Dlaczego piszesz?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
just like that Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 04-02-2012 14:33
piszę, gdyż słowa tak po prostu do mnie przychodzą
same
czasem wystarczy gest
dotyk
słowo
a czasem moment chwili
pisanie to takie różne wymiary czasu
- Jak się nazywa to uczucie w głowie, uczucie tęsknego żalu, że rzeczy są takie, jakie najwyraźniej są?

- Chyba smutek, panie. - Terry Pratchett
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Merk Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Wrocław/Szczecin
Dodane dnia 05-02-2012 11:25
a zacząłem pisać, może to dziwne, po obejrzeniu "28 tygodni później"

poza tym, no cóż, powodem była Kobieta
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Abi-syn Użytkownik
  • Postów: 1458
  • Skąd: Mazowsze
Dodane dnia 06-02-2012 17:22
nieprosta odpowiedź:
złożona z wielu wymiarów, piszę, bo ... w sposób w miarę precyzyjny, pragnę coś powiedzieć (?)
Wadą ideału jest to, że jest ideałem, cóż, ja nim nie jestem, więc ..., jestem bez wad
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 07-02-2012 23:42
piszę, bo lubię :)
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-02-2012 08:04
Pytanie mnie rozbawiło, znacie kogoś, kto nie pisze? Ludzie wymyślają cały czas niesamowite rzeczy!
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 09-02-2012 14:59
Mając tak bujną i podejrzanie żywotną wyobraźnię o potężnym zadęciu metafizyczno - surralistycznym, pisać trza, bo inaczej człeka rozniesie.
Ogrom pomysłów i natchnień wszelakich również skłania do przelewania ich na kompa. Tworząc coś nowego przenoszę się na czas jakiś w inny, magiczny wymiar, i często specjalnie przewlekam proces twórczy, by w owym wymiarze jak najdłużej przebywać.
Człowiek rodzi się z różnymi potrzebami (mowa o tych najsilniejszych), ja muszę pisać, bo inaczej się uduszę, zacznę słyszeć głosy i w szafie odkryję kolonię małych, różowych gnomów o gumowych brwiach i żelaznych gałkach ocznych. To sum up,
mus to mus i basta!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2012 15:24
TADEUSZ RÓŻEWICZ
Dlaczego piszę

czasem "życie" zasłania
To
co jest większe od życia

Czasem góry zasłaniają
To
co jest za górami
trzeba więc przesunąć góry
ale ja nie mam potrzebnych
środków technicznych
ani siły
ani wiary
która przenosi góry
więc nie zobaczysz tego
nigdy
wiem o tym
i dlatego
piszę

Mistrz powiedział wszystko :)
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2012 23:19
...powodów, dla których piszę było zawsze i od zawsze kilka. Z upływem czasu zacząłem zauważać, że do pisania, bywa niezbędna dla wielu prosta, a jednak niezbędna, zdaniem innych "instrukcja obsługi słowa".
Pojawiło się wiele miejsc, tzw. "kultowych" i ludzi z tzw. "zacięciem".
Dzisiaj są miejsca, które przywołują nas. Są ludzie, którzy tworzą te miejsca. Dla mnie, to suma strachów w nas, to różnica nadziei pogrzebanych za życia, przelanych w słowa, a nie w czyn.
Pojawiła się myśl, by cenić słowa. Nie prostytuować ich w pogoni za sławą i poklaskiem, stając się w ten sposób alfonsami własnych ambicji literackich.
Może to trochę gorzkie, ale prawdziwe, gdy patrzę z dystansem na siebie i staram się rozumieć innych oraz powody, dla których piszą.
Pozdrawiam Alex.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
MMM Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2012 12:19
Bo przed kilku laty w wigilijny wieczór mój opis stał się nagle opisowym wierszem i tak długim, że się wystraszyłam, bo byłam już sama, bo już mnie opuszczali. Bo później dowiedziałam się, że ktoś z naszych napisał kiedyś Międzynarodówkę, że szedł w mróz na wschód i pisał, i pisał, i tłumaczył w siedmiu językach... Że ktoś inny z naszych pochodził z Mickiewiczów, a jeszcze ktoś inny założył uniwersytet w Poznaniu. Z tęsknoty za dworem, po którym niedaleko Krakowa pozostała tylko łąka, a ja jej jeszcze w życiu nie widziałam. Że moje nazwisko, gdyby dodać jedną literę brzmi dokładnie podobnie jak ta grupa literacka z dwudziestolecia Chimera, a Homer już tylko kazał mi dużo uczyć się, bo tak dużo umieli przede mną, i czytać i słuchać szumu pustkowia i samego lasu. Bo nigdy nie widziałam naprawdę morza... Wyliczać jeszcze tą swoją miłość? Że oleje jeszcze od dziecka samouka u kogoś jeszcze malowane.
MMM-Marta Małgorzata Magdalena.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Eliszebet Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 05-03-2012 18:25
Witam. Jestem nową użytkowniczką portalu.
Dlaczego piszę?
Bo lubię, bo to jest ciekawe i nawet jeżeli komuś nie podobają się moje teksty to mi pisanie sprawia radość.
Kiedyś był to dla mnie sposób na odreagowanie i przelanie na papier emocji. Dzisiaj niekoniecznie. To pasja.
Pozdrawiam. ;)
"żyję nie widując gwiazd
mówię nie rozumiejąc słów
czekam nie licząc dni

aż ktoś przebije ten mur"
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Leszek Sobeczko Użytkownik
  • Postów: 1303
  • Skąd: Rydułtowy
Dodane dnia 05-03-2012 19:00
Witaj Eliszebet
oby i komentarze sprawiały Ci radość.
My tu wszyscy pasjonaci :)
Pozdrawiam
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-05-2012 15:18
Przy tak bujnej wyobraźni jak moja i potrzebie przelewania na papier przeróżnych historii, pisać muszę i basta!
Lubię przenosić się do wymyślanego przeze mnie świata na jakiś czas i przeżywać wraz z bohaterami ich losy.
Lubię tworzyć coś z niczego - jeszcze tydzień temu w głowie pustka, a tu raptem opowiadanie! To jest adrenalina :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 04-08-2012 12:19
Piszę bo muszę. Pod czaszką kłębią mi się tysiące wyrazów, zdań i tekstów. Jeśli ich nie zapiszę to czuję się chora. Nie potrafię skoncentrować się na niczym innym, chodzę rozdrażniona i mam wiecznie zły humor a niewypowiedziane myśli nieustannie męczą mój umysł. Piszę, by móc chociaż w miarę normalnie funkcjonować.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Oczko Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 04-08-2012 23:36
nieźle, nie sądziłam, że znajdzie się tyle przeróżnych powodów do pisania. osobiście, żeby móc napisać wiersz muszę mieć jakby to nazwać - przebłysk geniuszu? może to jest wena, nie wiem. jeśli tak, to jest to strasznie kapryśna istotka. no a jak już jest, to trzeba szybko pisać, bo nie da spokoju, słowa samoistnie pojawiają się w gołwie. dopiero jak natchnienie zniknie, można trzeźwym okiem spojrzeć na wiersz i popracować nad nim. jak próbuję coś wypocić sama, wiem, że temu wierszowi czegoś będzie na pewno brakować. więc to nie zależy ode mnie. piszę, bo coś/ktoś mi każe pisać
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 06-08-2012 12:50
A może tak?

Cytat:
Dwieście lat temu, 28 lipca 1812 r., urodził się Józef Ignacy Kraszewski, nasz najpłodniejszy pisarz, o czym pamięta pewnie każdy uczeń.
.......

Kraszewski jest dowodem, że istnieje popęd, którego nie odkryli psychoanalitycy – popęd narracji. Nie mam na myśli prostej skłonności do mówienia ponad miarę – jak powiada Zagłoba – „żeby się para w gębie nie zagrzała”. Chodzi o przymus opowiadania, dręczący nałóg, który w skrajnych przypadkach wyraża się histerycznym przekonaniem, że to, co nieopowiedziane lub nieprzeczytane, zmierza do nicości, a opowiedziane byle jak powiększa tyko zgiełk i chaos pospolitej gadaniny. Kraszewski był nieuleczalnym nałogowcem opowiadania, który rzuca się na każdy temat, bo wszystko jest warte opowiedzenia. „Będzie wszystkiego po trosze: i szlachty, i panów, i świeckich, i duchownych, i literatów, i gospodarzy, i prawników, lekarzy – i ty będziesz, szanowny czytelniku, i ja” – obiecywał w „Latarni czarnoksięskiej”.


http://www.polityka.pl/kultura/.../1529049,1,ignacy-kraszewski---najwybitniejszy-dziennikarz-wszech-czasow.read
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-08-2012 14:22
Kraszewskiego nie czytałem, ale powyższy tekst brzmi, jak intencja grafomana. W życiu pełno jest grafomanów ustnych, redagujących każdą każdość, obudowujących zdarzenie słowami, których w nim nie było. Jakby rodzaj powtórnego przeżywania sytuacji w retrospekcji przy osobach trzecich. Może grafoman nie umie uchwycić życia w danym mu momencie, treść życia wymyka się i dopiero w opowiadaniu przeżywa jego pełnię?
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 07-08-2012 17:01
Jeśli chodzi o komentatorską grafomanię to zająłbyś Ekszyn pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-08-2012 17:59
Bezpieczniej byłoby zapytać w trybie prywatnym o co chodzi. Tak na zaś podpowiem, że Sartre rozpisał to (poniekąd) spostrzeżenie.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 08-08-2012 18:37
Ekszyn,
spostrzeżenie
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-08-2012 20:22
Cytat:
Dagil napisał/a:
Ekszyn,
spostrzeżenie


:)

ostatnio piszę tylko z telefonu w pracy, stąd takie barany. Poza tym som wakacje ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.