Co czytacie?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Co czytacie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-08-2013 10:01
"Znaszli ten kraj?" Tadeusza Żeleńskiego.

Piękne podejście do kultury. Lekarz, który przez pasję do myśli francuskiej i do człowieka, stał się literatem, tłumaczem niemal całej wielkiej literatury żabojadów. Szpila w dupę wszystkim tym, co to pocą się nad słowem i biadolą, że im z tego powodu mokro. Boy - zwykły człowiek, który po prostu nie marnował czasu.

Książka jest opisem krajobrazu kulturalno-oświatowego Polski pierwszej połowy XX wieku.

Bardzo zdrowa lektura, woda oczyszczająca.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 26-08-2013 09:44
"Małżeństwa królewskie. Piastowie"
autor: Jerzy Besala
wyd. BELLONA

opis ze strony księgarni wydawcy:
Cytat:
Barwnie napisane dzieje miłości małżeństw władców Polski. Autor podjął się ogromnego trudu zbadania związków i uczuć koronowanych par. Dzięki temu przedstawił historię Polski z zupełnie nowej, intrygującej perspektywy. Doskonała książka nie tylko uzupełnia wiedzę osób zainteresowanych burzliwymi dziejami kraju, ale dzięki wciągającym perypetiom może być doskonałą lekturą na wolne popołudnie dla każdego!
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 01-11-2013 13:10
co ostatnio przeczytałam?

m.in. pracę Luise Brown Sprzedane.
książka oparta na analizie zjawiska prostytucji kobiet i dziewcząt (nawet dzieci) w Azji. książka okazała się dla mnie zaskoczeniem. to nie tak, że nie wiedziałam nic o warunkach, w których przyszło żyć kobietom wschodnich kultur. tylko poziom ignorancji, a nawet hipokryzji, wśród mężczyzn korzystających z usług tych kobiet dał mi wiele do myślenie. i, oczywiście, wzburzył mnie. a jak!
książka napisana bardzo wylewnie, ale z dużą ilością powtórzeń... myślę, że spokojnie można byłoby wydać ją pozbawioną jakiejś setki stron i nikt by się nie zorientował...

Dziecko Rosemary Ira Levina.
przyjemna lektura. dobrze skonstruowane dialogi, które są podstawą, jak dla mnie, całej akcji.
po lekturze śmiało mogę stwierdzić, że książka jest lepsza od filmu. znam specyfikę ekranizacji Polańskiego i bardzo ją lubię. ale w tym wypadku książka podziałała na mnie sto razy lepiej.

do tego jeszcze zapoznałam się z komiksem erotycznym Emmanuelle Bianca Guido Crepax'a.
takiej lektury, jeśli chodzi o tematykę seksu, szukałam. zero romansowania, ckliwości, zachwytów nad drugą osobą i pięknem zbliżenia. samo działanie wydane w obrazkach. z jednej strony stonowana historia Emmanuelle, z drugiej fantazja Bianci. jest w czym wybierać i nad czym się zastanawiać.

Karaluchy Jo Nesbo - typowa lektura do pociągu. nic więcej, poza skomplikowanym śledztwem policjanta-alkoholika gdzieś w gorącym Bombaju. chwilami nawet nie wiem, o czym jest mowa... moja niechęć do książki jest duża. ale zobaczymy, co będzie dalej - mam przed sobą jeszcze wiele stron.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 27-02-2014 10:00
"Gejsza"
autor: Liza Dalby

Na autorkę trafiłam pierwszy raz oglądając dokument na YT o życiu gejsz (dostępny pełny odcinek w częściach - http://www.youtube.com/watch?v=ZjhBEgwFP2M). Później wypożyczając "Gejszę" w bibliotece odkryłam, że to książka bohaterki dokumentu (amerykańska antropolog). Nie mogłam więc jej nie pożyczyć.
Książka zawiera dużo informacji o kulturze japońskiej, tradycjach, obyczajach w kontekście gejsz, ale też i większej części społeczeństwa. Widzimy jak funkcjonują rodziny, czym jest małżeństwo, jak podchodzi się do pracy, biznesu, jak wygląda drabina społeczna. Minusem może być fakt, że książka nie jest najnowsza, w związku z czym należy pamiętać, że obraz gejsz widziany oczami Amerykanki Lizy, która nawet stała się gejszą, aby lepiej poznać świat kwiatów i wierzb, widzimy przez pryzmat lat 70-tych i jeśli chcielibyśmy go "apdejtować" należy poszukać literatury nowszej, uzupełniającej.
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 26-04-2014 23:07
Jestem po "Drugim dzienniku" Pilcha. Książka-przewodnik dla piszących pamiętniki i inne grafomańskie próby podejmujących. Pochłonęłam niemal za jednym przysiadem, bo to się czyta po prostu... Postaci przewijają się jak w niezłej powieści Autora życia; Jego poprzedniej, na ten przykład. Dobre. Choć bez szału.

Szał natomiast jest w najnowszej powieści Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody". Takiej narracji nie widziałam jeszcze, jak żyję! A żyję długo i wiele przeczytałam. Pisarz/narrator opowiada historię swojej młodości, a ta kolejną wije, tamta kolejną itd, itd... Wielopłaszczyznowa ta opowieść nie tylko mówi o dziejach ludzi na przestrzeni wieków; opowiada historię mojego ukochanego Gdańska (i nie tylko), wchodzi w geopolityczne rozważania, kulturowe, muzyczne, historyczne, językowe. A Wagner przygrywa temu wszystkiemu w nieco mistycznym wydaniu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla początkujących pisarzy. Polecam bardzo! Jak rzadko kiedy.
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-04-2014 20:25
Wróciłam do klasyki. Wciągnęło mnie.. przeczytałam dwie na jednym wdechu.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/.../kwiaty-na-poddaszu
"Chris i Cathy oraz bliźniaki- Corry i Carrie mają cudowne życie i kochających rodziców. Ich straszna historia zaczyna się, gdy tata nie wraca do domu, zginął w wypadku samochodowym. Muszą przeprowadzić się do domu rodziców swojej matki, która dawno została wydziedziczona. Tam zostają zamknięte na poddaszu oczekując na dzień, w którym ich matka odzyska względy ojca i będzie mogła mu powiedzieć o dzieciach. Jednak ten dzień nie nadchodzi. Rodzeństwo musi sobie radzić samo w pełnym przemocy i nienawiści domu. Babcia codziennie przynosząca im koszyk jedzenia zaczyna się nad nimi znęcać i podejrzewać o kazirodztwo. Całe ich życie stoi pod znakiem zapytania, gdy bliźniaki zaczynają poważnie chorować. Wtedy też Chris wraz z Cathy muszą podjąć decyzje czy nadal mogą ufać swojej ukochanej mamie i powstrzymać się z planami ucieczki. Tylko, że wszystko dodatkowo się komplikuje, gdy rodzeństwo odkrywa sekrety skrywane przez ich rodzicielkę…"

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/.../platki-na-wietrze
"Po śmierci jednego z braci rodzeństwo Dollangangerów decyduje się
na ucieczkę z ponurego poddasza w domu dziadków,
gdzie matka i babka więziły je przez blisko trzy i pół roku.
Cathy, Chris i mała Carrie trafiają do domu doktora Paula Sheffielda,
który osamotniony po śmierci żony i syna, roztacza opiekę nad dziećmi.
Wydaje się, że ich los się wreszcie odmienił i że każde z nich znalazło właściwą drogę w życiu.
Jednak koszmary przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć,
a wiszące nad młodymi bohaterami rodzinne przekleństwo wciąż daje o sobie znać..."


Polecam... ;)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2014 17:37
Listy Vincenta van Gogha do brata czytam.

Doskonałe studium przypadku można sobie rozniecić w głowie czytając autora "Słoneczników". Kim jest artysta? Ano zazwyczaj nikim. Kimś małym, śmiesznym, nieprzyjemnym i nie wiadomo dlaczego pewnym siebie i mentalnie niezniszczalnym. Co daje takiemu moc do znoszenia samotności, poniżenia i ubóstwa? Skąd van Gogh wiedział, że idzie w dobrym kierunku? W jakim zwierciadle ujrzał siebie, jako artystę wybitnego?

Polecam lekturę uczonym hamulcom ;)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 27-05-2014 12:53
William Wharton - Ptasiek

kto nie zna filmu ten zapewne zna książkę. bardzo przejmująca historia przyjaźni i chęci oderwania się od świata (dosłownie i w przenośni). podcinanie skrzydeł kończy się groźnymi upadkami.
nie ma jednak końca; nie ma ograniczania wyobraźni. nie da się żyć w strachu przed rzeczywistością. można uciekać do swojego wnętrza i tam marzyć. jedynie oddychać powietrzem i w powietrzu się unosić...


Joseph Conrad - Lord Jim

powieść długa, z ciekawą narracją. historia opowiadana z punktu widzenia jednego ze świadków...
nic więcej ponad honor. i już. wzruszenie i sympatia do głównego bohatera konkurują z niechęcią do młodzieńca i pogardą dla jego (pozornej) głupoty.
po lekturze czuję, że osobowość Jima zupełnie odstaje od współcześnie przyjętych norm. kto dziś tak o siebie walczy przed samym sobą?


Herve Bazin - Kogo śmiem kochać

nic ostatnio bardziej mnie nie wzruszyło niż ta pozycja. może to dlatego, że dawno już nie czytałam romansu... ten jednak nie jest w stylu Nory Roberts czy innej wiecznie zakochanej pani. tutaj mamy nowy wyraz zakazanego uczucia. w sumie, to nawet nie uczucie.
bohaterką przez chwilę rządzi podniecenie i udział w rozkoszy.
w odpowiednim momencie potrafi się jednak podnieść ponad prymitywne pragnienia i pokazuje, jak silną jest osobowością. świat młodej kobiety zostaje pozbawiony przyjemności, ale ostatecznie staje się bogatszy o nowe wartości i siłę w dotrzymaniu im wiary.
piękne, piękne, piękne...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 27-05-2014 22:12
Hmmm, Wharton... Kiedy to było... Co powieść, to fragmenty Jego życia. Nie powiem, lubiłam kiedyś. Tak, jak z Irvingiem, którego teraz wałkuję.
John Irving - "W jednej osobie". - Intymny portret pisarza bisuksealisty. Szukanie własnej seksualności od nastoletności, poprzez doświadczenia ze szkoły, studiów, podróży, zamkniętej w sobie rodziny... Wolność i rewolucja seksualna od lat 60-tych. Czy mi sie podoba? Nie wiem, bo ostatnia moda na "gender", panią/pana Wurst z Eurowizji, wtłoczone do głowy bzdury nieco mnie wkurzają ;(
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-05-2014 21:36
Ano zacząłem właśnie "Lolitę" z racji na rewelacyjne ekranizacje, i już widzę, że język Nabokova to najwyższa z półek.
To MISTRZ.
Dla przeciętnego pismaka konfrontacja z jego pisaniem może być jak zderzenie z pociągiem.
Autor ma tak opanowaną sztukę władania słowem pisanym, że albo można popaść w kompleksy, albo wziąć się za siebie i próbować doszlusować.
To będzie cholernie trudne, niemożliwe, myślę, ale...
Ale cuda się zdarzają, czasem.
Nabokov to szkoła jak pisać, jak bawić się słowem, jak być nietuzinkowym.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
pablovsky Użytkownik
  • Postów: 431
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 01-06-2014 12:03
Od pięciu lat moją ulubioną lekturą są kursy na giełdzie sportowej ;) Nieprzerwane dreszcze, ciągłe wahania poziomu adrenaliny, czyli King się chowa. Polecam :yes:
pablo pablovsky vel Zły Zaskroniec - człowiek o niewielu twarzach.
Redaktor naczelny kwartalnika "No czytaj mi, ciociu!"
Publicysta miesięcznika "Jak zostać gangsterem"
Prezes stowarzyszenia "Klub WeSZołego SZampona"
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 02-06-2014 13:25
John Fowles - Mag

jeszcze nic nie wiem o tej książce. może ktoś czytał i chce mi o niej opowiedzieć? ;) :p
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 02-06-2014 14:40
Whole Truth - to była jedna z moich ulubionych książek, gdy miałam 15 lat. Teraz pamiętam z niej głównie opisy lazurowoczystego morza i pierwszej ukochanej bohatera - Alison - coś w stylu, że z daleka wyglądała jak ideał kobiety, a kiedy podeszło się bliżej, jej obraz się rozmywał. Może zapamiętałam to tak dobrze, bo wkrótce potem poznałam dziewczynę, której wygląd się z tym pokrywał. ;)
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 02-06-2014 17:28
w wieku 15?! ja znów tak późno odkrywam wartościowe książki :p
introwerka napisała:
coś w stylu, że z daleka wyglądała jak ideał kobiety, a kiedy podeszło się bliżej, jej obraz się rozmywał

czyli będę czytać o miłości... może dobrze. sama jestem zdystansowana ;) od swojego obiektu westchnień. będę się utożsamiać? :p
z lekkim sercem podchodzę do Maga i poczekam, co we mnie wyczaruje, mnie zaczaruje albo odczaruje...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 02-06-2014 20:12
WholeTruth napisała:
czyli będę czytać o miłości

Ciekawa jestem, jak bym teraz odebrała tę książkę. Pewnie pamiętam głównie wątek miłosny, bo z reszty niewiele zrozumiałam ;)
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 02-06-2014 22:37
"Listy starego diabła do młodego" - S. C. Lewis

"...Lecz dzięki prasie codziennej i innym podobnym środkom oddziaływania w znacznej mierze zmieniliśmy ten stan rzeczy.
Twój pacjent już od wczesnej młodości przywykł do tuzina kłębiących mu się w głowie i sprzecznych z sobą teorii filozoficznych. Doktryny w jego pojęciu nie dzielą się w pierwszym rzędzie na prawdziwe lub fałszywe, lecz na akademickie lub praktyczne, przeżyte lub współczesne, konwencjonalne lub bezwzględne. Żargon nie argument jest twoim najlepszym sprzymierzeńcem..."

choć napisana kilkadziesiąt lat temu nadal bardzo "na czasie"
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 03-06-2014 23:37
Ha! Dobre!

A ja znów w Gdansku - monotematycznie. Gunter Grass - "Blaszany bębenek" Co mam powiedzieć? Czyta sie toto nie lekko, bo ciężko z początku, bo narracja, zawątlenie, powtórzenia, trzeba wsiąknąć, wniknąć, przejrzeć. Aby w końcu popłynąć z myślą.
Wspomnienia przy tym wypływaja, jak w jakimś osiemdziesiątym którymś, gdy wracałam z nocnego pokazu w DKF-ie z jego ekranizacji. Noc głucha, jakaś druga-trzecia, autobusów brak, na postoju taxi echo... A tu suka policyjna podjeżdża. "A państwo dokąd?" - pytają grzecznie. - Na Morenę - odpowiada ślubny (wtedy jeszcze nieslubny) - W życiu nie wsiądę do suki! - Krzyczę! (szeptem). Pojechałam.
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 12-06-2014 18:32
introwerka napisała:
Pewnie pamiętam głównie wątek miłosny, bo z reszty niewiele zrozumiałam
po lekturze z czystym sumieniem - wypranym, wykręconym - mogę powiedzieć, że to o wiele więcej niż miłość.
to upokorzenie, to nieczysta gra, to uwodzenie, to dzikość i ogłada w jednym... genialna powieść! tak wiele w niej fikcji, że aż nie sposób nie potraktować jej jak rzeczywistość. myślę, że główny bohater też musiał tak sobie pomyśleć...
Mag na długo zostanie przeze mnie zapamiętany. chętnie do niego kiedyś wrócę!


zajacanka napisała:
A ja znów w Gdansku - monotematycznie. Gunter Grass - "Blaszany bębenek"
pamiętam swoje niechcenie czytania... tak długo chłonęłam rozdziały, że myślałam, by dać sobie już spokój. dotrwałam do końca i się w jakiś sposób zachłysnęłam. to też jest lektura stworzona, by do niej wracać.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
alkestis Użytkownik
  • Postów: 404
  • Skąd:
Dodane dnia 13-06-2014 11:30
U mnie na ruszcie "Lęk" Antoniego Kępińskiego, w kolejce czeka "Schizofrenia".
Bardzo to mięsiste i porządkujące spojrzenie na rzeczywistość. Polecam!
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
kismadar Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2014 09:09
Ja czytam właśnie UWAGA!!!! DOBRA KSIĄŻKA Poradnik przetrwania dla normalnych kobiet. Perfekcyjna kobieta to suka.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.