Libertynizm
Autor
Libertynizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2009 14:09
Jestem ciekaw, czy wśród ludzi kochających literaturę, poezję, głębsze wartości jest do przyjęcia, postawa libertyńska.
Zdaję sobie sprawę,że zaraz zacznie się sypanie definicjami, więc powiem co mam na myśli bardziej szczegółowo.
Chodzi mi o współcześnie rozumiane podejście do tej idei; czyli dążenie do przyjemności; odrzucenie norm moralnych, które ograniczają przyjemności; relatywizm.
Róbcie co dla was dobre, nie robiąc innym krzywdy.
Co wy na to? Czy taka antychrześcijańska postawa, obiecująca szczęście bez kosztów, bez wyrzeczeń, jest dopuszczalna?
Do góry
Autor
RE: Libertynizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 07-01-2009 14:28
Ja z biegiem lat coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że każdy odchył od normy jest szkodliwy, niszczy człowieka. Mam na myśli, że skrajna forma religijności jak np. klasztor zamknięty, celibat itp. to nieporozumienia. Tak samo jak skrajna forma areligijności czy antyreligijności z demonstracyjnym łamaniem wszelkich norm. Jedni i drudzy sobie szkodzą.



Pierwsza postawa nie ma nic wspólnego z naturą, druga też nie, a wydaje mi się, że NATURA jest odpowiedzią.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
pawelh Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Dymitrów Duży (powiat tarnobrzeski)
Dodane dnia 07-01-2009 14:37
jest dopuszczalna, ale nie u mnie. sądzę, tak a propos, że nie ma literatury świeckiej, każdy pisarz ma jakieś sacrum, więc nie można mówić o sekularyzacji literatury.

Cytat:
Czy taka antychrześcijańska postawa, obiecująca szczęście bez kosztów, bez wyrzeczeń


nie tylko etyka chrześcijańska tak rozwiązuje problem.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-01-2009 14:40
a ja skłonny jestem uznać, że jak ktoś sam chce sobie szkodzić (przy założeniu, że jest względnie zdrowy na rozumie) to niech sobie szkodzi; powodzenia
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2009 14:50
Sobie? Nie ma opcji szkodzenia tylko sobie, chyba ze sie jest na bezludnej wyspie, a i tam moga ucierpiec niewinne stworzenia. Jestesmy powiazani, za bledy placa nasi najblizsi, ludzie, z ktorymi sie stykamy itp.

A ja nie wierze w szczescie. Wiec libertynizm z definicji jest wykluczony.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2009 14:51
Cytat:
Ja z biegiem lat coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że każdy odchył od normy jest szkodliwy
mi się wydaję to oczywiste. Tylko, od jakiej normy? Demonstracyjne łamanie norm, wydaje mi się osobiście głupie. Jakichkolwiek norm. Bo po co dla poklasku?
Cytat:
a wydaje mi się, że NATURA jest odpowiedzią.
Święte słowa.
Cytat:
nie tylko etyka chrześcijańska tak rozwiązuje problem.
Wiem, bardzo dużo jest takich dróg. Dla mnie to niezrozumiałe, rozumiem takie postawy, nie wyśmiewam, ale nie widzę powodu, dlaczego, ja miałbym tak robić.
Cytat:
a ja skłonny jestem uznać, że jak ktoś sam chce sobie szkodzić (przy założeniu, że jest względnie zdrowy na rozumie) to niech sobie szkodzi
Ja też nie potępiam wierzących ludzi. Jak chcą sobie szkodzić, przeziębiając się klęcząc na zimnych posadzkach, oddając pieniądze kościołom i kapłanom, ich sprawa. Czyli z tego co czytam jesteście raczej nastawieni pozytywnie dla postaw egoistycznych :D To dobrze, bo życie jest zbyt krótkie by się przejmować za bardzo, zwłaszcza innymi :)

Cytat:
A ja nie wierze w szczescie. Wiec libertynizm z definicji jest wykluczony.
Ale dążenie do przyjemności, nie gwarantuje szczęścia. Jezus Gwarantuje szczęście, Budda, Mahomet i inni tego typu. Ja też nie wierzę w szczęście. Wierzę w to co jest faktem, inne rzeczy czasem dopuszczam, jak mi się wydają logiczne. Więc, skoro nie ma szans na szczęście, to warto żyć chwilą, nie zamartwiać się, i szukać przyjemności
Do góry
Autor
RE: Libertynizm
pawelh Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Dymitrów Duży (powiat tarnobrzeski)
Dodane dnia 07-01-2009 14:53
Cytat:
jak ktoś sam chce sobie szkodzić


nie zamierzam sobie szkodzić, ale też nie zamierzam też stawiać tego w centrum.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 07-01-2009 14:54
Cytat:
(przy założeniu, że jest względnie zdrowy na rozumie) to niech sobie szkodzi; powodzenia


no dobrze, a jeśli ktoś ma np. 13 lat i przeprowadza przeróżne eksperymenty, to też mu życzysz powodzenia? :) niektóre rzeczy mogą mu się przecież wymknąć spod kontroli, nawet jeśli był stosunkowo normalnym nastolatkiem/nastolatką.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-01-2009 14:54
raczej obojętnie niż pozytywnie, przynajmniej ja... zresztą, oczekuję mniej więcej tego samego :p

Valdens, nei mówię o dzieciach, to zupełnie osobna kwestia...
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2009 14:59
A wlasnie ze nie. Wpienia mnie takie podejscie. Myslicie, ze starzy to glupot nie robia? Najlatwiej powiedziec, ze dzieciak, wiec nic mu wyjsc nie moze i lepiej niech siedzi na dupie.

Jezus gwarantuje szczescie? Nie zgadzam sie. Wiara czy pewnosc to nie szczescie. Czasem nawet nie zadowolenie. I ja jestem wierzaca. Tylko ze to nie lekarstwo na wszystko, nie kanon regul. To podejscie do zycia. I tyle.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2009 14:59
Cytat:
raczej obojętnie niż pozytywnie, przynajmniej ja
To bardzo zdrowa postawa :)
Cytat:

no dobrze, a jeśli ktoś ma np. 13 lat i przeprowadza przeróżne eksperymenty, to też mu życzysz powodzenia?
Dzieci powinno się wychowywać.
Cytat:
Jezus gwarantuje szczescie? Nie zgadzam sie. Wiara czy pewnosc to nie szczescie. Czasem nawet nie zadowolenie. I ja jestem wierzaca. Tylko ze to nie lekarstwo na wszystko, nie kanon regul. To podejscie do zycia. I tyle.
To po co w niego wierzyć? Ja myślałem, że obiecał,że po jemu wierni, po śmierci pójdą do nieba i będą szczęśliwi. Ale skoro tego nie obiecuje. To co miałbym sobie odmawiać, wielu dobrych rzec i jeszcze nic z tego nie mieć? Wolę Mahometa i jego dziewice ;) zawsze coś. Skoro to tylko podejście do życia, to całkiem lipa. To na wet nie religia. Dzięki za cynk, będę uważał, na chrześcijan, nie podoba mi się to podejście do życia.
Do góry
Autor
RE: Libertynizm
pawelh Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Dymitrów Duży (powiat tarnobrzeski)
Dodane dnia 07-01-2009 15:02
Cytat:
no dobrze, a jeśli ktoś ma np. 13 lat


szczęście, że dziećmi są naprawdę tylko ci, którzy się za dzieci uważają.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-01-2009 15:02
Cytat:
lina_91 napisał/a:
Myslicie, ze starzy to glupot nie robia?


oczywiście że robią, pewnie nawet więcej niż dzieci, ale już na własny rachunek i z większą świadomością (choć nie jestem tego pewien, nie mam dobrego zdania o lotności większości ludzi...)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2009 15:05
Na wlasny rachunek? Cholera, a jak za te glupoty placa dzieci?! Ich czy nie ich, wszystko jedno?! Zeby nie szukac daleko, choc to ekstremalny przyklad, spojrz na zdjecia dzieci rannych w szkolach w Gazie! Dzieci terrorystow? A czemu one zawinily? Wyplenieniei chwastow juz za mlodu?
Nie wmowisz mi, ze mozna robic glupoty na wlasny rachunek.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 07-01-2009 15:07
Nie jest łatwo z tym wychowywaniem, gdy w szkołach krążą tabletki extasy po 5 zł/szt. (kiedyś jedna kosztowała 30 zł) i koledzy i koleżanki 12-letniego synka kumpeli z Poznania żrą je jak cukierki. Ona obawia się, że jej syn też... :/ A ja znam te tabletki z autopsji i uważam, że te dzieci już dziś przegrywają swoje życie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-01-2009 15:08
tu wkracza założenie z początku dyskusji "jeśli nie szkodzą innym" choć zdaję sobie sprawę, że czego byśmy sie nie dotknęli to się okaże, ze to komuś szkodzi - jest to pewne uproszczenie, żebyśmy sie nie zamknęli w określeniu że wszystko jest względne, bo wtedy nie ma właściwie o czym dyskutować (choć to prawda...)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2009 15:10
Cokolwiek zrobimy, odbija sie czkawka, nawet jesli nie nam. Jak to ktos kiedys powiedzial, ze motyl na jednej polkuli moze wywolac trzesienie ziemi na drugim. Czy jakos tak. Chodzi o sens.

Nawet dobre czyny szkodza. Wzgledne jest... wszystko. Moze poza uczuciami?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2009 15:10
Cytat:
ze mozna robic glupoty na wlasny rachunek.
Czym jest głupota. Ale dajmy na to,że to branie narkotyków. Ktoś kto nie ma rodziny, żony dzieci, niech będzie że ma rodziców. O dajmy na to taki japiszon ;) Sypia z dziwkami, wciaga kokę, stać go. Jego rodzice nic nie wiedzą, niszczy sobie życie, ale duże prawdopodobieństwo,że nie umrze przed wcześnie. I np po 40 postanawia się ustatkować, albo po 50 jak ma kasę to nie problem. Robił głupoty i nie krzywdził.
Cytat:
Zeby nie szukac daleko, choc to ekstremalny przyklad, spojrz na zdjecia dzieci rannych w szkolach w Gazie! Dzieci terrorystow? A czemu one zawinily? Wyplenieniei chwastow juz za mlodu?
A to nie głupoty to wojna. Wlaka o bepieczeństwo, wolność, i pieniądze pewnie, zawsze ktoś na wojnach zarabia.
Cytat:
Cokolwiek zrobimy, odbija sie czkawka, nawet jesli nie nam. Jak to ktos kiedys powiedzial, ze motyl na jednej polkuli moze wywolac trzesienie ziemi na drugim. Czy jakos tak. Chodzi o sens.

Nawet dobre czyny szkodza.
OOO no to wszystko jasne. Nie ma się co przejmować, bo i tak się komuś szkodzi.To co przejmowanie nam da? Jasne, jak ja sprzedam nie sprzeda, konkurencja i na tym straci. Dam na Karitas nie dam WOŚPowi , ktoś stracił To olać, to i robić sobie dobrze.
Do góry
Autor
RE: Libertynizm
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-01-2009 15:11
Cytat:
valdens napisał/a:
Nie jest łatwo z tym wychowywaniem, gdy w szkołach krążą tabletki extasy po 5 zł/szt. (kiedyś jedna kosztowała 30 zł) i koledzy i koleżanki 12-letniego synka kumpeli z Poznania żrą je jak cukierki. Ona obawia się, że jej syn też... :/ A ja znam te tabletki z autopsji i uważam, że te dzieci już dziś przegrywają swoje życie.


społeczeństwo opiera się na pewnych umowach (głupszych i mądrzejszych); jedna z nich jest taka, że do pewnego momentu za dzieci odpowiadają rodzice/opiekunowie i oni je wychowują, bo dziecko jeszcze nie jest dojrzałe do całkowitego samostanowienia o sobie. Jest to tylko umowne, bo jeden dojrzeje wcześniej, drugi później, a trzeci nigdy, nie mniej tak jest. Dlatego rozmowa o robieniu tego, co się chce dzieci dotyczyć nie powinna; a że wychowaanie nie jest łatwe i że wiele pułapek cycha, to kwestia inna zupełnie...
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Libertynizm
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2009 15:13
Jego kartoflana mac! Szlag mnie trafi na takie herezje. Chcesz zakladac? Okej. A co, jesli jego rodzice sie dowiedza, on nabawi sie jakiegos raka, aids, syfilizmu? I skad wezmie do cholery ta kase, skoro wydaje fortune na prochy i dziwki?!

Mozna zalozyc, ze na wszystkim ktos zarabia. Tyle ze zawsze tez ktos traci. I wlasnie o to chodzi. Wszystko dziala w obie strony, nie ma niczego obiektywnego
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]