Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 08-12-2008 13:26
Cytat:
ale czy katolikiem. Bo tu zaczyna się protestanckie myślenie. Siłą katlicyzmu, jest Papież namiestnik, który prowadzi.

Moze bardziej by pasowało chrześcijaninem w rycie katolickim. Przede wszystkim chrześcijaninem. Bardzo się ciesze ze większość mojego dorosłego i modzienczegozycia przypadło po IISV na czasy JPII i BXVI. Ale fakt, że np w takim XVI w. mógłbym mieć poważny problem z konfesją. Dziękuję Bogu, że nie miałem takich klopotów.
No i jestem dumny z tradycji katolickiej, z aktualnie głoszonej nauki. Nikt tak odważnie pewnych rzeczy nie akcentuje jak Kościół Katolicki. Jego głos jest teraz bardzo potrzebny. Równiez innym chrześcijanom.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 13:27
mi się właśnie wydaje, że polacy, z tą swoją ułańską fantazją, to naród, który jeśli ma możliwość, to wszystkiego spróbuje. krnąbrność? może. odwaga? też jest do tego potrzebna.
a z drugiej strony jest jeszcze to, że czasem, zebrani do kupy potrafimy się zaprzeć i bronić stałych wartości do utraty życia.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 13:33
Cytat:

Pewna góralka z Podhala, kobieta wierząca i praktykująca powiedziała na ten temat co następuje - "Moja dupa, moja sprawa".
a tow temacie aborcji. jest taki wiersz na naszej stronie.Tytuł aborcja. Ręce opadają,jak słucham ludzi wierzących.Jasne, zagrożenie życia, i gwałt,ale czy Karol Wojtyła,nie był przeciwnikiem aborcji, a może Benedykt XVI jest jej wolennikeim,albo jakiś inny hierarcha kościoła, Może Pismo Święte o tym wspomina, że "Moja dupa. moja sprawa" - Katolicyzm Polaków jest żenujący. Nie wszystkich,ale wielu. Ja kiedyś wierzyłem i bolał,mnie żołądek jak pomyślałem,że złamałem jakieś przykazanie. Łamałem,ale raczej nieświadomie, lub pod wpływem emocji. Ale żeby tak świadomie myśleć,że tak mi wygodnie. Rozumiem interpretowac mozna różnie,ale no nie wiem, czy da się znaleźć w Piśmie Świętym usankcjonowanie, kapłaństwa Homoseksualistów żyjących w związku, lub aborcji z powodów niezgrażajacych zdrowiu lub życiu. Rozumiem,że Jezus zabronił kamienować grzeszników.Ale obiecał królestwo niebieskie łotrowi, który poczuł żal,a nie wszystkim ludziom. Nie ma błogosławieństw na temat, Gejów, czy facetów sypiajacych z kim popadnie.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 13:35
zaufanie?
komu mam ufać? księdzu?
w takim razie powinnam ufać równiez rydzykowi. w końcu jest księdzem.

mogę ufać księdzu, o ile widzę, że jest dobrym człowiekiem. że myśli. a nie patrzy na świat pomiędzy klapkami.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-12-2008 13:39
Nie chce mi się całego tematu czytać i nie wiem, czy się nie powtórzę... Ale ksiądz to też człowiek. Taki zwyczajny, jak Ty czy ja. I naprawdę już dawno skończyły się czasy, kiedy ja wymagałam od nich więcej - żeby dawali przykład i takie tam bzdety. Ale skoro jest taki najzupełniej zwyczajny, to niech nie wymaga ode mnie, żeby darzyła go większym szacunkiem niż Pana Sąsiada, który zawsze miło odpowiada na moje "dzień dobry". I tyle w kwestii księży.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 13:40
Łomatko, tej bestii jeszcze tu brakowało ;) Mówię o G, rzecz jasna.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-12-2008 13:43
A co Ty mój Kochany chcesz ode mnie...? Przecież wiesz, że ja na temat księży i religii to mogę długo i namiętnie, i to mniej więcej na tą nutę, co Ty :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 13:44
Cytat:
Nie chce mi się całego tematu czytać i nie wiem, czy się nie powtórzę... Ale ksiądz to też człowiek. Taki zwyczajny, jak Ty czy ja. I naprawdę już dawno skończyły się czasy, kiedy ja wymagałam od nich więcej - żeby dawali przykład i takie tam bzdety. Ale skoro jest taki najzupełniej zwyczajny, to niech nie wymaga ode mnie, żeby darzyła go większym szacunkiem niż Pana Sąsiada, który zawsze miło odpowiada na moje "dzień dobry". I tyle w kwestii księży.
jest o znajomości własnej wiary.Księża nie są wykonawcami woli Papieża, więc wydaję mi się,że większym autorytetem dla wiernych powinien być dobry, uczciwy katolik, słuchający Encyklik ,nie zaś pomylony kaznodzieja łamiący zasady kościoła. Zresztą nikt nie musi być chrześcijaninem, ja nie jestem. Jak komuś za ciężko niech przejdzie na Buddyzm,ala Richard Gere...

Cytat:
mogę ufać księdzu, o ile widzę, że jest dobrym człowiekiem. że myśli. a nie patrzy na świat pomiędzy klapkami.
wydaje mi się, że Jezusowi jako chrześcijanka, jako katoliczka Papieżowi, który go reprezentuje.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 13:44
rzepusiu, właśnie o tym mówię, że jestem na etapie, kiedy pan bóg zrobił wiele, żebym nie ufała mu i bała się go.
zdaję sobie sprawę z tego, jak to brzmi, że niby jak jakaś zrozpaczona nastolatka, ale nie będę woijać w bawełnę.
tomku, nie zgodzę się z tym, że tylko jezusowi i papieżowi. nie wiem, jakim człowiekiem jest papież. nie znam go w ogóle osobiście. ludzie mogą na temat jego dobroci peany pisać, ale dla mnie to może być chwyt marketingowy. za to wiem, jaki człowiekiem jest mój sąsiad. będzie dla mnie łatwiejszą do przetrawienia jako przykład wiary pani z naprzeciwka, co ma dwójkę dzieci i męża górnika, niż ktoś, kto ma wszystko zapenione z góry, a jedyną jego troską jest troska o lud. i o to, żeby lud go zrozumiał. a jak on ma zrozumieć mnie, to, że moja wiara niestety musi się rozwijać w warunkach pracy, domu, rodziny, dojazdów, przejazdów, wypłat, opłat, niedopłat i nadpłat?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 08-12-2008 13:45
Postawa "moja dupa moja sprawa" cechuje wiele osob - nie tylko w dziedzinie aborcji.
Ale napisano:
"Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie." (Mt 7,21)
Nie mnie oceniać tę panią czy takich ludzi. Być może dokonali w swoim życiu wiele dobrego i będzie im to policzone. Ale postawa "Moja dupa..." nie jest zgodna z zaleceniami Mistrza z Nazaretu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 13:52
Cytat:


Tomku, nie wszyscy, którzy się wypowiadają na forum zasługują na to, żeby ich traktować jak partnerów w dyskusji
nie mogę się z tym zgodzić. Każdy ma prawo do własnych poglądów, nawet jeśli myślę inaczej. Jeśli obywa się bez agresji i wyzwisk każdy, jest dla mnie partnerem do rozmowy.



[quote
"Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie." (Mt 7,21)][/quote] ooo dokładnie. Nie wystarczy być dobrym człowiekiem. Trzeba być dobrym chrześcijaninem. Szkoda,nie wypominając wieku,ale jesteś z tego się orientuję zdeczka starszy, że tak mało młodych chrześcijan nie jest wstanie tego zczaic. Czytałem niedawno "Śnieg" Orkana Pamuka, jak młodzi muzułamnie potrafia wierzyć. Wierzyć naprawdę. Mimo bólu, który niesie miłosć. Bo kto kochał kiedyś naprawdę, wie że nie zawsze jest kolorowo. I taka też jest miłosć do Boga,chyba, że to tylko zabawa. Kochając kogoś, chcemy wiedziec o nim jak najwiecej, czego chjce, czego od nas potrzebuję, czego wymaga. Nie tylko jak ciele patrzyć się w zdjecie ukochanje osoby,to młodzieńce zauroczenie, ale starać sie dac tej sobie szczęście.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 08-12-2008 13:55
Soczewico. Masz prawo Go bombardować z powodu swego bólu. W psalmach są i takie, gdzie psalmista ma do Pana pretensje o różne rzeczy. I mimo to zostały umieszczone w Biblii. Musisz się z Nim sama pomocować. Sama to przetrawić w sobie. Ale warto też z kimś wierząciym pogadać, kto ma podobne doświadczenie. Jeśli to jest to, czego sie domyślam, ewentualnie służę namiarem na taką osobę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 14:00
zapomin, miły jesteś, ale wolałabym już nie bombardować ludzi, a siłować się z panem bogiem, bo pewnie wiesz, o co chodzi :)
bo to jest niby tak.
wszystko rozumiem. wszystko wiem. nawet mam opcji parę, dlaczego.
a mimo wszystko pozostaje wyrwa.
dlatego zawsze mówię, że między tym, co się wie, a tym, co się czuje jest przestrzeń jak między jedzeniem obiadu, a czytaniem książki kucharskiej...
to na tyle, bo mi się obiad przypala :)
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-12-2008 14:03
Hmpf... Dla mnie Bóg jest abstrakcją. Wierzę w Coś/Kogoś - ale nie potrafię tego zdefiniować. Wierzę w jakąś siłę, która o mnie dba - bo dbać musi. Miałam w swoim życiu i kilka zakrętów i gdzieś tam musi być Ktoś (lub Coś), kto dba o to, żebym przetrwała.
Wierzę w człowieka - i dlatego staram się żyć z ludźmi i dla ludzi. Bo nie ma nikogo ważniejszego niż drugi człowiek.
Księża...? Spotkałam wielu w swoim życiu - chodziłam przez sześć pięknych lat do szkoły katolickiej. Byli różni - tacy naprawdę porządni goście, tacy zwykli, normalni, niczym się nie wyróżniający, ale też było kilku prawdziwych, kłamliwych dupków. Dlatego mówię, że to nie są nadludzie - oni są tacy sami zwyczajni jak my. Wkurza mnie, kiedy ktoś mi wmawia, że są lepsi od reszty ludzkości. Bo to nieprawda. Choćby bardzo chcieli.
Co do aborcji - to jest zawsze trudne. Ale jeśli kobieta ma powiedzmy czwórkę dzieci, jest znowu w ciąży i grozi jej śmierć z powodu urodzenia, ma dylemat...? Bo osierocić piątkę, czy być dobrą matką dla czwórki...? Ja nie wiem, co bym zrobiła. I nie chcę się dowiadywać.
Czy żeby pójść do nieba, nie wystarczy być dobrym człowiekiem...? Trzeba chodzić co niedzielę do kościoła i słuchać księdza...? Co się liczy bardziej - klękanie przed wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa czy pomaganie ludziom tej pomocy potrzebującym...? Nie wiem - nie mam pojęcia. Ale uważam, że to drugie.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 14:15
Cytat:
która o mnie dba - bo dbać musi. Miałam w swoim życiu i kilka zakrętów i gdzieś tam musi być Ktoś (lub Coś), kto dba o to, żebym przetrwała.
i ja miałem,a mimo to nie wierzę,ż emi ktoś pomagał.Nikt nie musiał.To przypadek,lub szczęście jak wolisz.oraz zasługa twoja i ci życzliwych ludzi.
Cytat:
Wierzę w człowieka - i dlatego staram się żyć z ludźmi i dla ludzi. Bo nie ma nikogo ważniejszego niż drugi człowiek.
Dla mnie jest.np Ojczyzna.A jak mozna nie wirzyc w człowieka.No to jak nie wierzyć w to,że kamień jest twardy. Ty wiesz ,że ludzie są i zakładasz,że zachowiują się w jakis konkretny sposób. Są dosć przewidwyalni, to fakt.


Cytat:
Czy żeby pójść do nieba, nie wystarczy być dobrym człowiekiem...? Trzeba chodzić co niedzielę do kościoła i słuchać księdza...? Co się liczy bardziej - klękanie przed wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa czy pomaganie ludziom tej pomocy potrzebującym...? Nie wiem - nie mam pojęcia. Ale uważam, że to drugie.

- bo nie jesteś chrześcijanką. Powiedziałaś
Cytat:
Dla mnie Bóg jest abstrakcją. Wierzę w Coś/Kogoś - ale nie potrafię tego zdefiniować. Wierzę w jakąś siłę
- to zdecydowanie nie jestes chrześcijanką. :) ale rozumiem twoją wiarę, odchodząc od chrześcijaństwa też tak miałem, to był krok to stwierdzenia,że nie ma Bogów...
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 14:20
Zauważcie, że soczewica ma niemało racji mówiąc:
Cytat:
nie wiem, jakim człowiekiem jest papież. nie znam go w ogóle osobiście. ludzie mogą na temat jego dobroci peany pisać, ale dla mnie to może być chwyt marketingowy.

I jeśli uważacie, że sypanie cytatów z Biblii, jako dowody, to dobry pomysł, to weźcie ten cytat:

wszak i szatan przybiera postać anioła światłości. (15) Nic więc nadzwyczajnego, jeśli i słudzy jego przybierają postać sług sprawiedliwości; lecz kres ich taki, jakie są ich uczynki.

(2 list do Koryntian 11:12-15, Biblia Warszawska)


- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 14:26
Cytat:
jeśli uważacie, że sypanie cytatów z Biblii, jako dowody, to dobry pomysł, to weźcie ten cytat:

wszak i szatan przybiera postać anioła światłości. (15) Nic więc nadzwyczajnego, jeśli i słudzy jego przybierają postać sług sprawiedliwości; lecz kres ich taki, jakie są ich uczynki.

(2 list do Koryntian 11:12-15, Biblia Warszawska)
i na tym polega wiara.Katolik wierzy,że jego wyznanie jest prawdziwe. miewa, wątpliwości,ale nie takie aby odejść i wicąż jest katolikiem. Kiedy przestajesz wierzyć,że twoje wyznanie jest prawdziwe, to nielogiczne w nim pozostawać. Po co wierzyć w kłamstwa?
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 08-12-2008 14:28
Cytat:
jeśli uważacie, że sypanie cytatów z Biblii, jako dowody

dowody na co? lub czego dowody?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 14:34
Cytat:
zapomin napisał/a:
Cytat:
jeśli uważacie, że sypanie cytatów z Biblii, jako dowody

dowody na co? lub czego dowody?

na słuszność naszych słów?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 14:38
Jasne,ale nie ma innej możliwości rozmowy o Chrześcijaństwie, jak odwoływanie się do ST i NT. Bez Biblii nie ma chrześcijaństwa, wszystko co powiedziano później jest wtórne. A jeśli nie jest wtórne, to na jakiej podstawie zostało uznane za idee Jezusa?
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.