Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 19:18
Jeśli chodzi o prozę - w jednym momencie potrafię mieć zbitek pomysłów na kilkanaście opowiadań, albo książkę od razu. Zwykle zaczynam wtedy pisać, w połowie opadam z sił i kończy się to... fiaskiem ;) Ale potrafię wrócić do starego pomysłu i wtedy wena niekiedy sama znów ożywa.

Także zdecydowanie należę do osób, które piszą skokowo, a nie regularnie. Bo cóż to za przyjemność, wykonać dobre rzemiosło, w porównaniu z dziełem pisanym, gdy czujemy takie skrzydła kreatywności i jakby skumulowaną energię? - bo u mnie tak wena się objawia właśnie ;)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 19:24
Ja potrafię zapisać jeden wers, zostawić go na parę tygodni, po czym wracam dopisuję następny wers i tak dalej :) Nigdy nie pisałem kilku rzeczy na raz (pomijając prace roczne, bo to pod przymusem ;)), jak coś zacznę i nie mam pomysłu, to odkładam to na jakiś czas, zapominam, a później wracam z nowym pomysłem (albo nie wracam, dlatego mam na kompie setkę dokumentów worda z zapisanym jednym wersem :D).
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 20:26
ja wolę nosić w sobie długo długo, a potem przelać na papier tak "na raz" w godzinkę, dwie :-)
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-02-2009 20:29
NIeraz posucha trwa miesiącami, to znaczy pomysły są, ale nie mogą się urodzić. a potem klik i w pięć minut tekst jest gotowy i od razu w jadalnej formie:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-02-2009 14:26
A ja na ogół konsekwentnie, najpierw jedno, potem drugie.

:)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Asliae Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Radziejowice
Dodane dnia 17-02-2009 14:46
Ja teoretycznie piszę jedno na raz, ale jak czasme przy okazji natknę się na zapiski do czegoś innego, i akurat mam chwilkę czasu to... No cóż, piszę i to :) Jeśli właśnie mam pomysł i wene, to czemu nie?
"Uśmiechaj się, bądź uprzejmy, gdy twój przeciwnik się z tobą kłóci. Tak nam nakazuje Ewangelia, to dopiero doprowadzi faceta do szału." - Janina Ipohorska
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 17-02-2009 16:42
A ja nie potrafię pisać tylko jednej rzeczy. Po jakimś czasie pomysł wydaje mi się nudny i muszę wziąść się za coś innego. No a potem wracam do starego lub zaczynam jeszcze coś innego. Najwięcej pomysłów mam, gdy piszę 3-4 teksty jednocześnie :D
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-02-2009 10:56
Mam zaczętych masę projektów, z których większość raczej już umarła. Stram się skupiać raczej na jednym tekście, ale różnie to bywa. Obecnie piszę cztery na raz...
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-02-2009 15:55
Ooo, właśnie... temat na czasie. :D

Kiedy nic nie piszę, mam pustkę w głowie. Zero pomysłów. Kiedy w końcu coś mi wpada do głowy i gorliwie zabieram się za wstukiwanie do komputera, nagle wali się na mnie 100 nowych pomysłów, równie zajmujących... no i co robić? Nie wiem, czemu się tak dzieje, może kiedy "wypróżniam" się z weny, mam bardziej otwarty i kreatywny umysł... :rol: No, chyba każdy ma inaczej... to zależy od człowieka, czy jest "wielodystansowcem" :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 19-02-2009 08:51
Przemyślałem temat i musze nanieść korektę. Mam aktywnych 6 tekstów i jak na dziś nie planuję żadnego zarzucić. Mam też nadzieję, że dość szybko będą już tylko wspomniane powyżej cztery...
:)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 19-02-2009 09:33
Ja mam podobnie. Masę niezakończonych opowiadań. Ale pomysły notuję, być może kiedyś uda mi się skończyć, a wtedy umrę szczęśliwa :D
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Abigail Użytkownik
  • Postów: 65
  • Skąd: Gdzieś w Polsce
Dodane dnia 19-02-2009 12:34
Siedzę nad dwiema rzeczami. Bardzo poważnymi i bardzo dużymi, jednak w międzyczasie zapisuję wszystkie swoje pomysły. Często też opisuję jakieś sceny, zdarzenia, bez większego związku. Później to przeglądam i jest tak, że wykorzystuję w jakimś opowiadaniu, bo akurat mi pasuje :)
Noc jest obietnicą poranka.
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Beata_ Użytkownik
  • Postów: 35
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 19-02-2009 13:05
Zdarzało mi się pisać dwie rzeczy na raz. Zazwyczaj wyglądało to tak:
- włączam opowieść X
- dopisuję parę zdań, coś mi haczy
- zaczynam dumać, przeglądać tekst
- stwierdzam, że nic mądrego nie wymyślę, że tekst Y jest o wiele ciekawszy, prezentuje lepszy poziom itepe
- wyłączam opowieść X
- włączam opowieść Y
- dopisuję parę zdań, coś mi haczy
- zaczynam dumać, przeglądać tekst
- stwierdzam, że nic mądrego nie wymyślę, że tekst X jest o wiele ciekawszy, prezentuje lepszy poziom itepe
- wyłączam opowieść Y
- włączam opowieść X
i tak w kółko...

Nie lubię takiego rozbicia :@ Cud, jeśli ukończę chociaż jedną historyjkę. Reszta leży i czeka na wenę/lepsze czasy.
W moim przypadku pisanie paru rzeczy na raz się nie sprawdza.
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
klaus_bawoek Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Wilkanowo
Dodane dnia 17-01-2010 20:02
Ja też tak mam, że piszę po kilka rzeczy na raz, ale wśród nich zawsze jest jakiś priorytetowy tekst, a reszta to tak z doskoku.
"Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich".

Kubuś Puchatek
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2010 08:33
Cytat:
Sissi napisał/a:
Też tak mam. Jak mam jakiś pomysł, to zaraz za nim nawałnicą spadają kolejne, a potem dłuuuuuuuuugi czas nic.


notuj wszystko co wpadnie i pisz je gdy nie wpadają...
Do góry
Autor
RE: Pisać wiecęj niż jedno na raz?
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2010 12:53
Pisanie kilku rzeczy na raz może i jest ciekawsze, ale niekoniecznie zdrowe. No przynajmniej w moim przypadku. Zdarzało mi się już pisać więcej niż jeden, a nawet dwa teksty na raz i nie wszystkie doczekały się swego zakończenia. Dla mnie lepiej jest jak piszę jeden tekst od początku do końca nie przerywając sobie w trakcie dopisywaniem fragmentów do innej pracy. Wtedy nic mi się nie miesza, nie mylą bohaterowie i mogę się lepiej skupić nad tym jednym tekstem. Życie staje się łatwiejsze.
Oczywiście w trakcie pracy przychodzą co raz to nowsze pomysły do głowy, ale posiadam genialny wynalazek notatnika więc nic się nie zmarnuje.;)
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]