Na pamięć ...
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Na pamięć ...
Rebeliant Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2009 23:24
Od pewnego czasu nurtuje mnie następująca sprawa.
Skoro to czytasz, to znaczy, że w pewnym stopniu czujesz się twórcą.
Ile w życiu napisałeś wierszy?
Dziesięć ... Pięćdziesiąt ... Sto ???
Ile z nich potrafisz powiedzieć z pamięci???
Ja chyba żadnego swojego wiersza nie potrafię zacytować ze 100% trafnością słów.
Jak to wygląda u Was?
I wreszcie czy zapamiętywanie wierszy [swoich] ma jakikolwiek sens, a jeżeli nie ma to po co je piszemy.
Czekam na rozwój sytuacji.
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-01-2009 23:32
Jaki jest cel zapamiętywania słowo w słowo swoich wierszy? O ile nie zamierzamy występować z nimi na akademiach szkolnych? :D

Ja parę może powiem, ale z trudem; napisałam sporo, ale nie jakoś przerażająco dużo, tych pierwszych wolę nie pamiętać.
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 31-01-2009 23:33
Ciekawy temat :) nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Ile napisałam? Stosy szkiców - nazywam je "pamiętnikiem emocjonalnym" - takie zbyt osobiste twory bez wartości literackiej - ich nie pamiętam, one służą do pamiętania o czymś. I z dwadzieścia wierszy, do których mam dystans, są dopracowane i oczywiście znam je na pamięć. Nie żebym się ich uczyła - długo nosze je w głowie zanim wypluję na papier i jakoś tak zostają.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 31-01-2009 23:35
Nie pamiętam swoich wierszy tak, by je recytować. Zresztą po co miałbym to robić, W swej próżności wolałbym posłuchać, jak ktoś je recytuje. :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 31-01-2009 23:36
ja potrafię swój tyklo jeden. no, może dwa...
ale to było lata temu, gdy myślałam, że powiem mamie, co wymyśliłam i zostane pochwalona. dostanę nagrodę... :p

nie wiem czy to ma sens. chyba nie. ale nie wiem dlaczego właśnie tak uważam...
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 31-01-2009 23:44
nie pamiętam na pamięć chyba żadnego, oprócz tego z modliszką i z jesienią na przejściu dla pieszych :)
a napisałam w swoim życiu wierszy...
zapisanych 4048.

za to generalnie do cytatów mam głowę. wkurzam zawsze mojego męża, jak go poprawiam.
za to dowcipy palę.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Na pamięć ...
vimba Użytkownik
  • Postów: 150
  • Skąd: Olsztyn
Dodane dnia 01-02-2009 01:12
Napisałam wierszy jakoś tak ze trzysta, dłuższych form około czterdziestu. Pamiętam lecz przekręcam. Ufam temu, co zapisane.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 01:38
Ja napisałem pewnie ponad setkę, z czego o większości chciałbym zapomnieć (i zapomniałem) :)
Nie potrafię z pamięci wydukać żadnego swojego tworu, nawet z jednym wersem miałbym problem i myślę, że to dobrze, po co sobie pierdołami miejsce na dysku przenośnym zajmować ;)
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 01:40
Jak jak piszę wiersz, to czytam go wiele razy, poprawiam, zmieniam, gdzieś publikuję - i w tym czasie zpamietuję często większą jego część.
Ale nie żebym uczyła się na pamięć, dokładnie słowo w słowo wyrecytować też nie potrfię...
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 01-02-2009 01:50
Cytat:
tycenak napisał/a:
z czego o większości chciałbym zapomnieć
no, to możemy sobie podać ręce...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Na pamięć ...
teresa481014 Użytkownik
  • Postów: 196
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 10:12
Zapomnieć?!
Nie, ale chętnie poprawić, wykreślić wiele słów wersów.Napisać prościej.
Może to źle, ale lubię prostotę.Dużo pamiętam(może tych z początku mojego pisania), nie uczę się jednak na pamięć.Są zdania w moich tekstach, które czasami powtarzam.Np.:
...łzy jak perły spadając
robią hałas
i są takie słone...
lub:
...to nie do moich drzwi
ktoś zapukał
to wiatr za oknem
udaje spóźnionego gościa...

Pewnie w moich tekstach jest za mało metafor,poezji itp.
ale lubię właśnie tak pisać.(cieżko czyta mi się niektóre teksty -
do których rozumienia - muszę wyciągać słownik wyrazów obcych)
Gubię wtedy melodię danego wiersza.
Wciąż jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
Alicja Wysocka Użytkownik
  • Postów: 72
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 01-02-2009 11:11
Żadnego z moich nie powtórzę na pamięć.
A jak byście się czuli gdyby to ktoś Wasze wiersze recytował z pamięci?



Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 11:42
ja bym się czuł cudownie dowartościowany... ego by mi tak urosło, że bym sobie nogi połamał spadając z niego na mój iloraz inteligencji ;)
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
Rebeliant Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 11:51
Przede wszystkim zajmuję się pisaniem tekstów piosenek. stąd też w moich pseudowierszach są rymy które wydają się banalne - ale nadają melodii.
Pamiętam dziesiątki swoich tekstów i ich treść mi pomaga w codziennym życiu, czasem przynosi spokój albo dodaje sił. A nigdy nie słyszę w głowie fragmentów swoich wierszy.
One mają moc raz napisane i zamrożone na kartce papieru.




Joachim świetnie to ująłeś :)
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 01-02-2009 12:21
Cytat:
Alicja Wysocka napisał/a:A jak byście się czuli gdyby to ktoś Wasze wiersze recytował z pamięci?

Chyba nijak - tak jakbym słuchała czyichkolwiek :rol: po zapisaniu przecinam pępowinę
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
Alicja Wysocka Użytkownik
  • Postów: 72
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 01-02-2009 12:33
Cytat:
Joachim napisał/a:
ja bym się czuł cudownie dowartościowany... ego by mi tak urosło, że bym sobie nogi połamał spadając z niego na mój iloraz inteligencji ;)

Szkoda gadać, też bym się cieszyła, to by było COŚ :)
To by było piękniejsze niż noszenie zdjęcia ukochanej osoby w portfelu, co nie? :)
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 01-02-2009 13:27
Uczyć się swoich "dzieł" na pamięć? A który sklerotyk zapamiętałby toto...:smilewinkgrin:
Trwaj tylko w słońcu, bo nic pięknego nie urośnie w ciemności.
Friedrich Schiller
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 01-02-2009 13:34
Po to je zapisuje, żebym mógł zapomnieć. Umysł musi być czysty i pusty, tak by piłeczki swobodnie odbijały się od ścian czaszki oraz do siebie nawzajem. Wtedy jest większa szansa, że któraś wypadnie nosem. I to nazywam nowym opowiadaniem.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na pamięć ...
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 14:16
Cytat:
Alicja Wysocka napisał/a:
Szkoda gadać, też bym się cieszyła, to by było COŚ :)
To by było piękniejsze niż noszenie zdjęcia ukochanej osoby w portfelu, co nie? :)


na pewno bym się zrobił czerwony jak burak :D
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Na pamięć ...
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 01-02-2009 14:27
Cytat:
Alicja Wysocka napisał/a:
A jak byście się czuli gdyby to ktoś Wasze wiersze recytował z pamięci?



Cytat:
Joachim napisał/a:
ja bym się czuł cudownie dowartościowany... ego by mi tak urosło, że bym sobie nogi połamał spadając z niego na mój iloraz inteligencji ;)


proponowałem niedawno taką zabawę w tym temacie, gdzie potem powstało duże słuchowisko "Hero Turbo".
może wrócilibyśmy do tego? duże słuchowiska swoją drogą niech się produkują (powstają długo), a my recytujmy, nagrywajmy i pokazujmy, ku uciesze wszystkich, te małe, szybkie wierszyki. co? :p
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]