Pokraki prozą
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Pokraki prozą
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 09-04-2009 11:30
w angorze dwa tygodnie temu:
"myślę, że jest coś w tym na rzeczy"
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Pokraki prozą
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 09-04-2009 11:57
Cytat:
Miladora napisał/a:
Autentyczne z wypracowania mojej koleżanki szkolnej -
"Słowacki napisał Trylogię, w skład której wchodzą Krzyżacy". :D


:lol: Właśnie mi przypomniałaś sprawdzian z podstawówki czy tez gimnazjum:

W pustyni i w puszczy napisał MICKIEWICZ
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2009 12:06
Cytat:
W pustyni i w puszczy napisał MICKIEWICZ

I żeby było jasne: Stanisław Ignacy Mickiewicz.
Do góry
Autor
RE: Pokraki prozą
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 09-04-2009 12:09
A Nemeczek to bohater kamieni na szaniec ;)
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 09-04-2009 12:27
"a BUHAJA w ogniem i mieczem grał domogarow"
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Pokraki prozą
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 09-04-2009 12:33
Cytat:
soczewica napisał/a:
"a BUHAJA w ogniem i mieczem grał domogarow"


Teraz to mnie załamałaś :(
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 12:39
Po co wtykają te korzenie, gdzie nie trzeba. ;)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2009 13:09
Nie wiem, czy to dobry temat, na to co chcę tu wkleić, ale spróbuję. Będą to cytaty z matury 2008 - wszystko jest ogólnie dostępne na stronie CKE jeśli mi ktoś nie wierzy. Chciałbym jeszcze dodać, że cytaty, które tu przytoczę zatrważają mnie znacznie bardziej niż to, że młodzież nie potrafi już zwisać na drążku przez 15 sekund. Więc:

Cytat:
Fragment powieści Adama Mickiewicza Pt. Oda do młodości opisuje nam młodych ludzi walczące o swoje. Ten fragment dobrze pasuje do bitwy pod Grunwaldem gdzie w 1410 r Polskie wojsko walczył z wojskami Lichsztensztajna przeciwko zakonowi Krzyżackiemu. Gdzie poległa duża ilość młodych jak i starszych żołnierzy. Także ten fragment dobrze mógłby pasować do dwóch powstań: listopadowego jak i styczniowego tam Polacy również walczyli o niepodległość wiadomo byli pod zaborami trzech państw ruskiego, pruskiego i austriackiego ale żadne z nich się nie powiodło po myśli polskiego wojska. Dopiero w czasie pierwszej wojny światowej polska odzyskała to co straciła przez rozbiory ależ też poniosła ogromne zniszczenia podczas I wojny światowej. Ale i tak młodzież mieli w rękach komuniści.


Cytat:
Fragment: któż nam powróci... autora Kazimierza Przerwy-Tetmajera opisuje dobrze niemiecki obóz zagłady w Auswitz-Birkenau gdzie niemieckie wojska pod dowództwem Adolfa Hitlera zwozili tam ludzi z całej Europy i nie tylko. Ludzie w Auswitz byli wykorzystywani do ciężkich robót a później mordowali ich w komorach gazowych gdzie się
dusili potem spalali ich w piecach. W Auswitzu zgineło kilka milionów ludzi w tym dzieci. Największą ilością zabitych przez Niemców byli żydzi później Polacy.


Cytat:
W utworze [Odzie do młodości!] ukazana jest historia wojenna, pokolenia Kolumbów którzy brali udział w wojnie, którzy mimo stracie najbliższych nie mogli stanąć w kącie i płakać, musieli walczyć o życie, nic nie było proste! [...] Mickiewicz przekazuje swoim czytelnikom to, aby się nie poddawać, że w zbiorowisku łatwiej przetrwać, jesteśmy wtedy silniejsi. Ojcowie świecą nam przykładem, pomagają wybrać właściwą drogę, dając nam przykład, jak należy postępować,


Cytat:
Kazimierz Przerwa Tetmajer: Któż nam powróci... Wiersz ten opowiada nam smutną historie dwojga ludzi, któży bardzo się kochali. Są także bardzo nieszczęśliwi, pytają zrozpaczeni kto im powróci te lata stracone, które mogli dobrze wykożystać. Można też zauważyć, że ci młodzi ludzie prawdopodobnie nieżyja, że nie mogą znaleźć swojego miejsca, błąkają się po świecie. Bardzo cierpią, cały czas o coś wypytują, zadają dużo pytań, pytają np. kto z was policzył te gorzkie godziny, możemy także zauważyć że kobieta i mężczyzna nie są tam do końca sami, pyta czy ktoś wie jakie ducha nieczystego są katusze, gdy zerwać nie może swojego łańcucha?


Cytat:
Bohaterka powieści [Lalki] jest małą dziewczynką, która jest bardzo przywiązana do swego ojca. Mała Izabela traktuje swojego papę jako wzór. Jest dla niej skarbnicą wiedzy i wzoru. Dziewczynka opowiada tacie o Wokulskim, który jest tajemniczą postacią.


Cytat:
Ojciec gra w karty aby zarobić pieniądze na utrzymanie. Izabela prosi tatę, aby zakończył grę. Izabela ma marzenia utopijne, chce żyć w utopii. Utopia jest czymś zmyślonym, przedstawiającym idealny świat, idealne państwo. Gdzie wszystko jest dobre i panuje dostatek. O utopii pisał M. Rej w swojej powieści pt. Utopia.


Cytat:
W tym fragmencie Lalki Bolesława Prusa mamy nawiązanie do Tanga Stanisława (!) Mrożka. Tam również akcja powieści toczy się w jednym miejscu, w pokoju. Występuje w Lalce i w Tangu zasada trzech jedności. Czyli jedności czasu, miejsca i akcji. W Tangu również cała powieść jest skupiona na grze w karty ale nie dla pieniędzy. Grywa się tam dla dobrej zabawy i relaksu.


Cytat:
Mała Izabela przypomina Artura z Tanga. Tak jak i on, Belcia chce narzucić ojcu pewną normę (gębę). Ojciec Izabeli gra w karty z panem Tomaszem. Dziewczyna uważa, że ten człowiek jest zły. Taka postawa dziewczynki nawiązuje do powieści Ferdydurke. Izabela przyjmuje cechy Juzia który narzuca normy i przysłowiową gębę.


Cytat:
Tajemnicza karta może być symbolem przyszłości. Przecież jak dowiadujemy się później w powieści, Izabela zostaje żoną Wokulskiego. Bardzo go kocha, ale nie może mu ufać. Wokulski wplątał się w romans z Justyną Bogutówną. Nie potrafi przerwać tego romansu, co doprowadza w ostateczności do zajścia w ciążę Justyny


Cytat:
W powieści Lalka miłość Izabeli do Wokulskiego jest niemniejsza niż do swojego ojca. Bezgranicznie zakochana w Wokulskim nie mogą wziąć ze sobą ślubu przez pochodzenie. Ojciec Izabeli w opisanym fragmencie odgrywa bezwzględnego człowieka dla ludzi niższych pochodzeniem, w tym przypadku są to kupcy, których bezlitośnie ogrywa w karty.


Nie będę cytował matury z historii, bo jest to skrajna patologia. Albo dobra, nie mogę się powstrzymać:

Cytat:
U-Booci w VII 1940 roku osiągnęli, mimo małej liczby (zaledwie 30-40 osób) ogromny sukces. Byli w stanie zatopić ogromny (ok. 50) tonaż przeciwnika. W X 1941 roku ich skuteczność spadła, w IV 1942 wzrosła, w kolejnych latach, mimo zmniejszającej się skuteczności działania, liczba U-Bootów rosła, a co się z tym wiąże, ich siła także. Bitwa o Atlantyk nie była na tyle skuteczna, aby zniszczyć wszystkie niemieckie okręty, Niemcy były zbyt silne, aby dać się zniszczyć. Polska polityka polegała na podporządkowaniu się mocarstwom. Nie mieli oni wielkiej mocy, jednak wewnętrznie starali się zjednoczyć kraj. Rosła propaganda, Polacy się buntowali, a to nie była dobra sytuacja. Miały miejsce bitwy na froncie wschodnim i zachodnim. Polacy nie mogli liczyć na lepsze warunki materialne. Nie mieli dobrze płatnej pracy, czasem nawet jedzenia. Państwo w latach późniejszych zdecydowało się na wprowadzenie godziny policyjnej, kartek na żywność. Ogromną rolę wtedy odegrała także religia. Kościół zawsze odgrywał ogromną rolę i kształtował opinię społeczną. Mimo złej sytuacji w kraju, Polacy chcieli walczyć do ostatniej kropli krwi. Głośne były pozytywistyczne hasła pracy u podstaw i pracy organicznej. Ludziom bliski był determinizm i naturalizm. Ważna była dla nich teoria ewolucjonizmu. Chcieli zmienić świat


Temat: Polska i Węgry 1918-56.

Proszę się nie śmiać i pamiętać, że takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Do góry
Autor
RE: Pokraki prozą
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 09-04-2009 13:30
A ja zawsze mówię Tacie, że to nieprawda, że inteligentni ludzie przestali się rodzić w pięćdziesiątym dziewiątym... :lol:
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 19-04-2009 22:18
perełka od mojego brata: "polska w tym cytatem to sama szlachta"

i z dziennika - na temat pantery na śląsku: że miała "centki".
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Pokraki prozą
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-04-2009 21:19
Może to trochę nie ten temat, ale ostatnio w paru formularzach rejestracyjnych spotkałam pytanie: czy jesteś człowiekiem? :uhoh: Doświadczył ktoś takiej traumy? :shy: Dodam, że było to forum katolickie i protestanckie... a, i jedno pisarskie... B)
Do góry
Autor
RE: Pokraki prozą
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 21-04-2009 12:26
widziałem coś takiego ale było to jako forma ochrony przed botami :p i tam trzeba było ręcznie wpisać odpowiedź, bot nie jest na tyle inteligentny żeby to uczynić chyba :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 21-04-2009 12:53
Widziałem angielskie ankiety wypełniane przez niezbyt dobrze znających język Polaków. W rubryce "Sex" wpisywali "Yes:)", "Of course", albo "Hetero". Być może ktoś z takich "of course'ów" przetłumaczył tym razem tytuł rubryki?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2009 18:23
Cytat:
jakub napisał/a:
widziałem coś takiego ale było to jako forma ochrony przed botami :p i tam trzeba było ręcznie wpisać odpowiedź, bot nie jest na tyle inteligentny żeby to uczynić chyba :p


Cóż to jest bot? :D Bo ja spotkałam zamiast ochrony przed botami, ochronę przed cyborgami. ;)
Do góry
Autor
RE: Pokraki prozą
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 21-04-2009 18:32
Bot to program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Czasem jego funkcją jest udawanie ludzkiego zachowania lub wykonywanie zautomatyzowanych czynności.
Powiedziała Wikipedia :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pokraki prozą
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2009 18:35
Aha. :D
Do góry
Autor
RE: Pokraki prozą
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-05-2009 17:12
To nadal temat "pokraki prozą"? To ja mam coś z cyklu "gdzie był korektor?":

"Romeo ma swoją Julię, król Artur walczy o Ginewrę, Robin Hood ratuje panienkę Marian, a ja nigdy nie zapomnę, jak po raz pierwszy pocałowałem swoją szkolną sympatię."

Robin Hood i Marian, w kontekście całej książki takie zestawienie jest zaiste ciekawe :p
("Dzikie serce" Eldredge s. 26)
Do góry
Autor
RE: Pokraki prozą
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 18-05-2009 00:31
Jeszcze z matur '08 (zasłyszane przed tegoroczną w Radio Ram i przelane na kartkę, a potem znalezione w sieci):
"Bohaterka miała wnękliwe spojrzenie."
"Bohaterka jako żywy organizm posuwa się do przodu poprzez starzenie"
"Stała się ikoną dobrych manierów"
"Mickiewicz był filatelistą w okresie studiów" (tutaj powinno się przyznać dodatkowe punkty za tak szczegółowe badanie biografii wieszcza:) )

A to już tylko dla dojrzałych (choć niekoniecznie z maturą):
"Izabela postanowiła oddać się duchowieństwu"
"Izabela miała wielu partnerów i trudno było jej dogodzić."
"Dobrym przykładem jest Marysia, która przez długi czas utrzymywała swoją cnotę, lecz z czasem głód okazał się silniejszy"
"Stosunek zawsze jest ukorzeniony w ojcostwie" - złota myśl :D
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]