Tym gramatyczny co z nim nie tak
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Tym gramatyczny co z nim nie tak
RonaczeK Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 03-11-2020 23:57
Troszkę tu już jestem i co nieco poczytałem i często gęsto trafiam komentarze typu tylko nad rymem popracuj bo gramatyczny tak się nie pisze! Ludzie pomocy wytłumaczcie mi co w waszej ocenie jest nie tak z rymem gramatycznym że on niby taki zły. No błagam.
Czasem piszę, to i czasem się pojawię.
Do góry
Autor
RE: Tym gramatyczny co z nim nie tak
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-11-2020 01:23
RonaczeK napisał:
Ludzie pomocy wytłumaczcie mi co w waszej ocenie jest nie tak z rymem gramatycznym że on niby taki zły. No błagam.

No to wklejam Ci małą ściągawkę, Ronaczku:
Czymś, czego każdy rymujący powinien się wystrzegać, są rymy gramatyczne, utworzone z wyrazów, których współbrzmienie wynika z identyczności końcówek gramatycznych (np. jadłem – spadłem. Uważane są za stosunkowo najłatwiejszy rodzaj rymowania i chociaż stosowali je nawet najwięksi, należy bardzo z nimi uważać. Jako ich przeciwieństwo wyróżnia się rymy niegramatyczne, utworzone z wyrazów należących do różnych kategorii gramatycznych lub różniących się formą gramatyczną (np. przypadkiem, liczbą, osobą, czasem itp.).
Mówi się również o rymach banalnych, inaczej oklepanych, utworzonych z wyrazów często zestawianych w pozycjach rymowych i ciągnących za sobą łańcuch wyeksploatowanych skojarzeń i pomysłów poetyckich. Przykłady zbanalizowanych zestawień rymowych: róż-kruż-zórz, łzy-sny-bzy, blizna-ojczyzna, sercem-kobiercem, dal-żal. Rymy banalne o najprostszej postaci i łatwym układzie, skojarzone ze stylistyczną i poetycką prymitywnością tekstu, właściwą utworom amatorskim, nazywane są rymami częstochowskimi.


Pewnie teraz sam już będziesz umiał sobie odpowiedzieć. :)
Jednak co do słów, że stosowali je nawet najwięksi, dobrze jest wziąć pod uwagę, że to było kiedyś, czyli dawno temu, i że od tego czasu poezja, jak wszystko inne, wyewoluowała.
Owszem - rymy gramatyczne mogą się jeszcze sprawdzać, ale w zasadzie w utworach lekkich, żartobliwych czy satyrycznych.
I na pewno nie wszystkie, bo częstochowskie to najgorszy rodzaj rymów, których żaden temat nie jest w stanie udźwignąć, choćby był nie wiem jak ambitny. :)

Miłego wieczoru. :)

Aha - popraw w temacie "Tym" na "Rym". :)))
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Tym gramatyczny co z nim nie tak
RonaczeK Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 07-11-2020 01:41
Serdecznie ci dziękuję Miladora za wizytę jak i odzew. Prawdę powiedziawszy pytanie takie rzuciłem nie dla tego że nie wiem nic na temat rymów a raczej ze względu na fakt iż irytują mnie stwierdzenia typy rym gramatyczny tak się nie pisze. Muszę przyznać że wkleiłaś mi tu ładną jak to napisałaś "ściągę" mogę zapytać kto jest jej autorem? Pytanie swe argumentuje tym iż w żadnym ze słowników terminów literackich nie spotkałem się z niczym podobnym (no cóż może zbyt stare wydania).

Druga część wypowiedzi to już rozumiem że to twe zdanie na ten temat i wporzadku można by powiedzieć że poniekąd to się broni bo przecież Kochanowski czy Słowacki to już trochę temu było ale z drugiej strony czy ta ich twórczość w dzisiejszych czasach naprawdę wygląda tak ślamazarnie? Ale nic to idźmy dalej Baczyński czy Szymborska ba mało to Herbert "pan biały" który w swych wierszach ze wszech miar białych czesto korzystał z rymów gramatycznych ba a nawet i częstochowskich czy to w czymś ujmowało jego (czy ich) twórczości bądź brzmi dziś śmiesznie? Można by powiedzieć że było to prawie wczoraj nieprawdaż? A dzisiaj czy naprawdę dziś tak się nie pisze? Wiesz mógłbym dość sporo tu z imienia i nazwiska postawić jako przykład stosowania rymu gramatycznego bo przede wszystkim o to mi tu chodziło jak i o fakt iż co poniektórzy wręcz z uporem maniaka twierdzą że rym gramatyczny a częstochowski (czy jak wolisz jarmarczny) to jedno i to samo to boli. Tak czy inaczej może 2a drobne przykłady podam co by gołosłownym nie być. Słyszałaś może o kimś takim jak Mieczysław Machnicki myślę że nie raz czy w sposobie w jaki korzysta z rymu gramatycznego jest coś śmiesznego (i tu cytat z młodej pięknej i zdolnej) "no sorry" nie dla mnie właściwie można by tylko czytać i się uczyć i tak na koniec może jeszcze Krzysztof Daukszewicz - czy w tym co pisze jak pisze jest coś co chciało by się poprawić? Nie sądzę.

- co do tym w temacie masz rację Miladoro to nie było zamierzone autokorekta na telefonie lubi się czasem zabawić moim kosztem postaram się to zmienić choć nie wiem czy mi się to uda.

- jeszcze raz serdecznie ci dziękuję choć szczerze mówiąc chciałbym więcej dysputy. :smilewinkgrin:
Czasem piszę, to i czasem się pojawię.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]