Książki - źródło inspiracji?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Książki - źródło inspiracji?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 12-02-2009 10:30
Wielu ludzi, czytając książki od najmłodszych lat, uświadamia sobie potęgę literatury. Zainspirowani światem, o którym czytają, często postanawiają sami stworzyć opowiadanie. Czy więc to książki są naszym źródłem inspiracji?
No cóż, gdyby nie one, młodzi autorzy nie spostrzegliby się, jakim stylem piszą, o czym ma być to ich opowiadanie, ani nie wiedzieliby, jak to napisać. Czytając, uczymy się jak pisać własne teksty.

Zastanawiam się jednak, czy u każdego tak jest? Moją teorię wysnułam, patrząc na kilka osób. Wszyscy wokół mnie, którzy piszą, uwielbiają czytać książki. Tak samo jest ze mną...

A jak jest z Wami? :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Asliae Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Radziejowice
Dodane dnia 12-02-2009 10:43
Ja podejrzewam, że czytając książki podświadomie uczymy się też ich budowy - jak ciekawie zacząć, mieszać epizody, przedstawiać różne rzeczy itd. A pod wpływem dobrych i ciekawych ksiażek pewnego dnia nachodzi nas chęć spisania własnej historii. Bodźce mogą być różne - coś sie komuś przyśni, spojrzy za okno i coś przykuje jego uwagę, naświetljąc ciekawy temat, albo usłyszy o czymś pozornie mu znanym i nagle coś ciekawego zaświta mu w gowie (tak jak mi dzisiaj, jak oglądałam pewien poranny program i mówili o Bursztynowej komnacie... ;) ). Niektórzy tylko o tym pomyślą, może spróbują nawet spisać i rzucą w kąt, bo to jednak nie dla nich. A inni będą potrafili coś z tym zrobić, rozwinać historię i na podstawie wiedzy, jak ksiażka czy inny utwór wyglądać powinien, zacznie tworzyć swoje dzieło. W którym może wykorzystać też triki, których czytajac książki się nauczy, czerpać z nich tematy i przekształcać do swoich potrzeb, tworzyć coś nowego w oparciu o to, co książki mu ukazały.
To tak jak z każdym innym zawodem - oprócz wiedzy teoretycznej i praktyki potrzebna nam jest też obserwacja pracy innych, tutaj przejawiajaca sie w czytaniu ich dzieł i czasem też podpytywaniu autorów o ich warsztat i pisanie od kuchni...
"Uśmiechaj się, bądź uprzejmy, gdy twój przeciwnik się z tobą kłóci. Tak nam nakazuje Ewangelia, to dopiero doprowadzi faceta do szału." - Janina Ipohorska
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 12-02-2009 10:47
Zgadzam się. Idealnie dobrałaś słowa, tego było mi trzeba :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 12-02-2009 10:51
Czytam, odkąd pamiętam. Dużo dużo, prawie wszystko. Wydaje mi się, że to bardzo dobry sposób nauki. Odkąd zaczęłam się bawić w pisanie, patrzę na książki trochę inaczej. Już nie tylko jak na ciekawe (lub nie) historie, ale staram się zastanawiać, dlaczego ten kawałek jest wciągający, a ten nudny jak flaki z olejem. Jak autor przekonuje mnie do swoich bohaterów, jak buduje świat. To pomaga :yes:
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Asliae Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Radziejowice
Dodane dnia 12-02-2009 10:59
Hmm, ciekawy pomysł, trzeba wypróbować :D Jakieś ciekawe wnioski?
"Uśmiechaj się, bądź uprzejmy, gdy twój przeciwnik się z tobą kłóci. Tak nam nakazuje Ewangelia, to dopiero doprowadzi faceta do szału." - Janina Ipohorska
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 13-02-2009 10:45
Ja też czytam odkąd pamiętam :D
Nigdy nie zapomnę, jak robiłam sobie kolację, siadałam przy biurku i czytałam... Zawsze herbata mi stygła :lol:
Żałuję tylko, że mam bardzo mało czasu na czytanie. Mam tyle nauki, że często nie mam kiedy usiąść do książki. Potem nadrabiam w wakacje :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Asliae Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Radziejowice
Dodane dnia 13-02-2009 11:05
He, to tylko zaczyna potwierdzać fakt, że podejrzewam się o nałóg bibliofilski... Bo ja nawet, jak mam dużo nauki, to wolę poczytać. :lol: Uczę sie na ostatnią chwilę, jak na razie z powodzeniem. Właśnie, jutro mam klasówkę... ;/ I "Siewcę Wiatru" pod ręką :D
A czytam też od zawsze, w podstawówce każdą przerwę spędzałam nad ksiażką, aż się koleżanki zawzięły i mnie od tego w gimnazjum oduczyły... Strasznie mnie to denerwowało, wiec aktualnie wróciłam do ukochanego nałogu i czytam, kiedy tylko się da :shy:
"Uśmiechaj się, bądź uprzejmy, gdy twój przeciwnik się z tobą kłóci. Tak nam nakazuje Ewangelia, to dopiero doprowadzi faceta do szału." - Janina Ipohorska
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-02-2009 14:29
ja też chowałem w podstawówce książki, w podręcznikach.rodzice myśleli,że się uczę, a ja sobie czytałem. :) Ktoś,kto nie lubi książek może mieć problemy z pisaniem prozy,ale pewnie jest to możliwe.
Do góry
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-02-2009 18:31
No pewnie, że książki to inspiracja. :yes: Wątpię, czy ktoś, kto nie lubi czytać, miał szansę zaistnieć jako pisarz, bo przecież powieści to wzory. Czasem tak bardzo podoba nam się wątek, że przenosimy go do siebie, oczywiście uprzednio trochę go zmieniając, by nie było, że plagiatujemy. :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 13-02-2009 19:01
Ja jakoś nie mogę się przekonać do zarywania szkoły :p W dodatku mam za dużo zajęć dodatkowych, żeby lekcje robić na ostatnią chwilę, a zwykle nawet tej chwili nie mam...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 14-02-2009 10:59
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
ja też chowałem w podstawówce książki, w podręcznikach.rodzice myśleli,że się uczę, a ja sobie czytałem. :)

no, a jak byłam starsza, to na lekcjach pisalam opowiadania...
do legendy przeszło to, jak w przedszkolu moja mama nie potrafiła mnie skłonić do ubrania się, bo ktoś położył na ławce koło mnie gazetę i mnie wciągnęło.
czytanie książek pobudza wyobraźnię, przede wszystkim uczy prawidłowych konstrukcji zdań, wypowiedzi. pomijając juz fakt, że wzrokowcy dzięki temu nie mają problemów z ortografią.

ale czy są inspiracją?
jak dla mnie - bardziej sa inspiracją do tego, jaka chciałabym być.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 14-02-2009 11:00
uwielbiam czytać, niezależnie czy to lektura obowiązkowa czy mój wybór :D ale nie wiem czy czuję się na siłach by spróbować stworzyć coś własnego, kiedyś spróbuję bo wierzę że w życiu wszystkiego trzeba spróbować choćby po to żeby się sprawdzić ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Red Użytkownik
  • Postów: 46
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 19-06-2009 13:19
Zdecydowanie książki są moim źródłem inspiracji i mają duży wpływ na to jak i co piszę. :)
A przerwy w tym roku szkolnym spędziłam przeważnie na czytaniu. ;) Czasem trudno się było oderwać i skupić na lekcji.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 19-06-2009 13:26
Nie wydaje mi się, żeby sama chęć pisania powstała w głowie kogoś, kto nie lubi czytać. Jeśli ktoś jest kinomanem, to pomyśli o nakręceniu filmu, może napisania scenariusza - ale powieści? W życiu... przynajmniej ja tak uważam.
Z książek się uczymy - bardzo, bardzo dużo. Każde przeczytane zdanie daje nam jakąś nową wiedzę - często dostrzeganą dużo później, ale przydatną, jeśli sami chcemy tworzyć.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 19-06-2009 15:33
Nie pamiętam w swoim życiu takiego okresu, w którym nie potrafiłabym znaleźć sobie czasu na czytanie. W szkole było to jeszcze stosunkowo łatwe - najłatwiejsze na studiach :p Teraz gdy mam w domu dwójkę małych dzieci i własną firmę na głowie, czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, ale dla ciekawej książki jestem w stanie rozciągnąć dobę :D
Najgorsze jest to, że gdy jakaś książka naprawdę mnie wciągnie nie jestem w stanie się od niej oderwać. Potrafię czytać do 03.oo w nocy a potem gdy już zmuszę się do położenia, nie potrafię zasnąć z ciekawości co będzie dalej. Naprawdę, mój mąż i dzieci nie mają wtedy ze mnie żadnej pociechy ;)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2009 18:28
:) no tak ja po przeczytaniu Kinga, to mam ochotę pisać horrory, po przeczytaniu Dicka, znów chcę S-F pisać, może zacznę czytać Harlekiny, łatwiej takie coś napisać, bo to język ubogi, a czytelników wielu i można nawet żyć z tego. Prosta dorga do sukcesu ;)
Do góry
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 18:50
Cytat:
ginger napisał/a:
Nie wydaje mi się, żeby sama chęć pisania powstała w głowie kogoś, kto nie lubi czytać. Jeśli ktoś jest kinomanem, to pomyśli o nakręceniu filmu, może napisania scenariusza - ale powieści? W życiu... przynajmniej ja tak uważam.


A to ja jestem wyjątkiem. :D Kiedyś bardzo mało czytałam, a chęć napisania pierwszej książki zrodził się w wieku 8 lat, kiedy napisałam sobie sprawozdanie z wycieczki do teatru. :) Właściwie, to mój tata mnie zachęcił, bym "dalej sobie bazgrała".
No i bazgrałam przez 6 lat. Mam ukończone dwie książki, z których żadna raczej nie nadaje się do publikacji, ale wierzę, że to tylko przystanek. :bigrazz: Mam na oku nowy pomysł i zaczęłam nad nim pracować. ;)

A ogólnie to bardzo mało czytam. Jedna książka na pół roku. Ostatnio wzięłam się za "Hrabiego Monte Christo" Aleksandra Dumasa. Zejdzie mi się. :p
Do góry
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2009 19:01
Cytat:
Kiedyś bardzo mało czytałam,
ile to jest dużo? Ile to jest mało. Ile książek miesięcznie to dużo? Lub ile stron, jak tam wolicie liczyć. Ile trzeba czytać, aby móc powiedzieć czytam dużo?
A jak dużo powinno się czytać, aby pisać dobrze?



Cytat:
A ogólnie to bardzo mało czytam. Jedna książka na pół roku. Ostatnio wzięłam się za "Hrabiego Monte Christo" Aleksandra Dumasa. Zejdzie mi się.
to nie jest mało, ani strasznie mało, to nie jest nawet skandalicznie mało. Mam tylko jednego bliższego znajomego, co tyle czyta, bo uważa, że ksiazki to strata czasu. Ty też tak uważasz?
Do góry
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-06-2009 19:03
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
ile to jest dużo? Ile to jest mało. Ile książek miesięcznie to dużo? Lub ile stron, jak tam wolicie liczyć. Ile trzeba czytać, aby móc powiedzieć czytam dużo?
A jak dużo powinno się czytać, aby pisać dobrze?


Własne kryteria. ;)

Cytat:
to nie jest mało, ani strasznie mało, to nie jest nawet skandalicznie mało. Mam tylko jednego bliższego znajomego, co tyle czyta, bo uważa, że ksiazki to strata czasu. Ty też tak uważasz?


Pewnie, że nie. :rol: Tylko ostatnio wolę bardziej pisać niż czytać. :)
Do góry
Autor
RE: Książki - źródło inspiracji?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-06-2009 19:08
Cytat:
to nie jest mało, ani strasznie mało, to nie jest nawet skandalicznie mało. Mam tylko jednego bliższego znajomego, co tyle czyta, bo uważa, że ksiazki to strata czasu. Ty też tak uważasz?


Pewnie, że nie. Tylko ostatnio wolę bardziej pisać niż czytać
no wiesz, to niebezpieczne. Chyba, że chcesz aby to co piszesz podobało się tylko tobie. No możesz mieć także wielki talent. Tak też się chyba zdarza.

Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]