Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 06-01-2009 10:58
Cytat:

rzeczywiście - dajesz nam wybór
dlaczego Szalona, a nie złośliwa? ;)
Cytat:
Tomaszu, ale to ich święte prawo smiley Oni już z definicji są niegrzeczni i nikomu nie wciskają kitu, że są. Jeśli dres jeździ na dziwki i nie ściemnia mi, że nie, to w jakimś stopniu szacun dla niego, ale jeśli ksiądz jeździ na dziwki, a potem w kazaniu wygaduje te kościelne farmazony, to pełna pogarda z mojej strony. Tak już mam.
Przekonałeś mnie. Masz rację. Bezlitośnie logiczne argumenty niestety. Muszę się zgodzić.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 06-01-2009 11:10
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:dlaczego Szalona, a nie złośliwa? ;)

niestety nie dałam rady w nicku wymienić wszystkich swoich zalet :smilewinkgrin:
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Natasha Użytkownik
  • Postów: 116
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2009 21:42
Widzę, że od "idealnego" boga przeszliśmy do "nędznej" jednostki. Tak to już jest, że są rzeczy wzniosłe i przyziemne.

Swoją drogą, kto ocenia innych swoją miarą zasługuje na pogardę. Trzeba być tolerancyjnym (jednak mało jej na "zachodzie" ), Jezus uczył miłości i wybaczał największym grzesznikom.

Ja nie wierzę w ludzi, zdradzają i bezpodstawnie oskarżają, wierzę w Boga. I nie ma dla mnie różnicy, czy oddaje mu cześć w synagodze, czy w meczecie. Ważne, że słowa mojej modlitwy idą do Niego. A mój proboszcz pewnie potępiłby mnie za te słowa.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 06-01-2009 22:11
Ja nie wiem jak to jest że mieszkam w małym miasteczku (mniej niz 8tyś.) a jeszcze nie spotkałem tak strasznie porąbanego księdza. Czy tacy nie istnieją? Chyba raczej istnieją bo skądś się tego rodzaju opinie muszą brać. Tylko co z tego? Ja nie chodzę do kościoła dla moralności księdza, chciałbym żeby każdy kapłan był idealny, sam chciałbym być idealny ale nawet apostołowie mieli swoje wady, przegięcie, cały czas, od początku znajomości z Jezusem przez Jego śmierć zmartwychwstanie zesłanie Ducha Świętego i dalej też. Jak ktoś jest idealny to sorry ale Pan Bóg nie jest dla niego, sam jest Bogiem. To że księża bywają hipokrytami, budzi w mnie mówiąc delikatnie wielki żal i niesmak, złość, ale , dzięki Bogu, nie waży na mojej wierze. Jezus powiedział żeby słuchać faryzeuszów, ale nie naśladować ich uczynków, bo mówią ale sami nie czynią.

Może zabrzmi to ostro, ale jeśli ktoś uznaje Pismo Święte, jest chrześcijaninem, to nie może popierać związków homoseksualnych, to byłaby hipokryzja.

1 Kor 6;9:"Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą"

Już jaśniej chyba się nie dało.
Jedna bardzo ważna rzecz, Kościół nie potępia homoseksualistów, tylko homoseksualizm (praktyki homoseksualne). Jaka różnica? Potępia się grzech, a nie człowieka stworzonego na obraz Boga. Nienawiść wobec Gejów jest grzechem, jak nienawiść wobec każdego innego człowieka.
Kościół nie każe zamykać homoseksualistów w więżeniach, ale proponuje im leczenie, jeśli jest ono możliwe, i to leczenie całkowicie dobrowolne, bo inne jaki miałoby sens? Są ludzie którzy na to się zgadzają, mają takie prawo.
Mam wrażenie że dzisiaj ludzie nie mogą zrozumieć że można kogoś szanować, kochać, a jednocześnie nie akceptować jego zachowań.
Czy tolerancja to olewanie drugiego człowieka? Udawanie że wszysto mi odpowiada?

W skrócie rozumiem mój Kościół tak: Jeśli znam kogoś kto jest homoseksualistą mam go kochać jak każdego innego człowieka, ale nie mogę udawać że to co robi jest ok. Tak samo gdybym miał znajomego który notorycznie klnie, ćpa, pije, kłamie, jest hipokrytą albo cokolwiek innego. Powinienem się starać do każdego odnosić się z miłością. No nie jest to łatwe.

...

Tak się zastanawiałem, czemu nie brać wiary na "chłopski rozum"? Myślę że czasami potrzeba nam tej prostoty, tej mądrości, która niekoniecznie musi być inteligencją.

Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2009 23:25
Dla mnie, jako osoby niewierzącej, porównywanie orientacji seksualnej do ćpania, picia czy klnięcia jest obrzydliwe po prostu. Ja homoseksualistką nie jestem, ale nie rozumiem, dlaczego dwoje dorosłych ludzi tej samej płci, którzy chcą żyć razem, mają z tego zrezygnować, bo ktoś jest uprzedzony.
Rozumiem, że ja, jako osoba niewierząca, mogą podchodzić do tej kwestii inaczej. Natomiast co do Biblii to należy pamiętać, że jest to dzieło pisane przez ludzi, żyjących w określonych warunkach historycznych, o określonej świadomości i wiedzy. Dlatego nie można przyjmować bezkrytycznie wszystkiego, co tam pisze.
W Biblii znajduje się mnóstwo dziwnych rzeczy - jak na przykład opis, jak maltretować i zabijać gołębie by sprawiało to przyjemność Bogu (ST). A przecież nikt nie myśli nawet zabijać gołębi ku czci Boga. Dlatego myślę - potrzeba więcej rozwagi przy wcielaniu nakazów Biblii w życie.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2009 07:58
Cytat:
Trzeba być tolerancyjnym
mhm a dlaczego trzeba? Bo kto tak mówi?
Cytat:

Swoją drogą, kto ocenia innych swoją miarą zasługuje na pogardę
A czyją miarą trzeba oceniać? - to nie zarzuty pytam z Ciekawości.
Cytat:
jednak mało jej na "zachodzie"
Prawda. W Azji, Afryce, Ameryce południowej, Ameryce północnej jest więcej tolerancji. Zwłaszcza w krajach komunistycznych, Rosji, krajach islamskich, Afrykańskich reżimach.
Cytat:
Jezus uczył miłości i wybaczał największym grzesznikom
Tobrze,że niewielu go słucha, bo proces w Norymberdze by się zakończył zwolnieniami do domów.
Cytat:

Może zabrzmi to ostro, ale jeśli ktoś uznaje Pismo Święte, jest chrześcijaninem, to nie może popierać związków homoseksualnych, to byłaby hipokryzja.
Tak uważasz? Ja coraz bardziej zaczynam wierzyć, że każdy chrześcijanin może wyznawać, jak mu się podoba. Ale to tylko obserwacje.
Cytat:
Mam wrażenie że dzisiaj ludzie nie mogą zrozumieć że można kogoś szanować, kochać, a jednocześnie nie akceptować jego zachowań.
Ludzie który mają dzieci to potrafią.
Cytat:
a homoseksualistką nie jestem, ale nie rozumiem, dlaczego dwoje dorosłych ludzi tej samej płci, którzy chcą żyć razem, mają z tego zrezygnować, bo ktoś jest uprzedzony.
Wiele religii dopuszczało homoseksualizm. Przecież w Rzymie był dość rozpowszechniony. To judaizm i chrześcijaństwo, później islam krytykuję homoseksualistów. I oni to wprowadzili to do naszej kultury. Nawet nie religie. Niby za co Bóg zniszczył Sodomę i Gomorę? Min za niewłaściwe praktyki seksualne. Ale można interpretować to tak
Cytat:
Kościół nie potępia homoseksualistów, tylko homoseksualizm (praktyki homoseksualne). Jaka różnica? Potępia się grzech, a nie człowieka stworzonego na obraz Boga. Nienawiść wobec Gejów jest grzechem, jak nienawiść wobec każdego innego człowieka.
Kościół nie każe zamykać homoseksualistów w więżeniach, ale proponuje im leczenie, jeśli jest ono możliwe, i to leczenie całkowicie dobrowolne, bo inne jaki miałoby sens?
tu nie ma słowa o nietolerancji.
Cytat:
Dlatego nie można przyjmować bezkrytycznie wszystkiego, co tam pisze.
Ja niczego nie przyjmuję to nie moja wiara.Ale wierzący ludzie muszą w swoim sumieniu odpowiedzieć w jakich elementach zgadzają się ze swoim Bogiem, w jakich się z nim nie zgadzają. I wydaje mi się,że czym innym są sposoby oddawania czci, a czym innym podstawowe prawdy. Ale nie mi to oceniać.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-01-2009 12:21
"Matka Boska Kryzysowa"
http://tiny.pl/vqht

Zerknijcie jak w praktyce wygląda proces tworzenia przez ludzi coraz to nowych, okazjonalnych bożków (oczywiście pogańskich).
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 10-01-2009 13:57
jako katolik mogę z cała odpowiedzialnościa stwierdzić że wg mnie jest to przejaw bałwochwalstwa. W dodatku analogiczna sytuacja: gdy Hebrajczycy podczas przedłużającej się nieobecności Mojżesza namówili Aarona do zbudowania złotego cielca - została potępiona jednoznacznie. Wiara w moc medalików, obrazków i krzyżyków jest bałwochwalstwem.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-01-2009 14:18
Gratuluję odwagi, szacun. :yes:

P.S.
Uważam, że to porównanie, to bardzo mocny argument.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-01-2009 14:38
Cytat:
Gratuluję odwagi, szacun.
chrześcijanie tradycyjnie nie są tchórzami. Trochę dali na to dowodów. Dołączam się do słów Valdensa
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
DaBabuDor Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 12-01-2009 22:45
Moim zdaniem chrześcijanie albo zbyt dosłownie biorą Biblię, albo zbyt odlegli są jej naukom, ale mało kto samodzielnie zagłębia się w tym w co wierzy ("od tego przecież są księża";).

Ja osobiście jestem raczej agnostykiem i jestem przeciwny jakiejkolwiek religii. Nie popieram również ateizmu.

PS. Biblię traktuję jako ciekawą książkę, w której można znaleźć nauki moralne, czy też różne informacje na temat życia, poglądów itp. tamtejszcyh ludów, czy poznać ich legendy. Napewno dosłownie bym nie brał tego dzieła (a raczej tych dzieł - w końcu to jest zbiór).
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 12-01-2009 22:54
Cytat:
PS. Biblię traktuję jako ciekawą książkę, w której można znaleźć nauki moralne, czy też różne informacje na temat życia, poglądów itp. tamtejszcyh ludów, czy poznać ich legendy. Napewno dosłownie bym nie brał tego dzieła (a raczej tych dzieł - w końcu to jest zbiór).

Konstrukcja Biblii jest na tyle doskonała, ze daje każdemu pole do własnych interpretacji i każda taka interpretacja jest jej przedłużeniem. Każdy z nas dopisuje swoje części. W Biblii jest zaledwie ok 600 przykazań, a reszta to przypowieści tak twórcze, ze doszukiwanie się prawdy jest chybieniem w cel.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-01-2009 23:02
Cytat:
Konstrukcja Biblii jest na tyle doskonała, ze daje każdemu pole do własnych interpretacji i każda taka interpretacja jest jej przedłużeniem.


Jerzy, mówisz "doskonała" ironicznie, czy całkiem serio? Jest przecież, nie pozbawione do końca racji, powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 12-01-2009 23:06
Chciałem zauważyć,że biblia nie jest tylko Księgą chrześcian... Miałem okazję pójść jej śladami... Niezwykłe przeżycie...
Trwaj tylko w słońcu, bo nic pięknego nie urośnie w ciemności.
Friedrich Schiller
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-01-2009 23:27
Cytat:
valdens napisał/a:
Jerzy, mówisz "doskonała" ironicznie, czy całkiem serio? Jest przecież, nie pozbawione do końca racji, powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...


Valdens, "doskonała" to nie znaczy do wszystkiego. Przepisu na placki ziemniaczane tam nie znajdziesz.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 13-01-2009 00:22
I co z tego? Jak mówi Arkady niezwykłe to przeżycie. Ja zaczęłam czytać za czyjąś namową, i nie żałuję. Naprawdę. A przepis na placki tam jest:p
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 00:49
Samuel, nie rób ze mnie wariata. Chyba wiadomo, że nikt nie szuka w Biblii przepisów na placki. Szuka się w niej przepisu na życie.
A jeśli można ją interpretować na 10 różnych sposobów (liczbę interpretacji i tak tu zaniżam), to cóż to za przepis?
Życie to według Biblii wędrówka ku zbawieniu i Bóg stawia na tej drodze "drogowskazy"... Powiedz mi, jak się czujesz na skrzyżowaniu, patrząc na znak wskazujący, że do miejscowości Zbawienie prowadzą trzy drogi?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-01-2009 01:28
Cytat:
valdens napisał/a:
Samuel, nie rób ze mnie wariata. Chyba wiadomo, że nikt nie szuka w Biblii przepisów na placki. Szuka się w niej przepisu na życie.
A jeśli można ją interpretować na 10 różnych sposobów (liczbę interpretacji i tak tu zaniżam), to cóż to za przepis?
Życie to według Biblii wędrówka ku zbawieniu i Bóg stawia na tej drodze "drogowskazy"... Powiedz mi, jak się czujesz na skrzyżowaniu, patrząc na znak wskazujący, że do miejscowości Zbawienie prowadzą trzy drogi?


Ależ to bardzo proste. Nikt nie powiedział, że między tymi drogami musi istnieć sprzeczność.

Jest taka piosenka ukraińskiego zespołu bazująca na pewnej hinduskiej legendzie.

Przyszli ludzie do Mahatmy i zapytali:
"Drogi Mahatmo! Kto pierwszy ujrzy bramy raju: szczery gospodarz, sławny cudotwórca, czy poczciwy wieśniak?"

Mahatma dał mu taką odpowiedź, że nie można było ani oddychać, ani poruszać nogami, ani popatrzeć mu w oczy, a nawkoło rozśpiewało się drzewo ptakami.

Podobny pogląd wyrażał niejaki Soeren Kierkegaard - słyszałeś li o takim? Otóż on odrzucał istnienie kościołów w naszym rozumieniu tego pojęcia. Skoro każdy z nas ma swoje indywidualne "ja", to każdy z nas potrzebuje swojej indywidualnej ścieżki do Boga, charakterystycznej tylko dla niego. Czy może być piękniejsze upodmiotowienie człowieka? To humanizm trzeciego stopnia.

Uważam podobnie. Jeśli jakaś instytucja ma prawo do jedynej powszechnej obowiązujacej wykładni Biblii, ba - jeśli jakiś kościół (lub Kościół) uważa, że ludzie to stado baranów, które można z jednej zagrody w drugą przeprowadzić po jedynej słusznej drodze to się myli.
Bo to jest bliskie "jedynej słusznej ideologii". A takie myślenie jest zaprzeczeniem Jezusa.

Jezus mówił o pasterzach i owieczkach. Ale nie o stadzie bezmózgich baranów. Owieczki pasą się jak chcą, byleby nie uciekały poza bezpieczne ramy pastwiska , np. do lasu z wilkami. Ale jak mają chodzić po tym pastwisku - tego nie mówił. Niech chodzą więc tak, jak im to służy najlepiej.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-01-2009 08:26
Cytat:
Jezus mówił o pasterzach i owieczkach. Ale nie o stadzie bezmózgich baranów. Owieczki pasą się jak chcą, byleby nie uciekały poza bezpieczne ramy pastwiska , np. do lasu z wilkami. Ale jak mają chodzić po tym pastwisku - tego nie mówił. Niech chodzą więc tak, jak im to służy najlepiej.
dobra interpretacja. Z tym,że teraz jakie są te ramy?Czy te ramy pozwalają zabijać, czy już zabijanie zakazane, a na homoseksualizm, invitro,aborcję, oddawanie czci innym bogom, pozwalają owe ramy? Ramy też trzeba jakoś zinterpretować, ustalić. KK ustala takie ramy, przecież popatrzmy na Polskę, ludzie aż tak słuchają księży? A księża zawsze mówią to samo? Są księża co pomagają narkomanom, księża jeżdżący Harleyami, księża tropiący gejów, oraz Żydów. Każdy w ramach KK znajdzie swoją indywidualną drogę. Ludzie nie są stadem baranów, naginają prawa Bogów do własnych potrzeb.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
i was david bowman Użytkownik
  • Postów: 61
  • Skąd: Białystok
Dodane dnia 13-01-2009 08:49
Religia rzymskokatolicka jest chyba najbardziej "ruchomą" religią. Ewoluuje dostosowując się do czasów. Może wynika to z potrzeby zatrzymania człowieka przy Bogu, może z czego innego? Może z tego, że Bóg z ksiąg nie dał nam prostych interpretacji i dał nam możlowość wyboru. To wielki atut mojej wiary. Niektórzy mówią o populiźmie. Ja mówię inaczej. Że właśnie gdybyśmy mieli twardo określone zasady, niezmienne dopiero wtedy bylibyśmy dzikami ze szmatami na oczach, ślepo idący za przewodnikiem nie wiadomo dokąd. Katolicy nie znają swojej wiary dokładnie. Nawet pierwsze przykazanie dekalogu brzmi inaczej, niż zna je większość katolików. Ale wiara powinna dawać możliwość interpretowania.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?