Strukturalizm w literaturze
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Strukturalizm w literaturze
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2009 00:26
Nie wiem, czy znacie tę metodę badania tekstów literackich, jeśli nie to chciałabym ją wam przedstawić, bo myślę, że jest dość ciekawa.
Strukturalizm początkowo rozwijał się głównie w językoznawstwie, potem w naukach społecznych (C. Levi-Strauss Antropologia strukturalna), a także w badaniach literackich, najpierw w ścisłym związku z językoznawstwem, a potem korzystając ze zdobyczy teorii informacji i semiotyki. Strukturalizm traktuje literaturę jako jeden z systemów znakowych kultury obok sztuki, filozofii, mody itp.

Badane zjawisko (np. dzieło literackie lub jeden z jego poziomów) traktuje jako całość, dąży do odkrycia jego znaczenia, niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych (od genezy socjologicznej czy psychologicznej), natomiast w odwołaniu do tradycji literackiej, rozwoju gatunku, momentu historycznego itd. Bada strukturę dzieła tzn. relacje między jego elementami składowymi. Dzieło literackie ma budowę wielopoziomową, na każdym poziomie jest strukturą złożoną z elementarnych jednostek znaczeniowych, które łączą się w pewne całości według określonych reguł. Dzieło literackie jest jednorazowym znakiem komunikującym pewne treści, przesłaniem autora do odbiorcy.

Ale na czym polega to w praktyce? Wyjaśnię to na przykładzie powieści Sienkiewicza. W ich przypadku podstawowa struktura narracyjna wygląda następująco: (według Kulawika)

X - Żona, narzeczona
Y - Mąż, narzeczony
Y - Jest szlachetnym rycerzem
Z - Jest niegodziwym wielbicielem X
Z porywa X

I teraz, przyglądając się temu zestawieniu:
W "Ogniem i mieczem" :

X - Helena
Y - Skrzetuski
Z - Bohun

W "Potopie":

X - Oleńka
Y - Kmicic
Z - Radziwiłł

W "Panu Wołodyjowskim"

X - Basia
Y - Michał Wołodyjowski
Z - Azja

W "Quo Vadis"

X - Ligia
Y - Winicjusz
Z - Neron

Oczywiście "W pustyni i w puszczy" i "Krzyżacy" wyłamują się z tego schematu.

Podobnej analizy dokonał również Władimir Propp, w odniesieniu do rosyjskiej bajki magicznej. Te same schematy wykorzystane są również między innymi w filmach o Jamesie Bondzie. Poniżej przedstawiam uproszczoną wersję:

1.Przedstawienie sytuacji wyjściowej - ukazany zostaje spokojny świat i postacie, które tam żyją.
2. Szkodzenie/brak - pojawia się zagrożenie.
3. Pośrednictwo - do głównego bohatera ktoś zwraca się z prośbą o pomoc.
4. Przeciwdziałanie (donator i środek magiczny) - ktoś udziela rad głównemu bohaterowi, czasem daje mu wyposażenie
5. Wyprawa, spotkani się z różnymi postaciami.
6. Walka - mechanizmy opóźniające i dodatkowe działania
7. Likwidacja szkodzenia/braku
8. Nagroda/powrót

Myślę, że ta metoda sama w sobie nie jest wystarczająca, by właściwie odebrać dany tekst, natomiast jest ciekawa, mówi wiele o autorze dzieła, sposobie, w jaki tworzy.

A co wy o tym sądzicie?
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 14-03-2009 00:47
Widzisz, jeżeli chodzi o romanse, to zawsze są dwa warianty do wyboru:

1. On, ona i ten trzeci
2. Ona, on i ta trzecia

;)

Więc Sienkiewicz był na to skazany.

Jeśli chodzi o Jamesa Bonda to ja, jako miłośnik filmów o jego przygodach :D, już dawno zauważyłem, że filmy te są schematyczne. I zawsze jest moment, kiedy James Bond wchodzi do jaskini lwa, tudzież - do jakiejś tajnej bazy wroga.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2009 00:51
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Widzisz, jeżeli chodzi o romanse, to zawsze są dwa warianty do wyboru:

1. On, ona i ten trzeci
2. Ona, on i ta trzecia

;)

Więc Sienkiewicz był na to skazany.



Gdzie tam. Można trochę bardziej pokombinować, chociaż to by było trochę perwersyjne. Co powiesz np. na opcje:

1. On, on i ten trzeci
2. Ona, ona i ta trzecia
3. On, on i ta trzecia

...

Możliwości jest dużo
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 14-03-2009 01:12
Cytat:
Vanillivi napisał/a:
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Widzisz, jeżeli chodzi o romanse, to zawsze są dwa warianty do wyboru:

1. On, ona i ten trzeci
2. Ona, on i ta trzecia

;)

Więc Sienkiewicz był na to skazany.



Gdzie tam. Można trochę bardziej pokombinować, chociaż to by było trochę perwersyjne. Co powiesz np. na opcje:

1. On, on i ten trzeci
2. Ona, ona i ta trzecia
3. On, on i ta trzecia

...

Możliwości jest dużo



Ale każdą z tych perwersyjnych opcji w gruncie rzeczy można sprowadzic do klasycznej triady: podmiot X, podmiot Y i podmiot Z.

I co Ty na to? :p
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2009 01:45
A w micie o Pigmalionie to było podmiot, przedmiot, podmiot.
Dopiero potem jeden podmiot upodmiotowił przedmiot i się zrobiło normalnie.:p
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2009 01:47
No niby można, to zależy od ogólności schematu, do którego chcemy sprowadzić fabułę. Ty doprowadzasz to do skrajności, natomiast myślę, że u Sienkiewicza nie tylko to się pokrywa, że wszędzie mamy trójkąty, ale również zachowania bohaterów i ich charaktery.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 14-03-2009 01:54
Cytat:
Vanillivi napisał/a:
No niby można, to zależy od ogólności schematu, do którego chcemy sprowadzić fabułę. Ty doprowadzasz to do skrajności, natomiast myślę, że u Sienkiewicza nie tylko to się pokrywa, że wszędzie mamy trójkąty, ale również zachowania bohaterów i ich charaktery.


Rozumiem. Ale aż tak bardzo to od mojej skrajności nie odbiega.
Jednocześnie ten ZŁY u Sienkiewicza na ogół nie był Polakiem - Ukrainiec, Tatar tudzież Litwin-zdrajca.
A więc mamy połączenie schematu romansowego z patriotycznym. Wystarczy, żeby TEN TRZECI podmiot był ANTYojczyźniany i mamy placek gotowy :-)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2009 23:36
Ach, ach moi kochani...
Cytat:
Nie wiem, czy znacie tę metodę badania tekstów literackich, jeśli nie to chciałabym ją wam przedstawić, bo myślę, że jest dość ciekawa.
Strukturalizm...

Vanillivi - de facto każdy to zna z praktyki, bo to obowiązująca od dawna metodologia w szkołach, która jeszcze czas jakiś będzie pokutować. :p
Czy to już takie ciekawe? Stare i zgrane do bólu - przypominam, że jesteśmy już po kryzysie poststrukturalistycznym i obecnie jest wiele innych bardzo ciekawych metodologii.
Co do strukturalizmu to zajmuje się on nie tylko omawianym wyżej schematem narracyjnym. To o wiele więcej problemów.
Fajnie, że poruszyłaś ten temat, bo każdy artysta poddawany jest analizie strukturalistycznej, czy tego chce czy nie, niech więc wie, jakim kryteriom podlega ;)
Wielu (także na PP) komentuje według prawideł strukturalistycznych nawet o tym nie wiedząc - oto "zasługa" szkoły i jej konserwatywnego podejścia :p :D
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
SmiercWFilizance Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2009 23:51
'eNeMA'
Nie chcę się czepiać ale w regulaminie jasno określone jest, że nie piszemy w ten ' SpOsÓb ' ... dobrze, że tak w postach nie piszesz - Sagit by udusił i powiesił na suchej gałęzi :yes:.
republika.pl/blog_yf_4875761/7517968/tr/helga_wyeth_2.jpg
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 17-03-2009 00:04
Śmiertka - trochę przyganiasz jak kocioł garnkowi, (a raczej patelnia brytfance, czy na odwrót - bez aluzji dotyczących wielkości).
Jeśli już się czepiać, to można by się doczepić Twojej uwagi jako wycieczki osobistej do nicka, który jest osobistą sprawą każdego. Wierz mi, zapis eNeMA nie ma nic wspólnego z TaKą PrAkTyKą :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2009 11:27
Śmierć, bardzo proszę - bez off-topów :p
Do rzeczy - coś o strukturalizmie teraz napisz ;)



Cytat:
Wielu (także na PP) komentuje według prawideł strukturalistycznych nawet o tym nie wiedząc

Ja wiem B) choć sama tego świadomość niczego jeszcze nie zmienia :p

A zainteresowanym teoriami literatury (ogólnie, nie tylko strukturalizmem) polecam podręcznik: "Teorie literatury XX wieku", niemal nowość wydawnicza, a już jest podstawą polecaną przez wykładowców :)
http://www.mareno.pl/prod/.../83-240-0737-7
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2009 14:20
Śmierć - proszę bez takich uwag. Umiem pisać, o mnie się nie martw - w moim nicku akurat ma to określone znaczenie. Tyle. Staraj się na forum wypowiadać na temat.
Co do teorii Tycenak ma rację - publikacja Markowskiego jest kompletnym kompendium na temat dwudziestowiecznych teorii.

Tycenak,
Cytat:
Ja wiem smiley choć sama tego świadomość niczego jeszcze nie zmienia smiley

wiem, że wiesz, ale spróbuj skomentować jakiś tekst niestrukturalistycznie. Tylko np. dekonstrukcjonistycznie, fenomenologicznie, albo najlepiej hermeneutycznie! to jest wyzwanie. czekam na takie komenty pod wierszami :p
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Muszka Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: Pośród książek
Dodane dnia 17-03-2009 15:29
Wracając do strukturalizmu... :smilewinkgrin:

Trzeba by zaznaczyć, że wymienione schematy to duże uproszczenie i strukturaliści by zamordowali, bo plany mieli nieco ambitniejsze. Jakieś poszukiwanie jednostek podstawowych, rozkładanie wszystkiego na czynniki pierwsze i tak dalej.

Aż mnie dreszcze przechodzą, gdy przypominam sobie Barthes'a. Bo już abstrahując od tego, jakie były cele strukturalistów, czy słuszne i potrzebne; poprawnie pisać to oni nie umieli. (Albo nie umiano ich poprawnie przetłumaczyć na polski. Przypuszczam, że i jedno i drugie).

Podsumowując: w strukturalizm nie wierzę. :bigrazz:

PS. A schemat Proppa obejmuje kilkadziesiąt punktów i jest całkiem zabawny. Nawet musiałam według niego bajkę napisać. ;)
cicho sza!
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2009 23:11
Wyczuwam w Muszce kolegę-koleżankę po fachu :)
porywający strukturalizm nie bywa i co do uproszczenia schematów masz rację, ale nie przesadzajmy że całkiem pisać nie umieli :p
PS a mówi Ci coś nazwisko Balcerzan? :D
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Muszka Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: Pośród książek
Dodane dnia 19-03-2009 12:32
Może umieli, ale nie chcieli się z tym afiszować? :smilewinkgrin:
Przyznaję, da się zrozumieć i czasem jest całkiem ciekawie, tylko zagęszczenie opisu takie, że strach. A przecież łatwo powiedzieć coś skomplikowanego w skomplikowany sposób. Wyzwaniem jest dopiero wytłumaczenie czegoś trudnego w sposób przystępny.

Jestem przeciwniczką nadmiernego kombinowania. ;)

PS Mówi o przygodach człowieka książkowego. ;)
cicho sza!
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2009 09:17
Cytat:
spróbuj skomentować jakiś tekst niestrukturalistycznie. Tylko np. dekonstrukcjonistycznie, fenomenologicznie, albo najlepiej hermeneutycznie! to jest wyzwanie. czekam na takie komenty pod wierszami

komentarzy hermeneutycznych pod tutejszymi wierszami jest całkiem sporo B)
dekonstrukcjonizm (http://www.poetyka.gimnazjum.com.pl/index.php?nr=0&litera=D&id=155) jak dla mnie - mocno niepraktyczny.
zaś co do fenomenologii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fenomenologia), to jest jeszcze starsza od strukturalizmu :p
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2009 13:28
Cytat:
zaś co do fenomenologii, to jest jeszcze starsza od strukturalizmu

stara, ale jara :p
Cytat:
komentarzy hermeneutycznych pod tutejszymi wierszami jest całkiem sporo

to taka "podstawowa" hermeneutyka, Ciebie stać na więcej :p
Tycenak, nie wykręcaj się! "Podejmij wyzwanie Actimela" :p
ja i wszyscy zainteresowani czekamy z wypiekami na twarzy na ożywczy powiew w komentarzach :D
wszystkich odważnych także zapraszam do spróbowania swoich sił w "kompetentnych" komentarzach ;)
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2009 22:42
skarbie, to ja mam dla ciebie taką propozycję: wklej tutaj jakiś przykładowy wiersz (może być ten Twój Rybowicz :p) i napisz do niego kilka komentarzy, każdy w innej "technice", zobaczmy czym w praktyce różnią się poszczególne teorie :)
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2009 23:13
zwracanie się do mnie per skarbie w oficjalnej dyskusji jest nieprofesjonalne :p to raz.

dwa - jeśli miałyby być takie przykłady, to najwcześniej w przyszłym tygodniu, bo chcę, żeby to było profesjonalnie.

trzy - nie szukaj, nie szukajcie łatwych, prostych gotowców - sami także ruszcie głową! :p

cztery - zobaczę jeszcze, bo wielkiego zainteresowania nie widzę :/

pięć - tycenak, nie wymiguj się od wyzwania - wiem, że potrafisz! :p:p:p
Do góry
Autor
RE: Strukturalizm w literaturze
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-03-2009 18:20
ja dostrzegam struktualizm w pewnym sensie u Stephena Kinga, w dużej części jego książek głównym bohaterem jest pisarz :) i ten zawsze popada w kłopoty jakieś albo jest dobry albo zły ale w wielu powieściach po prostu musi wystąpić osoba pisząca powieści lub cokolwiek
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]