Honoraria
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2009 12:39
Cytat:
milla napisał/a:
Jak tak zupełnie od tematu. nie ściągajcie. JA za parę pierackich programów i gier mam sprawę i czekam na wysokość kary:(((

Na ulicy się z tym obnosiłaś, co tam trzymasz w laptoku ?
Do góry
Autor
RE: Honoraria
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 30-10-2009 12:44
hehe, nie. namierzyli mnie, bo coś mi się zaplątało paskudnego przez e-mule i się dop... do programów od razu
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2009 13:28
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:




dawniej Polacy wstydzili się kraść.
tz. nawet jak kradli to nie ogłaszli tego wszem i wobec...



dawniej... pamiętam, że z zakładów pracy nie kradło się ino wynosiło co było potrzeba... ;-)))
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-10-2009 21:16
Cytat:
I teraz - dla mnie z pewnością będzie lepiej, jeśli wytrzasnę książkę skądś, gdzie nie będę musiała za nią płacić.


Ja książki pożyczam, czasem kseruję, na studiach normą było robienie kserówek, bo nie wszystko można było dostać albo wypożyczyć do domu. Gdybym miała kupić, musiałabym chyba obrobić bank. Ktoś obliczył, że przeciętna dzienna norma lektury studenta mojego wydziału wynosi 800 stron na dobę :) Tylko teksty obowiązkowe na zajęcia, a gdzie przyjemności? Inna sprawa, czy to robiłam... Cóż, nawet jeśli w części, tej, która umożliwiała mi zdanie egzaminów, - zbankrutowałabym kupując. Pożyczałam, kserowałam i złodziejką się nie czuję. Korzystałam z książek, za które ktoś kiedyś zapłacił, więc Autor swoje dostał.
Teraz też nie mogę kupić wszystkiego, co chciałabym przeczytać. Pożyczam.
Z netu nie ściągam, fakt, ale może dlatego, że to faktycznie nielegalne. Moim zdaniem, zamiast walczyć z piractwem, trzeba zrobić tak, żeby książki były tańsze, a wtedy i kraść nie będzie się opłacało. Ale to już nie w Polsce...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-10-2009 22:30
Cytat:
Elwira napisał/a:
, zamiast walczyć z piractwem, trzeba zrobić tak, żeby książki były tańsze, a wtedy i kraść nie będzie się opłacało. Ale to już nie w Polsce...


W Polsce książki są (poza może czechami i bułgarią) najtańsze w UE.
(to bardziej do forum światopoglądowego...)

ok.

trzeba obniżyć podatki, zlikwidować zus i umożliwić księgarzom wykupienie ksiegarń na wlasność.

co decyduje o cenie książki? narzuty. Księgarz co miesiąc niezależnie od dochodu i obrotu musi wyrzygać prawie 900 zł samego haraczu na ZUS. (o pracownikach nie wspomnę aby ludkowi za ladą zapłacić 1000 na rekę trzeba odpowiadzić dodatkowo 800-900 podatków). Do tego lokale są albo komunalne albo sprywatyzowała je dawno temu nomenklatura - w obu przypadkach płaci się komuś słony czynsz.

może 10% księgarni ma własny lokal. Ksiazki w ksiegarniach internetowych są po uwzględnieniu kosztów wysyłki 6-7 zł ciut tańsze niż w zwykłych. te 6-7 zł to właśnie koszt czynszu przypadający na jeden wolumin.

w kosztach druku i papieru też jest np podatek vat.
niebawem wejdzie wat na książki. (ceny skoczą o 30%)(vat 22% ale jeszcze wzrosną koszta obsługi księgowej).

30 zł/szt. "Fabryka słów" od 7 lat wyrpuwa z siebie żyły by utrzymać tą cenę. Podnieśli z 27 do 30 zł. czyli 9%. Inflacja w tym czasie wyniosła minimum 35%

Sorry - taniej się nie da.
Wszystie koszty ktore można było obciąć zostały już obcięte.

można wdrukować na gazetówce - ale to obniży cenę o złotówkę a książka po 2 latach się rozsypie. Żadna oszczędność.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 02-11-2009 09:25
Cytat:
W Polsce książki są (poza może czechami i bułgarią) najtańsze w UE.


Ale też dochody nie są najwyższe... Fakt, nie ten temat ;)

Ja nie mam pretensji do wydawców, bo im zapewne zależy na tym, żeby cena książki była przystępna, tu raczej chodzi o te podatki, zusy i inne tam, na które wpływu nie mają i o możliwości finansowe czytelnika. Ja naprawdę wiele książek chciałabym mieć, ale nie mogę...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 02-11-2009 11:41
Cytat:
W Polsce książki są (poza może czechami i bułgarią) najtańsze w UE.

No niby coś w tym jest, ale wydanie 50 zł na książkę dla Polaka, który zarabia 1000 zł miesięcznie to większy wydatek, niż dla Duńczyka, który ma wydać nawet 300 kr, ale zarabia 10000 kr.
Jeśli tak na to spojrzeć, to już się najtańsze nie wydają... A szkoda.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-11-2009 12:09
Cytat:
ginger napisał/a:
No niby coś w tym jest, ale wydanie 50 zł na książkę dla Polaka, który zarabia 1000 zł miesięcznie to większy wydatek, niż dla Duńczyka, który ma wydać nawet 300 kr, ale zarabia 10000 kr.
Jeśli tak na to spojrzeć, to już się najtańsze nie wydają... A szkoda.


powiem inaczej: w danii też kupa ludzi siedzi na zasiłkach (czyli mają powiedzmy rónowartość polskiej średniej krajowej).

kłopt w tym że na całym świecie dobrze zarabia inteligencja a roble i zaiłkowcy mają gorzej.

Inteligencja kupuje ksiązki a roble i zasiłkowcy nie odczuwają tej potrzeby.

W Polsce wszystko stoi na głowie. Odziedziczony po komunie bezmyslny kult pracy fizycznej sprawia że robol na budowie zarabia dwa razy lepiej niż belfer w liceum.
I z drugiej strony - na budowach pracuje jak nasrał ludzi z wyższym wykształceniem którzy kupują książki.

Efekt: belfrzy nieucy stroniący od książek i oczytani robole...
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-11-2009 10:12
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
W Polsce wszystko stoi na głowie. Odziedziczony po komunie bezmyslny kult pracy fizycznej sprawia że robol na budowie zarabia dwa razy lepiej niż belfer w liceum.


To są jakieś ultraprawicowe poglądy. Przykładowo służba zdrowia -lekarz na kontrakcie zarabia spokojnie ok 10k (jeśli ma własny gabinet to 2x 3x tyle), pielęgniarka na etacie ok 3-4k brutto, na kontrakcie ok 6-10k.

Większość ludzi pracujących zawodowo niechętnie chce się przebranżawiać, pasywność, szczególnie ludzi po 40 jest oszałamiająca. W USA człowiek zmienia specjalizację średnio 4x w życiu zawodowym.

Drugim czynnikiem jest strach przed migracja za pracą. Wolimy siedzieć na dupie niż wyjechać kilkaset km i mieć pracę. Częściowo jest to związane z przywiązaniem do nieruchomości, zamiast wynajmować, inwestujemy w trudno zbywalne aktywa.

Faktem jest, że system szkolnictwa egzystuje w oderwaniu od rzeczywistości. Kształcą masę młodych ludzi bez żadnego przygotowania zawodowego. Kupa wiedzy nadaje się tylko do toalety. Nie wspominając o niskim poziomie wykształcenia. Brak jest mechanizmów, relacji między biznesem a szkołami wyższymi.

A, chyba najgorszą rzeczą jest, że socjalizm przyzwyczaił ludzi do interwencjonizmu państwowego. Przykładem są kopalnie, stocznie do których od wielu lat dokładamy (łącznie z uprzywilejowanymi emeryturami - 75% wydatków z kasy państwa). Czyli nie ma kasy na inne rozwojowe procesy, których pobudzenie gwarantowałoby większą efektywność w innych obszarach gospodarki.

Powiem szczerze, że strasznie mnie irytują takie teksty o nas Polakach, jacy jesteśmy nieszczęśliwi i biedni. Pytanie, po co głosujecie na idiotów?
Do góry
Autor
RE: Honoraria
Deirdre Użytkownik
  • Postów: 134
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 14-11-2009 13:31
Cytat:
moffiss napisał/a:
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
W Polsce wszystko stoi na głowie. Odziedziczony po komunie bezmyslny kult pracy fizycznej sprawia że robol na budowie zarabia dwa razy lepiej niż belfer w liceum.


To są jakieś ultraprawicowe poglądy. Przykładowo służba zdrowia -lekarz na kontrakcie zarabia spokojnie ok 10k (jeśli ma własny gabinet to 2x 3x tyle), pielęgniarka na etacie ok 3-4k brutto, na kontrakcie ok 6-10k.


Wcale nie tak spokojnie. Żeby w ogóle do tego dobić to naprawdę musi mieć kilka miejsc pracy - praca w co najmniej trzech a nawet czterech szpitalach, własna działalność gospodarcza, łażenie na dyżury (za świąteczne jest największa zapłata). Poza tym zrobił się trend, że specjaliści zarabiają mniej niż rezydenci. Już jedna taka afera wyszła. Poza tym, płaca dla lekarza jest różna w każdej części Polski. Np. lekarze w Szczecinie i okolicach zarabiają więcej niż lekarza w Katowicach. I można tak sobie porównywać.
'Sé do bheatha, a bhean ba léanmhar,
Do b' é ár gcreach tú bheith i ngéibheann,
Do dhúiche bhreá i seilbh méirleach,
Is tú díolta leis na Gallaibh.
Do góry
Autor
RE: Honoraria
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 14-11-2009 15:48
Cytat:
A, chyba najgorszą rzeczą jest, że socjalizm przyzwyczaił ludzi do interwencjonizmu państwowego. Przykładem są kopalnie, stocznie do których od wielu lat dokładamy


To niestety przykra rzeczywistość, bo podczas, gdy na zachodzie zamyka się nierentowne interesy, a ludzi stamtąd przekierowuje się do innych gałęzi gospodarki(gdzie mają nawet lepiej) u nas drży się przed strajkami i kontynuuje to marnotrawstwo nakładów, a pamiętajmy, że to nakłady z naszych kieszeni.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Honoraria
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-11-2009 17:05
Cytat:
moffiss napisał/a:

To są jakieś ultraprawicowe poglądy.


dziękuję za słowa uznania ;)



Cytat:
moffiss napisał/a:

Powiem szczerze, że strasznie mnie irytują takie teksty o nas Polakach, jacy jesteśmy nieszczęśliwi i biedni. Pytanie, po co głosujecie na idiotów?


czemyś biedny Polaku?
Boś głupi... :(
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.