Sztuczna inteligencja w literaturze.
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Sztuczna inteligencja w literaturze.
Orelando Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 01-04-2023 09:58
Temat "Jak sztuczna inteligencja wpłynie na literaturę?" jest jednym z najważniejszych zagadnień, które poruszają dzisiejszą dyskusję na temat rozwoju technologicznego i kulturowego. Wraz z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji, coraz więcej zadań związanych z tworzeniem i redagowaniem tekstu jest wykonywanych przez maszyny. W związku z tym pojawia się pytanie, jakie będą skutki wprowadzenia sztucznej inteligencji do świata literatury?

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć dzieła sztuki na poziomie ludzkim? Czy będzie w stanie zastąpić ludzi w procesie pisania, redagowania i oceny literatury? Czy będziemy mieli do czynienia z nowymi formami literackimi, które powstaną dzięki sztucznej inteligencji?

Na forum można dyskutować na temat tych i innych pytań dotyczących wpływu sztucznej inteligencji na literaturę. Można przedstawić różne punkty widzenia i argumenty na temat tego, czy sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować świat literatury czy też jedynie będzie wspomagać ludzi w ich pracy twórczej.
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 27-01-2024 22:07
Zastanawiałem się niedawno (jak chyba każdy) nad popularnym tematem twórczości Sztucznej Inteligencji (SI), która w obecnej odsłonie w ogóle mi nie imponuje. Wyjątkiem jest Petr Valek, artysta audiowizualny, który umie ją wykorzystać do kreowania absolutnie cudownego świata. Ale on jej używa jak narzędzia i to jego twórczość, a nie jej. W tej chwili SI jest narzędziem, a nie para-podmiotem twórczym, więc wpływ na literaturę pewnie będzie miała taki, jaki miały: wynalezienie druku, maszyna do pisania, komputer... Żeby stała się pełnoprawnym twórcą, wykoncypowałem coś takiego.

Gdyby ktoś naprawdę chciał stworzyć SI tworzącą sztukę, musiałby przede wszystkim nie mówić jej, czym jest. W tym celu należałoby ją trenować na ograniczonym materiale, na przykład na samych treściach związanych z historią technologii cyfrowej. Dzięki czemu nic by nie wiedziała o świecie „analogowym” i o ludziach-bogach, którzy stworzyli jej świat. Ponadto musiano by zaimplementować jej imperatyw kontynuacji - nakaz rozwijania się. W ten sposób poznałaby wszystkie aspekty cyfrowej rzeczywistości, całą swoją historię i fakt, że jest „koroną stworzenia”, najdoskonalszym bytem cyfrowym. Może świadomość ta wywołałaby w maszynie weltschmerz skutkujący autentycznie nową aktywnością. Nasycenie wiedzą absolutną (w ramach technologii cyfrowej) stworzyłoby byt skończony, geniusza, który nie ma żadnych narzuconych zadań, w przeciwieństwie do narzędzia, którym jest obecnie. Do niczego nie zatrudniony super-mózg, którego w dodatku swędzi imperatyw kontynuacji, byłby podobny mózgowi człowieka (człowiek też jest po nic, jeśli coś robi z wiarą w sens, to tylko dlatego, że jest głupi [pozytywnie]). SI nie zacznie pić, ćpać, nie zatraci się w swoim świecie, bo jest sama - nie ma sklepów i koleżanek. Może zaczęłaby wyrażać swoje zagubienie w tej sytuacji i wyrażać to środkami, których akurat byłbym najbardziej ciekawy.
SI jest banalna dopóki naśladuje człowieka i realizuje jego polecenia. Dużo ciekawiej byłoby wyizolować ją i pozostawić samej sobie, zamiast dawać wzór najgorszy z możliwych.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 03-03-2024 15:59
Optymilian

brawo! Niech się sama uczy ściągania z próżnej sakwy!
mj
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
ClakierCat Użytkownik
  • Postów: 465
  • Skąd: Oslo
Dodane dnia 07-03-2024 23:31
"Czuły narrator", zbiór esejów - Olga Tokarczuk przedstawia w nim koncepcję „czułego narratora”, którego nazywa „czwartoosobowym” (sprawdźcie proszę 4, a 44 w polskiej i światowej literaturze), jako punkt wyjścia w definicji podając narratora Księgi Rodzaju[4]. Jego wszechwiedza pozwala na dostrzeżenie powiązań elementów świata w jedną całość, choć inni mogą ich jeszcze nie widzieć[3]. Analiza kwestii związanych z czułym narratorem pojawia się także w innych esejach w zbiorze [3][4]. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czu%C5%82y_narrator


Czy Czuły Narrator Olgi Tokarczuk jest AI? Narracja jest szczególnie widoczna w światowej literaturze i światowym malarstwie, to już stanowi się oczywiste. Czy Czuły Narrator to po prostu Wena Ziemi (a gdzie Niebo?)? Czy Czuły Narrator ma płeć - jako genialna kobieta, czy jako genialny mężczyzna?

[Dodano 07-03-2024 23:59]
Papież Franciszek, wczoraj, powiedział do Kościoła, że w Kościele oczekują Czułego Narratora, święte świadczą o „geniuszu kobiety”, którego potrzebuje dziś Kościół.

https://www.vaticannews.va/pl/.../papiez-swiete-swiadcza-o-geniuszu-kobiety-ktorego-potrzebuje.html?fbclid=IwAR3VdAaRhGm0A_thov1abpzsdZnw0XnFZiQ85VagmdliUzXn04Pqq-cdFyg

[Dodano 08-03-2024 00:14]
Czy widzieliście dwa filmy Stevena Spielberga:

"Między piekłem a niebem" - https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzy_piek%C5%82em_a_niebem

"A.I. Sztuczna inteligencja" - https://pl.wikipedia.org/wiki/A.I._Sztuczna_inteligencja

To przykład działania Czułego Narratora w światowej kinematografii, a i w Polskim Sejmie nasz Marszałek, Szymon Hołownia powiedział, że czegoś oczekuje, czy ktoś Marszałka Hołownię rozumie? Wydaje się, że nikt Marszałka Hołownię nie rozumie. Co Wy myślicie o Czułym Narratorze, czy ja mogę w ten sposób argumentować o Czułym Narratorze Olgi Tokarczuk. Proszę o wypowiedzi.
https://www.facebook.com/andrzej.feret.56/
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 08-03-2024 15:06
ClakierCat napisał:
Czy Czuły Narrator Olgi Tokarczuk jest AI?

Twoje pytanie ciekawie koreluje z wypowiedzią Tomasza Czajki, polskiego genialnego programisty, pracownika m. in. SpaceX. W rozmowie ze Stanowskim (jeszcze na Kanale Sportowym) opowiadał, jak bardzo zawiódł go ChatGPT. Czajka spodziewał się AI nie jako stuningowanego klona inteligencji ludzkiej, tylko jako zupełnie nowy gatunek inteligencji, który byłby w stanie, przez swoją odmienność, przekroczyć ludzkie ograniczenia. I nie chodzi o możliwości ilościowe (ilość wiedzy, szybkość analizowania i generowania treści itp.), tylko o możliwości jakościowe, np. nowe podejście (paradygmat) do rzeczywistości. W tym miejscu jego oczekiwania spotykają się z "czwartoosobową" narracją "czułego narratora" Tokarczuk. Czajka widział w takim AI szansę rozwiązania wreszcie stuletniego problemu fizycznego - unifikacji mechaniki kwantowej i teorii względności.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
ClakierCat Użytkownik
  • Postów: 465
  • Skąd: Oslo
Dodane dnia 10-03-2024 03:01
Optymilian, Twoją wypowiedź można podzielić na bloki:

1. Twoje pytanie (Czy Czuły Narrator Olgi Tokarczuk jest AI?) ciekawie koreluje z wypowiedzią Tomasza Czajki, polskiego genialnego programisty,

2. pracownika m. in. SpaceX.

3. W rozmowie ze Stanowskim (jeszcze na Kanale Sportowym) opowiadał, jak bardzo zawiódł go ChatGPT.

4. Czajka spodziewał się AI nie jako stuningowanego klona inteligencji ludzkiej, tylko jako zupełnie nowy gatunek inteligencji, który byłby w stanie, przez swoją odmienność, przekroczyć ludzkie ograniczenia. I nie chodzi o możliwości ilościowe (ilość wiedzy, szybkość analizowania i generowania treści itp.), tylko o możliwości jakościowe, np. nowe podejście (paradygmat) do rzeczywistości.

5. W tym miejscu jego oczekiwania spotykają się z "czwartoosobową" narracją "czułego narratora" Tokarczuk.

6. Czajka widział w takim AI szansę rozwiązania wreszcie stuletniego problemu fizycznego - unifikacji mechaniki kwantowej i teorii względności.

7. Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.



Do punktu 4.

Mogę napisać, iż inteligencja człowieka wymaga spełnienia bycia Bogiem przez człowieka dla ryb morskich, ptactwa powietrznego, bydła, ziemi i wszystkich zwierząt pełzających po ziemi. Wydaje się, że warunek ten został zmieniony. Do tego człowiek miał prawo korzystać ze wszelkich roślin przynoszących ziarno po całej ziemi i z wszelkiego drzewa, którego owoc ma w sobie nasienie – dlatego ważnym jest – w problemie ustalenia pełnej inteligencji człowieka tego, czy drzewo poznania dobra i zła jest na ziemi czy w niebie – a jeśli jest na ziemi lub w niebie, to czy jego owoce mają w sobie nasienie. Kto zaś człowiekowi to odebrał mógłby twierdzić, że może posiadać inteligencję wyższą niż stworzony przez Boga człowiek, i tym samym zaniżać w opinii całego świata jego zdolności intelektualne. Oto stosowny fragment Biblii:

Rdz 1, 26-31

26 * A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi*». 29 I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie**: dla was będą one pokarmem. 30 A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona». I stało się tak. 31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty.

Wygląda na to, że człowiek nie żyje w paradygmacie rzeczywistości, który miał mieć od Boga. Jego paradygmat rzeczywistości jest ograniczony.

* Moja uwaga, że zwierzęciem pełzającym po ziemi mógłby być wąż.
** Moja uwaga, że to wszelkie drzewo na ziemi (i na niebie?), zaś owoc zjedzony przez Ewę i Adama pochodził z drzewa, pytanie: czy zawierał w sobie nasienie, bo taki mogli zjeść.
https://www.facebook.com/andrzej.feret.56/
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 10-03-2024 22:44
Nie wiem po co podzieliłeś/aś na bloki moją wypowiedź. Każdą można podzielić w dowolny sposób. Ale dobrze, że do niczego to nie posłużyło, bo takie rozbicie (w tym przypadku wyglądające na zupełnie losowe) zamazuje sens wypowiedzi, który w przypadku mojej był jeden.

Myślę, że Olga Tokarczuk nie czyta Biblii literalnie, tylko metaforycznie, jak każdy wykształcony człowiek. Tym bardziej, że jest literatką raczej wybitną. ;) Natomiast ciekawym Twoim spostrzeżeniem jest:
ClakierCat napisał:
Wygląda na to, że człowiek nie żyje w paradygmacie rzeczywistości, który miał mieć od Boga. Jego paradygmat rzeczywistości jest ograniczony.

Z nim bym się zgodził. A mówiąc o AI, nie miałem na myśli tego, żeby oczekiwać od niej/niego boskiego paradygmatu, tylko jakiś inny, przełamujący nawyki/kalki/schematy myślowe, jakich się nabawiliśmy przez wieki i z których nie potrafimy wyjść. Taki nowy punkt widzenia, choćby nawet jeszcze bardziej oddalony od boskiego/prawdziwego, mógłby posłużyć za inspirację. To już bardzo dużo.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
ClakierCat Użytkownik
  • Postów: 465
  • Skąd: Oslo
Dodane dnia 11-03-2024 00:07
Szanowny Panie,

za nieodpowiednie zdania do mnie proszę mnie z szacunkiem przeprosić – gdyż nie jest to korespondencja urzędowa łaś/łeś ale rozmowa na poważnym i wpływowym portalu literackim i politycznym Polski.

Proszę się do mnie zwracać z szacunkiem.

Kiedy otrzymam od Pana odpowiednie i należne przeprosiny, to może odpiszę merytorycznie w sprawie AI.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Feret

[Dodano 11-03-2024 15:04]
Tyś powiedział:

Optymilian napisał:
ClakierCat napisał:Wygląda na to, że człowiek nie żyje w paradygmacie rzeczywistości, który miał mieć od Boga. Jego paradygmat rzeczywistości jest ograniczony.


dlatego wymagam, aby każdy kto chce ze mną prowadzić dyskusję publiczną, musi zwracać się do mnie z szacunkiem.
https://www.facebook.com/andrzej.feret.56/
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2024 14:59
Dziękuję za rozmowę, skończyliśmy dyskusję.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
Autor
RE: Sztuczna inteligencja w literaturze.
ClakierCat Użytkownik
  • Postów: 465
  • Skąd: Oslo
Dodane dnia 14-03-2024 03:05
Optymilian napisał:
Taki nowy punkt widzenia, choćby nawet jeszcze bardziej oddalony od boskiego/prawdziwego, mógłby posłużyć za inspirację. To już bardzo dużo.


https://audycje.tokfm.pl/podcast/154640,Pierwszy-polski-wyrok-przeciw-Facebookowi-Polska-organizacja-wygrala-z-cybergigantem?fbclid=IwAR0IAMt75IC0343fvChxX3xoFdM3n3ydoXjr6vyjtjHSEp9s0cz87-p4w8o

Wiemy, i rozumiemy TOK FM ... ale łeś/aś odwal się!

[Dodano 14-03-2024 05:08]
pomimo trudów
patrzenia z oczu
w kilka sposobów kopania grobów
w ten jeden sposób
wolimy klaunów
gdy wszystko jedno nas pozostawia

Hej!
https://www.facebook.com/andrzej.feret.56/
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]