Dlaczego piszesz?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
not guilty Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 16-11-2006 16:44
Cytat:
Marcin Rojcewicz napisał/a:
u mnie początek był dość przeciętny: praca domowa z polaka w gimnazjum. (...)Panie z biblioteki powiedziały, ze jestem objawieniem i szkoda, że dopiero w 3 klasie się to odkryło.


u mnie było bardzo podobnie, tyle ze jeszcze w podstawowce i zamiast opowiadania niechcący napisałam felieton. Za opowiadanie dostałam dopa, a za felieton celujący. Od tamtej pory moja polonistka uparła się, ze mam talent, poświęcała mi bardzo dużo czasu, podawała ksiązki które mogłabym już przeczytać, wysyłałą na rózne konkursy - nie tylko pisarskie ale i recytatorskie, aktorskie...
zaowocowało to tym, że pod koniec podstawówki miałam przeczytane lektury z liceum. (rzeźnia nr 5, zbrodnia i kara, mistrz i małgorzata, świętoszek) oczywiście później czytałam je jeszcze przynajmniej raz...
W gimnazjum dostliśmy średnią polonistkę, (dlatego mam takie tyły ze zdan zlozonych podrzednie, nadrzednie etc...) ale ja juz byłam uzależniona od czytania, od własnej twórczości, wyrażania siebie na scenie.
Pewnego razu w pierwszej klasie wysłałam tekst na konkurs i do szkoły przyszło pismo, że to nie mogło zostać napisane przez osobę z gimnazjum. Chodziło im głownie o styl i bibliografię (oparłam się na 'wstepie do psychoanalizy' Freuda i kilku ksiązkach Bralczyka) Poza moją pracą odesłali jescze jedną, należącą do kumpeli z innej klasy. Zarówno ona jak i ja prace napisałyśmy same i nie było żadnych dowodów plagiatu czy oszustwa... w szkole nauczycielki wiedziały o tym, ale z konkursu nici. I to był jedyny przypadek kiedy zdazyło mi się cos takiego, później już wszstko było w jak najlepszym pożądku a jako laureatka mialam luzy z przedmiotow scisłych, za co pokutuję w liceum...

Owszem, czasem mam ochotę tak po prostu przestać pisać. Zamknać wyobraźnie w ciemnym pokoju bez okien żeby nie miałą okazji się rozwijać i odwiedzić ja dopiero kiedy będzie naprawdę potrzebna. Ale predzej czy później itak zawsze wracam. temat siedzi mi w głowie i mruczy a ja nie umiem się opanować, żeby go nie spisać... to już chyba takie nasze przekleństwo.
And I kind of, almost, could have the tiniest smidgen of respect for you.
Almost.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 16-11-2006 17:17
nono, mamy uzdolnioną polonistkę ;) Ja tam jestem taki sobie przeciętny posiadacz pióra ;) Nie piszę nic nadzwyczajnego. Ale sprawa mi to przyjemność, a to liczy się najbardziej :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
not guilty Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 16-11-2006 17:35
Sagit - hmm wiesz w podstawówce czy gimnazjum łatwo jest pisac, osobiscie czuję jakbym się cofała odka poszłam do liceum ;)
[to pewnie przez to ze MUSZE sie uczyc matmy a nie zwykłam tego robić i mam braki. Braki wszystkiego - umiejętnosci, wiedzy, praktyki, chęci, czasu]

a czy jestem uzdolniona czy nie nie da się stwierdzić po ilości wyróżnień, tylko po tym, czy to co robię podoba się innym. jak będę miała chwilkę to przepiszę kilka rzeczy i tu wrzucę, wtedy sam zobaczysz czy ta cala swietlana przeszłość w jakikolwiek sposób ma się do teraźniejszości ;)
And I kind of, almost, could have the tiniest smidgen of respect for you.
Almost.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 16-11-2006 17:39
czekamy, czekamy ;) Niestety przez matme musi przebrnąć każdy..nawet ja :smilewinkgrin: Mój rózwój, jeśli chodzi o pisanie napewno nastąpił po Gimnazjum. W te wakacje zacząłem pisać wkońcu tak jak chciałem od dawna :) A gim, to była jedna wielka Balanga..nie trawiłem Babki od Polskiego, która w jednej wypowiedzi kilkanaście razy mówiła eee, i popełniała proste błędy, których polonista uczący poprawnej polszyczzny robić nie powinien.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
not guilty Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 16-11-2006 17:44
Cytat:
Sagitarius napisał/a:
nie trawiłem Babki od Polskiego, która w jednej wypowiedzi kilkanaście razy mówiła eee, i popełniała proste błędy, których polonista uczący poprawnej polszyczzny robić nie powinien.

hehe no tak, zdaza sie... u mnie np stwierdzono dysleksję i dysortografię ale jakos sobie radzę :p

z resztą - masłowska też ma problemy z ułożeniem zdania, nie odróznia formy podstawowej (mi) od mocnej (mnie) a już najbardziej lubię gdy myli 'jej' z 'niej'. W kazdym razie odniosła sukces :lol::uhoh:
And I kind of, almost, could have the tiniest smidgen of respect for you.
Almost.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 16-11-2006 17:45
mnie po prostu razi, jak nauczycielka mówi SE, tu piszE, EEEE..przykład typowego wiejskiego nauczyciela :p
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 28-12-2006 20:22
Piszę, bo lubię grę słów. Jak nie mam z kim to na papier przelewam to :)
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Liftangel Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2007 20:35
Piszę dla przyjemności, ale też po to, by pozbyć się emozji, przelać "siebie" na papier, czasem za pomoca prostych słow, a czasem zawiłch metafor. A że podobno jest to całkiem ok, dzielę się tym, co stworzę ;)

Pisanie jest wspaniałym zajęciem, relaksem a zarazem pracą... Wypełnieniem wolnego czasu, drugim życiem, pozostawieniem czegoś po sobie... Jest w pewnym sensie pamiętnikiem... :|
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2007 22:43
Piszę, bo milczenie i kartka papieru to jedyni przyjaciele, którzy nigdy nie zdradzą... chyba że ktoś ma za długie łapy ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Yennefer Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Rz.
Dodane dnia 23-02-2007 19:11
Przede wszystkim dla siebie.
pierwszy podmuch wiosny budzi lęk.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 23-02-2007 20:11
Oryginalnie. Muszę przyznać, że mimo wszystko mnie umotywowała chęć zabłyśnięcia tj. sławy :), zawsze byłem natrętny i podtykałem każdemu moje wypociny..taki już jestem :D
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 23-02-2007 22:38
No i tego mogę pozazdrościć. Wiesz przynajmniej, czego chcesz. To już coś.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 24-02-2007 10:31
Ja w przeciwieństwie nie szukałam sławy. W ogóle wstyd się przyznać, ale nawet rpzez mysl mi nie przyszło, że mogę być sławna. No ale masz/miałeś cel, a to jest najważniejsze.
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-02-2007 16:47
nie w tym sensie. Teraz patrzę na to przez nieco inny pryzmat. Zacząłem pisać, bo chciałem podzielić się swoimi pomysłami z innymi, chciałem aby ktoś dostrzegł moją twórczość, dlatego cieszy mnie każdy komentarz do mojej twórczości. Nie mam zamiary unosić się nad wszystkimi jak jakiś guru. W gruncie rzeczy jestem skromny jeśli chodzi i samego siebie. Aczkolwiek nie ukrywam, że chciałbym kiedyś chodź na chwilę zabłysnąć.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 24-02-2007 16:52
CHOĆ na chwilę, zlituj się! Życzę powodzenia, całkiem szczerze, choć ja marzę nie o sławie, a o czymś podobnym... O wydaniu książki ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-02-2007 16:57
Z tego co wiem słowo to występuje w dwóch odmianach chodź, i choć jest poprawne, więc leave me alone :p

No to mamy podobne cele ;) To zabłyśnięcie może być właśnie wydaniem książki :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 24-02-2007 17:02
Taaa, ale o tych dwóch odmianach to pierwsze słyszę. Owszem, poprawna jest forma "chodź", ale nie w sensie "chociaż", a w odmianie czasownika "chodzić"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
atreides Użytkownik
  • Postów: 66
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-02-2007 12:30
A ja piszę dla ludzi. Kiedy ludzie mnie motywują, to piszę chętniej. Kiedy nie zwracają uwagi na moją pracę - to tracę zapał.
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból. - F. Nietzsche
img293.imageshack.us/img293/7237/userbarautel1.gif
portal-pisarski.pl/userbars/redakcja.gif
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2007 17:15
Cytat:
atreides napisał/a:
A ja piszę dla ludzi. Kiedy ludzie mnie motywują, to piszę chętniej. Kiedy nie zwracają uwagi na moją pracę - to tracę zapał.


tak samo jak ja :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dlaczego piszesz?
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 25-02-2007 18:59
atreides mam podobnie tylko że jak nikt nie zwraca uwagi to mam jeszcze większą motywację :)
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.