz im dochodów, więc w czym problem? Oczywiście to moje gadanie takie tam, nie wiem jak to wygląda prawnie. Może zapytaj na jakimś forum prawniczym? :p

Pzdr
Do góry
Autor
RE: Opowiadanie z akcją w prywatnym budynku. Czy właściciel będzie mnie ścigał?
NaOpak Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-12-2019 15:12
Zawsze na końcu można dodać bezpieczne sformułowanie, że wszelkie podobieństwa są przypadkowe ;)
Nie mogę żyć bez mego życia! Nie mogę żyć bez mojej duszy!
Do góry
Autor
RE: Opowiadanie z akcją w prywatnym budynku. Czy właściciel będzie mnie ścigał?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-12-2019 15:44
govsky napisał:
W jaki sposób mogę najlepiej uzyskać informacje pozwalające na ustalenie czy napisane opowiadanie narusza jakieś znaki towarowe i prawa autorskie?


Wątpię, żeby uczelnia chciała się sądzić o fikcję literacką. Paradoksalnie, taki szum mógłby Ci przysporzyć popularności, przynajmniej tej lokalnej. ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Opowiadanie z akcją w prywatnym budynku. Czy właściciel będzie mnie ścigał?
sonia98 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2019 11:36
Ja bym się nie przejmowała, wiele opowiadań rozgrywa się w prawdziwych miejscach. Co więcej, często czytelnicy nawet tego nie wiedzą. No i popieram osobę wyżej, może akurat przyniesie Ci to większą popularność. Ja bym czytała, będąc na miejscu mieszkańców i pracowników akademika ;)
Staniesz się miejscową legendą :D
Największym odkryciem naukowym było odkrycie niewiedzy.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.