Pisanie - sposób na życie?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Pisanie - sposób na życie?
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2008 15:18
Czy według Was można wyżyć z pisania? Oczywiście w Polsce, a nie w Ameryce czy gdzieśc indziej. Nie mam też na myśli samochodów i rezydencji z basenami i innymi luksusami. Pytam, czy z pisania można wyżyć, nie narzekając i nie martwiąc się czy wystarczy nam do pierwszego...
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
ANETA Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd: Sochaczew
Dodane dnia 04-09-2008 17:19
Sądzę, że się nie da... W Polsce zarobki są kiepskie i pisarstwo nie stanowi wyjątku.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2008 19:47
Moim zdaniem nie. Gdzie jak gdzie, ale w Polsce... To jest fizycznie niemożliwe.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-09-2008 20:11
Cóż... Pan Pilipiuk twierdzi, że można. A on chyba wie...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2008 20:41
Cytat:
ginger napisał/a:
Cóż... Pan Pilipiuk twierdzi, że można. A on chyba wie...


Tak, ale on mówi też, że jest bardzo ciężko.
A poza tym nie każdy będzie miał taki sukces wydawniczy.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-09-2008 20:42
Nie każdy. Ale jak się chce, to można. Ja w to wierzę. Gdybym nie wierzyła, nie byłabym teraz tu, gdzie jestem...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2008 21:12
Jeśli miałoby się sprzedawać coś związanego z pisaniem to oczywiście swoją twórczość, a nie siebie samego. Ja myślę, że można trochę na pisaniu zarobić. Nie musicie przecież od razu jeździć jaguarem i mieszkać na najbogatszych przedmieściach. A poza tym jak już się zacznie wydawać np. powieści to otwiera to przed Wami wiele innych drzwi...
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2008 22:10
jeśli idzie o poezję, to wiadomo mi, że nie da się wyżyć z pisania.
jeśli idzie o prozę, ciężko mi powiedzieć, bo raczej nie znam osób, które zajmują się pisaniem prozy. podejrzewam jednak, że jeśli się jest redaktorem 'czytliwej' gazety, czy autorem jakiegoś bestsellera, to chyba jest to możliwe.

trochę zarobić, a wyżyć z pisania to jednak dwie różne sprawy, według mnie.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-09-2008 09:22
Dla mnie pisanie jest sposobem na odstresowanie. Jest przyjemnością samą sobie. Pasją. Nigdy nie przeliczałam. Fajnie by było czas spędzony w pracy zawodowej całkowicie poświecić na tworzenie a przy tym troszkę zarobić by wystarczyło na życie. Spotykała bym sie tylko z tymi których lubię i sama bym była sobie szefem ;);)
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 11-09-2008 11:35
10 lat mojego pisania zebrałem już w jednym miejscu. Teraz czeka mnie 10 lat poprawiania tego, co napisałem. A potem dostanę Nobla literackiego i pisanie faktycznie stanie się sposobem na życie ;)
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Mortimer_Grady Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd: Dębica
Dodane dnia 23-01-2009 19:12
Cytat:
ginger napisał/a:
Nie każdy. Ale jak się chce, to można. Ja w to wierzę. Gdybym nie wierzyła, nie byłabym teraz tu, gdzie jestem...


Nic dodać, nic ująć:).
"Nie jesteś każdym. To prawda. Zdecydowanie nie jesteś. Ale każdy jest kimś."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2009 23:10
Cytat:
Szejnis napisał/a:
Ja myślę, że można trochę na pisaniu zarobić.


Trochę. Dobrze powiedziane :lol:

Pisałem w innym wątku (a może na innym forum?)

jeśli piszesz bo liczysz że zarobisz kupę szmalu i na twój widok nastolatki będą ściągać majtki przez głowę to może Ci się uda, ale by to osiągnąć z pewnością jest masa sposobów lepszych, szybszych i pewniejszych niż pisanie.

W lutym stuknie 13 rocznica publikacji mojego debiutanckiego tekstu. Wcześniej było 10 lat pisania do szuflady.

Wiosną stuknie 10 rocznica publikacji mojego pierwszego "samochodzika". Od tamtej pory żyję z pisania.

Wyżyć - odpukać - Jakoś się da. dorobek? Z tym gorzej. Mam 3 letni samochód (nie jaguar bynajmniej) kupiony na kredyt i 3 pokojowe mieszkanie które będę spłacał jeszcze do bodaj 2037-mego. (aczkolwiek pcham w to każdy grosz i liczę ze wyplączę się z długów szybciej).

Utrzymuję rodzinę. W tym roku byliśmy 2 tygodnie w górach a córka była jeszcze 2 tygodnie na wczasach z babcią.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Krauze Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd: Ciagowice k Zawiercia, Kraków
Dodane dnia 27-01-2009 00:03
Pozwolę sobie odświeżyć temat,

Dzisiaj jestem na rozdrożu, mój umysł wypełniają nie lada wątpliwości. Pisać dla przyjemności, w domyślę mało profesjonalnie. Ignorując obowiązujące normy gatunkowe, nie liczyć się z opinią odbiorcy. Jego krytyką, czerpać przyjemność z samej zabawy słowem.

czy

Pisać, pisać, coraz więcej pisać. Poprawić warsztat, nauczyć się zasad obowiązujących w danych gatunkach. Cały czas stawiać swoje literackie ja na piedestale, licząc się przy tym z opinią innych (czytelników, recenzentów, redaktorów itp). Posiadać swobodę rzucenia wszystkiego i podążania za głosem słów. Prowadzić aktywne życie literackie, konkursy, próby publikacji itp

Bo pisanie jest zawodem, kolejna ciekawą profesją czy powołaniem. Nie dającym się nauczyć atrybutem?
Otóż ja (niestety) przypuszczam, że czynność ta stanowi nierozerwalny amalgamat pracy i własnych wizji.
Przyznam się też - ja żałosny - że nie traktuje pisania jako pracy. Dziennego obowiązku, któremu musisz - Musisz! - poświęcać każdorazowo "chwile". Postrzegam je podobnie jak pisanie wierszy, od czasu do czasu jakiś spłodzę.
- padnie pewnie uwaga, iż układanie wierszy należy także do pracowitych dziedzin. Ja czasem - ostatnio. Rzecz dziwna, a może typowa dla nowicjatu, układam je lekko i często dosyć. Przepraszam używam pojęcia wiersze, a przecież na uwadze mam grafomanie moją;).

Jak...
Jak poczuć ten możliwości wiatr,
Powiedzieć - Wykrzyczeć! - Możesz!

-Pisarz?
A ktoż to taki?
-Literat?
Ja nie badam złudzeń.
-Zawód twój?
- Śmieszne nawet te żarty.

Na ile perspektywa artyzmu słownego jest żartem? Może jest tylko wysoce nieprawdopodobną (nierealną?) bajką?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2009 00:01
trrr... zacznijmy od początku.

to nie jest wybór: "piszę amatorsko czy kiepsko" lub "piszę zawodowo czyli dobrze".

Trafiały sie w pismach genilane teksty ludzi którzy przez całe życie napisali 1-2-3 opowiadania. Zagrało im w duszach napisali wydali i poszli w siną dal.

Trafiały sie teksty sztampowe pisane przez ludzi ktorzy chcieli to robić zawodowo.

Pisz jak uważasz. Osiągaj to co zechcesz. Nie ma przymusu.

Możesz rzecz jasna zakmnąć się w eremie z laptopem i wyjść po paruy latach majać napisane kila tysięcy stron. To doświadczenie da ci umiejętności operowania słowem ktorych nie maja początkujący.

ale nie dadzą Ci wyobraźni...
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2009 00:20
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
Trafiały sie w pismach genialne teksty ludzi którzy przez całe życie napisali 1-2-3 opowiadania. Zagrało im w duszach napisali wydali i poszli w siną dal.


kojarzy mi się z tym przypadek (?) niejakiego Grzegorza Babuli - wydał genialny tom opowiadań, pt. " A to mistyka", w serii "Fantastyka * Przygoda" wydawnictwa Iskry i słuch po nim zaginął, a wedle nie tylko mojego (skromnego) mniemania miał zadatki na "polskiego Bułyczowa".
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2009 00:37
pewnie się zapił :]
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2009 00:43
pewnie ubrał "nieswoje" buty i skończył z czymś tak "niepoważnym" jak literatura na przełomie lat 80/90... W każdym razie teraz, jak mawiają, "śladu po nim nie powąchasz", a szkoda, bo fajnie opowieści sklejał....
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 29-01-2009 01:10
ok, ok, nawet jeśli pisanie nie jest najlepszym sposobem na życie, to ciągle pozostaje receptą na nieśmiertelność :D no a co? nie? niejednemu się przecież udało.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2009 01:23
nie przeczę - nie cały dostanę się destruentom, ale wtedy zasadniczo będzie mi wsio rybka :D , innym również!
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 29-01-2009 10:11
Na razie mam lepszy sposób na życie (w sensie zarabianie na życie) niz pisanie, więc mogę traktować swoja twórczość jako nieszkodliwe hobby, bez ciśnienia i stresu.
Może nastąpić jednak moment w którym poczuję potrzebę chwały i sławy i będę chciał ją zrealizować przez pisanie :D
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]