Jak nauczyć się pisać?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-01-2009 00:27
Cytat:
valdens napisał/a:
Powiem Ci, że gorzej mają ci, co pisać potrafią, a pomysłów nie mają.


Nie wiem, czy gorzej, w każdym razie ja mam bardzo źle. ;)
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2009 09:10
W xIx wieku była moda na dworach królewskich na zajomwanie się sztuką. Panienki księzniczki, ksiązęta etc zabrali się za rysowanie i malowanie. Dostali oczywiście nauczycieli. I co się okazało? Że u arystokracji ok 10% rysuje i maluje naprawdę nieźle (polecam np rysunki ktore wykonał jako 11-latek późniejszy car Mikołaj II - są naprawdę genialne).

U reszty populacji podobny poziom występował u ok 1%.

Czy arystokracja drogą eugeniki podniosla się na wyższy stopień genetyczny tworząc wszecstornnie utalentowanego nadczłowieka?

Raczej jest to wykluczone.

Przypuszcza się że geny odpowiadajace za odpowiednią koordynację oka, mózgu i ręki ma łaśnie 10%. Moda na dworach pozwoliła wyłapać wszystkich potencjalnych artystów.

Brak mechanizmów w reszcie społeczeństwa wyeliminował na starcie 90% potencjalnych artystów.

nie potrafię określić jaki odsetek społeczeństwa ma predyspozycje do pisania. Wśród arystokratów wiele osób imało się pióra.

*

Przymijmy zatem że 10% populacji odpowiednio pokierowane nauczy się rysować i alować na przyzwoitym poziomie. Pozostaje jeszcze kwestia geniuszu. Osobiście uważam że tezy "geniusz sobie zawsze poradzi" to bzdura.

Przyjmijmy że Bruno Schulz był geniuszem. Czy kilka lekcji na temat perspektywy i proporcji nie wplynęło by korzystnie na jego rysunki? ;-P

I jeszcze jedno - eksperynemtował ze specyficzną techniką rytowania w kliszach fotograficznych. Dlaczego? Bo w Drohobyczu nikt nie był w stanie nauczyć go drzeworytu.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 12-01-2009 07:58
Cytat:
nie potrafię określić jaki odsetek społeczeństwa ma predyspozycje do pisania

Pewnie też około jednego procenta. Czyli strasznie dużo. Bo to wtedy na sto osób byłby jeden umiejący pisać. Nie u nas w Polsce musi to być mniejsza liczba.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Krzysztofpnowak Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 03-10-2009 23:06
pisać
auto
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 04-10-2009 12:42
Jak się nauczyć? Ano właśnie (jak wyżej) PISAĆ!

Ja cały czas coś piszę, nawet wieeeelką powieść, ale dzięki temu wyrabiam się! Zauważyłam po kilku latach, że coraz lepiej mi to wychodzi i mam lepszy STYL.

A więc PISAĆ, nawet głupoty! A jeżeli ktoś nie ma inspiracji i stoi w miejscu, to radzę się rozluźnić i obejrzeć ulubiony film, lub przeczytać ulubioną książkę, lub posłuchać ulubionej muzyki. A w tym pozwolić oddać się wyobraźni, wtedy na pewno coś wpadnie do głowy.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Bonsai Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 11-10-2009 08:57
Spisuj wszystko co Ci chodzi po głowie :). Opisuj każde uczucie, to nie wstyd, to o to chodzi :). Zapisuj każdą myśl, początkowo nie ważne jak Ci to wyjdzie :). Napisz coś tak jak umiesz, potem zamieść i dostaniesz do tego potrzebną krytykę, a jeśli dostosujesz się do niej to już z czasem się wyszkolisz na mistrza :)
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Euridice Użytkownik
  • Postów: 485
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 03-01-2010 16:55
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
nie potrafię określić jaki odsetek społeczeństwa ma predyspozycje do pisania

Pewnie też około jednego procenta. Czyli strasznie dużo. Bo to wtedy na sto osób byłby jeden umiejący pisać. Nie u nas w Polsce musi to być mniejsza liczba.


Około tego jednego procenta jest ludzi, którzy MYŚLĄ, ŻE umieją pisać. NAtomiast tych wybitnych można policzyć na palcach u jednej ręki... No i może stopy... :D

A jeśli chodzi o wyrabianie się - tak. jak najwięcej pisać. Ja mając jakieś 14 lat zaczęłam pisać tak " na poważnie " . Wtedy te twory mi się podobały. Niby nawet mojemu poloniście. Byłam młoda, wiadomo, może coś w tym było, ale to tandeta. Jak teraz czytam tamte " coś " to mi uśmiech się na usta ciśnie. Natomiast mam 16 lat (jeszcze :p ) i wiem ,że od tamtej pory mój język się wykształcił. Tak więc myślę, że może za kilka lat to moje wiersze naprawdę będą dobre. Choć pewnie daleko mi do tego.
Dalej idąc potrzebne jest również oczytanie w dużej mierze. I nie ulubionego poety czy pisarza , lecz kilku a nawet kilkunastu. Wtedy styl zacznie Ci się wyrabiać. Odzywam się ta, co prawie tak nie robi, ale właśnie zmieniam się :bigrazz: :):p
A jeśli chodzi o muzykę. To jakąś na wysokim poziomie i ambitną. Najpiękniejszym przykładem takowej muzyki jest CISZA ;):yes:
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-01-2010 17:46
Cytat:
AnonimowyGrzybiarz napisał:
a ja mam ich za dużo <pomysłów> i czasem nie mogę się zdecydować który wybrać, a żeby wszystkie spisać czasu nie starczy


Ja jak zazwyczaj mam za dużo pomysłów to np. dołączam jedno opowiadanie do drugiego. Tak też zrobiłem w przypadku mojego tekstu ''Daltoniści'' ;)
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 03-01-2010 20:21
Jeżeli muzyka to filmowa! Polecam muzykę z "Władcy Pierścieni", "Gladiatora", "Ostatni Samuraj"... ale oczywiście to zależy już od ciebie jakie klimaty tak -dokładniej- cię interesują i pomogą.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.