Pożegnanie
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Pożegnanie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 01:43
Dobra. Pogadaliśmy sobie. Pora się żegnać.

Po raz kolejny rozczarowłem się kondycją moralną i intelektualną polskiego społeczeństwa.

Dalsze dyskusje nie wnoszą nic nowego. Tracę tylko czas. Ocean czasu który powinienem przeznaczyć na działania niosące wiecej pożytku. Np. na pisanie książek. A przede mną naprawdę trudny rok jeśli chcę choc trochę wygrzebać się z kredytów to muszę pozapieprzać.

W grudniu chcę mieć skończonych 8 maszynopisów. Mam półtora.

Przykro mi to stwierdzić ale z wiekszością z Was podyskutować na poważnie się niestety nie da - bo - bez obrazy - za mało w życiu przeczytaliście publikacji naukowych, widoczne są porażające braki w podstawach wykształcenia, a historia i jej procesy wymykają sie Wam strasznie, nie macie pojęcia o krytyce źródeł, brak Wam nawet umiejętności cytowania.

Wielu z was posiada też zbyt znikome doświadczenie życiowe by wyrokować i wypowiadać się na poruszane tu tematy.

Pisałem różne rzeczy - często poświecajac sporo czasu. Uważałem że warto - ale stopniowo musiałem zweryfikować to założenie. Nie doczekałem się bowiem nawet sensownych merytorycznych polemik. A nie chce mi się wierzyć że uznaliście moje argumenty.

Zaapeluję raz jeszcze. Myślcie, czytajcie, uczcie się wyciągać własne wnioski. Własne. I nie bójcie się ich formuować. Walczcie z autocenzurą, cenzurą, kalkami myślowymi.

Uczcie się myśleć.

Uczcie sie dociekać. Nie przyjmujcie rzeczy na wiarę tylko drążcie temat aż do dna. Do źródła pierwotnego.

To dla Waszej kariery stokroć ważniesze niż umiejęność składania liter w słowa, a słów w zdania. (której to umiejętności też musicie się w większości przypadków dopiero nauczyć...)

Zachowajcie swoją wolność. Gromadźcie wiedzę. Osiągnijcie mądrość.
A może kiedyś napiszecie coś niesztampowego.

Zachowajcie niezależność. Kto raz się sprzeda i nadstawi )*( będzie sprzedawał się zawsze. A chędożyć go będą tak że zapomni o wszystkim o czym marzył gdy zaczynał.

Pamiętajcie że pisarz to zawód szczególnego zaufania społecznego. Więc pisarz nie powinien łgać. Bo to pomijając problemy moralne i etyczne - obciach.

Nauczcie się szanować swój czas. Jak ja. nie traćcie go na jałowe dywagacje zwłaszcza że spory odsetek z Was nie napisał jeszcze pierwszego tysiąca stron, nie ma za sobą "unitarki" i sam jeszcze nie wie co potrafi.

Że o zdobyciu doświadczenia nie wspomnę.

Życie Wam przeleci jak menelom kontenstującym rzeczywistość przelatuje gdy stoją koło budki z piwem.

Jeśli ktoś chce dostsać mój felieton o pisaniu, albo pragnie podesłać opowiadanie do oceny macie mój adres: pilipiuk@interia.pl

Większosć z Was nie zostanie pisarzami. Nie osiągnie tego co zaplanowała. Mimo wszystko życzę Wam powodzenia.
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-02-2009 01:45
... [*]
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pożegnanie
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-02-2009 01:59
Dziękujemy. I przede wszystkim zapraszamy ponownie w wolnych chwilach.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-02-2009 02:00
Wielkie DZIĘKUJĘ, że tu z nami poklikałeś. :yes: Ja rozumiem tą decyzję. Mógłbyś zbankrutować przez PP, bo pisanie to Twój zawód, a nie pisanie pitu pitu na forum. :D Cholerstwo za bardzo wciąga (Lidka rozważała nawet, czy nie zadzwonić na policję, że uzależniamy) :lol:
Ale nie przyjmuję do wiadomości, że wcale nie będziesz wpadać! :mad::no:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pożegnanie
teresa481014 Użytkownik
  • Postów: 196
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 10:31
Nie uczestniczyłam w dyskusjach,rozważaniach - nie byłam z Wami.Nie piszę prozy,a i teksty moich wierszy nie są wielkie.W życiu widziałam dużo, dużo też odczułam na własnej skórze bólu życia i ocen mojej pracy.Wiem,że wlaśnie tak wygląda życie - nie jest łatwo i nie każdemu wszystko lekko przychodzi .Nie każdy miał szansę zdobyc wykształcenie.Cały czas uczę się, wyciągam wnioski - pewnie lepsza już nie będę,ale nawet tu na tym portalu wiele sie nauczyłam i dzięki za to.
Każde spotkanie z Kimś mądrzejszym,posiadajacym wiekszą wiedzę niż moja - jest dla mnie pożywieniem.
Dziękuję za wszystko, a z Twojej Andrzeju treści "Pożegnania" też wyciągam dla siebie wnioski.
Serdecznie pozdrzwiam.
Wciąż jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pożegnanie
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 22-02-2009 10:39
Cytat:
Nauczcie się szanować swój czas. Jak ja. nie traćcie go na jałowe dywagacje


I niech to będzie myśl przewodnia. Nawet zastanawiałem się, kiedy pan zrezygnuje z obecności w tym miejscu. Cóż szkoda, bo się chwaliłem, że jestem na portalu, gdzie jest twórca "Jakuba" ;)

Cytat:
Większosć z Was nie zostanie pisarzami. Nie osiągnie tego co zaplanowała


Co nie zmienia faktu, jakim jest przyjemność z tworzenia i doskonalenia się :) Trochę deprymujące jest to, co pan pisze.

Więcej optymizmu życzę panie Andrzeju. Im mniej oczekiwań wobec innych tym mniej zawodów - lepiej mieć je tylko i wyłącznie w stosunku do siebie.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 22-02-2009 12:04
Zgadzam się głównie z tym, że forum to złodziej czasu :)
Powodzenia
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pożegnanie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 12:33
Niech Pan jeszcze od czasu do czasu wpadnie. :shy: Może napisze Pan wreszcie coś, co wyzwoli szalony optymizm w ludziach. I dojdzie do wniosku, że homoseksualizm to nie choroba. Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 12:35
Dlatego ja forum staram się unikać :) Dyskusje zazwyczaj i tak do niczego nie prowadzą, ponieważ każdy ma zazwyczaj swoje zdanie, można się oczywiście tymi poglądami wymieniać, tylko w jakim celu? Jestem w stanie przewidzieć jakie poglądy na dany temat potrafią mieć inne osoby, swoje zdanie znam, wiem czy jest to przekonanie, którego nie zmienię, czy też nie (mówię tutaj o różnych tematach światopoglądowych). To rzeczywiście strata czasu. Zamiast rzucać grochem o ścianę, lepiej się wziąć za coś konkretnego jak praca nad tekstem czy komentowanie.
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-02-2009 13:00
Absolutnie się z Tobą zgadzam, Różyczko.
Nie mówiąc o tym, że w ferworze dyskusji zdarza się komuś tracić panowanie nad sobą, co czasem owocuje niezbyt przemyślanymi wypowiedziami.
Nie mówiąc o tym, że imputowanie ludziom, że są niedouczeni, zatrąca lekko (dla mnie przynajmniej) o manię wyższości.
I nie mówiąc o tym, na koniec, że ktoś nie musi marzyć o karierze pisarskiej, bo w życiu może mieć jeszcze inne, ważniejsze cele.
W każdym razie pozdrawiam.
PS. Homoseksualizm nie jest chorobą.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pożegnanie
Mark Użytkownik
  • Postów: 201
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 22-02-2009 13:20
To także dla mnie są powody, dla których nie udzielam się na forum - dyskusje są jałowe, bo i tak wszyscy okopują się na własnych pozycjach światopoglądowych i nie da się dojść do jakiś wniosków, nie mówiąc już o konsensie. Wolę zająć się tym o czym wspomniała Róża ;).

Pozdrawiam
'This is my road from hell'
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-02-2009 13:22
Hm Szkoda. No, ale cóż szkoda, zawsze było gorąco na forach. Mam nadzieję,że teraz nadal ludzie nie będą tu się zgadzać.
Do przeczytania panie Andrzeju ;)
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 22-02-2009 13:27
Są osoby, z którymi można miło wymienić się poglądami i ba, dojść nawet do jakichś wspólnych wniosków. Jeśli dyskusja zmusza nas do odkrycia na nowo czegoś, poruszenia umysłem - to jest dobra. Ale do tego potrzebni są odpowiedni ludzie i odpowiednia atmosfera.

Dlatego nie uznaje całkowitego bezsensu dyskusji jako takiej. Bezsensem jest nawracanie na swój punkt widzenia i zwalczanie się nawzajem. Bezsensem jest oczekiwanie, by inni byli naszymi klonami i myśleli tak jak my, nawet, jeśli nie mają racji. Udowadniać racje można osobie, która dostaje poziomem do takiego działania i nie będzie obrażać się, czy robić jakichś innych "cyrków" ;)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 13:32
Cytat:
Mark napisał/a:
To także dla mnie są powody, dla których nie udzielam się na forum - dyskusje są jałowe, bo i tak wszyscy okopują się na własnych pozycjach światopoglądowych i nie da się dojść do jakiś wniosków, nie mówiąc już o konsensie. Wolę zająć się tym o czym wspomniał Róża ;).

Pozdrawiam


odsyłam do stopki redakcyjnej - jestem kobietą! (sprawdzone) :D
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Mark Użytkownik
  • Postów: 201
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 22-02-2009 14:38
Literówka już poprawiona :p
'This is my road from hell'
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 22-02-2009 14:45
To ja powracam do propozycji odsunięcia forum nieco głębiej, a wysunięcie w to miejsce dyskusji o tekstach.



bo może tak być, że administracja się zorientuje gdy połowa userów zrobi podobne pozegnanie
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 22-02-2009 14:49
Albo powieśmy niewygodnych dyskutantów ;)

Bez przesady - każdy ma wybór i jeśli nie chce, nie musi się wypowiadać na forum. Choć racja, mogłoby się mniej rzucać w oczy, można je nawet zdjąć ze strony głównej, wtedy co mniej zapalonych dyskutantów nie będzie kusiło.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 22-02-2009 14:51
Oczywiście! Na głównej powinny być teksty, bo przecież dajemy je tutaj w celu dyskusji. Forum zlikwidować ze strony głównej i niech kto chce sobie rozmawia.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Pożegnanie
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-02-2009 14:57
Cytat:
Asti napisał/a:
Więcej optymizmu życzę panie Andrzeju. Im mniej oczekiwań wobec innych tym mniej zawodów - lepiej mieć je tylko i wyłącznie w stosunku do siebie.

dołączam się do tych życzeń.



Cytat:
Asti napisał/a:
Są osoby, z którymi można miło wymienić się poglądami i ba, dojść nawet do jakichś wspólnych wniosków.

większość ludzi traktuje nas tak, jak my ich. zachowuje się tak, jak my sugerujemy naszym zachowaniem, że uważamy, że są - człowiek jest istotą społeczną, jesteśmy stworzeni do życia w stadzie. rozmwa ma nie tylko służyć wymianie poglądów, ale nteż nawiązaniu kontaktów. czasem nie jest ważne, co mówimy, ale - jak.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Pożegnanie
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 16:08
czytając to co napisałeś tutaj - rady, wypowiedzi itd. wyciągnąłem o tobie pewne mylne wnioski. byłem przekonany, że jesteś sześćdziesięcioletnim mężczyzną, który prawi swoje życiowe mądrości nam - młodym. tymczasem o mało z papci nie wyskoczyłem, jak dowiedziałem się, że jesteś młodym facetem.
nie mam oczywiście nic do młodości, bo sam wolałbym mieć teraz trzydziechę z okładem ale ton twoich wypowiedzi kłóci się z twoim wiekiem, bo jest wszystkowiedzący i moralizatorski, a na dodatek jedynie słuszny, niepokorny, nieskromny, zarozumiały - bo jeśli piszesz "jak pisać" i jako przykłady dajesz fragmenty swoich książek... mi by to przez myśl nie przeszło.
ale to jeszcze nie jest najgorsze, bo przecież twoje książki leżą w empiku, a nie nasze - co nam bardzo ładnie i delikatnie co chwila raczysz przypominać. nam - młodym, nic nie wiedzącym, życiowo niedojrzałym, nieoczytanym, niewykształconym menelom spod budki z piwem. wiem, wiem - to nie o wszystkich i tylko przykład, i zapewne nikogo nie chciałeś urazić, ale niestety piszesz to w taki sposób, że odbieram to jakoś tak osobiście.
większość z nas ma inne zawody, a pisanie jest tylko takim samym hobby jak wędkarstwo, które zresztą też uprawiam na równi z siatkówką.
najgorsze jest jednak to, że na tym forum jesteś stary i piszesz jak stary, bo mniej moralizuje moja prawie osiemdziesięciopięcioletnia mama... i tutaj mnie oszukałeś, a twierdzisz, że pisarz nie powinien łgać.
jesteś młody więc pisz i wypowiadaj jak młody, a nie jak staruch, a życiowe mądrości zostaw dla swoich dzieci. nie znasz nas, nie wiesz co przeżyliśmy ani jak ukształtowało się nasze życie, a dajesz nam rady i piszesz, że mamy "znikome doświadczenie życiowe"? a ja sobie tego życzę. pisarz nie będzie mnie uczył jak żyć - jak pisać to i owszem ale nie jak żyć.
tytuł "Morały wujaszka Andrzeja P." były bardzo trafione, powiedziałbym nawet, że stu procentowo, bo ogarniają całego ciebie i ton prawie wszystkich twoich wypowiedzi.
prawisz morały stary wujaszku.

żegnaj stary młody człowieku.

żegna się z tobą sześć lat starszy wiekiem ale o sześćdziesiąt młodszy duchem fagocista, który więcej prawdziwych, życiowych mądrości usłyszał od meneli kontestujących rzeczywistość przy budce z piwem.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.