Honoraria
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Honoraria
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 16-12-2008 23:32
V. - rozdziawiłam paszczę i patrzyłam w monitor zdziwiona niezwykle. Nie wiedziałam, że są takie bajery. Znaczy wiedziałam, ale jakby nie do końca ;)
Kocham książki, ale coraz bardziej przyzwyczajam się do monitora. "Wiedźmina" prawie całego na kompie przeczytałam (ostatnie pół piątego tomu tylko na papierze w samolocie). Momentami się męczyłam, ale dałam radę...

Co do płacenia... Wiadomo, że jak ktoś chce z tego żyć, to miło by było, jakby płacili. Ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach po pierwszym opublikowanym opowiadaniu nie rzuci pracy, a potem się będzie dziwił, że za następnych dziesięć tekstów nikt mu nie zapłacił...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 16-12-2008 23:36
Bardziej chyba chodzi o poczucie docenienia, a nie o wyżycie z pisania po pierwszej publikacji. Jak powiedział Andrzej, po piątej książce mozna o tym myśleć, chociaż ktoś kto pisze prozę i para się np felietonami, to i owszem, można żyć.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-12-2008 04:17
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
początkujący autorzy mają niestety przegwizdane - bo publikacje na koncie muszą mieć. :( a jak sukinsyny nie płacą to niestety trzeba zacisnąć zęby.


Hm. I znowu będzie, że na złość się nie zgadzam, że złośliwy jestem ciągle do A. P. i tak dalej, ale:
- pierwsze publikacje i to dość wysoko - 50 zł od kilku akapitów
- druga publikacja trochę dłuższa - honorarium jak reszta autorów

Bez żadnych publikacji na koncie. Wszystko chyba zależy od tego czy się trafi pod dobry adres.

Jest wiele miejsc, gdzie można publikować, jak te wszystkie KozieRynki, Cegły i inne, ale jakoś specjalnie mnie one nie motywują :D Chyba, że ktoś chce promować własne nazwisko - to już jest motywacja jakaś. No i dla samej przyjemności pisania i wydawania.

Ahoj.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 14:38
Srednia krajowa po wydaniu 4-5 ksiazek? Zeby je choc zaczac wydawac! Zreszta wyzyc z pisania ciezko, nawet ja nie mam takich ambicji :bigrazz::smilewinkgrin:

Oby papierowe ksiazki nie zniknely. A propo, ile sie dostaje za taka wydana, jak fart dopisze? Nie znosze ebookow i tych innych diablow. Wole tradycje ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 17-12-2008 15:13
lina_91, Ty mieszkasz w Anglii, więc Cię to nie dotyczy. Tam wydajesz jedną książkę i kupujesz Maybacha 62 S razem z szoferem ;)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 15:15
Najpierw trzeba by ja przetlumaczyc, a to juz problem... Nie chce mi sie!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
pani jeziora Użytkownik
  • Postów: 233
  • Skąd: września
Dodane dnia 17-12-2008 16:15
moją głęboką poezję wczesnoszkolną drukowała gazetka szkolna xD

nie za darmo, o nie nie, pochwały dostawałam xD
młoda żona.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 16:25
ja dostałem kiedyś czekoladę od koleżanki, której napisałem wiersz na polski :smilewinkgrin:
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-12-2008 19:08
Cytat:
Joachim napisał/a:
ja dostałem kiedyś czekoladę od koleżanki, której napisałem wiersz na polski :smilewinkgrin:


Takie prezenty są najlepsze :p
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Honoraria
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 18-12-2008 10:57
Ja dostalam pol coli od kolegi, gdy dzieki mojemu wierszowi polonistka zamiast na lekcje, zabrala nas na boisko w podstawowce :D. Liczy sie gest, prawda?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Mortimer_Grady Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd: Dębica
Dodane dnia 23-01-2009 19:05
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Cytat:
Andrzeju, a widzisz jakąś nadzieję dla nas w e-bookach, audio-bookach itp.?
- dla mnie tego typu publikacje mają bardzo małe znaczenie, a przynajmniej tak mi się wydaje; na papierze, to jednak na papierze


Zgadzam się z Tobą. Co innego jest zobaczyć swoje opowiadanie w internecie, a co innego w gazecie. Choćby to była mała gazeta.
"Nie jesteś każdym. To prawda. Zdecydowanie nie jesteś. Ale każdy jest kimś."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2009 07:09
Cytat:
ginger napisał/a:

Kocham książki, ale coraz bardziej przyzwyczajam się do monitora. "Wiedźmina" prawie całego na kompie przeczytałam


dawniej Polacy wstydzili się kraść.
tz. nawet jak kradli to nie ogłaszli tego wszem i wobec...
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2009 07:27
Biorę honoraria. A, co? Za godzinę pracy konsultanta, albo za całość opracowania. Zapyta ktoś ile za stronę? Różnie - ostatnio za 100 stron ponad 70k brutto.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 30-10-2009 08:56
Cytat:
dawniej Polacy wstydzili się kraść.
tz. nawet jak kradli to nie ogłaszli tego wszem i wobec...
Inaczej nazwać tego nie można.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 30-10-2009 09:29
Cytat:
dawniej Polacy wstydzili się kraść.
tz. nawet jak kradli to nie ogłaszli tego wszem i wobec...

Hmm... Bo ja wiem? Czym się różni przeczytanie książki, którą dostałam mailem od tej, którą zabrałam komuś z półki? Tak czy tak - nie płacę za nią.

Niemożliwością jest, żebym kupiła wszystkie książki, które chcę przeczytać. Na przykład Wiedźmina za mniej niż dwieście złotych nie da się znaleźć. Z moimi dzisiejszymi dochodami - nie mam wyboru. Muszę pożyczyć. Albo nie czytać. Co lepsze?
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
tentyp Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Kociewska
Dodane dnia 30-10-2009 09:42
Cytat:
ginger napisał/a:
Cytat:
dawniej Polacy wstydzili się kraść.
tz. nawet jak kradli to nie ogłaszli tego wszem i wobec...

Hmm... Bo ja wiem? Czym się różni przeczytanie książki, którą dostałam mailem od tej, którą zabrałam komuś z półki? Tak czy tak - nie płacę za nią.

Niemożliwością jest, żebym kupiła wszystkie książki, które chcę przeczytać. Na przykład Wiedźmina za mniej niż dwieście złotych nie da się znaleźć. Z moimi dzisiejszymi dochodami - nie mam wyboru. Muszę pożyczyć. Albo nie czytać. Co lepsze?


tym ze za tą zabrana z półki autor dostał za swoja prace pieniądze bo ktos ją musiał kupić by mogł ktoś inny ja pożyczyc
Zdzieram palce do krwi, kiedy wbijam je w marmur,
Knykcie lżą swój byt, kiedy żrą pył kwarcu,
Chrobot stawów na nowo definiuje dźwięk[...]
To jest napad na babel - niosę wiarę w tusz i papier'
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 30-10-2009 09:55
Tą, którą ja przeczytałam, przypuszczam, że też ktoś kupił, żeby zeskanować ;)

W sumie, to zaczęłam się nad tym zastanawiać myjąc zęby. Kupuję kilkadziesiąt książek rocznie, a i tak mi to nie wystarcza. W związku z tym, kiedy dostaję od kogoś coś do poczytania, to nie wybrzydzam. Nie rozpatrywałam tego w kategoriach kradzieży - tylko chęci czytania.

Książki, które gdzieś od kogoś miałam, i podobały mi się, często kupuję - żeby mieć je na półce, żeby moje dzieci mogły kiedyś po nie sięgnąć.

Zazwyczaj kupuję w antykwariacie, tanich księgarniach - ale nie zawsze można. Czasem trzeba wejść do empika i wydać pięć dych na te kilkaset stron. Raz, drugi, trzeci. A potem zaczynam odczuwać brak gotówki.

I teraz - dla mnie z pewnością będzie lepiej, jeśli wytrzasnę książkę skądś, gdzie nie będę musiała za nią płacić. (Od razu powiem, że nie jestem w stanie korzystać z biblioteki, bo mieszkam jakieś sześćset kilometrów od najbliższej.) Jeśli przeczytam ją w internecie, i mi się spodoba, to autor też w końcu na tym zyska, bo jest prawdopodobne, że ją kupię. A na badziewie szkoda mi pieniędzy. Poza tym, kiedy już wydaję moje zaoszczędzone grosze, chętniej wydam je na autora znanego, sprawdzonego, niż na nowość, o której nigdy nie słyszałam.

Nie wiem, jak jest w innych przypadkach. Ale moim zdaniem - autorowi nie zaszkodzi, że ktoś mu kradnie książki. To i tak w końcu - w ten czy inny sposób - do niego wróci :yes:
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 30-10-2009 11:38
Rzeczywiscie nie pomyślałem,że to jak pożyczenie książki, a czasem przecież pożyczam.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 30-10-2009 11:49
Cytat:
ginger napisał/a:
Ale moim zdaniem - autorowi nie zaszkodzi, że ktoś mu kradnie książki. To i tak w końcu - w ten czy inny sposób - do niego wróci :yes:


Każdy pirat ściągający muzyke z sieci ma podobne argumenty :p :p :p
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 30-10-2009 12:08
Jak tak zupełnie od tematu. nie ściągajcie. JA za parę pierackich programów i gier mam sprawę i czekam na wysokość kary:(((
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]