Teorie ewolucji
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 02-02-2009 22:40
Co jednak ciągle nie wskazuje, że system jest błędny ;) To nasze odkrycia na ten czas są niewystarczające.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 22:44
Cytat:
DNA mitochondrialne wskazuje że pochodzimy od jednej kobiety.

:bigeek: a to co za teoria??? w jaki niby sposób???


Cytat:
Małpa różni się 2 % genów od człowieka - świnia wykazuje większe podobieństwo? Jeśli chodzi o cechy fenotypowe, śmiałbym wątpić, ale ciekawe, co tam nowego wymyślili

a z tym "pokrewieństwem" człowieka i świni, chodzi zapewne o jako taką zgodność tkankową (mającą znaczenie przy doświadczeniach, ksenoprzeszczepach)- która jednakże wynika z podobieństwa niewielkiej części genotypu (świnia ma 38 par chromosomów, a człowiek 46 jak to chcecie porównać?)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 22:47
Cytat:
DNA mitochondrialne wskazuje że pochodzimy od jednej kobiety.

a to co za teoria??? w jaki niby sposób???

To jest fundamentalne pytanie, na którym naukowcy łamią sobie zęby. Wiadomo skąd, ale nie wiadomo jak.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-02-2009 22:50
Mi ostatnio udało się odpowiedzieć na pytanie: "Co było pierwsze - jajko czy kura?" :yes:

(jak nie wierzycie, to poczekajcie na mojego następnego posta)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 22:52
Cytat:
Jerzy napisał/a:
Cytat:
DNA mitochondrialne wskazuje że pochodzimy od jednej kobiety.

a to co za teoria??? w jaki niby sposób???

To jest fundamentalne pytanie, na którym naukowcy łamią sobie zęby. Wiadomo skąd, ale nie wiadomo jak.


Ale co wiadomo? Ja pierwszy raz słyszę tę "teorię" a genetykę studiowałam dość szczegółowo...
Powiedz, proszę, co ma mitDNA do jednej przodkini?


już bliższa mi jest teoria z mitochondrium będącym symbiotyczną bakterią, posiadającą własny kod genetyczny :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 23:07
Bardziej chyba chodzi o moment w którym zaczęły rodzic się wielkie cywilizacje. Stało się to tak nagle, ze trudno to wytłumaczyć. Kain - rolnik zabija Abla - myśliwego i zaczyna powstawać zupełnie inny człowiek i inny świat. Po milionach lat ewolucji życie człowieka jest zupełnie inne. Dlaczego homo sapiens tak szybko się uczy? Małpoludy wymierają bezpowrotnie i ewolucja staje w miejscu.
Być może kosmici - Deniken - zapłodnili ziemskie kobiety i dali początek? Małpy żyją jak żyły od zawsze i nic się w nich nie zmienia. Człowiek nie może zapłodnić małpy - jaka to nasza rodzina? A lew tygrysa może.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 23:17
Jerzy, po pierwsze wcale nie odpowiadasz na moje pytanie :(
po drugie - małpy, tak samo jak i człowiek cały czas ewoluują - "po prostu" ewolucja idzie innymi torami.
Małpy również podlegają zmianom - Bonobo jest gatunkiem dużo młodszym od człowieka.
Dlaczego ewolucja człowieka przebiegała tak a nie inaczej, chyba na razie nikt Ci nie odpowie - ale człowiek ewoluuje cały czas (porównaj chociażby wzrost człowieka żyjącego w średniowieczu i współcześnie, zmienia się też budowa ciała i prawdopodobnie inne cechy).

I co to za pomysł, żeby lew zapładniał tygrysa? Kto Ci takich bajek naopowiadał? To dwa różne gatunki, chociaż spokrewnione, podobnie jak małpy człekokształtne i człowiek.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 23:27
Cytat:
I co to za pomysł, żeby lew zapładniał tygrysa? Kto Ci takich bajek naopowiadał? To dwa różne gatunki, chociaż spokrewnione, podobnie jak małpy człekokształtne i człowiek.
Julciu.

Julciu, a o LEGRYSIE słyszałaś? To krzyżówka lwa z tygrysem. Jest o połowę większy od lwa, wazy ok 400 kg. Jednak w warunkach naturalnych nie występują. Są produkcją hodowlaną.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-02-2009 23:29
Nie nie słyszałam. Wszystkie bastardy są produkcja hodowlaną. Spróbuję się dowiedzieć, jak głęboko sięgała ingerencja człowieka :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 02-02-2009 23:35
http://www2.alejaja.pl/sznurki.php?a=link&id=5696&pg=0&sby=added&sor=desc

a tutaj masz link do filmu z legrysem w roli głównej
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 23:48
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
Ale co wiadomo? Ja pierwszy raz słyszę tę "teorię" a genetykę studiowałam dość szczegółowo...
Powiedz, proszę, co ma mitDNA do jednej przodkini?


biega mniej więcej o to że kod DNA w komórce to składowa kodów obojga rodziców. Natomiast mitochondria dziedziczymy wraz z komórką jajową po mamusi. (chyba się rozmnażają niezleżnie do resztu komórki i przy podziale przechodzą do kolejnej - ale ich dna nie jest zapisanew w jądrze tylko mają własne).

No i wszyscy na świecie mamy bardzo rózne genty po rodzicach a jednocześnie wszyscy mamy identyczne dna w mitochondriach - co oznacza że iedyś była pierwsza mamusia sztuk jeden.



Cytat:
Jerzy napisał/a:
http://www2.alejaja.pl/sznurki.php?a=link&id=5696&pg=0&sby=added&sor=desc

a tutaj masz link do filmu z legrysem w roli głównej


chcę takiego kotka :lol:
tylko najpierw dom z ogródkiem muszę kupić :lol:
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 03-02-2009 00:27
Cytat:
Jerzy napisał/a:
a tutaj masz link do filmu z legrysem w roli głównej


Dziękuję - dokształciłam się - troszkę mało, ale zawsze. Chcę jeszcze wiedzieć, czy są płodne?


Cytat:
Natomiast mitochondria dziedziczymy wraz z komórką jajową po mamusi. (chyba się rozmnażają niezleżnie do resztu komórki i przy podziale przechodzą do kolejnej - ale ich dna nie jest zapisanew w jądrze tylko mają własne).

No i wszyscy na świecie mamy bardzo rózne genty po rodzicach a jednocześnie wszyscy mamy identyczne dna w mitochondriach - co oznacza że iedyś była pierwsza mamusia sztuk jeden.


Ad. części 1 - zgadza się, tak wygląda dziedziczenie mitochondrialne
Ad. części 2 - nie nie mamy identycznego DNA w mitochondriach - nie bierzesz pod uwagę chociażby wszelkich mutacji genowych, ponadto autonomiczne DNA znajduje się również w plastydach - jak to się w ogóle ma do płci? Słowem ta mamusia to jakaś prabakteria?
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2009 01:22
Cytat:
A jak ewolucja wyjaśni zjawisko samoświadomości i powstawanie marzeń?Jak ewolucja wyjaśnia fakt że patrząc w lustro wiesz kim jesteś i kim chciałbyś być?


a jak wyjaśniłbyś fakt, że za pomocą kilku drutów, plastiku i przepływających elektronów można obliczyć skomplikowane operacje matematyczne. coś czego przeciętny człowiek by nie zrozumiał komputer obliczy w kilka sekund. 2oo lat temu ludzie nie wyobrażali sobie że będziemy mogli gawędzić na czacie. tak jak pisał ktoś wczesniej- to kwestia niesłychanie skomplikowanego ukłądu nerwowego. czyli człowiek to kupa materii dostosowana do ciągłego przetwarzania energii zawartej w pożywieniu, w poznawanie siebie w lustrze :]

Cytat:
generalnie uważam że istnieją wirusy zdolne zdemolować komórki rozrodcze na tyle by np stado okapi urodziło małe żyrafki.

Ewolucja zachodzi wtedy skokowo. zaraza atakuje stada, pojawia się nowy gatunek. stary wymiera albo nie.


czyli nadal zakładasz istnienie ewolucji. całkowicie innej niż darwinowska, ale ciężko wyjść poza pewien schemat myślenie, co ? ;)

Cytat:
Bardziej chyba chodzi o moment w którym zaczęły rodzic się wielkie cywilizacje. Stało się to tak nagle, ze trudno to wytłumaczyć. Kain - rolnik zabija Abla - myśliwego i zaczyna powstawać zupełnie inny człowiek i inny świat.


no to opisane w biblii przejście ze zbieractwa w ere agrarną, opisane bardzo symbolicznie, jak to bibli ai posiadające milion innych interpretacji, jak to biblia,ale
ale nie wyjaśnia wcale, a nawet bym zasugerował że nei ma nic wspolnego z ewolucją. człowiek który polował na dzikie zwierzęta czy tam sobie zbierał jagody pod sosną zaliczany jest do gatunku homo sapiens, wiec nie widze wielkich zmian ewolucyjnych. zmiany jakie zaszły, te któe wskazałeś to zmiany kulturowe, ktore sa niewatpliwie ogromne. chociaż i tak bym ich nie przeceniał: dalej kopulujemy, dalej ktoś okłada nas pałką (której formuła nie ewoluuje znacząco od tysięcy lat, dalej lubimy sobie ogryźć z kości kurcze pieczone (z tym, że już nie dzikie a hodowlane :] ))


poza tym, jeżeli mamy polemizować z teorią ewolucji to ja poproszę o jakąś konkretną teorię, którą można by ewolucję.



zastąpić.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2009 06:56
w zasadzie ewolucję zastąpić może tylko ortodoksyjny protestancki kreacjonizm. Wszystkie inne teorie zakładają rozwój od form prostrzych ku bardziej skomplikowanym.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Pan Incognito Użytkownik
  • Postów: 69
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2009 07:00
No właśnie jeśli chodzi orozpoaznawanie siebie w lustrze.Ewolucja jakoś nie wyjaśnie jak to się dzueje że mamy świadomość i możemy robić dalekosiężne nawet plany na przyszłość zwane czasami marzeniami.Już o tym wcześniej wspominałem.Dalczego na przykład rekiny i krokodyle która są na ziemi dłużej niż ludzie nie są istotami inteligentnymi?
Tak lubię dowcipy i komentarze do moich wierszy.Maniam mniam
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2009 09:16
skąd wiesz czy krokodyle nie mają marzeń?

a że marzą o tym by się nażreć i poleżeć na słoneczku? 90% ludzi chce dokładnie tego samego.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2009 09:51
Ewolucja rozwija się na różnych poziomach. I trwa nadal, aczkolwiek nie dostrzegamy jej ze względu na powolność procesu. Nie jest to zjawisko, które można skatalogować, zwłaszcza na podstawie obserwacji gołym okiem. ;)



Andrzeju - nikt nie zbadał jeszcze fazy REM u krokodyla :)
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-02-2009 10:10
myślenie abstrakcyjne to zg naukowców wyznacznik człowieczeństwa, gdyby miały go krokodyle było by z nimi coś dziwnego :) myślę , że te drugie za dużo piją, dlatego już się nie rozwijają :D
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 03-02-2009 11:04
Cytat:
DNA mitochondrialne wskazuje że pochodzimy od jednej kobiety.


mtDNA wskazuje, że najbliższym nam przodkiem, był człowiek z Cro-Magnon. Po za tym - to, że pewna mikrostruktura, zachowuje taką a nie inną budowę [dzięki stałemu DNA], może być efektem tego, iż owa mikrostruktura wyjątkowo dobrze się sprawdziła i dzięki temu u każdego człowieka istnieje w podobnej samej formie. Niemniej jednak, jest to fakt ciekawy (to podobieństwo) - jeśli prawdziwy - ja już jednak przedstawiłem, dlaczego niemożliwym jest pochodzenie z jednego organizmu. Podstawy genetyki pokazują, że po prostu byśmy wymarli od takiego chowu wsobnego. Być może jednak dokona się jakiegoś przełomowego odkrycia w tym względzie - świat mi się nie zawali, jak się dowiem, że miałeś rację co do tej "Matki" Andrzeju :D Obawiam się, że to raczej był bardzo pierwotny organizm:

Cytat:

Ad. części 2 - nie nie mamy identycznego DNA w mitochondriach - nie bierzesz pod uwagę chociażby wszelkich mutacji genowych, ponadto autonomiczne DNA znajduje się również w plastydach - jak to się w ogóle ma do płci? Słowem ta mamusia to jakaś prabakteria?



Co do myślenia abstrakcyjnego i marzeń - jak już tłumaczyłem, jest to efekt bardziej złożonego mózgu i układu nerwowego. Nie wiadomo, czy coś takiego istnieje u krokodyli, ale mózg gada jest dość prymitywny, i szczerze w to wątpię. Gdyby inny gatunek zdominował Ziemię, miałby także szansę na rozwinięcie inteligencji - o czym świadczą choćby odkrycia paleontologów, dotyczące dinozaurów z czasów "schyłku" ich istnienia - jeszcze trochę, a mielibyśmy diabelnie inteligentne stworzenia, a człowiek by nie istniał.

Co do Biblii - uważam, że trzeba ją odczytywać bardzo metaforycznie. Choć, można też i w drugą stronę - mam znajomego, który wierzy dosłownie we wszystko, co znajduje się w Biblii. To, że człowiek jest ze wszystkim połączony, można wytłumaczyć obecnie na poziomie kwantowym - i zgadza się - kamień, roślinka, drugi człowiek - to kiedyś [wg. teorii rozrastania się wszechświata] była jedność. Ale na poziomie atomowym/subatomowym.

Pokój B)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 03-02-2009 14:34
Asti, imponujesz wiedzą :) ja muszę swoją odgrzebywać już ciut nieświeżą - niestety straciłam kontakt z zawodem ;)


ad rem: problem chowu wsobnego polega na tym, że osobnik dostaje podobną pulę genową od obojga rodziców, co skutkuje stanem homozygotycznym wielu par genów w jego genotypie - co z kolei sprzyja częstszym ujawnianiem się chorób genetycznych - stąd degeneracja osobników zinbredowanych. Niestety nie da się tego odnieść do pojedynczych nici mitDNA.

PS. doczytałam właśnie, że mitDNA wykazuje ogromne zróżnicowanie, nawet w obrębie jednej komórki i dziedziczy się losowo, nie zawsze też DNA mitochondrialne ojca jest niszczone.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]