Jak nauczyć się pisać?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 17-12-2008 10:30
Cytat:
Ale miałam na myśli to, że prawdziwy talent zawsze się obroni, bez nauki,
uważasz, że Jewgienij Pluszczenko zostałby mistrzem jazdy figurowej na lodzie, gdyby nie uczył się jeździć na łyżwach? Albo, że the Beatles by powstali, gdyby chłopcy z Liverpoolu nie ćwiczyli, nie nauczyli się grać na instrumentach. ;) Myślisz, że Sienkiewicz siadł i od tak napisał "Quo vadis"? ;) Żartuję trochę, ale tak to zabrzmiało. Rozumiem, że miałaś na myśli, to że wielki talent nauczy się pisać szybciej, bez ćwiczeń, tak wielu jak zwykły talent. Ot taki Mozart nauczył się szybciej. Ale takich chyba jest nie wielu.
Cytat:
Czyli moje zdanie: praca nad sobą tak, ale poparta talentem
Święta prawda :D z tym, że jak rozpoznać, że ktoś ma talent, zanim zacznie pracować? Ojciec Sereny i Venus Williams zaryzykował na przykład, opłaciło się córeczki mają talent, ale jaka by była frustracja, jakby się pomylił. Z pisaniem też chyba podobnie, wielu zaczynających pisać zakłada, że ma talent. I pracują, pracują , pracują - a tu nic prawie wcale postępu. Ot ,talentu nie mają. Grafomania :( Najlepszy poradnik nauki pisania powinien być zatytułowany "Czy mam talent - proste ćwiczenia, które dadzą ci odpowiedź na nurtujące pytanie" - i tam kilkanaście testów po, których rozwiązaniu każdy wie :D
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 23:22
Cytat:
Myślisz, że Sienkiewicz siadł i od tak napisał "Quo vadis"? smiley


Moim zdaniem Quo Vadis to żenada. Tekst jest zbyt ciężki, by przeciętny 1klasista, uczeń ogólniaka ogarnął to jak zwykłą książkę.
Cytat:

Myślisz, że Sienkiewicz siadł i od tak napisał "Quo vadis"? smiley


Ja myślę, że to nie o to chodzi, że to nie dar.
To po prostu zaparcie. Zafascynowanie. Gdy Mozart pierwszy raz siadł przy tym na czym grał, był tym zafascynowany, rządny wiedzy. A nie, ah, tak, mam srar-dar, wszystko przyjdzie mi łatwiej. Tu o ochotę się rozchodzi! Motywacje, Cel.

Cytat:

Ojciec Sereny i Venus Williams zaryzykował na przykład, opłaciło się córeczki mają talent, ale jaka by była frustracja, jakby się pomylił.


Moim zdaniem, tak jak napisałem wyżej, była to sprawa "zafascynowania tym sportem". Znam dużo ludzi, którzy chcieliby grać, a np. nie stać ich na lekcje. I o to właśnie chodzi.

Popatrzmy teraz na Ronaldo, brazylijskiego piłkarza. Urodził się w biedocie. Nie talent wrodzony wyróżnił go spośród tłumu grających dzieci, a ochota! Nieprzespane noce poświęcone na marzeniu o tym, jakby to było, o tym co się zrobi jutro, motywacja wzrastająca przy każdym meczu, tak, będę grał, będę co raz lepszy!

I tak właśnie myślę. Od tego to zależy.
Pozdrawiam, waćpanowie.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 17-12-2008 23:26
Ochota ochotą, ale jak czegoś po prostu nie potrafisz, to co wtedy? Nie mając talentu, sama ochota nie wystarczy. Jasne, trzeba mieć motywację, ale nawet przy najlepszej motywacji wróbel nie stanie się skowronkiem...
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 23:29
Cytat:
gabstone napisał/a:
Ochota ochotą, ale jak czegoś po prostu nie potrafisz, to co wtedy? Nie mając talentu, sama ochota nie wystarczy. Jasne, trzeba mieć motywację, ale nawet przy najlepszej motywacji wróbel nie stanie się skowronkiem...


Żaden Grafoman, pisarz, jakiego określenia byś pan nie użył, na początku czytał książki. I na podstawie tych właśnie książek, pierwszych, które wywarły na nim jakieś specjalne wrażenie, stara się sprostać swym pierwszym tekstom.
I tak to właśnie jest. Jednym przyjdzie do głowy pomysł, skojarzą coś z czymś z jakieiś powieści, połączą fakty, i <nad głową pojawia się żarówka, jak w "Pomysłowym Dobromirze">, postawie coś nowego, nieskazitelnie zajefajnego.

Jeden wymyśli, drugi nie.
/Popisałbym jeszcze, ale jestem zmuszony pójść spać. Dobranoc.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 17-12-2008 23:45
Po pierwsze to jednak pani:) Po drugie:
Cytat:
Jeden wymyśli, drugi nie

I dla mnie to jest właśnie kwestia talentu...
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 07:05
Cytat:
gabstone napisał/a:
Po pierwsze to jednak pani:)


Najmocniej panią przepraszam.. ale wstyd :D.

Cytat:
Cytat:
Jeden wymyśli, drugi nie

I dla mnie to jest właśnie kwestia talentu...


A dla mnie to kwestia "ścieżki życia". Co przeczyta, co gdzieś zauważy,
innymi słowy "Co zgotuje nam los".
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 18-12-2008 07:41
Co do tenisa, znam osobiście jedengo z polskich tenisistów, swego czasu był w pierwszej dziesiątce w Polsce. wierz mi nie wystarczy samo zaparcie, potrzebne są warunki fizyczne.
Cytat:

A dla mnie to kwestia "ścieżki życia". Co przeczyta, co gdzieś zauważy,
innymi słowy "Co zgotuje nam los"
Chciałbym ci zepsuć humor - ludzie nie rodzą się równi. Niestety :( rodzą się zdrowi mniej zdrowi, głupi i mądrzy. Oczywiście socjalizacja, jest bardzo, bardzo istotna, ale jak geny zawodzą, to nic nie pomoże.Ale sza! jesteśmy w Europie, więc udawajmy, że to kwestia samozaparcia ;)
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 07:48
Cytat:
ale jak geny zawodzą, to nic nie pomorze.
- Tomaszu, popraw sobie orta :> ale to tak dla żartu ;)

natomiast w pełni się zgadzam z tym:
Cytat:
ludzie nie rodzą się równi.

ja np. bardzo lubię muzykę, pośpiewać też bym sobie czasem chciała, ale nigdy nie publicznie /swoją drogą, że ta publiczność by się niedługo rozeszła/.

Co do pisania, zdarzają się wypadki "niereformowalne" ale takie spotykam rzadko :D



Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 17:57
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Ale sza! jesteśmy w Europie, więc udawajmy, że to kwestia samozaparcia ;)


Czytając to poczułem się tak, jakby Europa była jakąś ostatnią wsią. :D
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 18-12-2008 18:57
Cytat:
gabstone napisał/a:
praca nad sobą tak, ale poparta talentem.

ja myślę na odwrót - talent tak, ale poparty pracą.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 19:17
u mnie jest tak, że głowę to rozsadza mi od pomysłów... ale czasu nie starcza, a o "warstacie" nie wspomnę. z reguły jest tak, że piszę coś, na czymś w pociągu i czasami uda się to skończyć ale i tak tempo pisania to mam jak walec drogowy. dużo piszę, bez pisania tzn układam sobie różne historyjki w głowie, próbując wcielić się z "skórę" postaci. wczoraj coś sobie tak wyafirmowałem i tak się wczułem, że miałem prawie łzy w oczach, a na bank popłynie łezka w czasie pisania, bo to smutna historia. ciekaw jestem tylko, czy potencjalny czytelnik poczuje te emocje?
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 19:39
Cytat:
ciekaw jestem tylko, czy potencjalny czytelnik poczuje te emocje?


To trochę.. egoistyczne? Co teraz powiem. (wyjdę na gorącego w wannie kąpanego)
Pisałem kiedyś romansidła, takie króciuteńkie. I przy każdym jednym ryczałem (podczas pisania). Koleżanki którym przesyłałem, podzielały moje emocje.
Coś jednak w tym musi być, że coś co siedzi w tekście, słowa, napisane pod wpływem uczuć, nie chęci zaimponowania czytelnikowi niosą jakiś przekaz.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 23:26
no no!!! o to właśnie mnie chodzi... ;-))))))))))))))))
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2008 07:39
Cytat:
gabstone napisał/a:
Ale miałam na myśli to, że prawdziwy talent zawsze się obroni, bez nauki,


uważaj tak dalej i zgłoś się za dziesięć lat - zobaczymy kto miał rację. ;)

Przepraszam - ale to totalna bzduuuuura. Podobna do teorii jednago mojego znajomego ktory pisał książkę i był przekonany ze nie musi szukać wydawcy bo sam się znajdzie...

Znałem jedną osobę z wrodzonym talentem. Piszącą o niebo lepiej niż ja. Piszącą od razu, w wieku dwudziestu kilku lat, dojrzałym w miarę czystym językiem.

i co?

i nic. kilka opowiadań opublikowanych i tyle... Zabrakło pracy
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2008 09:49
zrobiłem nowy wątek
zapraszam<br><br><br><br>wrzuciłem do dyskusji twórczych - tam chyba najlepiej pasuje.
http://portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=552#post_26390

jak źle pasuje to niech jakiś moderator przesunie.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2008 10:08
Mysle, ze talent sie obroni, o ile oczywista dostanie taka szanse. Kto wie, ile Szopenow zyje, ktorzy nigdy nie dotkneli klawiszy? Ilu Maradonow, ktorzy zamiast kopac pilke, siedza nad ksiazkami?

Dlatego uwazam, ze powinnismy probowac, ile wlezie, wszystkiego po trochu, zobaczyc, sprawdzic, posmakowac. Kto wie, moze wlasnie to nam pisane...?

Talent jednak to pikus. Jak to powiedzieli, sukces to 90% pracy w kazdym sporcie. W pisaniu moim zdaniem rzecz ma sie inaczej, te proporcje sa nieco mniejsze, bo bez talentu to mozna pisac do usr... smierci i sie nie nauczyc. Ale bez pracy sam talent to jak za duzo kremu na torcie :bigrazz:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2008 11:50
Cytat:

Mysle, ze talent sie obroni, o ile oczywista dostanie taka szanse. Kto wie, ile Szopenow zyje, ktorzy nigdy nie dotkneli klawiszy? Ilu Maradonow, ktorzy zamiast kopac pilke, siedza nad ksiazkami?


Powiedziałbym raczej, że jest tyle Szopenów, i Maradonów, którzy nie mieli nikogo, kto zainteresowałby ich tym sportem. To wszystko jest taką.. linią życia.
Ja np. wychowałem się w rodzinie, gdzie nie robiło się nic. Inny może wychować się gdzieś w Canadzie, i tak jak Tony Hawk zostać zawodowym skaterem. Słuchać jego przemówień, artykułów o sensie jeżdżenia na desce i tym podobne.
Wszystko zależy od środowiska w jakim żyjemy, od najdrobniejszych jego elementów.
Tak to postrzegam, waćpanowie i waćpanie.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2008 13:14
Cytat:
wlasnietam napisał/a:
[quote]
Powiedziałbym raczej, że jest tyle Szopenów, i Maradonów, którzy nie mieli nikogo, kto zainteresowałby ich tym sportem. /.../
Tak to postrzegam, waćpanowie i waćpanie.


tu się zgodzę.



Cytat:
wlasnietam napisał/a:
Wszystko zależy od środowiska w jakim żyjemy, od najdrobniejszych jego elementów.


nie wszystko. Bardzo wiele - ale czasem trafia sie wyjątek.

Muzyk w rodzinie niemuzyków, lekarz w rodzinie ślusarzy czy drwal w rodzinie królewskiej (Szwecja).

ważne by wiedzieć czego się chce i konsekwentnie to zrealizować.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 21-12-2008 12:10
Cytat:
ważne by wiedzieć czego się chce


No właśnie, wiedzieć! O to chodzi!
By poznać coś.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 21-12-2008 13:21
Cytat:
Wszystko zależy od środowiska w jakim żyjemy, od najdrobniejszych jego elementów.
Tak to postrzegam, waćpanowie i waćpanie
No niestety,a może na szczęście tak nie jest. Nie ważne,jak ja to postrzegam, czy jak ty postrzegasz. Zostało wykonanych setki(pewnie tysiące badań)na temat procesu socjalizacji. Przez psychologów, socjologów, antropologów itd. I tylko szaleńcy twierdzą,że socjalizacja wszystko determinuje. Ma ogromny wpływ, gigantyczny,ale z człowieka z lekkim upośledzeniem umysłowym nie da zrobić się chirurga. Co do zdolności humanistycznych, czy ,matematycznych... hm ... To niezwykle interesujący temat i o ile mi wiadomo, nie ma powszechnie uznanej prawdy. Ja skłaniałbym się, ku temu, że jednak poszczególne osobniki mają większe lub mniejsze zdolności w konkretnych dziedzinach. Ale , jak mówiłem to tylko przypuszczenie. W każdym razie osobniki gatunku ludzkiego, nie rodzą się z identycznymi możliwościami umysłowymi, są lepsze i gorsze jednostki.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]