Powszechne błędy językowe
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-02-2009 11:15
Co do "ubieram buty", to zawsze można powiedzieć poprawniej "wkładam buty", ale nie jest to jakiś wielki błąd, zwykła potoczność, której celem jest jak największa komunikatywność.
Za to błędem jest już stwierdzenie "ubieram buta", ubieram - kogo? co? - but!
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-02-2009 11:25
Cytat:
jakub napisał/a:
wydaje mi się że lepiej mówić jak ona z błędami ale naturalnie niż jak poloniści, zbyt poprawnie


Nie mogę się z tym zgodzić. Takie swojskie mówienie i owszem, jest przyjemne dla ucha, ale jeśli ktoś chce pisać, musi umieć pisać poprawnie. Nikt nie wydrukuje książki ze swojskimi "se" i "poszłem" użytymi bez wyraźnego celu. Poza tym nie sądzę, żeby nienaturalność wynikała z poprawności. Jako wnuczka swojej Babci, mówię po polsku, bez gwar i innych takich fajnych naleciałości, ale to nie znaczy, że jestem nienaturalna. Ja po prostu jestem tak nauczona, od samego początku.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 24-02-2009 11:58
Mnie ubrać buty kojarzy się z ubieraniem choinki...
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 24-02-2009 12:00
Bardzo fajne to wszystko, ale dlaczego za wytknięciem błędu nie podajecie poprawnej formy? Co jest poprawne przy błędnym ubieraniu butów? Naciągnął, wzuł, nałożył? Co można ubrać? Spodnie, płaszcz, a czego z ubrania nie ubieramy?



a może ubrał się w buty?
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-02-2009 12:02
Poprawna forma (z tymi butami) to (według Markowskiego): "włożyć buty".
Ubrać można "się", resztę się zakłada, wkłada, itd. :)
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-02-2009 12:03
Cytat:
ginger napisał/a:
Cytat:
jakub napisał/a:
wydaje mi się że lepiej mówić jak ona z błędami ale naturalnie niż jak poloniści, zbyt poprawnie


Nie mogę się z tym zgodzić. Takie swojskie mówienie i owszem, jest przyjemne dla ucha, ale jeśli ktoś chce pisać, musi umieć pisać poprawnie. Nikt nie wydrukuje książki ze swojskimi "se" i "poszłem" użytymi bez wyraźnego celu. Poza tym nie sądzę, żeby nienaturalność wynikała z poprawności. Jako wnuczka swojej Babci, mówię po polsku, bez gwar i innych takich fajnych naleciałości, ale to nie znaczy, że jestem nienaturalna. Ja po prostu jestem tak nauczona, od samego początku.
dlatego mówię że lepiej jest tak mówić, jeśli chodzi o pisanie to już trzeba znać zasady języka itp. ale jeśli tworzysz książkę a główny bohater to pijaczek spod sklepu to wkładanie do jego języka formy "poszedłem" zamiast "poszłem" też jest moim zdaniem błędem, wtedy trzeba odpowiednio stylizować :) a można też ich użyć w sensie pokazania jak mówią obecnie ludzie, wszystko będzie zależne od postaci, niestety narrator musi mówić poprawną polszczyzną chyba że to pierwszoosobowy a książka jest stworzona w konwencji gwarowej :)

co do mówienia dużo przyjemniej słucha mi się mojej babci niż ludzi mówiących bezbłędnie czystą polszczyzną :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-02-2009 12:08
Właśnie to powiedziałam - żeby móc stylizować mowę bohatera na niepoprawną, trzeba wiedzieć, jak to zrobić, a więc znać zasady.

Mówienie to zupełnie inna sprawa. Tyle, że jeśli ktoś jest nauczony mówić "poszłem", to będzie tak pisał... Więc chyba jednak lepiej jest mówić poprawnie. Tak sądzę.

I tak sobie myślę, że każdy uwielbia słuchać własnej Babci :yes: :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 24-02-2009 12:10
A ja mam inny problem.
Często słyszę w transmisjach sportowych jak podają punktację sprawozdawcy. Zastanawiam się co jest poprawne:
- zdobył dwanaście i pół punktu?
- zdobył dwanaście i pół punktów?
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-02-2009 12:14
Jerzy, poprawną formą jest (znów za Markowskim):
- zdobył dwanaście i pół punktu.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 24-02-2009 12:15
dzięki, dzięki.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Abigail Użytkownik
  • Postów: 65
  • Skąd: Gdzieś w Polsce
Dodane dnia 24-02-2009 12:21
Ja osobiście dostaję uczulenia, jak ktoś mi mówi, że tam "pisze".
Poprawnie - jest napisane.
Dawno temu w szkole też tak mówiłam i któregoś razu kolega bardzo się na mnie za to zdenerwował :D Zapytał się - wskazując obraz na ścianie - czy ten obraz maluje się, czy jest namalowany. Tak to mi utkwiło w pamięci, że od tego czasu mówię poprawie, a ucho reaguje na "pisze" ;)
Noc jest obietnicą poranka.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-02-2009 12:26
Ja z kolei jestem uczulona na "wziąść". Jak to słyszę, to mi włoski na karku stają. Mówimy wziąć, koniec i kropka :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 24-02-2009 14:15
Jeśli chodzi o wymowę to polecam obejrzeć to http://www.youtube.com/watch?v=wYZcVoIhsno :-)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-02-2009 14:28
Piękne :D

On jest momentami zabójczy :bigrazz:
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-02-2009 16:09
Cytat:
Abigail napisał/a:
Ja osobiście dostaję uczulenia, jak ktoś mi mówi, że tam "pisze".
Poprawnie - jest napisane.
Dawno temu w szkole też tak mówiłam i któregoś razu kolega bardzo się na mnie za to zdenerwował :D Zapytał się - wskazując obraz na ścianie - czy ten obraz maluje się, czy jest namalowany. Tak to mi utkwiło w pamięci, że od tego czasu mówię poprawie, a ucho reaguje na "pisze" ;)
obydwie formy są poprawne w mowie :D także jeśli ktoś ci powie co tu "pisze" nie możesz zwrócić uwagi (choć pan Cejrowski chyba nie zgadza się z tymi którzy przyjęli tę formę za poprawną :D ), jak ci tak napisze to wtedy oczywiście popełnił błąd :)

ja za to zauważam częsty błąd w używaniu słowa "bynajmniej" jako zastępstwa dla "przynajmniej" ;) np. "Zrobiłem coś ale bynajmniej się nauczyłem żeby tego nie powtarzać." i nie wytłumaczy się żeby używali ludzie przynajmniej bo dla nich to to samo ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 24-02-2009 16:14
A jeszcze lepsze jest bynajmniej w znaczeniu no właśnie :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Abigail Użytkownik
  • Postów: 65
  • Skąd: Gdzieś w Polsce
Dodane dnia 24-02-2009 17:00
Jakub, napisałeś "obydwie formy są poprawne "w mowie"
I tutaj nie zgodzę się z Tobą. Zasady j. polskiego są jasne i niezaprzeczalne. Ja wychodzę z założenia, że jeżeli "jest napisane" to mówienie "pisze" jest błędem. Ludzie w dzisiejszych czasach, aby uprościć sobie życie i tłumaczyć swój brak zasad prawidłowego wysławiania się, pod płaszczykiem "bo to w mowie jest poprawne" źle się wysławiają.
Kilka dni temu miałam w pracy taki przypadek, że trafiło do mnie pismo z tak rażącym błędem ortograficznym, iż nie można było przejść nad tym do porządku dziennego. Pokazałam to koleżance, ona się uśmiechnęła i powiedziała, że w dzisiejszych czasach dysortografia jest modna. Wiesz, co jej odpowiedziałam? Dysortografia nie może być usprawiedliwieniem braku zasad pisowni.
Nie studiowałam filologii polskiej i nie mam wszystkich zasad w jednym paluszku. Robię błędy i wiem o tym, ale staram się je niwelować.
Ginger bardzo fajnie napisała "Mówienie to zupełnie inna sprawa. Tyle, że jeśli ktoś jest nauczony mówić "poszłem", to będzie tak pisał... Więc chyba jednak lepiej jest mówić poprawnie. Tak sądzę."
Ja też tak sądzę, dlatego nie trafia do mnie stwierdzenie "w mowie to jest poprawne".




Cejrowski jest rewelacyjny :D
Noc jest obietnicą poranka.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 24-02-2009 17:05
Ale czasem wiedza o tym jak się mówi, przydaje się przy pisaniu dialogów. Umiejętnie nafaszerowane potocyzmami brzmią żywo, jędrnie i nadają tempo. Natomiast dialogi pisane poprawnie okazują się jakies takie miałkie, nieprawdziwe
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 24-02-2009 19:42
Tak. Poprawne dialogi są sztuczne albo potwornie sztuczne. Nieczęsto przecież piszemy opowiadania, gdzie profesor Miodek razem z Władkiem Bartoszewskim kradną księżyc albo coś podobnego...
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Arwena Użytkownik
  • Postów: 26
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-02-2009 19:46
U nas w szkole, jeśli napisze się coś niegramatycznie (np. zamiast "jest napisane" jest "pisze";) to ma się odjemny punkt.
Łapać wiosła! Nie mogą uciec:).
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?