Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 09-12-2008 09:28
sorki cięzko myslę. W tym sensie masz rację. Nie mozna zaczynać nwracania od wbijania młotkiem dogmatów i ośmieszania cudzych wartości. Ale czy dyskusja w tym wątku ma na celu nawracanie?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 09-12-2008 09:37
Mam nadzieję,że nie. Ciekaw byłem po prostu, czy chrześcijanie, interesują się swoją religią. Czy znają chociaż podstawy. Bo:
- głoszenie nienawiści i zemsty
- bardzo luźne podejście do spraw obyczajowych
- oddawanie się ideom New Age
i ogólnie bardzo relatywne podejscie do zasad w Biblii jest mało chrześcijańskie.Tak myślę. Jestem ciekaw czy ludzie mają świadomość, popełnianych błędów. Czy raczej wszystko wynika z niewiedzy.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 09-12-2008 10:13
Z niewiedzy. Wielu ludzi religia interesuje tyle o ile. Kiedyś usłyszałem np. że Trójca Święta to Józef, Maryja i Jezus :)
Ale niektórzy świadomie: uwazają np że tzw. Koscioł (a czym sa oi sami? jesli nie Kościołem, to kto to jest Kosciół?) Tak wiec uwazają, że Kosciół radykalnie sprzeciwia się wielu praktykom, które świat akceptuje a oni nie wiedz,a dlaczeg. Zamiast jednak sie dowiedziec wola nmie mieć zdania. Dopóki te praktyki nie dotyczą tych ludzi, skłonni są podpisać się pod zdaniem papieża i biskupów. Albo sa neutralni. Ale gdy nagle życie wymusza opowiedzenie się za lub przeciw, nagle bez zastanowienia (lub z zastaniowieniem, bo nie mozna generalizować) łamią zakazy.
Uwazam, że wielu "wyznaje" tak naprawdę tylko religię, z której wycina to, co dla nich niepotrzebne. Wiary w tym nie ma, ale oni o tym nie wiedzą.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 09-12-2008 10:18
Cytat:
Uwazam że wielu wyznaje tak naprawdę tylko religię, z której wycina to, co dla nich niepotrzebne.


Co jest bardzo pragmatyczne.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 09-12-2008 10:21
Cytat:
Uwazam, że wielu "wyznaje" tak naprawdę tylko religię, z której wycina to, co dla nich niepotrzebne. Wiary w tym nie ma, ale oni o tym nie wiedzą.
a najsmutniejsza jest w tym, niewiedza :(
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samotny Wilk Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 09-12-2008 10:31
W pełni zgadzam się co do niewiedzy. Pytanie tylko z czego ona wynika? Bo przecież są nauki, jest religia w szkole, są książki, pisma, kazania, itd., itp. Ale tak chyba jest po prostu wygodniej, łatwiej. Niestety:( Po co myśleć, się zastanawiać.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 09-12-2008 10:34
niewiedza nie jest najsmutniejsza najsmutniejszy jest pragmatyzm własnie
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 09-12-2008 10:37
Pragmatyzm to samo życie. Może się nie podobać, ale ma ogromną zaletę - jest praktyczny (jak to pragmatyzm :) ) i ułatwia życie.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samotny Wilk Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 09-12-2008 10:37
Ale to się łączy, nic nie jest od tak sobie, zawsze wszystko jest połączone i bardziej skomplikowane. System naczyć połączonych w rozmaitych wariantach działa;)
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 09-12-2008 10:52
Cytat:
Samotny Wilk napisał/a:
System naczyć połączonych w rozmaitych wariantach działa;)


Z doświadczenia zawodowego z całą odpowiedzialnością stwierdzam, ze system naczyń połączonych działa zwykle najlepiej wtedy, kiedy jest zamknięty.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Samotny Wilk Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 09-12-2008 11:02
Zapewne tak jest. W tym przypadku dochodzą jeszcze sprzężenia zwrotne, tak uwiebiane przez ekologów i nie tylko. Jedno wpływa na drugie, to na trzecie itd., aż łańcuszek wraca i ponownie oddziaływuje na ten pierwszy czynnik. Pragmatyzm, niewiedza, lenistwo, wygoda, materializm i jeszcze kilka innych czynników działa tutaj w ten sposób.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 09-12-2008 11:06
Dokładnie tak, a zamknięcie systemu na niewygodne głosy z zewnątrz zapewnia mu lepsze funkcjonowanie :)
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-12-2008 11:42
Cytat:
valdens napisał/a:
A gdzie Ty widzisz ten brak sensu w zdaniu: "Jezus powierzył Piotrowi misję stworzenia Kościoła"? Zakładając, że w Biblii napisano prawdę, to właśnie tak było.


Jezus był człowiekiem głoszącym miłość, pokój i przebaczenie. Rewolucjonistą na owe czasy. Takim rewolucjonistą był też wcześniej stworzony przez faraona Echnatona - Aton.
Jezus nie zostawił żadnego słowa pisanego. Nie napisał Biblii. Zostawił uczniów, żeby nadal głosili jego przesłanie. Ewangelie zostały napisane znacznie później i to przez ludzi, którzy w ogóle Jezusa nie znali. Nie przez jego uczniów. To Paweł stworzył podwaliny kościoła, a ludzie na przestrzeni wieków zmienili go w instytucję z aspiracjami do rządzenia światem.
Rządy dusz. Czysta psychologia.
Mówiąc o jednym Bogu dla całego świata miałam na myśli uniwersalną ideę, która przyświeca wszystkim w zasadzie religiom.
Inaczej robi się z tego po prostu jeden wielki Olimp, z tym, że mniej ludzki niż tamten ze starożytności. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-12-2008 11:52
Cytat:
Mówiąc o jednym Bogu dla całego świata miałam na myśli uniwersalną ideę


No widzisz. Ty miałaś na myśli takiego Boga, a Sagit i reszta innego. Nie możesz mówić, że zdanie, które wypowiedział Sagit jest bez sensu pomijając kontekst, w którym się znalazło.

Przyjęliśmy na samym początku założenie, że Biblia mówi prawdę, a w związku z tym istnieje tylko jeden Bóg - ten biblijny :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 09-12-2008 11:57
Cytat:

Mówiąc o jednym Bogu dla całego świata miałam na myśli uniwersalną ideę, która przyświeca wszystkim w zasadzie religiom.
uniwersalną ideą jednego Boga? Miałem 3 z religioznastwa,a le o tyle o ile pamiętam, no właśnie nie wszystkie religie uznają jednego boga. Dla całego świata. Na sintoizm, ma bogów ściśle powiązanych z Japonią.

Cytat:
Inaczej robi się z tego po prostu jeden wielki Olimp, z tym, że mniej ludzki niż tamten ze starożytnośc
Robi się. Tylko co w tym złego? Nie uważam,że to coś złego. Dlaczego wszystko musi byc rozpatrywane z perspektywy monoteistycznej? Rozumiem,ż ejako monoteistka, uważasz że jest jeden Bóg, a skoro jeden, to dla wszystkich tren sam. Tylko różnie czczony.Przez jedncyh właściwie,przez innych nie,lub bardziej nowocześnie prze wszystkich czczony dobrze. Ale jako inteligentna osoba, a tego co piszesz jest tak niewątpliwie, musisz sobie zdawać sprawę,że ludzie mogą myśleć inaczej, i nie uważać,że twoja kultura jest najlepsza.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-12-2008 12:17
Tomaszku, nie jestem monoteistką. Jestem agnostyczką.
Uniwersalna idea przyświecająca w zasadzie wszystkim religiom jest rozumiana jako idea dobra i pewnych wartości nadrzędnych. Humanistycznych. A więc jako idea sprawcza.
Szanuję wszystkie religie tak samo i szanuję wiarę wszystkich ludzi.
Szanuję także prawo do dokonywania własnych wyborów.
Moją wiarą jest humanizm i tolerancja, a nie narzucanie komukolwiek i jakichkolwiek poglądów. :)
Valdens, jeżeli przyjęliście, że Biblia mówi prawdę i że istnieje tylko jeden Bóg, ten biblijny, to ja osobiście wolę porozmawiać o literaturze. :D
(albo pisać wespół z innymi absurdalne historyjki, li i jedynie dla zabawy)
:smilewinkgrin:

PS. Co złego w Olimpie, Tomaszku? Nic.
Dopóki nie robi się z niego Świętej Wojny za wiarę, Świętej Inkwizycji, terroryzmu i eksterminacji - patrz Misja - książka oparta na autentycznych faktach. Oraz polowania na czarownice... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-12-2008 12:30
Cytat:
Tomaszku, nie jestem monoteistką. Jestem agnostyczką.


Zazdroszczę Wam, że potraficie się określić. Valdens zabrnął za
daleko i teraz nie wie, gdzie się przypiąć (brakuje nazewnictwa).

"Smutno mi, Boże... :(
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 09-12-2008 12:34
Mała dygresja:
w liceum przerabialiśmy właśnie Słowackiego, moja psiapsióła straszliwie znudzona siedziała na tym polskim nieszczęsnym i zaczęła rymować przy kolejnym "smutno mi, Boże" - "i nic mi kurwa nie pomoże"... ;)

V., mam nadzieję, że z Tobą aż tak źle nie jest ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-12-2008 12:35
Valdensiu, przypnij się po prostu do wolnomyślicieli. :D
Serdecznie Cię powitam...
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-12-2008 12:45
Cytat:
V., mam nadzieję, że z Tobą aż tak źle nie jest


Obawiam się, że mogę podać Twojej koleżance rękę :(
(ale skończymy tego offa, bo to nie temat o mnie)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?