Prawa autorskie audiobooków na YT
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Prawa autorskie audiobooków na YT
Damphti Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2022 12:41
Witajcie. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad prawami autorskimi audiobooków publikowanych na YouToube na kanałach nie związanych z wydawnictwami ani z ich autorami. Można tam znaleźć za darmo wiele profesjonalnych nagrań dostępnych w księgarniach internetowych czy innych portalach za konkretne pieniądze. Zatem czy na YouToube są łamane prawa autorskie?
Do góry
Autor
RE: Prawa autorskie audiobooków na YT
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 11-12-2022 10:58
Nie, na YT nie są łamane prawa autorskie. Kanał płaci twórcom i zamieszczaczom filmików . Oczywiście duźi graczem, jak np. uznane zespoły, zgarniają więcej, bo mają miliony wyświetleń.

Oczywiście jest masa ludzików, którzy wstawiają mniej lub bardziej cenne dzieła kogoś innego (kopiowanie). YT w maile możliwości kasuje takie rzeczy. Wielokrotnie na prośbę samych twórcom, którzy są kopiowani, lub ich otoczki (wydawnictwa, telewizje, koncerny muzyczne).

Czasem zapewne jest tak, że twórcy dostają też forsę z wyświetleń ich dzieł na pirackich kanałach, gdzie jest prezentowany ich dorobek.

Tradycyjny rynek płytowy upadł i teraz się dostaje za ilość oglądnięć. A jak przekroczysz 100 tysięcy subskrybentów- dostaniesz srebrne logo YT i będziesz zasłużonym content ceratorem.


Jeśli jesteś influencerem YT, czyli zamieszczasz filmiki w jakimś interesującym cię temacie, masz też zobowiązania: regularne wstawianie treści. To jest dość szczegółowo określone i musisz kilka razy tygodniowo influencować kolejne madrosci.


Gdy masz tyle pomysłów, że starcza na kolejne i kolejne i kolejne odsłony, zarabiasz coraz większe pieniądze. W tym momencie przecietnie interesujacy gawędziarz w temacie, w którym jest "ekspertem", ktory regularnie wstawia taki sobie content, ktory jednak jest przez wiele młodych osób oglądany oglądany wypiekami na twarzy, dostaje około 8 tysi na miesiąc. No, ale musisz mieć oglądalność. No i trzeba pamietac, że kiedyś cię wytropi Urząd Skarbowy ;)

Jako, że społeczeństwo ogłupiało w ostatnich latach, możesz je zachwycić właściwie byle czym. Byle się łyknęło.
Wkręcanie, głupie parodyjki, itp znajdują miliony oglądaczy. Stąd tak wielka sława Tik Toka.

Nastolatki, nie znające świata i realiów, wprost łykają każdą "prawde" objawioną, oczywiście najchętniej w temacie urody, powiększania tego I owego i: jak go/ja zdobyć?l I czy on/ona mnie chce. To są najbardziej palące tematy.


Wiele kanałów wstawia treści w sposób zawodowy. Kamery, oświetlenie, ekipa, wyjazdy - to wszystko procentuje. W oglądalności jak i w wypłatach.

Trzeba tylko znaleźć w sobie showmana i umieć gadać na jakis ciekawy temat w sposób intrygujący jak i rzeczowy.


Jak to w szoł biznesie: zapłacą Ci, ale ty zaprzedasz im duszę . I skończysz w alkoholizmie, narkotykach i w rozczarowaniu światem. ;)

Show must go on - jak śpiewał Freddie Mercury. I zmarł.


Pozdrawiam,

DoCo

[Dodano 11-12-2022 11:13]
Tak, twórcy audiobooków często sami zgłaszają nieautoryzowane zamieszczanie ich produkcji bezpośrednio do YT i to jest rozpatrywane. Lecz... cóż, mało kto dysponuje duża ilością kontrolerów, którzy przeszukują internet w poszukiwaniu nieautoryzowanych wstawień ich produkcji. Bo mali liczą się mniej niż duźi.
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.