Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 15-08-2011 00:24
Różne cuda już czytałem, miałem chęć się rozpisywać ale jakoś mi się nie chce.
Wątpliwości było zawsze multum, największe były odnośnie Starego Testamentu, ze względu na brak naprawdę wczesnych kopii. Oczywiście każdy kto miał mózg i wiedział na czym polega metodologia w historii nie miał większych wątpliwości, bo nikt - no, może poza Valdensem - nie zakłada, że w niewyjaśnionych okolicznościach, na jakimś etapie historii wszystkich dokumentnie - za przeproszeniem - posrało. Ostatecznie Qumran wyjaśniło wątpliwości - chociaż jak ktoś bardzo chce to będzie oczekiwać zwojów z - tak sobie strzelę - 800 lat przed Chrystusem, najlepiej z własnoręcznym podpisem Mojżesza i zdjęciem z dowodu ;-)
Aha - bardzo mądrze napisał kiedyś prof. Yves Delage o całunie turyńskim (wszystko jedno czy całun jest tym czy czymś innym - chodzi o sedno): "Gdyby tu nie chodziło o Chrystusa, lecz o kogoś takiego jak Sargon, Achilles czy któryś z faraonów nie byłoby żadnego zastrzeżenia".
Zdaje się, że nawet w XIX wieku przeciwnicy chrześcijaństwa próbowali dowodzić oszustwa na podstawie właśnie Biblii - że np. Jezus przeżył ukrzyżowanie itp.
Taka ciekawostka - najwcześniejsza kompletna kopia tzw. pamiętników Cezara czyli "O wojnie galilejskiej" to jakieś - o ile dobrze pamiętam - jakieś kilkaset lat po powstaniu rzekomego oryginału.
Kończąc - nie wiem na czym miałaby polegać bezstronność naukowca, który nie jest związany z żadnym kościołem. Mówimy o takich sprawach, że bezstronność można z góry wykluczyć.
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-09-2011 20:49
Cytat:
Grupa stowarzyszeń ofiar księży pedofilów złożyła w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze skargę, w której oskarża papieża Benedykta XVI i wysokich rangą dostojników watykańskich o zbrodnie przeciwko ludzkości, za jakie uważa tuszowanie skandalu.

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/.../355871,stowarzyszenia-ofiar-ksiezy-pedofilow-zlozyly-skarge-w-mtk-w-hadze.html
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Rymiarz Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd:
Dodane dnia 17-09-2011 13:09
Czytam ten temat od ponad godziny. Ilość wypowiedzi świadczy o tym jak wielu z nas broni się przed życiem bez sensu (śmierć i nic więcej) upatrując nadziei na sens istnienia w religiach i wierze w boga takiego jakim pokazują go nam w kościołach, synagogach, cerkwiach et cetera....... Taki czy inny dogmat jest popierany lub odrzucany, te lub inne przykazania jednym pomagają żyć a dla innych są synonimem zacofania, istnym hamulcem w ewolucji. Całe mnóstwo rozważań z pogranicza teologii, filozofii i co najmniej kilka obliczonych na zwyczajne psucie krwi uczestnikom dyskusji.
Temat rzeka. Spór nie do rozstrzygnięcia ani na tym forum ani gdziekolwiek indziej na świecie i pewnie nawet nie w tym stuleciu. Tak naprawdę nie o religię w tym sporze idzie a o sprzeciw wobec obłudy, zakłamania i wstecznych dla wspomnianej ewolucji człowieka nakazów powstałych nierzadko w oparciu o zwykły zabobon, choć pewnie bardziej z chęci sterowania masami.
Te i wiele innych dyskusji na tematy: wiara, religia i w czym szukać sensu naszego życia, będą tak długo skazane na pojawianie się w ich trakcie nowych pytań rodzących kolejne pytania bez jednoznacznych odpowiedzi, jak długo będą wynikały z kontynuacji poglądów na temat życia i śmierci powstałych w oparciu o naszą cielesność jedynie (bo duszę nieśmiertelną to ma oczywiście każdy, lecz dusza nie gada, nie pracuje i nic nie czuje, ot po prostu jest i tyle). Zachowujemy się jakby było dokładnie tak a przecież jest inaczej.
Ja - to najpierw moja nieśmiertelna dusza a dopiero później moje ciało które otrzymałem do wypełnienia nim jednego konkretnego życia. To moje zadanie do wykonania w czasie linearnym i na tej konkretnej planecie.
Ja - jako nieśmiertelna dusza przybyłem z czasu który jest do czasu który przemija, więc skoro przybyłem to i muszę odejść a odejdę z sumą uczynków dobrych i złych i oddam je pod ocenę. Nie będzie sądu ostatecznego ani piekła ni czyśćca ni raju. Powrócę skąd przybyłem do domu wszystkich dusz który był, jest i zawsze będzie rajem.
-------------------------------------------------------------------------



Bardzo proszę o przeczytanie ze zrozumieniem, przed odniesieniem się do powyższego tekstu.
Rymiarz
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-09-2011 14:40
To zdaje sie Lao Tsy (starszy i madrzejszy kolega Jezusa) powiedzial, ze 'urodzic sie znaczy wyjsc, a umrzec znaczy wrocic'. Zgadzam sie, ze Kosciol robi interes na tym, ze jest jakby celnikiem na wejsciu i wyjsciu. Poza tym przyczepia sie jak kleszcz do duszy i swedzi cale zycie.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 27-09-2011 16:08
Cytat:
Czytam ten temat od ponad godziny. Ilość wypowiedzi świadczy o tym jak wielu z nas broni się przed życiem bez sensu (śmierć i nic więcej) upatrując nadziei na sens istnienia w religiach i wierze w boga takiego jakim pokazują go nam w kościołach, synagogach, cerkwiach et cetera.......

Ale czy sens życia nie może tkwić w nim samym? W tym co przeżywamy na co dzień, w naszych pasjach, ambicjach, w tym, co daje nam kontakt z bliskimi, miłość, przyjaźń rodzina?

Cytat:
Ja - to najpierw moja nieśmiertelna dusza a dopiero później moje ciało które otrzymałem do wypełnienia nim jednego konkretnego życia. To moje zadanie do wykonania w czasie linearnym i na tej konkretnej planecie.
Ja - jako nieśmiertelna dusza przybyłem z czasu który jest do czasu który przemija, więc skoro przybyłem to i muszę odejść a odejdę z sumą uczynków dobrych i złych i oddam je pod ocenę. Nie będzie sądu ostatecznego ani piekła ni czyśćca ni raju. Powrócę skąd przybyłem do domu wszystkich dusz który był, jest i zawsze będzie rajem

Ty w to wierzysz.
Cytat:


Bardzo proszę o przeczytanie ze zrozumieniem, przed odniesieniem się do powyższego tekstu.

A ja bardzo proszę o trochę więcej wiary w inteligencję rozmówców.

Ekszyn, dobrze ujęte.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-09-2011 16:18
Rymiarz, ale twoja wiara ma coś wspólnego z tematem, znaczy chrześcijaństwem, czy chciałeś się podzielić swoimi wartościami?

Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Rymiarz Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd:
Dodane dnia 01-10-2011 20:03
Do Vanillivi.
>A ja bardzo proszę o trochę więcej wiary w inteligencję rozmówców<

Wzrusza mnie oczywiście Twoja troska o uczucia rozmówców tylko, że nie o ich uczucia mi chodziło lecz o ich uwagę. Twoją również i co? Zadajesz pytania na które odpowiedzi masz przed oczyma.
Czy ja w to wierzę (?) Odpowiem tak:
Nigdy nie będę negował niewiary innych w to, w co sam wierzę.

Do TomaszObluda.
Tak. Jest zaprzeczeniem tego, w oparciu o co (strach) zostało zbudowane chrześcijaństwo i w oparciu o co (strach i kłamstwa nowej biblii) było rozbudowywane od VI wieku.
Bóg który nas stworzył niedoskonałymi i słabymi a niektórych wręcz bezbronnymi wobec swoich słabości wtrąca nas do piekieł na wieczne potępienie właśnie za to jakimi nas stworzył a duszą nieśmiertelną obdarzył nas ... no po co? żeby cieszyć oczki naszym cierpieniem aż po skończenie świata (?!)

Wiem - za taki tekst, jeszcze dziś wielu upiekło by mnie na stosie, ale mnie moja wiara czyni spokojniejszym o los mojej duszy, czyli o los mnie samego.

Pozdrawiam.
Rymiarz
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Norules Użytkownik
  • Postów: 284
  • Skąd: Cracow
Dodane dnia 26-10-2011 22:31
Chrześcijaństwo jest interesujące, bo w sumie już nie istnieje. Teraz w zasadzie funkcjonuje politeistyczny kościół katolicki, każący modlić się do swoich świętych, których mają jak pokemonów, zdzierający kasę jak porządna mafia i nie oferujący nic godnego uwagi.
A szkoda, być może, gdyby chrześcijaństwo zachowało się w całości mogłoby zająć interesujące miejsce obok mitologii greckiej, pod względem wartości moralnych, a tak, nawet nie ma czego negować, wszyscy wiedzą że kościół to śmieszna zabawka nadzianych kolesi w sutannach ;/.
Nie dla idiotów :)

Nie mów mi: „Bądź realistką”
Ja, kochanie, chcę mieć wszystko
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-10-2011 19:08
Tylko chcę przypomnieć, że chrześcijaństwo to nie tylko katolicyzm. Można być chrześcijaninem poza kościołem.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-10-2011 20:55
A Mormoni to też Chrześcijanie ?
Ostatnio ich zaprosiłem i myślę, że czegoś ich nauczę...
Przyjdą jutro :)
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-10-2011 21:34
Oczywiście, że tak. Mam w domu księgę Mormoniego, i rozmawiałem z nimi kilka razy. Z pielgrzymami w Polsce. Wyznają wiarę w Chrystusa, więc to Chrześcijanie. Mega pozytywni ludzie :) przunajmniej z mojego doświadczenia, ale ich wiara, w Johna Smitha, w zmartwychwstanie i w Boga w niebie, do mnie to nie trafia.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 29-10-2011 12:09
Cytat:
Norules napisał/a:
Chrześcijaństwo jest interesujące, bo w sumie już nie istnieje. Teraz w zasadzie funkcjonuje politeistyczny kościół katolicki, każący modlić się do swoich świętych, których mają jak pokemonów, zdzierający kasę jak porządna mafia i nie oferujący nic godnego uwagi.
A szkoda, być może, gdyby chrześcijaństwo zachowało się w całości mogłoby zająć interesujące miejsce obok mitologii greckiej, pod względem wartości moralnych, a tak, nawet nie ma czego negować, wszyscy wiedzą że kościół to śmieszna zabawka nadzianych kolesi w sutannach ;/.

Musisz mieć smutne życie żeby tak się wypowiadać, z taką nienawiścią ;) jak masz na celu wyłącznie obrażanie innych to lepiej nic nie pisz.

Tak samo możesz napisać że islamiści to mordercy i szowiniści bez zasad, traktujący kobiety jak wywłoki. Tylko to do niczego nie prowadzi. Ale jak nie masz się na czym/kim wyżyć to pisz sobie do woli ;) w każdej organizacji, bo niewątpliwie Kościoły nimi są, są ludzie źli i są ludzie dobrzy. Ale fakt wrzucania wszystkich do jednego, tego złego, wora świadczy o Twoim sposobie wypowiadania niezbyt dobrze, przemyśl to. I jeśli twierdzisz, że chrześcijaństwo nie zajmuje pod względem moralnym nawet miejsca obok mitologii greckiej to powiedz mi, czy żyjesz w absolutnej niezgodzie z Dekalogiem? Kradniesz, mordujesz, cudzołożysz, nie szanujesz rodziców, nie świętujesz Bożego Narodzenia, kłamiesz gdy tylko możesz, oczerniasz innych? Jeśli Dekalog nie ma wpływu na dzisiejszy kodeks moralny to nie wiem, ale chyba żyjesz w innym świecie niż ja.



I tak samo mogę powiedzieć w tym momencie, że wszyscy ateiści to źli ludzie, którzy opierają swoje poglądy na nienawiści do katolików (bo w Twoim wypadku widzę tylko uprzedzenie wyłącznie do tego Kościoła, żadnego innego się nie czepiasz). Tylko wtedy obraziłbym Tomasza, który też nie jest wierzący, ale potrafi wypowiadać się na poziomie, dociekając prawdy, przedstawiając swoje racje.

Instytucji świętych też najwyraźniej nie rozumiesz a wystarczy cofnąć się do średniowiecznych motywów. Kiedyś ludzie nie mogli modlić się bezpośrednio do Boga, potrzebni byli pośrednicy. Modliło się do Matki Boskiej przykładowo, a Ona modliła się za proszących Ją do Boga. Tak samo zwykły człowiek nie miał dostępu do króla, mógł swoje sprawy załatwiać jedynie przez pośredników umiłowanych władcy. A święci to ludzie, których Bóg umiłował za ich postępowanie za życia, są bliżej Boga, więc przez nich można składać swoje prośby i modlitwy. Lubisz taki świat realny, to przedstawię to jeszcze tak: czy dyrektor firmy międzynarodowej, taki Gates przykładowo, zajmuje bezpośrednio się sprawami pracownika Microsoftu w Pakistanie? Nie, ma od tego ludzi, przedstawicieli w danym kraju. Tak samo wygląda sprawa świętych ;) nie są to kolejni bogowie, żebyś mogła to nazwać Kościołem politeistycznym, są to tacy kierownicy działu, dyrektorowie jednostki regionalnej czy krajowej ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2011 11:20
Ale jaja !!!
Zaprosiłem dwóch Morniaków do siebie.
Przyszli, poczytali łamaną polsko-amerykanizną teksty swojego guru, kazali się pomodlić i uklęknąć.
Powiedziałem że klękać nie będę bo nie lubię głupawych egzorcyzmów. Ale spletli ręce na piersiach i dwóch dwudziestolatków zaczęło coś klepać pod nosem.
Umówili się na raz następny.
Wpadli za kilka dni i zabawa zaczęła się od początku. Ale tym razem dostali ode mnie dawkę indoktrynacji.
Ponadto uświadomiłem ich, że jestem w życiowej rozpaczy i potrzebuję duchowej pomocy bo zbłądziłem.

Na koniec powiedziałem, że mam często objawienia, szczególnie po wieczornej zakrapianej kolacji i Bóg do mnie przemawia, że jestem wybrany.
Następnie po wnikliwej analizie filozoficzej uświadomiłem im że jestem Bogiem i mam boskie możliwości.

Kilka filozoficznych manipulacji i przeprowadziłem im dowód na moją Boskość.
Chyba uwierzyli ;)
Byli bardzo przejęci i nie wiedzieli co odpowiedzieć.
Zapisałem się na kursy języka amerykańskiego , ale jeszcze nie chciało mi się do nich iść.
Ciekawi mnie ta opcja i jej efekty.

Zaprosili mnie na mszę w większym gronie. Wzięli mój Pre-Paidowy nr komórkowy.
Odprawili szamańskie modły i spadli.

Minęło kilka dni a tu w dzień kiedy umówiłem na uczestnictwo we mszy, wpada do budynku czterech facetów i upierdliwie stuka przez 10 min do drzwi. Wyglądało nie niewyraźnie i tym bardziej mnie to wkur..., że taka chałastra, której nie zapraszałem w takiej ilości, miała czelność zawracać mi d... i na dodatek przerywać chwile rozkosznego wieczoru w miłym towarzystwie.
Bo właśnie byłem tego wieczoru z kobietą, więc nawet nie miałem zamiaru otwierać. Dziewczyna się na dodatek wystraszyła, gdy zobaczyła wychodzących z domu czterech facetów w czarnych garniturach.

Potem zrezygnowali ze stania pod drzwiami, ale jeszcze pół godziny siedzieli pod domem w osobowym samochodzie i obserwowali chałupę.
Po jakimś czasie znudziło im się i odjechali. W tym czasie komórka dzwoniła kilka razy.
Jak na razie więcej się nie odezwali.

Czekamy na dalszy rozwój wypadków...
Będę komunikował na bieżąco. B)
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Norules Użytkownik
  • Postów: 284
  • Skąd: Cracow
Dodane dnia 30-10-2011 22:16
Cytat:
Musisz mieć smutne życie żeby tak się wypowiadać, z taką nienawiścią smiley jak masz na celu wyłącznie obrażanie innych to lepiej nic nie pisz.

Jasne, że tego nie nienawidzę, przecie jeszcze stoi ;D Więcej dystansu, to nie boli, serio, spróbuj ;)
Cytat:
w każdej organizacji, bo niewątpliwie Kościoły nimi są, są ludzie źli i są ludzie dobrzy. Ale fakt wrzucania wszystkich do jednego, tego złego, wora świadczy o Twoim sposobie wypowiadania niezbyt dobrze, przemyśl to.

Ależ ja nie mam nic do katolików, brońże. Moja matka, ojciec, brat i siostra to katolicy. No jej, to by było głupie z mojej strony.
Jedyne co potępiam i zdania nie zmienię, to działalność kościoła, a skoro ta jest jednolita i kierowana przez jakieś tam ich organy władzy, to chyba mogę wrzucić do jednego wora, nie? No bez przesady.
Cytat:
I jeśli twierdzisz, że chrześcijaństwo nie zajmuje pod względem moralnym nawet miejsca obok mitologii greckiej to powiedz mi, czy żyjesz w absolutnej niezgodzie z Dekalogiem? Kradniesz, mordujesz, cudzołożysz, nie szanujesz rodziców, nie świętujesz Bożego Narodzenia, kłamiesz gdy tylko możesz, oczerniasz innych?

To chyba wynika z czegoś takiego jak kompas moralny człowieka. Ludzie wiedzieli, że to jest złe zanim jakiś wielki geniusz ogłosił to jako swoje prawa. I nie świętuję bożego narodzenia, oglądam wtedy filmy na IPodzie.
Cytat:
I tak samo mogę powiedzieć w tym momencie, że wszyscy ateiści to źli ludzie, którzy opierają swoje poglądy na nienawiści do katolików (bo w Twoim wypadku widzę tylko uprzedzenie wyłącznie do tego Kościoła, żadnego innego się nie czepiasz). Tylko wtedy obraziłbym Tomasza, który też nie jest wierzący, ale potrafi wypowiadać się na poziomie, dociekając prawdy, przedstawiając swoje racje.

Słodkie. Ale ateiści nie są żadną oficjalną religią, nie kierują się tym samym, nie mają tego samego źródła przekonań. Mała różnica. I jejku, narzucasz mi kolejny raz nienawiść, a z tego co pamiętam, pisałam to z uśmiechem na twarzy. Dystans? No skądże znowu. Pf. Wiesz więcej o moich odczuciach niż mój psycholog.
Cytat:
Instytucji świętych też najwyraźniej nie rozumiesz a wystarczy cofnąć się do średniowiecznych motywów. Kiedyś ludzie nie mogli modlić się bezpośrednio do Boga, potrzebni byli pośrednicy. Modliło się do Matki Boskiej przykładowo, a Ona modliła się za proszących Ją do Boga.

Nie, jasne że tego nie wiem, skądże. Tylko, że to co Ty mówisz znalazłam w starym podręczniku do , więc nic nowego mi nie powiedziałeś. Try again.
Cytat:
A święci to ludzie, których Bóg umiłował za ich postępowanie za życia, są bliżej Boga, więc przez nich można składać swoje prośby i modlitwy.

Np. św Jerzy od smoka. Jak będę chciała w najbliższej jaskini ubić takiego gada się do niego pomodlę (jeśli dopatrujesz się w czymkolwiek tu oznak nienawiści, to przeczytaj jeszcze raz po 10 sekundach przypominając sobie o dystansie, ironii i innych takich).
:)
Nie dla idiotów :)

Nie mów mi: „Bądź realistką”
Ja, kochanie, chcę mieć wszystko
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 30-10-2011 22:57
za to Ty, Norules, przejrzyj jeszcze raz ton swojego posta i "poczytaj sobie" o szacunku
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Norules Użytkownik
  • Postów: 284
  • Skąd: Cracow
Dodane dnia 31-10-2011 13:39
Ech. Piszę z nienawiścią i bez szacunku. Super, co jeszcze chcecie mi o mnie opowiedzieć? Umieram z ciekawości.
Nie dla idiotów :)

Nie mów mi: „Bądź realistką”
Ja, kochanie, chcę mieć wszystko
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-11-2011 19:13
Dzieci, prywatne sprawy załatwiajcie na pw, albo gg.



Ateizm często pokazuje nam, że wierzymy nie w Boga prawdziwego, a w bożka.

— Józef Stanisław Tischner
Co wy na to? Ksiądz Tischner miał rację, i co miał właściwie na myśli?
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 18-12-2011 22:44
To, że wielu chrześcijanom i niechrześcijanom miesza się rzeczywiste przesłanie chrześcijaństwa o Bogu z tym, co stworzyli na własny użytek z najlepszej wersji siebie podniesionej do kwadratu oraz dużej dawki pretensji. Ateiści, którzy odrzucają Boga, zwłaszcza Boga chrześcijańskiego (w kulturze chrześcijańskiej wypowiada się ksiądz Tischner), okazują swój sprzeciw niewiarą w takiego wypaczonego Boga (nie wchodząc w kwestie innych). Jest to niewiara wynikła również z braku doświadczenia Boga prawdziwego oraz chrześcijaństwa rzeczywiście opartego na Nim i relacji z Nim. Nie mając szansy skonfrontować się z rzeczywistym obrazem chrześcijańskiego Boga, bo i gdzie, swój sprzeciw przeżywają bardziej w pełni, świadomie i konsekwentnie niż niektórzy chrześcijanie swoje chrześcijaństwo. W związku z tym, chrześcijanin patrząc na ateiste, widzi nie tylko jego, ale i braki w przeżywaniu chrześcijaństwa, które prowadzą do niemożności jego bycia w Kościele, zwłaszcza, jeśli kiedyś chrześcijaninem był i "stracił wiarę". To znaczy tyle, że nie miał wiary, a Kościół wokół niego nie żył pełnią swojego posłannictwa, aby ukazać Mu rzeczywistą wspólnotę miłości i pozwolić wzrastać w wierze. Ateizm jest (nie tylko, ale w jakiejś mierze) odpowiedzią na religię zatracającą siebie, chociażby przez niekonsekwencję, niewierność sobie i Bogu czy problemy z hierarchią wartości u poszczególnych członków wspólnoty. Chrześcijanie spotykani przez ateistę są dla niego przez tę przynależność jakimś obrazem chrześcijaństwa i jeśli są dla niego zgorszeniem, bo nie żyją sednem chrześcijaństwa, to nic dziwnego, że następuje sprzeciw wobec życia nie prawdą, ale czymś zastępczym (bożek zamiast Boga).

Wiele znanych postaci ze świata chrześcijańskiego przechodziło w swoim życiu okres bycia odległym od Boga lub wręcz ateizmu np. Thomas Merton, Jacques Maritain etc.
Dobrym przykładem jest Pascal Pingault, założyciel jednej z tzw. młodych wspólnot francuskich o nazwie "Pain de Vie". Świadomą decyzją zerwał więzi z Kościołem, ponieważ chrześcijaństwo jakim by otoczony było zakłamane i płytkie i nie mógł go przyjąć za swoje. Po etapie upadków i poszukiwań, zaczął od podstaw - i na powrót odnalazł Chrystusa, ale też wspólnotę żyjącą Chrystusem. Wraz z innymi poszukującymi zwrócili się miejscowego biskupa, który przyjął ich jako wspólnotę, ponieważ była w nich prawda.

Tyle. Z mojej perspektywy wyczerpałam temat aforyzmu.

Cytat jest z książki "Przekonać Pana Boga" - i polecam tę pozycję. Wiele poruszanych problemów, szczerych odpowiedzi. No i Tischner, niezwykle pełna, zintegrowana osobowość, aż dobrze czyta się kogoś takiego. :)
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 20-02-2012 19:04
Cytat:
valdens napisał/a:
Są chrześcijanie, którzy znają swoją wiarę (ale cholernie trudno ich znaleźć). Natomiast katolicy swojej wiary nie znają - to ogólny wniosek moich obserwacji.


Jedni i drudzy nie znają siebie samych. Nie wiedzą czy są katolikami czy już chrześcijanami.
To na ogół ślepcy, idą za czymś czego tak na prawdę nie rozumieją.
Mało kto wie co oznacza doktryna a już prawie nikt ( pomijając kler) nie wie, co znaczy monoteizm. Stado idzie w miejscu, otumanione. Po prostu robią znak krzyża i modlą się na nuty, wszechwładnych.
To jest smutne.



Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Dzieci, prywatne sprawy załatwiajcie na pw, albo gg.



Ateizm często pokazuje nam, że wierzymy nie w Boga prawdziwego, a w bożka.

— Józef Stanisław Tischner
Co wy na to? Ksiądz Tischner miał rację, i co miał właściwie na myśli?


Ksiądz Tischner, jak pamiętam powiedział więcej.
- smutne jest to, że zamienili boga na bożka, nie potrafią się modlić, być z nim. i nie tyczyło to w ogóle ateistów. Ogółu.
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-02-2012 17:38
Cytat:
Maria z Magdalli, wyrzucona z rodzinnego miasteczka za cudzołożenie. I nic poza seksem ją z boskością nie łączyło.
Pierwsze słyszę. Być może Maria z Magdalii była kochanką Jezusa z Nazaretu, ale cudzołożenie? Pewnie, jak cała reszta, mylisz prostytutkę, którą uratował Jezus od ukamiwnowania z Marią Magdaleną, ale to są prywatne wymysły. Jednak może przeoczyłem. Gdzie mowa o tym, że Maria Magdalena była prostytutką? Chyba, że sam to wymyśliłeś, jeśli nie, to może podaj jakieś poszlaki.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]