Służba wojskowa i Ty
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Służba wojskowa i Ty
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 13:15
Jeszcze jeden temat i pytanie. Z ciekawosci, bo tyle sie ostatnio mowi o panice poborowych, o ucieczce przed wcieleniem. A jednoczesnie wiekszosc moich starszych kumpli sluzylo w wojsku moze bez radosci, ale tez i bez rozpaczy. Moja kuzynka poszla.

A ja za rok, jak dobrze pojdzie, ide do marynarki Wielkiej Brytanii. Zaplaca mi za studia, kursy... I bede miala zalatwiona robote od razu ;). Tyle ze oczywiscie sa pewne minusy - ''kontrakt'' - wypowiedzenie skladam z 12-miesiecznym wyprzedzeniem, po tym jeszcze musze rok odsluzyc, i nie wczesniej niz po trzech latach od ukonczenia kursow. Ale za to robote mam zapewniona na 18 lat albo do 40 - czego chciec wiecej?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 13:29
To, ze mam taka mozliwosc, nie znaczy, ze mam zamiar tam siedziec do 40. Planowalam generalnie skonczyc studia na ich warunkach (albo raczej za ich pienadze), skonczyc kursy, odsluzyc swoje, moze troche wiecej, zalezy jak bedzie i spadac. Sluzbe wojskowa bardzo honoruja, a i mi sie to podoba.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 14:13
Ja tam nie wiem jak to wygląda w służbie Jej Królewskiej Mości, może lepiej niż u nas???
Mnie wcielili pierwszego kwietnia w wieku lat trzydziestu (liczbowo:30), jako tzw. bażanta i wspominam ten czas krótko - syf.
Do góry
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 14:21
Jak ma byc syf, to bedzie i tutaj, tzn. w Anglii. A moze mi sie uda bez syfu to przezyc :p.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
tequila Użytkownik
  • Postów: 350
  • Skąd: bydgoszcz
Dodane dnia 12-12-2008 14:23
Ponoć do szkoły wojskowej w Dęblinie można iść z tytułem magistra na roczne czy dwuletnie studia podyplomowe i jesteś oficerem:) Osobiście mnie armia nie przekonuje, ale fakt- wczesna emerytura i to nie byle jaka, praca, zaufanie społeczne itd:) A biorąc pod uwagę system szkolnictwa wyższego na Wyspach- jest to jakiś pomysł na życie. Mój kuzyn jest teraz w Afganistanie, wcześniej był w Iraku, nie wiem jak tam armia UK, ale u nas niestety nie pytają za często o zdanie gdzie z kim i dlaczego, rozkaz to rozkaz, a to już ta brzydsza strona medalu...
"(...) więcej spacerów, mniej kawy(...)"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 12-12-2008 14:27
Mój Tatuś, jak zaczyna właśnie o byciu "bażantem" opowiadać, to ja zazwyczaj leżę pod stołem (albo pod siedzeniem w samochodzie) ze śmiechu. Mimo, że nie było do końca różowo (nigdy nie jest) lubił wojsko i dobrze je wspomina. Mnie to zupełnie nie interesuje - i jakoś specjalnie nie pociąga. Owszem, "Nasze wojsko" czy serię z Tygrysem przeczytałam niemalże od deski do deski, "Top Gun" znam niemal na pamięć, ale na tym moja fascynacja wojskiem się kończy. Jestem raczej nieruchliwa, więc... Mój Mężczyzna, jak go poznałam, był już po, więc w tej kwestii też mnie to nie dotknęło.
Generalnie rzecz biorąc: stosunku brak :D ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
tequila Użytkownik
  • Postów: 350
  • Skąd: bydgoszcz
Dodane dnia 12-12-2008 14:33
Ponoć "Lepiej mieć stosunek z jeżem niż dwa lata być żołnierzem":) wolę nie sprawdzać ani pierwszego ani drugiego:D
"(...) więcej spacerów, mniej kawy(...)"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 14:35
Mój kontakt z wojskiem ogranicza się do biblioteki wojskowej i niech tak zostanie :rol:
Do góry
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-12-2008 15:52
Lina, bardzo dobrze wiedzieć. Obecnie bardzo modne są grupe rekonstruktorskie i odwzorowywujące Royal Marines. To są fanatycy! W Bochni też powstaje taka grupa. Więcej nformacji tutaj:

www.royalmarines.pl

Nie ukrywam, że też liczyłbym na jakiś tańszy wojskowy szpej :D
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
Tnicu Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Dodane dnia 12-12-2008 16:02
Nie odbyłem i nie odbędę - błogosławiony rocznik '91 unika powszechnego poboru :)

Aczkolwiek, co do brytyjskiej armii, to sporo można poczytać na forum wmasg.pl, generalnie trochę to wygląda inaczej niż u nas ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 12-12-2008 16:13
Cytat:
A ja za rok, jak dobrze pojdzie, ide do marynarki Wielkiej Brytanii. Zaplaca mi za studia, kursy... I bede miala zalatwiona robote od razu smiley. Tyle ze oczywiscie sa pewne minusy - ''kontrakt'' - wypowiedzenie skladam z 12-miesiecznym wyprzedzeniem, po tym jeszcze musze rok odsluzyc, i nie wczesniej niz po trzech latach od ukonczenia kursow. Ale za to robote mam zapewniona na 18 lat albo do 40 - czego chciec wiece
W obcej armii?????? fe
A co do wcielenia niech tam idą ci co chcą. Po co wydawać na takich, z których żołnierzy nie będzie. Ja nie byłem i dzięki PO, już mi to nie grozi.
Do góry
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
tequila Użytkownik
  • Postów: 350
  • Skąd: bydgoszcz
Dodane dnia 12-12-2008 16:30
JA nie byłam i nie grozi mi to dzięki zestawowi XX zamiast XY.:)
"(...) więcej spacerów, mniej kawy(...)"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-12-2008 16:45
Cytat:
Tnicu napisał/a:
Nie odbyłem i nie odbędę - błogosławiony rocznik '91 unika powszechnego poboru :)

Aczkolwiek, co do brytyjskiej armii, to sporo można poczytać na forum wmasg.pl, generalnie trochę to wygląda inaczej niż u nas ;)


Czyżby kolejny maniak asg :D ? Witam :p
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 16:45
Tomaszu, patriotka nigdy nie bylam, przynajmniej nie taka, co to sie czepia na sile swojego obywatelstwa i za granica palcem nie kiwnie, zeby sie nie przyslugiwac obcym. Armia to armia, syf albo nie, wszedzie taka sama, pomijajac jakies pojedyncze strukturalne roznice.
Jak beda chcieli na mnie wydawac - a co, mam odmowic? :p. Generalnie jak mnie przyjma (wszystko na dobrej drodze), to pojde, zarobie, bede miala fajny punkt w cv.
A co do tego rocznika 91, wcale nie blogoslawiony. W koncu ja tez z niego jestem ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-12-2008 17:54
Nie byłem w wojsku. Szkoła, studia, balangi itd. i dobrnąłem do wieku niezabieralnego. :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2008 22:40
Fajne określenie ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 13-12-2008 00:33
Cytat:
tequila napisał/a:
JA nie byłam i nie grozi mi to dzięki zestawowi XX zamiast XY.:)


Nie bądź taka pewna - ja byłam i przeżyłam szok :O
Znalazłam moja pierwszą oficjalną pracę i musiałam wypełnić tzw. "obiegówkę" - oprócz szkoleń PHP i PPoż, była tam tez rubryczka pt. studium wojskowe. Pewna, że to tyko formalność pomknęłam radośnie do owego studium, a tam poważny pan major zagłębił się w lekturze moich dokumentów i nagle, jak nie ryknie: "Pani ma nieuregulowany stosunek do służby wojskowej!!!" Okazało się, że jako zootechnik podlegam obowiązkowi wojskowemu w służbach weterynaryjnych. Szok totalny. Zareagowałam, jak rasowa kobieta tzn. płaczem, spazmami itp. aż inny pan major wychylił się z sąsiedniej kanciapki i wygłosił zbawienna kwestię: "Zostaw ją. Z niej i tak nic nie będzie." Ostatecznie mam sfałszowane dokumenty i zamiast zootechnik figuruję jako biolog.

Tequila radzę Ci się zawczasu zorientować, czy nie podlegasz służbom medycznym :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-12-2008 00:47
Cytat:
valdens napisał/a:
Nie byłem w wojsku. Szkoła, studia, balangi itd. i dobrnąłem do wieku niezabieralnego. :D


Jeżeli mieszkasz w Polsce, to chyba Valdens się mylisz, albo masz powyżej 55 lat. Formalnie do 55 biorą, a nie do 26 czy 28 czy jakoś tak.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 13-12-2008 00:58
Byłem. Miesiąc czegoś tam co jest przed przysięgą, ileś tam dni w jednostce, która była naszą główną, i na kompanię oddaloną do lasów za Osową Górą w Bydgoszczy. Początkowo - stres. Później - śmiesznie, rytm, jest co wspominać, bez szaleństw, bez głupot, służba 9 miesięcy i do domków. A że człowiek nauczył się trochę głośniej mówić i wyrobił pewność siebie jakąś? Nauczył się funkcjonować bez alkoholu i z 2godzinną dawką drzemki co drugą dobę? Nadwyrężył związek?
Same plusy :D
Dobrze wspominam. Mimo tego, że mi ukradli komórkę :) Kumpel pracuje w wojsku, teraz siedzi na misji gdzieś tam na wschodzie. Jego żona urodziła kilka tygodni po wyjeździe. No cóż. Ja się do wojska nie pcham, ale nie odradzam ;)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Służba wojskowa i Ty
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-12-2008 01:01
Cytat:
Jeżeli mieszkasz w Polsce, to chyba Valdens się mylisz, albo masz powyżej 55 lat. Formalnie do 55 biorą, a nie do 26 czy 28 czy jakoś tak.


Co Ty gadasz? Normalnie była informacja, że rocznik 77 już jest nietykalny. Przecież pamiętam. Może to ze względu na Czarnobyl albo coś, nie wiem.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.