Przekleństwa w tekście
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Przekleństwa w tekście
MartLLa Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2020 15:45
Witam,

czy Wasi bohaterowie przeklinają? Pytam, bo ktoś mi ostatnio powiedział, że umieszczanie w tekstach przekleństw - takich potocznych, jakich pełno słyszymy na ulicy, źle świadczy o pisarstwie. Ponoć nawet najgorszy bandyta czy dresiarz z klatki powinien posługiwać się nieco ładniejszą polszczyzną. Jakie jest Wasze zdanie? Bo ja nie do końca jestem przekonana...
Do góry
Autor
RE: Przekleństwa w tekście
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-10-2020 17:08
Jeśli przekleństwa mają "podbić" akcję, to są jak najbardziej mile widziane.
Rysują krąg wydarzeń.
Są uzasadnione, ki9edy coś wnoszą do opowiadania.
Jeśli są bezładnymi bluzgami, to już nie.
Często korzystam z wulgaryzmów w moich miniaturach, i wiem, że tak powinno być.
Bi bez nich byłoby mdło i nijak.
I taka jest magia brzydkich słów :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Przekleństwa w tekście
drogadoeldorado0 Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 10-11-2020 21:23
Polecam przeczytać książkę S.Kinga: "Jak czytać. Poradnik rzemieślnika". King udziela wielu wskazówek w tej kwestii. Jak sam twierdzi, warto umieszczać odważne wypowiedzi bohaterów i nie obawiać się krytyki ze strony czytelników. Nie tylko mówi o przekleństwach, ale dla przykładu o tym np. czy lepiej powiedzieć - załatwić się czy po prostu wysrać (w jego mniemaniu to drugie często znaczy lepiej). Świetna książka. Polecam. Autor podejmuje wiele ważnych tematów dla początkujących autorów, jak i tych, którzy już coś wydali. Po za tym, możemy dowiedzieć się sporo o jego życiu - pierwsza część książki to jakby jego biografia. Pozdrawiam ;)
Do góry
Autor
RE: Przekleństwa w tekście
Florian Konrad Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 13-11-2020 15:33
!Mike17 ma rację. Poza tym NA SIŁĘ bez przekleństw... albo - o zgrozo - z jakimiś eufemizmami typu "motyla noga" wyjdzie kaszana kaszan.
Do góry
Autor
RE: Przekleństwa w tekście
Holly Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 27-12-2020 21:17
Cytat:
umieszczanie w tekstach przekleństw - takich potocznych, jakich pełno słyszymy na ulicy, źle świadczy o pisarstwie

Dla mnie wręcz przeciwnie. Pisząc, musimy zadbać by tekst był jak najbardziej naturalny. A w naturze ludzie przeklinają, cóż poradzić. Źle świadczy o pisarstwie, jeśli ktoś tworzy sztuczne dialogi, takie, jakie nie występują naturalnie.
Do góry
Autor
RE: Przekleństwa w tekście
szarywilk Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2021 19:34
Cytat:
ktoś mi ostatnio powiedział, że umieszczanie w tekstach przekleństw - takich potocznych, jakich pełno słyszymy na ulicy, źle świadczy o pisarstwie


To jest opinia mówiąca o gustach lub wrażliwości konkretnej osoby, a nie o tym, czy dany tekst jest solidny czy nie. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie jest dany tekst, czy przekleństwa w danym miejscu do niego pasują (np. nadając jakiejś dynamiki lub wiarygodności), w jakich są proporcjach (żeby nie zdominowały tekstu) itd.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.