Jak odnieść się do opinii
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jak odnieść się do opinii
BlueberryMuffinj Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2020 10:28
Witam,
Jako amatorka chciałabym zapytać o bardzo nutrującą mnie rzecz, a mianowicie opinia/krytyka na temat wiersza i to, gdzie leży granica między obiektywnym spojrzeniem a już subiektywnym odczuciem?

1. Sama lubię pisać inwersją - oczywiście nie cały tekst, ale są słowa, które podmieniają się miejscami - czy to zły zabieg? Czy mogę w takim wypadku mówić, że to mój styl?

2. Jeżeli ktoś napisze mi, że nie podoba mu się zastosowana stylistyka, budowa wiersza, inwersja - to jest to ocena obiektywna czy subiektywna i ja, jako autor, muszę bezkrytycznie z takim poglądem się zgadzać i wiersz zmieniać? Nie urodził się jeszcze taki, coby wszystkim dogodził, istnieją też różne gusta, być może moje pisanie komuś nie leży, zatem czy muszę zmieniać wiersz, styl po takiej opinii (mówię tu o opinii jednej i tej samej osoby), czy jednak starać zachować siebie w wierszu?
3. Stosowanie anafor w wierszach jest błędem? Jak od odnieść się do opinii, że nie powinna być stosowana? Znowu - słuchać czytelnika?
Do góry
Autor
RE: Jak odnieść się do opinii
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2020 22:53
Żeby krytykę/opinię można było nazwać obiektywną, krytykujący/opiniujący musi podać kryterium, według którego wydaje sąd. Tym kryterium nie może być gust osobisty. Czyli gdyby krytykujący podparł się np. okresem poetyckim, w którym ów środek wyrazu był programowo używany (wyeksploatowanie) albo podał nazwiska autorów o podobnym stylu, ale lepszych (wtórność). Krytykowanie bez podawania kryteriów nie jest rzetelną krytyką. Ale wybór kryteriów też podlega krytyce. Autor może ich nie uznawać za adekwatne. W każdym razie dzięki posługiwaniu się kryteriami możliwa jest jakakolwiek rozmowa o utworze.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]