Matura
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Matura
pani jeziora Użytkownik
  • Postów: 233
  • Skąd: września
Dodane dnia 04-11-2008 20:19
przychodzi taki czas w życiu (prawie)każdego młodego człowieka, ze trzeba zdać maturę, czy jak kto woli: egzamin dojrzałości.

Pytanie mam dla "starszych" jak wyglądała ich matura, a dla "młodszych" jaki temat wybrali na prezentacji ??

;)
młoda żona.
Do góry
Autor
RE: Matura
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-11-2008 20:39
Ja, ja, ja chcę opowiedzieć... :D Matura była cudowna... Znaczy się nie bardzo stresująca, dopiero jak na wyniki czekałam, to mi żąłądek do gardła podjeżdżał, a jak dzwoniłam do szkoły, żeby się zapytać, to w ogóle prawie umarłam... Jestem rocznik '86, a więc w pełni eksperymentalny (zaczęło się od Czarnobyla...), pierwsi nową maturę pisaliśmy. Tak się złożyło, że zdawałam matematykę; po podstawowej nasz absolutnie najlepszy uczeń wyszedł i stwierdził, że chyba arkusze pomylili, i że to musiał być rozszerzony; po rozszerzonym stwierdził tylko: "Muszę się napić" :D Ale daliśmy radę, chyba nawet nie najgorzej, bo wszystkich na studia przyjęli ;)
Generalnie nie ma się czego bać. Ja tam maturę z łezką w oku wspominam, bo mi się zaraz wszystkie śmieszne rzeczy przypominają. No a potem paradowanie w togach po ulicy... Niezła zabawa :yes:
Także uszka do góry - nie ma się czego bać, a ci, którzy mówią inaczej, to jacyś przewrażliwieni są ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 04-11-2008 20:47
Opowieśc prehistoryczna. Matura AD1997. Siedzimy sobie na sali gimnastycznej, z mojej klasy jedni zdają matmę (ja i dwoch kumpli) a reszta historię (pozostałych sześciu). Jestesmy rozrzuceni po tej sali dość mocno, poprzedzielani ludźmi z innych klas. I co? I sie podczas matury umówiliśmy na wódkę - w parku po egzaminie. Wszyscy przyszli. Tak kiedys wyglądala matura. Nie wiem czy teraz bardziej pilnują.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-11-2008 20:50
Ja na angielskim sprawdziłam (nie ściągałam, sprawdzałam :p) wszystkie odpowiedzi z kolegą, który siedział przede mną. Więc chyba niespecjalnie bardziej...
Opowieść jeszcze bardziej prehistoryczna: jak brat mojego taty zdawał maturę, to tata z kolegą siedzieli w łazience i mu zadania z matematyki rozwiązywali :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 04-11-2008 20:54
Ja sobie w maju zdaję maturę. Bardziej oczywiscie cieszy mnie perspektywa studniowki niż samej matury, ale jak 100dniówkę się przezyje to maturę tym bardziej :p

Jeśli chodzi o przedmioty to przedstawia się to następująco: polski (p), angielski (p), historia (p) i WOS (r).

A temat na prezentację?

Motyw zbrodni i jej sprawcy na wybranych przykładach z literatury :D
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 04-11-2008 20:54
Jak pisałem polski to miałem fajne zdarzenie - zawsze pisałem na czysto, żadne tam przepisywania itd. Temat jakoś mi podpasował, więc 2 godziny 15 minut i po sprawie. Oddalem, wychodzę zadowolony, myslę juz o zimnym piwku, a przed budynkiem szkoły jakies niecierpliwie mamusie stoja i pytają jakie tematy. A ja...czarna dziura. Tak ze mnie napięcie spłyneło, że nie byłem w stanie powtórzyć nie tylko tematów ale i tego co sam pisałem...
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-11-2008 20:55
Na luzie pisemny z polskiego, na luzie odpowiadanie z angielskiego, bo wiedziałem, że jakoś sobie poradzę, na luzie pisemny z historii, bo wiedziałem, że albo obleję, albo mierny, stres na ustnej z historii i rezygnacja z odpowiadania. Świetnie, że zwolniony byłem z ustnej z polskiego, bo mi się nie chciało przygotowywać :)
W sierpniu poprawiłem, ale niczego to nie zmieniło, bo i tak nie wiedziałem co chcę studiować. I do dziś nie wiem. Ale co tam. Wiele osób z dawnej klasy ma teraz tytuł magistra, ja mam kontrakt za granicą i siedzę sam w pokoju na piętrze, bo żyję w małym duńskim zakątku, który rządzi się swoimi prawami.
Matura jest fajna. Wszyscy przeżywają, a większość albo nie wie na jakie studia iść, albo idzie na coś, co ich nie interesuje, ale papier jest papier :)
Najlepsze jest opijanie matury. Bez względu na wyniki :lol:
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 04-11-2008 20:55
Cytat:
faith napisał/a:

Motyw zbrodni i jej sprawcy na wybranych przykładach z literatury :D


Coś o tym wrzucałem na portal ostatnio :D
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 04-11-2008 21:01
Cytat:
Coś o tym wrzucałem na portal ostatnio


Byłabym wdzięczna za jakies dalsze informacje :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 04-11-2008 21:02
http://www.portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=5283

Jest zbrodnia i jest sprawca. Jak chcesz to wykorzystaj ;)

Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 04-11-2008 21:06
Dziękuję bardzo :D zaraz przejrzę i może coś znajdę :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Juna89 Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd:
Dodane dnia 04-11-2008 21:27
Matura nie była taka znów najgorsza. Tylko ta historia rozszerzona lekko mi wizję psuła, ale jakoś przeżyłam. Nie było źle. Ja maturę w tym roku pisałam. Angielski był w porządku, polak w sumie też, chociaż to trafianie w klucz mnie denerwowało bardzo. Wos też ok. W sumie to nie było się czym stresować.
Temat mojej cudownej prezentacji: Pojedynek jako temat literacki i filmowy. Całkiem przyjemny i pytania też spoko. Podejrzewam, że to trochę wynikało z wyboru lektur i filmów, których po prostu egzaminatorzy nie znali, nie licząc "Iliady". Ogólnie prezentacje dobrze poszły:).
;)
Do góry
Autor
RE: Matura
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 04-11-2008 22:28
jakoś tak minęła mi matura niezauważalnie, ważniejsze były wtedy inne sprawy - ale pisałam dzielnie - starą albo jeszcze starszą (1998)
Najbardziej utknęła mi w pamięci jedna scena: pisaliśmy (chyba j. polski) w dwóch salach - nie podano jeszcze tematów, gdy wtem drzwi się otwarły i do sali wkroczył p. dyrektor wlokąc za sobą moją najlepszą koleżankę - bladą i przerażoną.
- Kinga, chciała wam coś powiedzieć - oświadczył.
No tak - pomyślałam, patrząc na trzęsącą się ofiarę - matura się jeszcze nie zaczęła a ta idiotka już wpadła na ściąganiu.
Dyrektor zaczął namawiać i ponaglać nieszczęsną Kinię do przekazania tajemniczej (hiobowej zapewne) wieści, aż w końcu wydukała:
- Tamta część klasy z tamtej sali pozdrawia tą część klasy w tej sali...
Nie ma się co dziwić, że pisanie matury zaczęłam od pedantycznej konsumpcji kanapek dokonanej w celu uspokojenia skołatanych nerwów.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 05-11-2008 18:35
ja też zdaję w tym roku :D
polski - roz.
angielski - roz.
historia - roz.
wos - roz.

a temat na polski to "sposób obrazowania starożytności w dwudziestowiecznej powieści lub eseistyce" ale zastanawiam się nad zmianą na "rozważ rolę inspiracji mitologią w literaturze polskiej po '56 roku"...
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Matura
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 05-11-2008 18:38
"A na drzewach zamiast liści, będą wisieć maturzyści" - jak powiedział na wstepie egzaminu dojrzałości niejaki Marcin R. zobaczywszy zadania z matematyki dla mat-fizu.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
pani jeziora Użytkownik
  • Postów: 233
  • Skąd: września
Dodane dnia 05-11-2008 20:58
a ja:

polski R
rosyjski P
historia R

xD

wosu nie musze zdawać, hip hip hura xD

temat na polski :

Język mówiony jako tworzywo literatury, np. w twórczości Bolesława Prusa, Juliana Tuwima, Mirona Białoszewskiego, Stanisława Barańczaka. Zanalizuj celowo dobrane utwory.

chciałabym to zrobić na podstawie twórczości Tuwima i może innych skamandrytów...

jakieś pomysły macie ? ;)
młoda żona.
Do góry
Autor
RE: Matura
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 06-11-2008 14:42
Ja mala mature zdalam rok temu z polskiego, angielskiego, francuskiego, matmy, literatury angielskiej, zywienia, historii, informatyki, biologii, chemii i fizyki, czyli pelny komplet.

''Powazna'' mature zdaje za rok. Na razie na pewno bedzie to historia, matematyka, polski i psychologia, zastanawiam sie nad dodatkowym prawem albo anatomia. Tylko tak na marginesie dodam, ze to jest angielska matura, wiec z polska sie rownac nie moze :p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Matura
Ajza Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 06-11-2008 18:21
Ja maturkę zdałam rok temu, bo nie miałam czasu wcześniej. Śmieszne bo szłam starym materiałem, a przyszło mi zdawać nową maturę. Teraz nie żałuję, bo jest o wiele łatwiejsza od starej. Ucząc się wieczorowo i w dodatku pracując jednocześnie na maturę poświęciłam niewiele czasu (na ang np 15 minut), daje to chyba obraz jaki to żenujący poziom. Zdawałam podstawową maturę, słyszałam że roz. jest nieporównywalnie trudniejsza, ale i też że jest troszkę trudniejsza, więc ciężko powiedzieć. Ja np nie przeczytałam ani jednej lektury, bo wszystko wywnioskowałam z fragmentu na pisemnej z polaka. Prezentacja to tylko kwestia wkucia, a język no to każdy ma inaczej. Podsumowując to jak najbardziej pozytywne wrażenie i nie wydaje mi się żebym w taki sposób mogła zdać starą maturę. Nic się nie bójcie, wszystko będzie ok!
Mówiąc nawet najmądrzejsze prawdy nigdy nie przekrzyczę tłumu!
Śmierć przychodzi szybko bez ówczesnych zaproszeń!
Do góry
Autor
RE: Matura
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 06-11-2008 19:13
sprawy mają się całkowicie inaczej jeśli chodzi o historię i wos, szczególnie rozszerzone :-)
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Matura
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 07-11-2008 13:56
Ja myślę, że nowa matura jest łatwiejsza. Ale generalnie wszystko zależy od przygotowania ucznia i dobrych chęci nauczyciela :p
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.