Co czytacie?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Co czytacie?
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 03-04-2013 23:01
Ja czytam "Szachownicę flamandzką" Arturo Perez-Reverte'a.

Klimat określam jako coś między Ruiz Zafonem a Danem Brownem; brzmi to może tak sobie, ale książka jest bardzo (przysłówek :( ) intrygująca.

Fabuła jest osnuta na dość karkołomnym i oryginalnym pomyśle. iż "czarny charakter" swoje działania opisuje w postaci ruchów na szachownicy, których główna bohaterka musi nauczyć się interpretować. Dobre.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
bulli Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2013 20:21
W tej chwili czytam książkę Władcy Ciemności Frank E.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 08-04-2013 10:03
Julio Cortazar - Gra w klasy

chyba można pokusić się o stwierdzenie, że książka jest znana z tego, że posiada w sobie dwie historie oparte na tych samych rozdziałach. można ją bowiem czytać na dwa sposoby: chronologicznie - rozdział po rozdziale lub przechodząc z rozdziału do innego, wskazanego przez autora (np. po rozdziale 85 - 150).
można się natknąć na opinię, iż druga metoda jest bardziej wymagająca, trzeba poświecić jej więcej wysiłku i czasu, by zrozumieć intencje opowiadającego, narratora w różnych postaciach. to nie jest fenomenem w literaturze. jednak efekt jest zaskakujący. książka niesie ze sobą wiele różnorakich emocji. wciąga w swoją zagmatwaną fabułę. miesza się z absurdami i na wskroś przenikającą dumą bohatera.
warto, bo nic bardziej nie pobudza do myślenia, jak konfrontacja z Paryżem, który odsłania wszystkie swoje zapomniane uliczki przed parą zakochanych śledzoną przez dzień należący do wszystkich...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 09-04-2013 09:41
Polibiusz "Dzieje"
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
michal3 Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2013 21:32
Pan Lodowego Ogrodu - Tom II
Jarosław Grzędowicz
Mało jest w Polsce tak dobrej fantastyki. Polecam.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 10-04-2013 12:34
Egipcjanin Sinuhe Miki Waltariego
nie ma gdzie się schować ludziom starożytnego Egiptu przed opisem Sinuhe.

polecam głównie dla humoru. dodatkowo do zbadania historii i odkrycia nowego punktu widzenia. :)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 10-04-2013 13:16
WholeTruth napisała:
Egipcjanin Sinuhe Miki Waltariego
nie ma gdzie się schować ludziom starożytnego Egiptu przed opisem Sinuhe.

polecam głównie dla humoru. dodatkowo do zbadania historii i odkrycia nowego punktu widzenia. :)


Próbowałem to kiedyś czytać, ale zupełnie nie weszło. Czułem się na ww. książkę po prostu za stary.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 10-04-2013 16:08
oj, szkoda. można się uśmiać przy niektórych opisach. i właśnie tak do książki trzeba podejść - z uśmiechem i dystansem.
bardzo płynnie się przez nią przechodzi. nie ma niepotrzebnego lania wody. nie jest z tych ambitnych, ale nie można na nią narzekać. jednak pamiętam, że nie wszyscy lubimy to samo. i mogę się zgodzić, że styl narracji jest w jakimś sensie odmładzający :p ;)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 10-04-2013 17:52
Mam ostatnio lot na lżejszą literaturę, to może sięgnę po to raz jeszcze. :)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 10-04-2013 17:58
Egipcjanin całkiem fajny, czytałam lata temu. A teraz Sherlocka Holmesa w oryginale. To tak za ciosem po nowym serialu :)
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Kaero Użytkownik
  • Postów: 864
  • Skąd: Wałcz/Poznań
Dodane dnia 10-04-2013 21:58
Gra o tron G. R.R. Martina. Dopiero pierwszą część, więc dużo jeszcze czytania przede mną.
A ja leżę i leżę i leżę i nikomu nie ufam i nikomu nie wierzę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 19-04-2013 11:02
Stefan Kisielewski, Dzienniki. Bardzo przyjemnie się czyta, jeden z moich ulubionych publicystów.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 01-05-2013 13:35
Kino stylu zerowego - Mirosław Przylipiak
polecam gorąco. filmy każdy lubi podejrzeć. ale z wiedzą, którą nabywa się od autora można poszerzyć płaszczyzny poznania :p filmy stają się polem do popisu interpretacji każdego elementu tworzącego fabułę. a raczej sjużet. ;)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
baltazar666 Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 01-05-2013 14:56
hej wszystkim. Ja czytam książkę pt. "Piąta fala pożądania" Moniki Nowickiej. Doskonałe dzieło literackie opowiada intymne zdarzenia różnych kobiet. Książka jest romantyczna jak i bardzo namiętna. Ocieka zmysłowym erotyzmem. Książka mnie bardzo poruszyła. Dała mi wiele do myślenia. Szczerze polecam. Więcej informacji: http://org-aport.com/book19783562.php
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Kathnette Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 07-06-2013 20:34
Ja obecnie czytam "Wodę dla słoni" Sary Gruen, pożyczoną od znajomej mojej mamy. Mam za sobą już nieco ponad połowę treści i jak na razie moje uczucia są raczej neutralne - nie jestem ani mocno zauroczona, ani zawiedziona. Zobaczymy, jak będzie po końcówce. :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-06-2013 20:56
"Donosy rzeczywistości" Mirona Białoszewskiego.

No normalnie jestem zachwycony każdą literą, a zbiorek "Obroty rzeczy" (400 stron) pożarłem w dwa dni. Miron MISTRZ!
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 09-06-2013 07:32
"Morfina" Szczepana Twardocha
Nie lubię porównań, ale kłania się Gabrowicz, Witkacy. Polecam
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 12-06-2013 00:14
przeczytałam "Kino stylu zerowego" M. Przylipiaka.
nic zabawnego, wszystko na serio, choć czasem miało się wrażenie, że banalność opowiadanych scen i techniki kadrowania jest aż nazbyt uproszczona. książka nie jest z tych technicznych, ale jednak na humanistę wymagającego wydaje się prosta.

teraz czytam "Blaszany bębenek" Grassa.
wiem, jakie są opinie o książce. chcę się z nimi skonfrontować.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 12-06-2013 21:41
WholeTruth napisała:
teraz czytam "Blaszany bębenek" Grassa.
wiem, jakie są opinie o książce. chcę się z nimi skonfrontować.


O ile pamiętam książka podzielona jest na 3 części. Pierwsza znakomita, druga bardzo dobra, a trzecia przeciętna. :)

Czytam:
John Oliver Killens "I usłyszeliśmy grzmot"
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 12-06-2013 21:52
przeczytałam pierwszą... i chciałabym być zaskoczona tym, co nastąpi dalej. jakoś nie potrafię się zachwycić. może to brak pełnego obrazu? dam fabule czas... może mnie do siebie przekona ;)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]