Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:21
Sanhedryn postanawia zabić Jezusa /J 11, 45 - 54./ Sanhedryn to 100% Żydzi, ale nie wszyscy Żydzi to Sanhedryn. Twierdzenie, że Jezusa zabili Żydzi w ogóle jest śmieszne i uogólnione, stąd początki antysemityzmu. A jego końca nie widać.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 12:21
Nie rozumiem. Żydzi od ponad 3 tys lat mają tylko jednego Boga - Jahwe. Jezusowi nie uwierzyli. I tyle.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 12:24
Cytat:
Mnie zastanawia. po co chodzisz na Msze, skoro nie wierzysz.
No tak :) racja. Ponieważ lubię kościoły, lubię msze.
Ponieważ chodziłem tyle lat, że się przyzwyczaiłem. Czasem nawet się zapomnę i zaczynam się modlić :)
No i ze względu na rodzinę, nie chcę ich martwić swoim ateizmem. Dla mnie to nie jest problem, takie drobne oszukiwanie.
Cytat:
prawda jest taka, że żydzi zabili żyda. i to nie jest antysemityzm, tylko - podobno - historia
i Rzymianie. Mel Gibson by się obraził za to podobno. Wg mnie takze nie jest antysemicki.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 12:25
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Sanhedryn postanawia zabić Jezusa /J 11, 45 - 54./ Sanhedryn to 100% Żydzi, ale nie wszyscy Żydzi to Sanhedryn. Twierdzenie, że Jezusa zabili Żydzi w ogóle jest śmieszne i uogólnione, stąd początki antysemityzmu. A jego końca nie widać.

a kto wołał "ukrzyżuj jezusa"?
podobno byli podburzeni przez kogoś.
nie jestem antysemitką, wprawdzie spotkałam w życiu jednego człowieka, który jest żydem, ale nie wiem, czy on wie, że ja wiem. ludzie rozpatruję induwidualnie. jezusa cenię za to, że był człowiekiem.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 08-12-2008 12:26
Cytat:
Na szczęście nie znałem zbyt wielu takich katolików, bo kto wie może bym dalej wierzył

Tomek - a spotkałeś Jezusa Chrystusa? Bo wiesz, nie znając Go, mozesz nawet spotkać milion superkatolikow i nie uwierzyć, znając Go natomiast możesz gorszyc sie postępowaniem tyluż i wierzyć nadal. Ja uwierzylem w Jezusa, i zaprosiłem do życia Jezusa. I jestem katolikiem, chrześciajninem ze względu na Niego, a nie ze względu na t co inni ludzie robią, jak wierzą, jak żyją. I szukam ludzi, którzy też należą do Niego. Ale szczerze mowiąc, jest mi obojętne, czy są to katolicy czy nie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 12:28
Cytat:
Sanhedryn postanawia zabić Jezusa /J 11, 45 - 54./ Sanhedryn to 100% Żydzi, ale nie wszyscy Żydzi to Sanhedryn.


Masz rację Little. Ale sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo za przestępstwa religijne karano wówczas kamienowaniem (i tak postąpiliby Żydzi), a Jezus jak wiadomo został ukrzyżowany, a to mieli prawo zrobić tylko Rzymianie i robili to przeważnie (jeśli nie wyłącznie) za przestępstwa polityczne. Spory religijne obchodziły ich mało.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:28
Cytat:
a kto wołał "ukrzyżuj jezusa"?
podobno byli podburzeni przez kogoś.
- no właśnie przez kogo?
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 12:29
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Cytat:
a kto wołał "ukrzyżuj jezusa"?
podobno byli podburzeni przez kogoś.
- no właśnie przez kogo?

nie wiem [aczkolwiek jak to jest, że tłum staje się jednym ciałem i robi straszne rzeczy], a właśnie sobie wpadłam na stronkę, która mówi, że to wszystko zależy od interpretacji. tylko mam sam nagłówek, reszta się nie otwiera..., pisałam już, że w tej chwili nie mam dostępu do pisma świętego na necie, a mogę jeszcze dodać, za co pewnie dostanie się po łbie, że swoje własne zostawiłam w autobusie :)

ok, popełniłam błąd, rzeczywiście tak czytam i w sumie tracę już sama pewność.
;)
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:34
Cytat:
Doszło do błędów teologicznych, które stawiały w złym świetle judaizm i Żydów, co po części doprowadziło również do Holocaustu. Aleksander Wat w "Moim wieku" mówi o tysiącach księży, którzy z tysiąca ambon powtarzali o parszywym narodzie, który zamordował Pana Jezusa. I to wchodziło w uszy. Jako dziecko bałem się być Żydem między innymi dlatego, że Jezus zawsze był dla mnie kimś niesłychanie bliskim i ważnym. Świadomość tego, że mógłbym być jednym z tych, którzy Go zamordowali, była dla mnie przerażająca. Jeśli dla mnie było to coś strasznego, to jest również takim dla każdego chrześcijańskiego dziecka, które być może i dzisiaj słyszy podobne wypowiedzi w swoim kościele.
Dlatego tak ważne jest, że Kościół na Soborze Watykańskim II odrzucił oskarżenie wszystkich Żydów o grzech bogobójstwa. Przecież nikt z mojej rodziny nie zamordował Pana Jezusa, a ja, odkąd pamiętam, zawsze Go kochałem. Proszę jednak pooglądać stare modlitewniki, już nie mówiąc o przypisach w Biblii Tysiąclecia, bo jest to rzecz absolutnie skandaliczna. W starych śpiewnikach są pieśni wielkopostne, mówiące o tym, jak to okrutni Żydowie rzucili się na Pana Jezusa. To historyczna bzdura, bo przecież to żołnierze rzymscy aresztowali, ubiczowali i ukrzyżowali Jezusa. To byli żołnierze rzymscy, a nie Żydzi, a przecież nikt nie mówi, że Rzymianie zabili Jezusa.
- Jezus był Żydem, to wiemy. Ale jakoś nie może nam przejść przez usta, że Matka Boska też była Żydówką.
- Pierwsi apostołowie byli Żydami, cały pierwotny Kościół był żydowski, i to Żydzi byli pierwszymi, którzy uznali Jezusa i Jemu uwierzyli.




fragment wywiadu z ks.Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem

więcej na:

http://www.dialog.org/dialog_pl/kto-poniewiera.html
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 12:37
hm, cieszę się, że żyję w czasach, kiedy z ambon nikt nie krzyczał o tym, że żydzi są parszywym narodem.
może dlatego nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak bardzo sa winni. owszem - nie miałam w sobie do nich nienawiści, ale też nie miałam ciekawości.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 12:40
Cytat:
Tomek - a spotkałeś Jezusa Chrystusa? Bo wiesz, nie znając Go, mozesz nawet spotkać milion superkatolikow i nie uwierzyć, znając
No pewnie,ale fałszywi katolicy - złe słowo fałszywi, może lepiej katolicy nie tacy jak LittleRedRose, nie ułatwiają. Nie będę tu zaprzątał głowy wam, moją byłą wiarą, ale ogólnie wiara nie jest tak prosta. Trudna niby też nie jest. heh ;) Po prostu, tak wyszło i nie żałuję,(czasem trochę żałuję, bo fajnie być wszystkiego pewnym i w ogóle)

Cytat:
za co pewnie dostanie się po łbie, że swoje własne zostawiłam w autobusie
z jedej strony to źle,ale w tych czach to nieźle.Kto z młodych ludzi czyta Pismo Święte ;) heh

Jasne,że to byłą sprawa polityczna, ojciec T.Rydzyk (nie pomyślcie,że tego człowieka w jakikolwiek sposób porównuję z Jezusem, nie ma z nim kompletnie nic wspólnego)mówi wciaz o religii, ale wiadomo że to ma wpływ na politykę. Wszelki skuteczne nawoływanie do zmian, jest działanością plityczną, jeśli nawet chodzi o zmany we własnym sercu.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 12:42
Jeśli potrzebujecie wygodną Biblię online, no problem, proszę :)

http://www.biblia.info.pl/biblia.php
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 12:43
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
wiara nie jest tak prosta. Trudna niby też nie jest. heh ;)

są ludzie dla których wiara jest prosta, ale formalne zasady trudniejsze.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 12:44
Cytat:
valdens napisał/a:
Jeśli potrzebujecie wygodną Biblię online, no problem, proszę :)

http://www.biblia.info.pl/biblia.php


Fajna rzecz :) i dopiero teraz to pokazujesz? :D
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 13:01
Cytat:
Miłości nie da się wytłumaczyć, trzeba ją zrozumieć i zaakceptować i już.
tak i to jest proste ;)
Cytat:
Uwierzyć w Jezusa, a nie we chrześcijan, którzy są słabi i mają prawo do błędów. Ja też w Niego wierzę. W Tego miłosiernego, który dał to, co miał najlepszego dla mnie, żebym mogła żyć
to już mniej ;)
Cytat:
I jestem katolikiem, chrześciajninem ze względu na Niego, a nie ze względu na t co inni ludzie robią, jak wierzą, jak żyją. I szukam ludzi, którzy też należą do Niego. Ale szczerze mowiąc, jest mi obojętne, czy są to katolicy czy nie
ale czy katolikiem. Bo tu zaczyna się protestanckie myślenie. Siłą katlicyzmu, jest Papież namiestnik, który prowadzi. Naucza,ale też w pewien spsób zwalnia z myślenia. Kiedy ludzie zaczynają ssameu poszukiwać bez opiekuna, zaczynają sami interpretować,a wtedy rodzą się nieścisłości. Fakt nie mówię,że Katolicy mają rację,ale Kościół wbrew pozorom jest spójny. Papież mówi, jak jest i trzeba zaufać.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 08-12-2008 13:02
Witam.
Calkowicicie zgadzam się z zapomnimem. Jezusa trzeba spotkać, jak to stwierdził pewien ksiądz Chrześcijaństwo jest religią osoby, a nie prawa. Trzeba Boga spotkać. Zasady wynikają z Miłości, dlatego św. Augustyn powiedział "Kochaj i rób co chcesz"
Częścią wiary każdego katolika jest uznanie Kościoła(Papieża), jakkowliek księża, lub w ogóle katolicy, nie zawsze postępuja własciwie, to na msżę chodże dla Boga, a nie księdza. Chyba ważna jest prostota. "Błogosławiony bądź Panie nieba i ziemi że zakryłeś te rzeczy prze wielkimi i roztropnymi, a ujawniłeś je prostaczkom"

Dla mnie każdy chrześcijanin jest, w pewnym stopniu, Żydem. Chrześcijaństwo to Judaizm który doczekał się Mesjasza. Żydzi skazali Jezusa, ale Jezus był Żydem, podobnie jak Maryja i wszyscy Apostołowie. Izrael jest narodem wybranym bo w nim narodził się Jezus, a to jest nieporównywalnie ważniejsze niż to że Zydzi doprowadzili do zabicia Go. Pewnie gdyby urodził się w Polsce zabiliby Go Polacy, w Niemczech Niemcy,w Etiopi Etiopczycy itp.
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 13:03
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
w pewien spsób zwalnia z myślenia.

coś w tym jest. i to mi się w wyznaniu katolickim nie tyle nie podoba, co nie umiem sobie poradzić z tym, że ktoś mi wytycza, jak powinnam myśleć.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 13:08
Cytat:
fragment wywiadu z ks.Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem

Little, niewielu jest takich księży. Właściwie to ze świecą ich szukać. Większość z nich broni nauk swojego kościoła bez względu koszta. Bez względu na to, że gdy mówią o czarnym, że jest białe, narażają się na śmieszność.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 13:12
Little, niewielu jest takich księży. Właściwie to ze świecą ich szukać.

I dlatego podałam jako przykład, zresztą zachęcam do przeczytania całości, ów ksiądz po 12 latach kapłaństwa dowiedział się, że jest Żydem /matka chciała go ratować w czasie II wojny i oddała pod opiekę Polce, która wychowała go jak własnego syna/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 13:21
Cytat:
coś w tym jest. i to mi się w wyznaniu katolickim nie tyle nie podoba, co nie umiem sobie poradzić z tym, że ktoś mi wytycza, jak powinnam myśleć
mi się to zawsze podobało w jakiś sposób. Moze nie zwolnienie z myślenia,ale porządek. tzn jest jeden Trener, jeden Marszałek, słucha obiekcji, ale sam wydaje rozkaz i można się w głębi nie zgadzać w jakiś sposób,ale słuchać trzeba.A jakoś nie widzę,aby zwłaszcza krnąbrni Polacy byli zbyt potulni. "Kochamy Ciebie" - piękne. ale "Słuchamy Ciebie"-było by też fajne...
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]