Honoraria
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 20:31
czyli płacą czy za frajer? Zachęcam Was do dzielenia się tutaj wiedzą/doświadczeniami na wyżej wymieniony temat.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 20:36
No właśnie.
Moim zdaniem pisma które nie płacą powinny to zamieszczać na swojej stronie, lub wyraźnie informować autorów. Wtedy sytuacja jest czysta i sprawą autora jest podejmowac decyzję.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 20:41
A jak wygląda sytuacja prawna?
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 20:41
Udzielam się w pewnym piśmie, ktore też nie płaci. Nie płaci nikomu, nawet redakcji. Działamy non profit, ale informujemy autorów i dajemy wolny wybór.

Sytuacja prawna jest nieco skomplikowana. Jesli pismo przyjmuje tekst i publikuje, ale autor nie został pinformowany, to prawnie może, to pismo, przegrać proces o kradzież własności intelektualnej.

Myślę, że Andrzej Pilipuk więcej wie na ten temat.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 20:51
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
A jak wygląda sytuacja prawna?


jesli ostrzegli że nie płacą to mają prawo nie płacić.

początkujący autorzy mają niestety przegwizdane - bo publikacje na koncie muszą mieć. :( a jak sukinsyny nie płacą to niestety trzeba zacisnąć zęby.

A moim zdaniem niepłacenie początkującym to s(----)yństwo.



Powiem tak: miałem niewyobażalnego farta: już w trzecią rocznicę debiutu podłapałem fuchę pisarską dzięki której byłem w stanie jakoś wyżyć.

Nastawcie się że minimalną płacę krajową będziecie mieli mając 4-5 wydanych książek
Do góry
Autor
RE: Honoraria
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-12-2008 21:06
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
Nastawcie się że minimalną płacę krajową będziecie mieli mając 4-5 wydanych książek

:sourgrapes:
to nie brzmi zachęcająco, oj nie. :no:

Andrzeju, a widzisz jakąś nadzieję dla nas w e-bookach, audio-bookach itp.?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 21:08
Za złej komuny wszystkie pisma płaciły bez wahania, ale było inne finansowanie i inny rynek.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 21:18
Cytat:
Andrzeju, a widzisz jakąś nadzieję dla nas w e-bookach, audio-bookach itp.?
- dla mnie tego typu publikacje mają bardzo małe znaczenie, a przynajmniej tak mi się wydaje; na papierze, to jednak na papierze
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 21:28
ebooki wchodzą z wielkim impetem i chyba nikt tego nie powstrzyma.
W USA prawie każda powieść wychodzi w ebooku, jako sposób badania rynku. U nas powoli też. Są wydawnictwa, które wydają ebook jako zapowiedź książki papierowej. ebook posiada numer ISBN i zalicza się do biografii jak kazda książka. Jest nawet rejestrowany w Bibliotece Narodowej.
W czym problem? Oczywiście mówię o wydawnictwach, a nie o ebooku zrobionym sobie samemu, co nie jest trudne.



Cytat:
dla mnie tego typu publikacje mają bardzo małe znaczenie, a przynajmniej tak mi się wydaje; na papierze, to jednak na papierze

emocjonalnie i prestiżowo tak
Do góry
Autor
RE: Honoraria
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-12-2008 21:30
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
dla mnie tego typu publikacje mają bardzo małe znaczenie, a przynajmniej tak mi się wydaje; na papierze, to jednak na papierze


Tak Little, ale tak jest dziś, a ja pytam o jutro. Wiem, że ludzie przeciwni e-książkom, mówią o zapachu papieru i podobnych sentymentach, ale mówią już co innego, kiedy za papierową książkę mają przy kasie wyciągnąć z portfela 35zł, a ktoś proponuje im to samo za 5zł na płycie CD.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 16-12-2008 21:57
Mam nadzieję, że nic nie wyprze papieru przez najbliższe 30 lat, bo zbankrutuję... Biblioteka Narodowa to jeden z moich lepszych klientów ;)
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 21:58
Ja miałem przypadek, ze bardzo szybko zapłacili i to spoooooro i nie wydrukowali. Może czekają na odpowiedni moment?
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 22:02
Cytat:
valdens napisał/a:
to nie brzmi zachęcająco, oj nie. :no:


czy ktoś mówił że to łatwy kawałek chleba?

Cytat:
valdens napisał/a:Andrzeju, a widzisz jakąś nadzieję dla nas w e-bookach, audio-bookach itp.?


nie mam pojęcia.

po prostu.

wszystko rozwija się tak szybko że to co wymyślimy dziś za rok może byc nieaktualne.

być może za dziesięć lat wszystko będzie na bezpłatnych e-bookach a pisarze bedą zarabiać na tym że ksiązka papierowa jako przedmiot niezwykle żadki, prstiżowy i kolekcjonerski bedzie kosztowac tysąć euro za sztukę. (w tym dwieście euro podatku ekologicznego).
Do góry
Autor
RE: Honoraria
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-12-2008 22:20
Cytat:
W e- bookach i audio - bookach nie ma obrazków.


A w papier-książkach nie ma dźwięków ani filmików i nie drżą w rękach podczas wybuchów :D A to wszystko jest możliwe w przypadku e-booków :yes:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 16-12-2008 22:30
Cytat:
nie drżą w rękach podczas wybuchów


Jak to nie? gdy w pobliżu wybucha granat, to drżą wraz z trzymającym książkę.

Nie sądzę, zeby papierowe wydania szybko zniknęly z rynku. Jeszcze trochę sie utrzymają.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-12-2008 22:34
Cytat:
być może za dziesięć lat wszystko będzie na bezpłatnych e-bookach a pisarze bedą zarabiać na tym że ksiązka papierowa jako przedmiot niezwykle żadki, prstiżowy i kolekcjonerski bedzie kosztowac tysąć euro za sztukę. (w tym dwieście euro podatku ekologicznego).


W pierwszej chwili tylko się uśmiechnąłem :D Ale zalewając herbatę doszedłem do wniosku, że to jest bardzo prawdopodobne.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 16-12-2008 22:41
Kto wie jak sie gusta czytalniecze zmienia. Ja na razie wole sobie wydrukować i przeczytać, niż czyac z monitora. Ale może kiedys się calkiem przyzwyczaję.

Natomiast nie widzę zagrożenia w tym, ze nagle papier stanie sie niepopularny, za drogi, oblozony podatkami. Siedzę w tym temacie dość głeboko i długo i widzę jak sie sprawy mają - papier sie mocno trzyma, producenci też.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-12-2008 22:48
Cytat:
niż czyac z monitora.


Jack, najnowsze e-book-readery i ich wyświetlacze niewiele mają wspólnego z ekranem komputerowym. Zobacz, z tego np. się całkiem przyjemnie czyta:

img.gadzetomania.pl.s3.amazonaws.com/images/goto/2008/07/25/sony_reader_prs505.jpg

A to i tak nie szczyty techniki. Wchodzą przecież e-papiery, które łatwo pomylić ze zwykłą kartką papieru.


O, zobacz tu np. http://www.eread.pl/?gclid=CKzD892NxpcCFQmKMAodyD5qTA

" Przedstawiamy Państwu zupełnie wyjątkowe urządzenia - czytniki e-booków w których wykorzystano technologię elektronicznego papieru.
Czytanie z wyświetlacza e-papierowego to całkiem nowe doświadczenie - do złudzenia przypomina on zwyczajny papier!"
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 22:53
I to jest przyszłość! Zabierasz wszędzie, do pociągu, szkoły, do kolejki itd.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 16-12-2008 22:55
Odpowiem w ten sposób - kasa ktora została zainwestowana w papiernie jest tak duża, że te koncerny nie pozwolą na zbyt szybki rozwój alternatywy dla papieru. Może nie jest to taka sila, jak w przypadku koncernów paliwowych, ale wystarczająco duża, by torpedować nowinki techniczne jeszcze parę ładnych lat. Choć w dluższej perspektywie - bedą musieli się przekwalifikować, to pewne.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]