Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-01-2009 11:34
Cytat:
Biblijny świat to nie jest fizyczna ziemia, to ma inne znaczenie. Panem tego świata jest szatan - tak mówi Biblia
stworzony przez Boga szatan, jeden z aniołów, jakich ma Bóg na pęczki. Leszczyk i tyle.
Cytat:
Piekielnie smiley trudno mi to sobie wyobrazić ze wszystkimi konsekwencjami, również cywilizacyjnymi.
EEe tam popatrz na Azję, Amerykę płd przed odkryciem, jakoś to działało bez Jednego Boga. Fajny pomysł na Powieść :D Świat, w którym nie narodził się Chrystus, ani Mahomet :D
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 11:37
Cytat:
Syn człowieka jest człowiekiem, syn Boga - Bogiem.


Syn ojca - ojcem? :)

Cytat:
Tajemnice Trójcy Przenajświętszej jest chyba najtrudniejsza do zrozumienia.

To prawda, nawet biskup nie ma pojęcia, o co chodzi z tą Trójcą.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-01-2009 11:38
Cytat:
valdens napisał/a:
Wybacz, że odzieram Twoich guru z nimbu wspaniałości, ale uważam, że gdyby świadkiem tego wydarzenia był racjonalista (np. ukryty w krzakach jak paparazzi), to właśnie tak by ją opisał i osmarkał całą kartkę ze śmiechu.


Racjonalista to ktoś ograniczony swoim umysłem. Jego pojmowanie świata kończy się tam, gdize kończy się empiryzm. W tym sensie, siedząc w krzakach i smarkając ze śmiechu jest jak dziecko, ktore nie rozumie za bardzo o co chodzi, ale się cieszy, bo to takie głupie co ci ludzie tam robią...


Cytat:
valdens napisał/a:
Twoja postawa Samuelu, to "Róbta, co chceta." Weźta trochę od Buddy, trochę od Jezusa, trochę od tego, którego zatkało i pokazał ptaka... I będziecie mieć własną, elegancką i wygodną religię. Szytą na miarę.
A zauważyłeś, że "róbta, co chceta" mówi Jurek Owsiak? A zauważyłeś, że Jezus mówił, że "brama jest wąska"? I że potrzeba ortodoksyjnej postawy, że droga jest pełna poświęceń, wyrzeczeń...

"Róbta, co chceta" mówił też Aliester Crowley - ojciec satanizmu. Dokładniej brzmiało to tak: "Czyń swoją wolę. Niechaj ona będzie jedynym prawem."


Jurek Owsiak to ktoś zły? Co roku ratuje tysiące ludzkich istnień.

A z tą wąską bramą... nic bardziej błędnego, Valdi :-)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 13-01-2009 11:39
Cytat:
Jerzy, oni uważają Jezusa za jednego z proroków, człowieka, nie Boga. "Najlepszy z ludzi" ileż razy to słyszałam!!!

Chyba źle zrozumiałaś, albo ktoś żle to przekazywał.
Wierzą w niepokalane poczęcie, ale odmawiają Marii urodzenie Boga. Wierzą w zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Nie wierzą ze Maria jest matką Boga, lecz syna. Nie wierzą w niebowzięcie marii / dogmat wniebowzięcia został ustanowiony dopiero w 1950 roku - w kościele katolickim /. Świadkowie jak najbardziej modlą sie do Jezusa i czczą, ale jako syna bożego, a nie samego Boga.
Proroków uznają, ale Jezus takim nie jest.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-01-2009 11:40
Dla mnie to proste. Ta trójca, przecież to nie jedyna religia gdzie tak jest. Co w tym dziwnego? Bóg może wszystko. Być jednocześnie nie tylko trzema osobami, ale nawet wszystkimi ludźmi, on to stworzył, jst wszechmogący.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 13-01-2009 11:41
Co do tego świata.
To Jezus mówił - nie bądźcie cząstką tego świata, nie?
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 11:46
Cytat:
"Boska rzeczywistość egzystuje zatem w trojakim "hipostazującym" (ponieważ jako relacja niezamiennym) relacyjnym sposobie bycia: w nieudzielonym udzielaniu jako rodzącej wypowiedzi; w byciu-udzielonym jako zrodzonym byciu-wypowiedzianym; w byciu-udzielonym jako tchnionej i przepełnionej miłością skłonności (czy przyjęciu) miłujących: istnieje jeden Bóg w jedności swej istoty jako trzy "osoby" w troistości hipostazujących relacji, tzn. na sposób troistej przeciwstawnej relacyjności jednego duchowo świadomego (istotowego) posiadania samego siebie."


"Mały słownik teologiczny" Karl Rahner, Herbert Vorgrimler, wyd. Instytut Wydawniczy Pax Warszawa 1987


Z całym szacunkiem dla zwykłych katolików, bo oni takich rzeczy nie piszą, ale taka teologia to zwykły bełkot.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-01-2009 11:49
Cytat:
Jerzy napisał/a:
Co do tego świata.
To Jezus mówił - nie bądźcie cząstką tego świata, nie?


Nie.
Gdy Jezus był na pustyni, przyszedł do niego Szatan i rzekł mu: oddaj mi pokłon, a oddam Ci wszystkie miasta tego świata i będziesz ich krolólem.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 13-01-2009 11:53
Rzepuuuuuusiuuuuuuu!!!!!!!!
W PŚ nie ma ani słówka o trójcy. Trójca to spadek po pogańskiej triadzie :D
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 11:58
I co w związku z tym, Samuel? Czy Szatan mógłby Jezusowi dać te królestwa, gdyby ich nie posiadał? A Jezus nie powiedział: "E! A co ty chcesz mi dawać, jak ty nic nie masz!?"



Oczywiście, że w Biblii nie ma nic o Trójcy. Ona powstała na drodze ewolucji coraz to bardziej fantastycznych interpretacji i w związku z tym, że było zapotrzebowanie na Triadę (poganie chcieli).
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 13-01-2009 11:59
Cytat:
Według niektórych wyznawców ruchu Rastafari cesarz Haile Selassie (imię to znaczy dokładnie po amharsku: Siła Trójcy) jest Bogiem wcielonym, ostatnią inkarnacją Jezusa Chrystusa, należy zauważyć, iż sam Syllasje nigdy nie potwierdził tych wierzeń.

Cesarz Ras Tafari I jest widziany zarówno jako Bóg Ojciec stworzyciel nieba i ziemi, ale także manifestuje się w Synu Bożym przyjmując postać Haile Selassie. Duch Święty natomiast znajduje się we wszystkich prawdziwych wyznawcach drogi Rasta, a według innych, we wszystkich istotach ludzkich.

To też są chrześcijanie
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-01-2009 12:07
Cytat:
valdens napisał/a:
I co w związku z tym, Samuel? Czy Szatan mógłby Jezusowi dać te królestwa, gdyby ich nie posiadał? A Jezus nie powiedział: "E! A co ty chcesz mi dawać, jak ty nic nie masz!?"


A czego Ty na mnie naskakujesz? :/ Twój sposób prowadzenia tej dyskusji jest irytujący, a ja wyjaśniam tylko o który fragment chodziło z tym posiadaniem Ziemi przez Szatana. Mam Ci jeszcze objaśniać jak dziecku: "Co w związku z tym?", czy o co Ci chodzi?
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 12:15
Rzepusia, a co to niby ma być? Nie widzę tu nic o Trójcy. Widzę tylko stwierdzenie, że istnieją - ojciec, syn i jakieś zjawisko pt. Duch Św.
A że "Ja i Ojceic jedno jesteśmy" można interpretować na kilka sposobów np. "jesteśmy jednej myśli". A mozę to być też metafora podobna do tej, że mąż i żona są jednym. A są jednym?



Nauki o Trójcy nie znajdziesz w Biblii, podobnie jak nie znajdziesz tam nauki o tym, że Maryja jest Królową Nieba i Ziemi.
Te doktryny (o Trójcy i o Marii) powstawały obok siebie, równolegle, w środowiskach pogańskich. Ewoluowały.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 12:24
Nigdy nie mówiłem, że w Biblii nie ma Jezusa, Jahwe i Ducha Świętego. Mówię tylko, że nie ma tam dowodów na to, że te trzy postaci są jednym.



Ok, koniec. Rozpędziliśmy się i zaczynamy gadać o rzeczach specjalistycznych. To forum publiczne, więc wróćmy do ogólników. Każdy chce rozumieć.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 13-01-2009 12:25
Nie ma słowa i pojęcia "trójca"
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-01-2009 12:43
A co to dokumenty kościoła?
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 13-01-2009 13:01
Cytat:
Rzepusia napisał/a:
Prace teologiczne ojców kościoła, dokumenty soborów watykańskich, dekrety papieskie, dogmaty świętych uznane przez autorytet papieski...

Wiara rzymsko katolicka nie opiera się jedynie na Biblii.

I to jest oś dyskusji.
Zauważ że inne kościoły też mają swoich ojców i nie prezentują dogmatów kościoła katolickiego.
Jeżeli kościół nie opiera się tylko na Biblii to oznacza, ze neguje jej świętość.
Cała ta dyskusja obraca się wokół religii katolickiej, a przecież są inne.



Przykładem moze być spowiedź. Naciąga się jej historię do PŚ, a prawda jest bardziej pospolita.
Cytat:
Rozwój spowiedzi prywatnej, jako równoprawnej ze spowiedzią powszechną, przypada na czasy Grzegorza Wielkiego. W 1215 Sobór Laterański IV wprowadził do dziś obowiązujące regulacje dotyczące pokuty, tj. obowiązek spowiedzi przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym oraz tajemnicę spowiedzi. Dopiero w XVI w. wprowadzone zostały powszechne dziś konfesjonały. Dzisiejsze praktyki pokutne reguluje Ordo Poenitentiae (1973).

http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 13:01
Może nie tyle neguje jej świętość, co sugeruje jej niekompletność, niewystarczalność i wskazuje na potrzebę tworzenia dodatków. Jakby nie było pomniejsza jej wartość. Protestanci i świadkowie Jehowy stoją twardo na stanowisku, że w Biblii jest wszystko, czego potrzeba do zbawienia, dlatego odrzucają Tradycję (czyli te dodatki).
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-01-2009 13:08
Protestantów dużo :) Gdzieś w USA, jest pastor Gej, który żyje ze swoim facetem nie wiem gdzie to w Biblii znaleźli. Mniejsza z tym, Stoją twardo ... a jedna poszczególne odłamy się różnią. To jest rzeźnia z tą Biblią, każdy widzi co innego, a wszyscy czytają to samo. Chyba,że jedna strona czyta uczciwie, a reszta służy Szatanowi i specjalnie przeinaczają. Albo Mamonowi służą.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-01-2009 13:12
Cytat:
Chyba,że jedna strona czyta uczciwie, a reszta służy Szatanowi i specjalnie przeinaczają.


najzabawniejsze, że każda z tych stron jest święcie przekonana, że dobrze zrozumiała, a wszystkie inne służą Szatanowi :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?