Chrześcijaństwo.
Autor
Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 11:43
W wielu, tematach jest poruszana prawda zawarta w Biblii. Argumentami są chrześcijańskie przykazania. Z tym,że często dostosowywane do własnych potrzeb. To mnie ciekawi. Czytałem trochę ST , NT trochę mniej, ale od 25 lat bywam na Mszach, kiedyś częściej, i znam odrobinę wyznanie katolickie. Z tego powodu dostrzegam właśnie te nieścisłości.

Część z nas to chrześcijanie,ja sam nie wierzę, dlatego pytam czy znacie zasady swojej wiary, czy ich przestrzegacie i czy uważacie,że można je zmieniać, dostosowywać do konkretnych sytuacji?
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 11:46
napisałam - jest jedna. to znaczy dwie zasady główne - kochać boga i kochać się nawzajem.
całą resztę znam... nie wiem, jak dobrze, bo nigdy tak naprawdę tym się nie zajmowałam więcej, niż na lekcjach religii, które - owszem - były ciekawe, jednakże pomimo usilnych starań księdza, klasa składająca się z trzydziestu bab raczej nie dawała możliwości do tego, żeby się potem z kimś powymieniać spostrzeżeniami. a internetu wtedy jeszcze nie było na taką skalę.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 11:48
Moze jestem zlosliwa, ale piszac ''bog'' z malej litery przeczy samej idei kochania go i szanowania, itp.

Swoja wiare znam. Ale katoliczka nie jestem.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 11:55
Dlaczego bóg Odyn piszę się przecież małej. Jahwe z dużej,
Cytat:
napisałam - jest jedna. to znaczy dwie zasady główne - kochać boga i kochać się nawzajem.
czyli li tylko chrześcijańsko,nie katolicko.
A seksualny stosunek poza małżeński? Jest wyrazem miłosci(przynajmniej bardzo często),a jest niezgodny z naukami Kościoła, z zasadami w, których wychował się Jezus.Dlatego, że była rewolucja seksualna, chrześcijanie mają prawo je łamac, i nie popełniają w ten sposób grzechu? Czy można to tak interpretować?
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 11:56
nie jesteś złośliwa. to, że w boga wierzę nie przedstwia całego mojego stosunku do niego.
to, że wiem, że powinnam go kochać i znam zasady, nie znaczy, że ich przestrzegam. wychowałam się w katolickiej rodzinie, teraz jestem na etapie buntu. nie wobec kościoła, bo kościół mnie nie skrzywdził [ja po prostu nie używam wielkich liter, chyba, że jestem zmuszona, niech to zobrazuje różnicę między moją znajomością zasad i ich przestrzeganiem], tylko właśnie wobec boga. i nic na to nie poradzę. ludzi staram się kochać, a przynajmniej postępować tak, żeby im nie szkodzić...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 11:56
Są chrześcijanie, którzy znają swoją wiarę (ale cholernie trudno ich znaleźć). Natomiast katolicy swojej wiary nie znają - to ogólny wniosek moich obserwacji.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 11:57
Nie maja. Wedlug mnie. Rewolucja seksualna, jak to pieknie Pan ujal, niczego nie zmienia. Wiara to osobna kwestia.

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 12:02
Cytat:
teraz jestem na etapie buntu. nie wobec kościoła, bo kościół mnie nie skrzywdził, tylko właśnie wobec boga. i nic na to nie poradzę. ludzi staram się kochać, a przynajmniej postępować tak, żeby im nie szkodzić...
a to bardzo Żydowskie :) Chrześcijanie od zawsze cierpią i płaczą i niby kochają ,a się ciągle boją. Żydzi się buntowali wiecznie, to tez ich Bóg musiał karać. Ale jak się mają nie buntować. Skoro są wybrani, mają prawo. Ba... chrześcijanie nawet wierzą,że przedstawicielka ich narodu urodziła Boga. Ja kiedyś wierząc, zawsze się bałem Boga, w życiu by mi nie przyszło buntowanie się :) a, coz tym skesem? Można?Czy to będzie grzech?

Cytat:
Nie maja. Wedlug mnie
no właście dlatego zawsze dziwili nie ci z pokolenia JPII. Dość konserwartywnego papieża, któzy nie przestrzagali tej zasady. A znam osobiście,ludzi którzy brali udział w pielgrzymkach, sam raz szedłem za gówniarza. Niezłe się dzieją rzeczy, na takich wycieczkach :)
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 12:04
Moment.

Cytat:
Ba... chrześcijanie nawet wierzą,że przedstawicielka ich narodu urodziła Boga.


To Ty uwierzyłeś, że Maryja jest Polką z Częstochowy? :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:08
Nie no, ludzie, bez przesady...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:08
wiara jednoczy, religia dzieli.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 12:09
Nie, no mówię, tylko dlaczego Żydzi czują się aż tak wybrani. Rozumiem,że Jezus jako syn Boży i Bóg, chociaż Żydzi dziedziczą narodowość ze strony matki, nie był Żydem. Ale Maria była Żydówką, i Ludzie się do niej modlą. Więcej ludzi się do niej modli niż jest wszystkich Żydów na świecie, więc mają powód do dumy, i czucia się wyjątkowymi. Chociaż , nie wiem czy oni to tak traktują. w każdym razie, są wybrani :)

Zresztą, to też ciekawe co poruszyłeś. Dość często widzę, ludzi którzy nie dostrzegają pochodzenia pierwszcyh chrześcijan. I rozumiem żal, o zabicie Jezusa i cale zaszłości historyczne, ale bardzo niesprawiedliwe. Ten antysemityzm, na szczęście raczej młodzi chrześcijanie są dalecy od takcih poglądów. Tak mysle.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:09
Nieprawda. Wierzyc mozna we wszystko, a jak sie wierzy w dwie rozne rzeczy, konflikt gotowy. A religia to tylko jakas czesc tej wiary.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:10
Cytat:
czy znacie zasady swojej wiary, czy ich przestrzegacie i czy uważacie, że można je zmieniać, dostosowywać do konkretnych sytuacji?


Katolicy swojej wiary nie znają, przynajmniej nie jeśli chodzi o różne jej przepisy itd. o czym była mowa w innym wątku - wynika to z braku odpowiedniej wg mnie edukacji na lekcjach religii, oraz lenistwa i braku zainteresowania takimi sprawami. Straszne, ale prawdziwe, i pewnie jestem nie lepsza. Ale żałuję, że ktoś mnie w tym wcześniej nie uświadomił, jeśli nawet mowa o tym, co wolno, czego nie. jak to wygląda z punktu widzenia teologii itd. - pewnie, żeby się tego dowiedzieć trzeba byłoby iść na PAT albo KUL studiować.

Nie sądzę, żeby zasady można było zmieniać, a już na pewno nie dowolnie interpretować /co wielu robi/ ale jak już wspomniałam wcześniej ludziom brak wiedzy na temat zasad więc nie wiedzą czy jakiś czyn jest już złamaniem danej zasady, czy może w jakiś okolicznościach jest na to przyzwolenie. Dla mnie wyznacznikiem zasad oprócz Biblii jest papież.

Chrystus powiedział "Cokolwiek ustanowisz na Ziemi będzie ustanowione w Niebie..." i dlatego wg mnie papież jedynie posiada moc interpretacji
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 12:12
Cytat:
Chociaż , nie wiem czy oni to tak traktują. w każdym razie, są wybrani


To ja Ci powiem jak to jest. Jezusa postrzegają inaczej niż myślisz - nie uważają Go za Boga. A Maryja totalnie im zwisa. Tak to wygląda.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 12:13
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
a, coz tym skesem? Można?Czy to będzie grzech?

:( miałam taki piękny post i mnie wylogowało w międzyczasie...
czy tutaj, jak się za długo siedzi, to wyrzuca??

seks ma być wyrazem miłości. ale wbrew temu, co piszesz, nie jest. najczęściej jest efektem odczuwania popędu seksualnego, hamowanie tego popędu i zachowywanie tej jednej sfery dla najbliższej osoby powinno być priorytetem.
dawanie d*y na prawo i lewo z miłości do ludzi to takie trochę... dziwne. :) aczkolwiek nie mam zamiaru krytykować tych, którzy tak robią, o ile jest w tym miłość.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:14
Cytat:
Natomiast katolicy swojej wiary nie znają - to ogólny wniosek moich obserwacji.


Znać wiarę? Czy system religijny, z którym człowiek się identyfikuje (jeśli się identyfikuje).
Znać (wiedzieć) a przestrzegać to też różne rzeczy.

Cytat:
Natomiast katolicy swojej wiary nie znają - to ogólny wniosek moich obserwacji.


Nie znają bo brak im wiedzy (ale szeroka wiedza niekoniecznie musi być bazą wiedzy) czy nie znają, bo nie żyją według niej?

Uogólnienia z natury swej są krzywdzące (tak jak i stereotypy).
Poza tym nie wiem po co włazić w czyjeś tak intymne sprawy jak relacja z bogiem (jeśli ktoś w niego wierzy).

"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 08-12-2008 12:14
Cytat:
Z tego powodu dostrzegam właśnie te nieścisłości. Część z nas to chrześcijanie,ja sam nie wierzę,


Mnie zastanawia. po co chodzisz na Msze, skoro nie wierzysz.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 12:15
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:I rozumiem żal, o zabicie Jezusa i cale zaszłości historyczne, ale bardzo niesprawiedliwe. Ten antysemityzm, na szczęście raczej młodzi chrześcijanie są dalecy od takcih poglądów. Tak mysle.


tak, pamiętam, jak ludzie twierdzili, że film "pasja" jest oburzająco antysemicki...
prawda jest taka, że żydzi zabili żyda. i to nie jest antysemityzm, tylko - podobno - historia.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 12:18
Cytat:
Chrystus powiedział "Cokolwiek ustanowisz na Ziemi będzie ustanowione w Niebie..." i dlatego wg mnie papież jedynie posiada moc interpretacji
Jako Ateista, i po prostu człowiek, wielki szacunek dla Ciebie, za te słowa. To jest religia Rzymsko-katolicka . I nie chodzi mi o to czy przeatrzegasz, ale o to że masz świadomość i się starasz.NA szczęście nie znałem zbyt wielu takich katolików, bo kto wie może bym dalej wierzył :D

Cytat:
To ja Ci powiem jak to jest. Jezusa postrzegają inaczej niż myślisz - nie uważają Go za Boga. A Maryja totalnie im zwisa. Tak to wygląda.
a to jest bardzo ciekawe. Ale chyba nie wszyscy, tylko jakiś odłam? No bo jest on troche zaprzeczeniem pierwszego przykazania?
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]