O konieczności poznania biografii twórcy w życiu codziennym
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
O konieczności poznania biografii twórcy w życiu codziennym
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 09-03-2020 08:37
Dickens, znany z pisania o ukrzywdzonych dzieciach, w domowym zaciszu okazywał się dla nich tyranem. Rousseau, zwolennik wychowania poprzez naturę, w życiu prywatnym pędził życie perfekcyjnego niechluja. Gorki, wazeliniarz i wrażliwiec jednocześnie, na zawołanie lejący krokodyle łzy, podczas wizyty opisywanej przez Sołżenicyna, wysmażył (w jednym z GUŁagów) dziękczynną laurkę pod adresem oprawców. Inny artysta z tej samej oślej łączki, wszechstronny wariat o ksywie Stalin, do obecnej chwili jest wielbiony przez tłum. A dlaczego? Odpowiadam bez zwłoki: a dlatego, że niewielu znało jego prawdziwą fizjonomię, wielu natomiast przesiąkło oficjalną propagandą.
O czym świadczą te przykłady? O naszej niemożności oddzielenia twórcy od utworu. Wychwycenia różnicy pomiędzy tym, co tworzy na publiczny użytek, a tym, kim jest w domowych paputkach.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: O konieczności poznania biografii twórcy w życiu codziennym
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 11-03-2020 21:44
Nie rozumiem. Bardzo łatwo oddzielić twórcę od utworu. Tym łatwiej, im bardziej samemu jest się twórcą. Każdy dojrzały artysta wie, że jego twórczość jest sumą rzadkich kulminacji intelektualno-estetycznych, a nie bezpośrednią relacją z życia potocznego. Mało było takich, którzy "pisali własną krwią": Nietzsche, Kierkegaard, van Gogh, Dostojewski, Montaigne, Witkiewicz, de Sade... Ale wcale nie należy tego traktować jako regułę i jedynie słuszny model autora. Dzieło zwykle jest większe od twórcy w tym sensie, że wybitny autor abstrahuje od swojej jednostkowości, ograniczoności do jednego punktu widzenia i od jednowymiarowego pozoru. Nie da się być wielowymiarową postacią na zewnątrz, ale można być głębokim w swojej twórczości.

"Tworzy na użytek publiczny" - co za obrzydliwe spłycenie.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
Autor
RE: O konieczności poznania biografii twórcy w życiu codziennym
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2020 01:22
Moim zdaniem jest tak, że jeśli chcemy pisać teksty rzeczowe, powinniśmy sięgać po biografie autorów, aby wiedzieć co dlaczego się stało, np. że despota w swoich tekstach wychwala łagodność. Natomiast jeśli chcemy, aby nasze teksty "żyły", by czytało się je prawdziwie, nie potrzebna jest żadna wiedza. Powiem więcej, im więcej wiedzy, tym sztuczniejszy przekaz. Tak więc czytając tylko teksty, czujemy, czytając biografie, rozumiemy. Takie jest moje zdanie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.