Czy dyslektycy mogą pisać
Autor
Czy dyslektycy mogą pisać
risonia Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 14:25
Jestem dyslektykiem od dziecka.Kocham pisać bardzo mnie to wciąga ,ale robie niemiłosiernie dużo błędów.Sprawdzam prace kilkakrotnie ,ale i tak błędy są wstyd mi potem gdy tekst już zostanie opublikowany i inni mnie poprawiają:( Ja bardzo lubie jak ludzie mówią mi gdzie robie błędy moge je poprawić.A wy co myślicie o piszących dyslektykach??
Jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 03-09-2008 14:44
Ja mam dysgrafię. Zasadniczo nie przeszkadza mi specjalnie, raczej tym, którzy moje bazgroły chcą lub muszą czytać. W dobie komputerów problem zszedł na dalszy plan.
Myślę, że dobrym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby dawanie tekstu komuś do poprawki przed wrzuceniem do internetu na przykład, czy wysłaniem gdziekolwiek indziej. Niech ktoś przejrzy tekst, poprawi najbardziej rażące błędy.
Jeśli pogadasz z V., który się zawziął i nie poprawia byków w dodawanych opowiadaniach, dla Ciebie zrobi wyjątek i będzie Ci błędy poprawiał. Jeśli masz pomysły, lubisz pisać, to taki drobiazg naprawdę można obejść ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
MarcinD Użytkownik
  • Postów: 397
  • Skąd: SCI
Dodane dnia 03-09-2008 15:43
Myślę, że to nie problem - są przecież słowniki. Myślę tylko, że żałosne jest, gdy dyslektycy własne lenistwo usprawiedliwiają dysleksją. Ja rozumiem tą chorobę, jednak jeśli jest się jej świadomym, należy z nią walczyć. Choćby w podstawowym Wordzie :)
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-09-2008 16:18
risonia, pisz w Wordzie jak radzi MarcinD, albo w Open Office, który też sprawdza pisownie i podkreśla byki, a do tego stosuj przeglądarkę Mozilla Firefox, która sprawdzi tekst ponownie przed dodaniem (też podkreśla), a w 95% gwarantuję Ci, że żaden błąd się nie prześlizgnie na portal.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
risonia Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 17:08
problem jest w tym , że dyslektycy mylą literki zjadają niektóre i nawet pisanie w wordzie nic nie daje niestety.Program nie wyłapuje tych błędów.Nie uważam się za osobe leniwą swoje prace naprawde starannie sprawdzam. Jednak to prawda , że nie którzy siadają na laurach i nic nie robią bo są chorzy:)
Jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2008 17:41
Andrzej Pilipiuk jest dyslektykiem. Wydał 35 książek czy jakoś tak.

zadowolony? :)

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Rodriguez Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: en la Espana
Dodane dnia 03-09-2008 19:16
A London? Nie umiał napisać ani słowa poprawnie, żona była jego sekretarką :)
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 19:46
Jak dla mnie to głupie pytanie. Należę do gazetki szkolnej w Anglii i co, miałabym zrezygnować, bo czasem zdarzy mi się palnąć jakiś błąd z tego prostego powodu, że nie piszę w swoim ojczystym języku? Idiotyzm. Jeśli lubisz pisać, sprawia Ci to przyjemność i Ci to wychodzi, pomijając oczywiście błędy, to pisz! A co do błędów, po poradę idź do MarcinaD, bo ja z reguły błędów nie robię i Ci nie doradzę :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
paniscus Użytkownik
  • Postów: 151
  • Skąd: GOP
Dodane dnia 03-09-2008 22:10
Ja tam uważam, że ta cała dysleksja to jest nowa choroba wymyślona przez, narzekających na brak roboty, psychoterapeutów czy psychologów. Ja gdy byłem mały też miałem dysleksję, tata dość szybko mnie wyleczył...:D
Aby wyleczyć się z dysleksji po prostu trzeba się wziąć do pracy i nauczyć podstaw ortografii, czy to takie trudne?

paniscus
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch


Zanim się wypowiesz przeczytaj:http://www.portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=13&thread_id=72
paniscus
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
dreamer Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 22:33
Paniscus - a jeśli to nie prawda, co piszesz? O tym, że tata wyleczył Cię z dysleksji. Chodzi o to, że może nie wziąłeś pod uwagę, iż nie miałeś żadnej dysleksji,a tylko sadziłeś błędy z lenistwa, niewiedzy (pewnie wielu jest rzeczywiście takich "dyslektyków";).
I co, jeśli to dla kogoś jest rzeczywiście problem a nie właśnie tylko lenistwem ?

Ja oczywiście nie wiem, nie znam się, tak sobie dywaguję.
Ale to chyba tak jak z depresją. Typowa reakcja kogoś kto chce pomóc, ale nie ma wiedzy "weź się człowieku w garść! wiesz jak inni mają źle?!".
I zamiary słuszne, właściwie to, że inni mają dużo gorzej to sprawa oczywista, ale temu człowiekowi to nie pomoże.
A nawet jeszcze może pogorszyć sprawę. Wówczas pojawia się myślenie - inni mają źle, a ja nie, ale wciąż czuję się okropnie, coś więc ze mną jest nie tak - nakręca się negatywna spirala.

To tylko takie luźne skojarzenie. Że nie zawsze "metoda leczenia dysleksji" działa. Bo to jest tylko metoda na lenia. Jego wygoni (być może), ale jeśli jest jakaś prawdziwa dysleksja, to nie tylko nie pomoże, ale zaszkodzi.

Tak moim zdaniem, takie wieczorne rozważania :p
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
risonia Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 22:41
Ja jestem pedagogiem i dyslektykiem nie jestem leniwa , na wszystkich badaniach wyszło , że znam regóły ortografi i co z tego robie błędy jak najęta.Jak byłam dzieckiem przykro mi było , że nauczyciele nazywali mnie idiotką , ale jednak do czegoś doszłam więc nie jest tak źle.Niekiedy dzieci robią błędy z lenistwa a nie kiedy nie.
Jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Rodriguez Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: en la Espana
Dodane dnia 03-09-2008 22:51
Niestety dzisiaj każdy, który robi błędy, od razu z dumą twierdzi, że jest dyslektykiem. Mnie próbowali wmówić w SP dysgrafię, ale na tym próbowaniu się skończyło, gdy wysłali mnie na prawdziwe badania. Okazało się, że jakakolwiek dysgrafia to wymysł polonistki, a ja jestem przestawionym na praworęczność mańkutem.
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
risonia Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2008 22:55
Mnie wysłano na badania dopiero na proźbe rodzicówWyszło , że mam ostrą dysleksje, spowodowaną problemami z fonetyką.Stwierdzono , że przy ciężkiej pracy może być lepiej i troche jest:)
Jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 03-09-2008 23:10
Mnie na badania pani od polskiego wysłała, bo się bała, że mi matury w ogóle nie będą chcieli sprawdzać :p
A moja wychowawczyni z gimnazjum do tej pory twierdzi, że mój charakter pisma "jest piękny, tylko szkoda, że kompletnie nieczytelny" :D

A tak bardziej poważnie, to uważam, że w wielu przypadkach to jest czysty wymysł. Moja siostra na przykład strzelała byki w co drugim wyrazie, ale tylko i wyłącznie z lenistwa. Dziecko zaczęło więcej czytać, i przeszło. Sądzę, że ja nie miałam z tym problemów, bo dużo czytałam. Jestem wzrokowcem i po prostu zapamiętywałam, jak dany wyraz napisany być powinien. Dzisiaj dzieci czytają mniej, niechętnie, i tym są spowodowane problemy.
Oczywiście nie mówię, że zawsze to jakieś fanaberie. W wielu przypadkach jest to po prostu uciążliwa przypadłość. Trzeba z tym walczyć, choć dziś coraz mniejszą uwagę zwracamy na takie szczegóły, jak ortografia...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 04-09-2008 02:45
Jak ktoś chce pisać i potrafi swoją myślą kogoś zainteresować, to powinien pisać. Ja sam do niedawna mając wątpliwości leciałem do słownika, a teraz... kiedy specjalnie robię błędy pisząc w Wordzie, ten mnie opieprza(czyt podkreśla na czerwono), albo wręcz sam poprawia...
Dyslektykiem pewnie nie jestem, ale za to piszę "jak kura pazurem"B)
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Bonsai Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2008 07:19
Takie coś nie stanowi problemu :) Jeżeli masz chęci :) i będziesz dużo ćwiczyć to wyjdzie dobrze :)
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Apple Użytkownik
  • Postów: 401
  • Skąd: nowoorleańska jabłoń
Dodane dnia 04-09-2008 07:30
dla mnie to bez różnicy. jeśli popełnisz błąd to zawsze możemy Cię poprawić, albo sprawdzaj je w słowniku :)
p.s witam na portalu ;)
"Jestem pyszałkiem. Egoistą. Uwielbiam poklask i lubię znajdować się w centrum uwagi. Pragnę chwały. Chcę, aby właśnie na mnie zależało Bogu i szatanowi. Chcę tego, chcę, chcę, chce, chcę.
Memnoch Diabeł
Zasady, zasady, zasady. Oni zawsze kończą, rozprawiając o zasadach. A ja kocham łamać wszelkie reguły, tak jak ludzie lubią rozbijać o ściany kominka szklanki, którymi wznieśli toast.
Opowieść o złodzieju ciał"
Do góry
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
risonia Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2008 08:27
Dziekuje Apple to bardzo pocieszające słoda też was wszystkich witam:)
Jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
Nezumi Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-03-2009 09:54
Witam
Z tego co widzę problem dysleksji nie jest pozostawiony bez echa.
Sam mam dysleksję rozwojową jak to mi stwierdzono na badaniach mimo że znam wszystkie regułki na pamięć. To ciężko jest mi czasami pisać jak widzę w offisie że co drugie słowo jest podkreślone. Kiedy uczyłem się by pisać poprawnie gramatycznie i ortograficznie piórem to przepisywałem całe książki by wyrobić sobie automatyczny odruch pisania poprawnego. Czasami gdy ktoś nie ma pamięci wzrokowej zaczyna być bardzo kiepsko ale dzięki takiej stracie mam bardzo dobra pamięć manualną. Co w bardzo wielkim stopniu rekompensuje mi nieumiejętność zastosowania wyuczonych regułek ortograficznych. Teraz dla odmiany przepisuję książki na komputer by wyrobić sobie pisanie na klawiaturze oraz by dłonie zapamiętały układ klawiszy, co już znacznie poprawia początkową jakość moich tekstów, ale tak czy siak zanim zaczynam pisać na komputerze łapię moje ulubione pióro i znęcam się nad zeszytami w kratkę zapisując wszystko co przyjdzie mi do głowy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy dyslektycy mogą pisać
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 25-03-2009 10:05
Dorzucę jeszcze Andersena - też miał dyskleksję. A jednak... :D Dziś mało kto wie o jego dysleksji, za to chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o jego baśniach :D
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.