Teorie ewolucji
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 08-02-2009 17:29
Dzięki Asti :)

Valdens - nie neguję "Twojego" boga - dość długo musisz Go tylko wymieniać - a dla mnie to wszystko to samo... Siła, która przerasta moją możliwość pojmowania


Tak przy okazji - byliście kiedyś przy śmierci? (nie ważne człowieka, czy zwierzęcia) Obserwowaliście moment, kiedy ciało zamienia się w rzecz? Oczywiście - ustają procesy fizjologiczne, ale mnie to nie wystarcza do wyjaśnienia "ustania obecności" umierającego.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 08-02-2009 17:31
Cytat:
Myślące Jezioro
:lol: Jeszcze FSM!

Sam o tym, Julko wcześniej pisałem... Niestety nie mam sił ani ochoty toczyć jakichś bojów tutaj, więc przeminęło z wiatrem :D Lubie dyskusje, ale opierające się na twórczej wymianie poglądów...A do tego trzeba odpowiednich rozmówców ;)

Owszem, przyroda zmusza do zadawania pytań - a pewnych rzeczy można jedynie doświadczyć. Istotą wtedy staje się nie pytanie i odpowiedź, ale to, że łączymy się ze wszystkim - doświadczamy "Życia", pełni obecności w danej chwili.

To już co prawda inny temat (z tym ciałem) - ale byłem przy tym. Faktycznie gaśnie... Ja mógłbym się rozpisać jakie są moje poglądy na ten temat, ale to może nie tu, bo zostanę zaszczekany :uhoh:
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-02-2009 17:33
Cytat:
Fajnie, mamy cuda, nie mamy Boga - można i tak ;)


Mamy komputer, bo intel zbudował fajne procesory, a Bill napisał Windows, mamy fajne komórki np. Nokie, które zbudowali mądrzy Finowie, chcielibyśmy mieć cudowne Porsche, stworzone przez Niemców... "Bóg biblijny" nie jest koniecznie potrzebny do robienia cudów.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 08-02-2009 17:40
Cytat:
Asti napisał/a:
Owszem, przyroda zmusza do zadawania pytań - a pewnych rzeczy można jedynie doświadczyć. Istotą wtedy staje się nie pytanie i odpowiedź, ale to, że łączymy się ze wszystkim - doświadczamy "Życia", pełni obecności w danej chwili.

Właśnie - to kwestia doświadczania - sposobu postrzegania świata. Trudno wyjaśniać coś, co da mnie jest oczywiste i nie potrzebuję na to dowodów, bo byłem tego świadkiem. Nie rozumiem, ale odczuwam. Myślę, że coś takiego wbrew pozorom łączy się z naukami ścisłymi.

Cytat:
To już co prawda inny temat (z tym ciałem) - ale byłem przy tym. Faktycznie gaśnie... Ja mógłbym się rozpisać jakie są moje poglądy na ten temat, ale to może nie tu, bo zostanę zaszczekany

Chciałam powiedzieć, że nawet to, co teoretycznie zostało już naukowo wyjaśnione, dalej może pozostać zupełnie niepojmowalne dla rozumu.
Ja nie mam na to żadnych teorii - łączę wiarę z nauką.
A co do zaszczekania - bardzo dzielnie walczysz ;)


Cytat:
Mamy komputer, bo intel zbudował fajne procesory, a Bill napisał Windows, mamy fajne komórki np. Nokie, które zbudowali mądrzy Finowie, chcielibyśmy mieć cudowne Porsche, stworzone przez Niemców... "Bóg biblijny" nie jest koniecznie potrzebny do robienia cudów.

Valdens, nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, że porównujesz "cuda techniki" z cudami przyrody - z punktu widzenia współczesnej nauki byłoby to komiczne...
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2009 17:51
Cytat:
Moim zdaniem cud, nawet wyjaśniony naukowo nie przestaje być cudem. Cholera, dla mnie cała przyroda jest jednym wielkim cudem. Nie potrzebuje superhiper objawień, dla mnie byle trawka jet cudem.

Przyroda jak dla mnie jest taka piękna, bo jest w niej odblask Boga. I nie rozumiem zachwycania się światem a omijania Boga. To dla mnie zupełnie tak, jakby mówić, że ten księżyc tak cudownie jasno świeci, a ignorować słońce...
Cytat:
Dla mnie wszystko jedno, jak nazwie się siłę, która doprowadziła do tego, co jest: Bogiem, Naturą, Przypadkiem.

Powiedziałbym, że ludzie nie dzielą się na wierzących i niewierzących. Dzielą się na wierzących w Boga i wierzących w Przypadek :p


Nie pojmuję jednego. Dlaczego można poważnie traktować wymysły hindusów, jakieś medytacje i inne tego typu bajery, a nie można poważnie traktować stwierdzenia, że Bóg może faktycznie być istniejącą realnie istotą i że dobro i zło są w świecie obecne i realnie uzasadnione.



Cytat:
"Bóg biblijny" nie jest koniecznie potrzebny do robienia cudów.

Bóg nie był też potrzebny do zbudowania Wieży Babel. Jak się skończyło, wiemy. Ludzie są niedoskonali. Jeśli coś się opiera tylko na ludziach, ludzie to prędzej czy później spieprzą.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 08-02-2009 17:54
Cytat:
Nie pojmuję jednego


Wiele jeszcze najwyraźniej nie pojmujesz :) Każdy musi myśleć tak jak ty?

Ludzie generalnie się nie dzielą. Twoje poglądy i twoje podziały to twoja iluzja - zostaw ją za drzwiami, ja zostawię swoją i wtedy można zacząć wartościową dyskusje :) Problemem takiej dyskusji jest, że odbywa się w ciszy.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 08-02-2009 17:55
Cytat:
I nie rozumiem zachwycania się światem a omijania Boga. To dla mnie zupełnie tak, jakby mówić, że ten księżyc tak cudownie jasno świeci, a ignorować słońce...


Tu bym chciał dopytać: czy ten, kto tak twierdzi, widział słońce, czy nie?

Cytat:
Powiedziałbym, że ludzie nie dzielą się na wierzących i niewierzących. Dzielą się na wierzących w Boga i wierzących w Przypadek


Dobrze powiedziane. Różnica jest później w religijności.

Cytat:
Dlaczego można poważnie traktować wymysły hindusów, jakieś medytacje i inne tego typu bajery, a nie można poważnie traktować stwierdzenia, że Bóg może faktycznie być istniejącą realnie istotą i że dobro i zło są w świecie obecne i realnie uzasadnione.


Hm. Dobre pytanie. Może dlatego, że hindusa kiedyś widziałem. Nawet dwóch, albo trzech...
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-02-2009 17:56
Cytat:
Valdens, nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, że porównujesz "cuda techniki" z cudami przyrody - z punktu widzenia współczesnej nauki byłoby to komiczne...


zależy jak obrać punkt patrzenia. bo jeśłi na przykład przeniosłabyś się w czasie do średniowiecza to to, co miałabyś przy sobie, w kieszeniach np. komórka byłaby dla tamtejszych ludzi większym cudem niż każdy cud natury. a Ty byłabyś większa niż Bóg biblijny.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2009 18:08
Cytat:
Tu bym chciał dopytać: czy ten, kto tak twierdzi, widział słońce, czy nie?

Słońce ma to do siebie, że jest za jasne, żeby na nie patrzeć bezpośrednio. :p Niemniej w zasadach mojej wiary i w tym, co jej dotyczy orientuję się chyba nieźle. Pewien ateista mówił nawet że wiem więcej niż niejeden ksiądz XD Czytałem wiele, starałem się zrozumieć i poznać zasady swojej wiary, dopasować wiarę do otaczającej mnie rzeczywistości, aby wszystko wskoczyło na miejsca. Bóg jest jak powietrze. Jego istnienie i działanie jest tak oczywiste, że nawet tego nie zauważasz :) To znaczy istnienie powietrza się zauważa zazwyczaj w konkretnej sytuacji - jak przyjdzie huragan i rozwali ci dom w perzynę. Podobnie jest z istnieniem Boga :p
Cytat:
zależy jak obrać punkt patrzenia. bo jeśłi na przykład przeniosłabyś się w czasie do średniowiecza to to, co miałabyś przy sobie, w kieszeniach np. komórka byłaby dla tamtejszych ludzi większym cudem niż każdy cud natury. a Ty byłabyś większa niż Bóg biblijny.

Valdens, każdy wynalazek wzorowany na naturze jest mniej doskonały od naturalnych mechanizmów. Nasze samoloty co prawda latają szybciej niż ptaki, ale bardzo często ulegają awariom, zużywają się ich części i wymagają długich pasów startowych. A te, które startują z miejsca, na sam start i lądowanie zużywają połowę paliwa :p Daleko nam jeszcze do doskonałości przyrody. Ilustruje to zresztą powiedzenie programistów, że stwierdzono niezbicie, iż metody naśladujące naturę działają najlepiej :)
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 08-02-2009 18:13
Cytat:
valdens napisał/a:
jeśłi na przykład przeniosłabyś się w czasie do średniowiecza to to, co miałabyś przy sobie, w kieszeniach np. komórka byłaby dla tamtejszych ludzi większym cudem niż każdy cud natury. a Ty byłabyś większa niż Bóg biblijny.
tylko że pojawienie się z takim czymś w śreniowieczu równałoby się z uznaniem za bycie czarownicą i automatycznie poniosłoby się śmierć, nikt nie uznałby takiej osoby za Boga tylko raczej za Szatana ;)

a ja powiem krótko a raczej przytoczę w przybliżeniu czyjąś wypowiedź, wiara w Boga jest opłacalna bo jeśli Bóg nie istnieje to nic nie tracimy gdy wierzymy a jeśli nie wierzymy a On istnieje to tracimy Życie Wieczne ;) moim zdaniem świat sam by się nie stworzył, musiał być jakiś czynnik który doprowadził do powstania życia a jak go nazwiemy to nie robi różnicy, dla mnie jest to Bóg, jestem za deistyczną wizją świata ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-02-2009 18:23
Ja też uważam, że Ktoś bardzo mądry napisał ten cały Program i wcisnął [enter], już o tym mówiłem. Mówiłem też kilka razy, że ten Bóg z Biblii nie wygląda na kogoś tak mądrego (a może po prostu ci, który o Nim pisali, byli za głupi, by podołać zadaniu). To może ja już skończę mówić? :p Bo po co tak w kółko, no nie? :bigrazz:



Cytat:
jest opłacalna bo jeśli Bóg nie istnieje to nic nie tracimy gdy wierzymy a jeśli nie wierzymy a On istnieje to tracimy Życie Wieczne


jeśli Bóg nie istnieje, to tracimy czas na modlitwy, zamiast zająć się czymś, co ma sens.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2009 18:30
Cytat:
Mówiłem też kilka razy, że ten Bóg z Biblii nie wygląda na kogoś tak mądrego (a może po prostu ci, który o Nim pisali, byli za głupi, by podołać zadaniu).

Gdyby pojęcie prawd wiary katolickiej - tych PRAWDZIWYCH prawd, a nie sloganów - było takie proste, nie zajęłoby mi to dwudziestu paru lat nieustannych poszukiwań :p Sama Biblia jest szkieletem, można ją rozumieć na wiele sposobów. Bez całego szeregu informacji zawartych w objawieniach i pismach świętych bardzo trudno jest niczego nie pokręcić.
Cytat:
jeśli Bóg nie istnieje, to tracimy czas na modlitwy, zamiast zająć się czymś, co ma sens.

Jeśli Bóg istnieje, a ty myślałeś inaczej - dowiesz się o tym po śmierci i resztę czasu spędzisz w piekle. Jeśli nie istnieje, a w niego wierzyłeś - nigdy się nie dowiesz, bo po śmierci przestaniesz istnieć (i nie będzie mieć znaczenia na co traciłeś czas).

Zresztą Zakład Pascala nie oddaje zupełnie sensu wiary. Gdyby Bogu zależało na niewolnikach, nie dałby ludziom wolnej woli. Jeśli dał, znaczy, że chce, by ludzie Mu służyli z wolnej i nieprzymuszonej woli. Tu nie wystarczy podejście "bo mi się to opłaca". Jezus stwierdził całkiem wyraźnie: "Powinieneś być zimny albo gorący, teraz zaś, skoro jesteś letni, wypluję cię z ust moich." A w innym miejscu znów mówił: "Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie. A kto nie zbiera ze mną, ten rozprasza."
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-02-2009 18:35
Cytat:
Jeśli Bóg istnieje, a ty myślałeś inaczej - dowiesz się o tym po śmierci i resztę czasu spędzisz w piekle. Jeśli nie istnieje, a w niego wierzyłeś - nigdy się nie dowiesz, bo po śmierci przestaniesz istnieć (i nie będzie mieć znaczenia na co traciłeś czas).


Owszem. Ale jeśli jednak Go nie ma, a ja całe życie spędziłem w ascezie i w celibacie, i w zakonie, to przegrałem wszystko, co można było. Nie rozumiem, jak można mówić, że wówczas niczego się nie straciło. Straciło się wszystko.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 08-02-2009 18:39
O. I widzisz :) Takie podejście nie pozostawia wyboru! Wierz, albo płoń! :lol:
Cytat:
resztę czasu spędzisz w piekle.


You gonna burn in hell! Śpiewając za Dimmu Borgir.

Obawiam się, że o ile Jezus był naprawdę dobrym człowiekiem, to wszystkich, którzy tak zinterpretowali jego słowa, wypluje z najwyższą przyjemnością :)

A teraz pytanie za sto punktów:

Co to ma wspólnego z tematem? :smilewinkgrin:
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-02-2009 18:41
Tyle, co Jahwe z cudami :smilewinkgrin:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2009 19:03
Cytat:
Obawiam się, że o ile Jezus był naprawdę dobrym człowiekiem, to wszystkich, którzy tak zinterpretowali jego słowa, wypluje z najwyższą przyjemnością

Zapominasz, że Bóg jest nieskończenie sprawiedliwy. Całą sytuację celnie określiła bodajże św Faustyna Kowalska w swoich dzienniczkach: "Kto się odwraca od miłosierdzia Bożego, ten wpadnie w ręce sprawiedliwości Bożej". Zresztą to nie do końca tak, że Bóg cię na piekło skaże. Ludzie nazbyt skażeni złem sami z dobrej woli uciekną przez Bogiem, bo jego idealność będzie dla nich nie do zniesienia.
Cytat:
Owszem. Ale jeśli jednak Go nie ma, a ja całe życie spędziłem w ascezie i w celibacie, i w zakonie, to przegrałem wszystko, co można było.

Valdens, wydaje ci się, że jakakolwiek asceza czy celibat mają sens, jeśli nie jesteś przekonany do tego, co robisz? Nie mają. Istotą wiary jest pokochać Boga, a przynajmniej polubić - i robić to, co robisz CHĘTNIE, bo robisz to dla Boga. Jak dla mnie nawet jeśli Boga nie ma - nic mnie to nie obchodzi. Dzięki mojej wierze jestem sobą. Ona mnie definiuje. Niemożliwe jest, bym zmienił przekonania religijne i nie stracił przy tym samego siebie. Nawet jeśli to nie ma sensu, lepsze to niż żyć jak zwierzę.
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 08-02-2009 19:18
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:
Niemożliwe jest, bym zmienił przekonania religijne i nie stracił przy tym samego siebie. Nawet jeśli to nie ma sensu, lepsze to niż żyć jak zwierzę.


Skojarzyło mi się:

telefon do RM: - Człowiek, który nie modli się i nie słucha
Radia Maryja, jest jak to bydlę.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-02-2009 19:35
Bo to dokładnie ten sam tok rozumowania, Jack.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2009 20:36
Cytat:
telefon do RM: - Człowiek, który nie modli się i nie słucha
Radia Maryja, jest jak to bydlę.

Nie o to chodzi. Jedynym elementem, jaki odróżnia nas od zwierząt jest nasza umiejętność panowania nad instynktami. A jeśli już powinienem mieć zasady moralne aby być człowiekiem, dlaczego miałbym szukać jakichkolwiek innych? W czym katolickie zasady są gorsze od jakichkolwiek innych? Chyba tylko w jednym. Nie zależą od mojego widzimisię. To nie ja ustaliłem te zasady, nie mam władzy ich zmienić. Ale czy to źle?
Do góry
Autor
RE: Teorie ewolucji
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-02-2009 21:48
Cytat:
valdens napisał/a:
Owszem. Ale jeśli jednak Go nie ma, a ja całe życie spędziłem w ascezie i w celibacie, i w zakonie, to przegrałem wszystko, co można było.


ok. jesteś sredniowiecznym mnichem. Umierasz w wieku 60 lat.
podsumowujesz swoje życie:

miałes dach nad głową? Miałeś.
miałeś pełną michę co dzień? Miałeś. Mogł to być chleb i olej ale było.
spałeś w ciepłe? Spałeś (zależy od stopnia ascezy oczywiście).
miałeś łach do nakrycia nagości? miałeś.

Miałeś robotę? miałeś.
miałeś książki do czytania? miałeś. I to w czasach gdy wiekszość ludzi to ksiażkę widizala z daleka raz na tydzień w czasie sumy.
Umiałeś czytać? no ba!

Co jeszcze? Miałeś świece!

do tego pozycja społeczna, powszechny szacunek, kontakty z możnymi, podróże (tzn. pielgrzynki).
do tego opieka lekarska i nazwijmy to paliatywna

słuchałeś dobrej muzy w kościele? słuchałeś i to częsciej niż dziś z mp3.

I TO WSZYSTKO MIAŁEŚ W ŚWIECIE GDZIE:

a) co i rusz zdychały z głodu cale wsie
B) chodizło sie spać razem z kurami bo świecie były luksusem
c) czytały i pisały elity.
d) muzy nie było za wyjątkiem raz w tygodniu w kościele jesli były organy (żadkość).
e) elitę sie oglądało z daleka a jak z bliska to można byo dostać kopa albo batem.
f) całe życie spędzało się w jednej wsi.
g) starego człowieka krewni głodzili albo dobijali
h) o lekarzach słyszało się że tacy są.
i) tyrało sie dzień i noc na otwartej przestrzeni

nawet gdyby Boga nie było to facet który sie zamknął w klasztorze byl dzieckiem szczęscia, a 90% populacji natychmiast by się z nim zamieniło.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]