Teorie ewolucji
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 21:14
Cytat:
generalnie uważam że istnieją wirusy zdolne zdemolować komórki rozrodcze na tyle by np stado okapi urodziło małe żyrafki.

to nie wyklucza ewolucji, tylko dopełnia jej obraz i nie trzeba aż wirusów (choć też są możliwe), wystarczą mutacje genowe

Cytat:
BRAK KOPALNYCH OGNIW POŚREDNICH

brak tylko kilku, innych jest w cholerę - kopalnych i żyjących

Wiedziałam, że jak humaniści wezmą się za dyskusję o ewolucji to wyjdzie paranoja :smilewinkgrin: (Brawo Asti - masz wiedzę i cierpliwość do jej przekazywania)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 02-02-2009 21:15
Cytat:
Anrzej Pilipiuk napisał:

Ewolucja zachodzi wtedy skokowo. zaraza atakuje stada, pojawia się nowy gatunek. stary wymiera albo nie.


Ach, o to chodzi.

Też kiedyś z kumplem sie spieraliśmy, gdzie te zaginione ogniwa. Wyszlo nam, ze można je wytłumaczyc w pewnym stopniu "kreacjonizmem" - ale nie jakiegos boga, tylko że interwencją kosmitów. I to nie w sensie zielonych ludków w latających talerzach, ale nieznanych wtedy na Ziemii bakterii, ktore przyleciały na duzym meteorycie. Mogło wtedy dojśc do róznych dziwnych mutacji.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 21:20
No to wpadamy w Science-Fiction, uciekam zanim się zapienię :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 21:28
Cytat:
Wiedziałam, że jak humaniści wezmą się za dyskusję o ewolucji to wyjdzie paranoja (Brawo Asti - masz wiedzę i cierpliwość do jej przekazywania)


Dziękuję. Cóż, staram się wypowiadać w tematach, o których mam jakieś pojęcie.

Jack[...]:

Jedną z teorii pojawienia się życia na ziemi, opiera się właśnie na twierdzeniu, że życie zostało przeniesione z innej planety (np. bakterie). Brak dowodów w tym względzie skłania naukowców do przyznania prymu teorii samorzutnego powstania życia. Czytałem książkę "Naga Małpa" Desmonda Morrisa, i twierdzi on, że tzw. brakujące ogniwo, mogło żyć w środowisku wodnym (co sugeruje pozbawienie owłosienia przez człowieka, jego ułożenie w wodzie charakterystyczne dla ssaków wodnych, a także wrodzona umiejętność pływania). Być może zatem należy szukać go w środowisku wodnym.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-02-2009 21:34
o chryste :O to wszystko, co wy gadacie, ja dawno dawno temu opisałem w opowiadaniu "homo delphindea" (bury_wilk by wiedział, o czym teraz gadam :) ) przysięgam, myślałem, że to opo to czysta fikcja :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 21:37
Juliusz Verne, także uważał, że łodzie podwodne to czysta fikcja. :)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 21:45
Cytat:
brakujące ogniwo, mogło żyć w środowisku wodnym (co sugeruje pozbawienie owłosienia przez człowieka, jego ułożenie w wodzie charakterystyczne dla ssaków wodnych, a także wrodzona umiejętność pływania). Być może zatem należy szukać go w środowisku wodnym.

A to ciekawe, bo człowiek musi nauczyć się pływać w przeciwieństwie do wszystkich zwierząt, które pływają całkiem sprawnie.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-02-2009 21:46
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
No to wpadamy w Science-Fiction, uciekam zanim się zapienię :)


A co jest ze science-fiction nie tak? Za trudno zrozumieć?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 21:51
Cytat:
Jerzy napisał/a:
A to ciekawe, bo człowiek musi nauczyć się pływać w przeciwieństwie do wszystkich zwierząt, które pływają całkiem sprawnie.


Już tłumaczę. Według pana Desmonda, który jest z wykształcenia zoologiem, nota bene, mogło to wyglądać tak:

Małpa - człowiek wodny - odkryte ogniwa (ew. gdzieś pomiędzy żaba-man :D) - homo sapiens

Tracimy tą umiejętność w pewnym czasie po urodzeniu, ponieważ jesteśmy już nieco dalej w gałęzi ewolucji, która postępowała raczej w przystosowaniach do środowiska lądowego. Zainteresowanych na bardziej naukowe wyjaśnienie tej (moim zdaniem) dość ciekawej teorii, odsyłam do książki Desmonda, której tytuł wcześniej podałem. I nie jest to wbrew pozorom taki nonsens, jak może się wydawać - choć także nie ma jakiegoś ogromnie udowodnionego gruntu pod nogami.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 21:52
Cytat:
valdens napisał/a:
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
No to wpadamy w Science-Fiction, uciekam zanim się zapienię :)


A co jest ze science-fiction nie tak? Za trudno zrozumieć?

Nic złego w science-fiction. Miałam na myśli szalone teorie podawane za prawdziwe.
Niestety nie umiem dobrze tłumaczyć, a nonsensy mnie irytują :)


Odnośnie teorii o "małpie wodnej" - niestety nie czytałam książki, byłam tylko na wykładzie na ten temat, i była mowa nie o pływającej małpie, ale raczej brodzącej w wodzie - to tłumaczy wyprostowaną postawę ciała; woda odciążała kręgosłup.
Jeszcze jednym nie wymienionym wcześniej argumentem potwierdzającym te teorię, jest występowanie szczątkowych błon pławnych u człowieka (tu proszę porównać swoje palce z palcami np. goryla).
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-02-2009 21:54
Nom, nie ma innego wyjścia jak wytężyć umysł. Takie tematy tego wymagają.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 22:07
Wieloletnie badania nad stworzeniem drzewa genealogicznego człowieka dowiodły niezbicie, że homo sapiens nie wywodzi się z ewolucji. Człowiek myślący pochodzi od jednego przodka - ok 20 - 50 tys. lat temu. Skąd się pojawił? Nie wiadomo, ale pewne, ze nie powstał w procesie ewolucji. Potem ok 10 - 15 tys lat temu powstało odgałęzienie i z tego pochodzimy my, czyli semici, bezpiecznie nazwani indoeuropejczykami
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 22:13
Cytat:
tycenak napisał/a:
Prawda naukowa istnieje niezależnie od tego co kto sądzi - oczywiście, dlatego teoria ewolucji ma gdzieś co kto o niej myśli ;) swoboda badań sprawiła, że trudno naukowo ją podważyć.


w demokracji "prawda naukowa" jest ustalana na drodze głosowania. Widać to na każdym kroku.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 22:16
Cytat:
Wieloletnie badania nad stworzeniem drzewa genealogicznego człowieka dowiodły niezbicie, że homo sapiens nie wywodzi się z ewolucji.


Chciałbym poznać publikacje, które tego dowodzą. Homo sapiens wywodzi się z bardziej prymitywnego organizmu, a nie teorii ewolucji, gwoli ścisłości ;) Wedle ewolucji wszystko zmienia się zgodnie z zasadami doboru naturalnego etc. - wedle ciebie, jedynie człowiek nie? Chciałbym zrozumieć ten tok myślenia.
Cytat:
Człowiek myślący pochodzi od jednego przodka - ok 20 - 50 tys. lat temu


Wybacz, że czepiam się nazewnictwa, ale jeśli już to - z jednego gatunku. Nie ma możliwości, żeby człowiek wywodził się z jednego organizmu - wiesz jakie by to wywołało genetyczne problemy? Gdyby człowiek prowadził chów wsobny od wielu tysięcy lat, powymieralibyśmy już dawno na skutek degeneracji genomu.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 22:22
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
Cytat:
generalnie uważam że istnieją wirusy zdolne zdemolować komórki rozrodcze na tyle by np stado okapi urodziło małe żyrafki.

to nie wyklucza ewolucji, tylko dopełnia jej obraz i nie trzeba aż wirusów (choć też są możliwe), wystarczą mutacje genowe


mutacje będą przypadkowe. Tu chodzi o czynnik ktory wywoła konkretne w miarę podobne zmiany u duzej grupy osobników.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 22:24
Owszem, masz rację. Najbardziej zbliżonym stworzeniem genetycznie do człowieka jest świnia domowa. Ciekawe, co?
Mnie chodzi o to, że organicznie pewnie tak, ale mózg ludzki nie powstał przez ewolucję.
Żródła? Oglądam Discovery i tam są takie różne filmy naukowe.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 22:28
Cytat:
Jerzy napisał/a:
A to ciekawe, bo człowiek musi nauczyć się pływać w przeciwieństwie do wszystkich zwierząt, które pływają całkiem sprawnie.


Nie zupelnie tak. U dzieci które jeszcze nie chodzą pływanie jest wrodzone. Zatracają tę umiejętność z wiekiem i muszą uczyć się od nowa.



Cytat:
Jerzy napisał/a:
Owszem, masz rację. Najbardziej zbliżonym stworzeniem genetycznie do człowieka jest świnia domowa. Ciekawe, co?


Ależ to oczywiste - wystrczy opatrzeć na 90% naszych polityków :lol:



Cytat:
Jerzy napisał/a:
Żródła? Oglądam Discovery i tam są takie różne filmy naukowe.


uuuu... ja bym nie ryzykował opierania swojej erudycji na tym akurat źródle. Polecam za to animal planet - przypadkiem wiem jak sie tam robi konsulatację merytoryczną odcinków.



Cytat:
Asti napisał/a:
Nie ma możliwości, żeby człowiek wywodził się z jednego organizmu - wiesz jakie by to wywołało genetyczne problemy? Gdyby człowiek prowadził chów wsobny od wielu tysięcy lat, powymieralibyśmy już dawno na skutek degeneracji genomu.


DNA mitochondrialne wskazuje że pochodzimy od jednej kobiety.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 22:28
Cytat:
Jerzy napisał/a:
Owszem, masz rację. Najbardziej zbliżonym stworzeniem genetycznie do człowieka jest świnia domowa. Ciekawe, co?


Ależ to oczywiste - wystrczy opatrzeć na 90% naszych polityków

To fakt :D
Ale, czy nie powinna być to małpa? Skoro pochodzimy od niej?
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 22:29
Cytat:
Oglądam Discovery i tam są takie różne filmy naukowe.


Z chęcią obejrzę. Naprawdę - to nie jakaś złośliwość, a czysta ciekawość, może sam dowiem się czegoś nowego, bo dawno nic nie widziałem wartościowego w telewizji ;) Podobnie zresztą jak Andrzej, uważam to źródło raczej za popularnonaukowe.

Małpa różni się 2 % genów od człowieka - świnia wykazuje większe podobieństwo? Jeśli chodzi o cechy fenotypowe, śmiałbym wątpić, ale ciekawe, co tam nowego wymyślili ;)

Andrzeju - jeśli już, to od jednego żeńskiego organizmu. Jak wejdę głębiej w genetykę, postaram się jeszcze odnieść do tego - na razie twierdzę, że to jest niesamowicie mało prawdopodobne, żeby tylu ludzi pochodziło z jednego organizmu - spójrz na dzieci ze stosunków kazirodczych i ich degeneracje genetyczną. Analogicznie nie powinno to mieć miejsca bo:

Jeden organizm o określonym zasobie genów, dzieli się na dwa potomne, o podobnym genomie. Te żeby się rozmnażać, muszą spółkować ze sobą. I tak w nieskończoność.

Skąd zatem to zróżnicowanie genetyczne u ludzi, skoro DNA mitochondriów jak mówisz, na to "jednoorganizmowe" pochodzenie wskazuje? Teraz ja szczerze się pytam :)

Co do Animal Planet - wiem, jakie masakryczne błędy tam robią w reklamach. Nie pamiętam co to dokładnie było, ale kiedyś przedstawili zupełnie odmienny gatunek jako pieska preriowego. Sporo, nawet laik, jest w stanie błędów wyłapać (co prawda w przerywnikach)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 22:37
teraz no cóż jedna z tajemnic archeologii. Nie jest tajna tylko mało komu chce się czytać monografie zwłaszcza w obcych językach.

Przymuje się ze ok 140 tyś lat temu pojawia się neandertalczyk (homo sapiens neandertalezis). a ok 40 tyś lat temu koleś taki jak my - homo sapiens sapiens.

Od 150 lat znajdowane są szkielety homo sapiens fosilis. najstarsze datowane nawet na 180 tyś lat. Koleś wyglądał prawie jak my (w każdym razie bardzej nas przypominał niż neandertalec).

Zatem istota podobna do nas chodzila po tej ziemi przed nendertalczykiem.

przypomnę ostatnie odkrycie - hobbit czyli karlowaty praczłowiek z wysply fores. Jest jeszcze problem Gigantopiteka z Jawy - wygladał podobnie do nas tylko miał 3,5 metra wzrostu.

to pokazuje jak niewiele wiemy.

z ewolucją też sa fikołki. Badania DNA wykazały że szympans jest z nami spokrewniony bliżej niż australopitek typowany na naszego przodka.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]