Pisanie - sposób na życie?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2009 18:28
Ach, u mnie sytuacja jest taka, jak u Jacka. Tylko, że moja praca to chodzenie do szkoły. ;) Ale mam dobrze. :D
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
aleksander_sowa Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd: Opole
Dodane dnia 29-01-2009 23:53
Cytat:
Szejnis napisał/a:
Czy według Was można wyżyć z pisania? Oczywiście w Polsce, a nie w Ameryce czy gdzieśc indziej. Nie mam też na myśli samochodów i rezydencji z basenami i innymi luksusami. Pytam, czy z pisania można wyżyć, nie narzekając i nie martwiąc się czy wystarczy nam do pierwszego...



Napiszę tylko tyle: można.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 30-01-2009 07:06
no dobra,ale czy kasa w pracy jest najważniejsza?
no w sumie jest, ok.tylko czy nie liczy się też satysfakcja. Przecież wiadomo,że można żyć w Polsce z Pisania. Jest trochę zawodowców. Jedni zarabiają wicej, inni mniej. to jak z biznesem. Zakładasz firmę, nie żaby się nachapać, tylko dlatego że nienawidzisz szefów, chcesz budować coś od początku, a nie lepiej zostać spawaczem? Często zarabiają więcej. No właśnie o to chodzi? miliony ludzi w różnych zawodach żyją od pierwszego, do pierwszego z nożemna gardle, ii jeszcze nienawidzą swojej pracy.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 31-01-2009 10:38
Wiem, że kasa jest bardzo ważna w życiu. W końcu nie mając pieniędzy trudno wyżyć, prawda? Ale najważniejsze jest, żeby robić to, co się kocha, wtedy życie nabiera innego sensu.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2009 15:25
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
no dobra,ale czy kasa w pracy jest najważniejsza?


jest istotnym czynnkiem porzadkującym rzeczywistość.

jak pisałem w innym wątku kasa nie musi pochodzić z pracy.

w przypadku np polityków, czy nauczycieli ja bym w ogóle zlikwidował ten aspekt. W ten sposób do zawodu trafią ludzie którzy wykonywać będą go z pasją bez frustrowania się duperelkami.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 31-01-2009 17:15
Cytat:
w przypadku np polityków, czy nauczycieli ja bym w ogóle zlikwidował ten aspekt. W ten sposób do zawodu trafią ludzie którzy wykonywać będą go z pasją bez frustrowania się duperelkami.
Politycy ok. To cąłkiem logiczne, ale nauczyciele? Chyba by ich zabrakło. Bo rozumiem,że masz na myśli pracę społeczną, dodatkowy sposób zarobku?
Cytat:
Wiem, że kasa jest bardzo ważna w życiu. W końcu nie mając pieniędzy trudno wyżyć, prawda? Ale najważniejsze jest, żeby robić to, co się kocha, wtedy życie nabiera innego sensu.
Gówniarz, jestem ale pracowałem już w kilku miejscach i zdecydowanie dla mnie kasa nie jest najważniejsza. A pisanie? Nigdy nie poświece się tak, żadnej pracy, aby nie mieć czasu na pisanie.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2009 20:04
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Politycy ok. To cąłkiem logiczne, ale nauczyciele? Chyba by ich zabrakło.


trudno ;)
nigdy nie byłem entuzjastą szkoły
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-01-2009 20:57
"Sposób na życie" odróżniłbym w tej dyskusji od "jedynego źródła utrzymania".

Wielu ludzi różnych zawodów tak na prawdę żyło literaturą, nawet jeśli pracowali zawodowo w inny sposób.

To, co jest piękne, to życie w literaturze, a nie z literatury.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 00:25
ok. chwilowo żyję z literatury a nie literaturą.

jak sie dorobię na literaturze i nie będę musiał z niej żyć to dam znać.
:lol:

Generalnie chciałbym być milionerem. Wymyślałbym o czym chcę poczytać a potem dzwonił do wybranego autora, robił przelew na jego konto i za kwartał czytał... :lol:

a że nie mam środków muszę sam pisać książki które chcialbym przeczytać... :rol:

Takie jest życie - brutalne. :rol:
chcesz żeby coś było zrobione - musisz sam zasuwać :rol:
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 01-02-2009 08:58
Dobrze powiedziane
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-02-2009 20:30
Cytat:
nigdy nie byłem entuzjastą szkoły
mhm jak oglądam MTV, a czasem oglądam, to jakoś boję się nauki w domu, a w USA tak można. Niektórzy twierdzą, że jestem skrajnym liberałem (bzdura),ale szkolnictwo,policja i wojsko powinno być w rękach państwa. Źle działa, fakt, ale to kwestia zmainy władzy. Może kiedyś ...
Cytat:
To, co jest piękne, to życie w literaturze, a nie z literatury
No i tu Andrzej musi się z Tobą zgodzić, nawet jak nie che. Bo przecież ktoś woli zapłacić za jego książki (sam raz zapłaciłem,ale znam jego fanów,ma skąd czytać za free),niż za cheeseburgery, kino czy wódkę z colą, dzięki ludziom żyjącym literaturą, może żyć z literatury.
Tak, wszyscy pasaże zawodowi, jesteście usługodawcami, takie czasy. Na szczęście dla czytelników, (chyba bardziej dla siebie) AP wie o tym, i pisze dla ludzi, a nie li tylko, dla siebie.
Fajnie tak mieć (tu w moim umyśle rodzi się mała polska zawiść[żart])
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
aleksander_sowa Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd: Opole
Dodane dnia 02-02-2009 23:18
Bo z pieniędzmi jest tak : są zupełnie nieważne, jeśli się je ma i bardzo ważne, kiedy ich brakuje.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Floydzislav Użytkownik
  • Postów: 66
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 23:25
Bardzo by mi się podobało, gdybym z mojej twórczości mógl wyżyć ;] wlasnie zaczynam tworzyć "coś więcej", starowac w konkursach, pisać dłuższe utwory,ale jesli za kilka lat dochody z pisania pomogą mi choc w realizacji marzeń i zachcianek, jak wypad na wakacje ze znajomymi/drugą połową/rodziną, może kupno samochodu lub na jakieś inne "szaleństwo", to będę szczęśliwy :) nie wymagam kokosów, gdyż jestem raczej sceptykiem i zaokrąglam w dół, by potem móc czuć się mile zaskoczonym, ale przyznam, że dla samej satysfakcji pisać raczej nie zamierzam. Cóż, niech ludzie to zobaczą, jesli będzie co, docenią, i jeśli będzie za co, niech wyraża to w walucie :p
"nie ma ciemnej strony Księżyca... tak na prawdę jest cały ciemny"

tDSotM - PF - 1973
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
aleksander_sowa Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd: Opole
Dodane dnia 05-02-2009 11:30
Cytat:
Floydzislav napisał/a:
Bardzo by mi się podobało, gdybym z mojej twórczości mógl wyżyć ;] wlasnie zaczynam tworzyć "coś więcej", starowac w konkursach, pisać dłuższe utwory,ale jesli za kilka lat dochody z pisania pomogą mi choc w realizacji marzeń i zachcianek, jak wypad na wakacje ze znajomymi/drugą połową/rodziną, może kupno samochodu lub na jakieś inne "szaleństwo", to będę szczęśliwy :) nie wymagam kokosów, gdyż jestem raczej sceptykiem i zaokrąglam w dół, by potem móc czuć się mile zaskoczonym, ale przyznam, że dla samej satysfakcji pisać raczej nie zamierzam. Cóż, niech ludzie to zobaczą, jesli będzie co, docenią, i jeśli będzie za co, niech wyraża to w walucie :p


Poważny plan. Radzę, jeśli mogę, myśleć raczej o tym co chce się napisać, wydać i sprzedać, nie co za to można kupić. I pisać, pisać i pisać... Mniej na forum, mniej komentarzy i trwonienia swojego czasu. On jest kluczem. Trzeba się przygotować po pierwsze na cierpliwość, po drugie można nic lub prawie nic nie osiągnąć przez całe życie i niestety wielokrotnie będzie trzeba zaprzedać duszę Diabłu... czyli eventowi (czytelnikowi) i wydawcom. :-( Nie pytajcie skąd to wiem, bo kto bystry ten się domyśli.
--
Pisarstwo to pasja życia. Jak latanie. Zaczynasz pisać i jesteś w innym świecie. Ale nigdy nie wiesz czy zamykając kabinę wrócisz na ziemię. Żywy.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Rebeliant Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2009 11:34
"Pisarstwo to pasja życia. Jak latanie. Zaczynasz pisać i jesteś w innym świecie. Ale nigdy nie wiesz czy zamykając kabinę wrócisz na ziemię"

nigdy na to nie patrzyłem z tej strony ale coś w tym jest...
czasami wydaje mi się że pisząc coś osobistego, odcinam się od bliskich, bo wiem że oni wiedzą za dużo o danym wierszu....
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Floydzislav Użytkownik
  • Postów: 66
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2009 12:28
Cóż, dla mnie to pasja... raczej nie myślę, co mógłbym konkretnie za to kupić; przede wszystkim liczy się, by jakieś szersze grono czytelników to dostrzegło, doceniło, i kupiło ;)
"nie ma ciemnej strony Księżyca... tak na prawdę jest cały ciemny"

tDSotM - PF - 1973
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 05-02-2009 12:33
Piasanie jako pasja? Nie wiem. Wydaje mi się, że ci co piszą po prostu za duzo myślą i czasem jest w nich tyle wszystkiego, że twórczo muuszą się wyrzygać.


Dla mnie było to piętno, że czasem nie potrafiłam zasnąć i ciągle układałam następne zdania mojego fikcyjnego świata.
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Rebeliant Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2009 12:37
ja tez już prawie śpię, ale myśl chodzi po głowie, pojawiają się słowa, ale nie wstaję bo już prawie śpię.
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 05-02-2009 12:46
Cytat:
że twórczo muuszą się wyrzygać.


I to w tym momencie przestaje być sztuka, a zaczyna być autoterapia. Co innego, że z pewnością ktoś doceni walory takiej twórczości.
Ja uważam pisanie tylko i wyłącznie za pasję. Z tego nie wyżyję, co nie zmienia faktu, że lubię tworzyć i lubię się doskonalić. W wielu dziedzinach.

Osho w jednej ze swoich książek powiedział coś w tym stylu:

Pomost, między filozofem a mistrzem duchowym, jakim był poeta, przestał obecnie istnieć. Dzisiejszej poezji bliżej do prozy - to natłok myśli. [...] Twórczość jest obecnie formą mentalnego wyrzygiwania się.

I choć nie lubię generalizowanie, w pewnym sensie uważam, że ten kontrowersyjny pan ma racje.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Pisanie - sposób na życie?
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 05-02-2009 12:54
Osho? To ten który "napisał" - "No book" ?:smilewinkgrin:
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.