Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 02-02-2010 17:00
Tak, ale potem musiałbym wynajdywać kolejne zwariowane źródła natchnienia (zawiasem mówiąc piszę właśnie opowiadanie na podstawie tapety z pulpitu, a w poczekalni jest moje opowiadanie na podstawie jakiegoś utworu, który słyszałem w radiu) a to trudne
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Tirieel Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2010 12:39
Ty chcesz wynajdywać - a to samo przychodzi. A muzyka zawsze daje natchnienie, inspirację. Słucham jakiegoś utworu i widzę zdarzenia, potem tylko je spisać.
Do góry
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 03-02-2010 15:01
Fakt. Przychodzi samo w najmniej oczekiwanym momencie. dlatego szukanie natchnienia to jak wejść do magazynu skąpanego w ciemności i szukać tam jakiegokolwiek przedmiotu - nigdy nie wiesz, co znajdziesz gdy nie widzisz niczego wokół.
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Tirieel Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2010 15:43
I czasem znajdujesz rzeczy, o które sam byś siebie nie podejrzewał. Czasem idę "na żywioł", nie planuję opowieści, wyciszam umysł i czekam. Pierwsza scena sama przychodzi i nagle mam już całą fabułę - jednak wciąż mglistą, to podczas pisania wychodzi.
Do góry
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Dragon Użytkownik
  • Postów: 34
  • Skąd: Łuków
Dodane dnia 22-02-2010 11:23
Mam nadzieję, że wypowiedź będzie w temacie ^^
Swego czasu na świętej pamięci portalu Storytellers planowałem otworzenie tzw. Sklepu z Pomysłami. Wszyscy chętni mogli wrzucać tam pomysły na opowiadania, opisane w miarę dokładnie co i jak. Ja na przykład często mam sporo pomysłów, jednak po chwili odpadają, bo nie mój styl, coś mi zgrzyta, nie mam pomysłu na zakończenie. Jednak byłem przekonany, że ktoś mógłby spróbować wykorzystać mój pomysł i samemu napisać opowiadanie. Niestety, portal upadł a pomysł przepadł.

Co do impulsu do pisania. Jak napisałem wcześniej, pomysły na opowiadania przychodzą mi praktycznie cały czas, gdy jadę autobusem, pociągiem, lub nawet siedzę w klasie. Muzyka jest dla mnie bardziej pomocą już w trakcie pisania.
http://www.dragonblog.ovh.org
Mój Blog.
http://www.lastfm.pl/user/.../MarcinGorski/
Co słucham
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
kwiat_kalafiora Użytkownik
  • Postów: 31
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 22-02-2010 14:04
Nie piszę prozą, ale wydaje mi się, że dziwnie bym się czuła, widząc swój pomysł opisany przez kogoś innego. Tym bardziej, że ludzie ogólnie, a pisarze szczególności, lubią dodawać coś od siebie. W konsekwencji możesz nawet nie poznać własnych wypocin ;)

Jeśli chodzi o wenę, impulsy itp, to często mi się zdarza, że nie zjawiają się one przez tydzień, miesiąc albo dłużej. Potrafię nawet bez nich coś sklecić, w zasadzie rzadko sie zdarza, żebym napisała coś od początku do końca "na impulsie". A ponieważ nie wiadomo, kiedy on się zjawi, zapisuję sobie wszystko, co mi przyjdzie do głowy, przemyślenia, cytaty w zeszycie, żeby mieć z czego czerpać w razie naglącego wypadku. A kiedy przyjdzie, to i tak wiersz sam się pisze ;)
a u Was jak to jest?
"Przykro mi, Galahadzie, czy jak Ci tam, ale najwidoczniej trafiłeś nie na tę Panią, co trzeba.
Ja niczego nie rozdaję. I nie pozwalam sobie odebrać.
Żeby wszystko było jasne."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
askurr Użytkownik
  • Postów: 114
  • Skąd: Gdynia / Reda Rekowo
Dodane dnia 12-03-2010 21:45
Ja osobiście z pomysłami problemu nie mam, gorzej o wiele wypada wykonanie.
Czasem wystarczy spadający z drzewa liść z idącą w tle kobietą. Czasem wizyta w małej wiosce gdzieś pośrodku niczego. Znalezienie tematu naprawdę nie jest trudne. Wystarczy szerzej otworzyć oczy. Obserwować świat pod nieco odmiennym kątem. Bo dzięki wolnej woli i rozumowi ludzkiemu świat nie 360 a 370 ma stopni:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
adelia Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd: Wielkopolska
Dodane dnia 14-08-2010 22:19
Często brakuje mi pomysłu, znajduję go najczęściej w muzyce, czasami wystarczy, że włączę jakąś piosenkę, usłyszę jej kilka pierwszych nut i mam już pomysł.
Kiedy indziej, po prostu myślę, wyobrażam sobie różne sytuacje i opcje, jak mogłabym je opisać. ;)
"Dobre wzruszenia, podniosłe nastroje nie lubią być samotne. Szukają otwartych ramion bodaj obcego człowieka."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
SzWU Użytkownik
  • Postów: 35
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2010 23:12
Natłok myśli, bo natchnienie mnie otacza aż nazbyt tylko przelanie pomysłów w odpowiedniej formie sprawia problem. Ogólnie to weny jako takiej mi obecnie brak, kiedyś potrafiłem siedzieć po nocach żeby dokończyć jakiś tekst i nie było to martwe siedzenie tylko ciągłe przelewanie myśli na kartke. Obecnie brakuje mi kilku elementów w życiu żebym mógł powrócić do takiego natchnienia. ps. adelia, pan z Twojego avataru jest ucieleśnieniem weny i iskry Bożej jeśli chodzi o teksty i masz za jego uśmiech dużego plusa :yes: pzdro
SzareWersyUlic
479.-31.08.10
"..poezja wieków to gówno.Jest żałosna."Bukowski
Do góry
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
adelia Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd: Wielkopolska
Dodane dnia 14-08-2010 23:18
Dzięki bardzo, długo szukałam zdjęcia, które pokaże jego szczęście, jakie dawał mu syn, choć na początku, nie było magicznie.

Ostatnio dostałam weny o drugiej w nocy, wzięłam kartki i długopis, pisałam, jednym ciągiem, nie myślałam nad niczym, leciałam z tym, co akurat przyszło mi na myśl... To właśnie opowiadanie, które powstało w sześć godzin, uważam za najbardziej udane, choć, nie ukrywajmy, jest najmniej przemyślanym "dziełem". ;)
"Dobre wzruszenia, podniosłe nastroje nie lubią być samotne. Szukają otwartych ramion bodaj obcego człowieka."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
monikaa86 Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd:
Dodane dnia 13-11-2010 07:27
Po co pisać? Żeby wyrazić siebie, swoje emocje, uciec z szarej egzystencji w barwny świat fantazji, być szczęśliwym i podzielić się tym szczęściem z czytającymi:) Pozdrawiam.
Monika
Do góry
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Andar Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Nottingham
Dodane dnia 13-11-2010 08:38
A ja wracam wtedy do ulubionych wierszy,zazwyczaj do Miłosza:"Wypisów z Ksiąg Użytecznych",a czasem po prostu muszę "wygadać" się w wierszu.
"Ludzie chcą kłamstw,które pomagają im żyć"
Terry Pratchett.
Do góry
Autor
RE: Pisanie? Prośba o natchnienie, impuls. Skad go czerpać?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-11-2010 08:43
Dobrze, że nie do wypisu z ksiąg wieczystych. Ja czasem musiałem w czymś takim brać udział i za bardzo inspirujące to to nie było.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]