Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 11:44
Moi Kochani!
Czy macie już dość oklepanych, sprawiających wrażenie automatycznych komentarzy pod Waszymi wierszami?
Nie macie pomysłu jak ciekawie i choć trochę profesjonalnie komentować wiersze innych?
Na tym wątku, ja i wszystkie osoby, które uda mi się namówić, spróbujemy pokazać Wam jak można zaprząc starsze i nowsze teorie literatury do komentarzy.
Spróbujemy przełożyć je Wam "z polskiego na nasze" i pokazać, że na wiersz można patrzeć na sto sposobów.
Będzie nam bardzo miło (tak, to jest wyzwanie! ;)), jeśli zaczniecie ich używać w swoich komentarzach, jeśli rozszerzycie wachlarz narzędzi, jakimi badacie wiersz.
W zamian oczekujemy tylko zaangażowania i poważnego podejścia do sprawy - żadnego rozdrabniania się na sprawy niezwiązane z tematem!

Pozdrawiam.
Ciąg dalszy nastąpi, póki co - piszcie, jakie, Waszym zdaniem, elementy zawierać powinien dobry komentarz.

(Uwaga! Kwestia nieszczerości jest na innym wątku - tu pomijamy sprawy poza samą materią, że tak powiem)

PS podziękowania dla Vanillivi, która mnie zainspirowała wątkiem o strukturalizmie.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Apple Użytkownik
  • Postów: 401
  • Skąd: nowoorleańska jabłoń
Dodane dnia 21-03-2009 11:54
ja się na to piszę i czekam na inne osoby ;>
"Jestem pyszałkiem. Egoistą. Uwielbiam poklask i lubię znajdować się w centrum uwagi. Pragnę chwały. Chcę, aby właśnie na mnie zależało Bogu i szatanowi. Chcę tego, chcę, chcę, chce, chcę.
Memnoch Diabeł
Zasady, zasady, zasady. Oni zawsze kończą, rozprawiając o zasadach. A ja kocham łamać wszelkie reguły, tak jak ludzie lubią rozbijać o ściany kominka szklanki, którymi wznieśli toast.
Opowieść o złodzieju ciał"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 21-03-2009 11:55
Pierwsze - szczerość. Drugie - subiektywizm.
Nie wolno oceniać autora. To niedopuszczalne. Ocenia się wyłącznie tekst. Im konkretniej, tym lepiej. Jesli masz napisac podoba mi się, znajdź coś co szczególnie jest fajne. I skomentuj swoimi słowami, jak to coś na Ciebie działa (albo jeśli niefajne - napisz dlaczego Twoim zdaniem nie działa i psuje tekst).
Jak najczęściej używaj form pierwszej osoby liczby pojedynczej (ja uważam ja sądzę) oraz okresleń typu wg mnie, moim zdaniem bo Twoja opinia nie jest uniwersalna. To tylko twoje skromne zdanie. Inna osoba może mieć przeciwną opinię i musisz się z tym pogodzić.
Potrzeba więc odrobiny dystansu do siebie by być dobrym komentatorem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 12:01
Apple - dziękuję i trzymam za słowo :)
To, o czym pisze zapomin to podstawy KOMENTARZA HERMENEUTYCZNEGO, o którym będzie jeszcze mowa.
To bardzo ważne a zarazem trudne kwestie.
Pomyślcie, ile razy "zgrzeszyliście" pisząc "widzimisię" bez uzasadnienia, czy krytykując, bo patrzyliście przez pryzmat wyobrażeń o autorze.

Rzepusia też się jawi jako materiał na hermeneutkę ;) (to nie jest inwektywa ;))
Poezję jak wypracowanie umie oceniać STRUKTURALIZM, który rozkłada wiersz na części pierwsze i je analizuje.
Ale wszystko w swoim czasie.
Dzięki za szybki odzew :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 21-03-2009 12:05
Nie ma jednego obowiązującego stylu oceniania czy zawartości komentarza. Oceniasz tylko przekaz - tez dobrze. Czasem autorowi to potrzebne, gdy wszyscy pastwimy się nad stylem doborem słów czy długością wersów. Może właśnie warto, by ktoś powiedział "a ja widzę że to jest pomysłowe i przenikliwe pod względem obserwacji świata" Wtedy autor otrzymuje pełniejszy wymiar odbioru własnego dzieła :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 12:10
Zapomin ma rację, dlatego zaprezentujemy Wam różne teorie i pokażemy, jak można je łączyć, tudzież uświadomimy, że już to robicie :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 21-03-2009 12:11
Bardzo dobry pomysł z tą "szkółką komentowania", Panie doktorze. :yes:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 12:17
Jeśli to do mnie Valdensie, to Pani, dr House mi tylko pomaga :)
Zresztą o nim też kiedyś wspomnę, bo to odrębna szkoła komentowania ;););)

Chciałam od razu dodać, że teorie, które będziemy tu omawiać są uniwersalnie i do prozy też można je stosować.
Pokazujemy je na poezji, bo tak jest łatwiej ze względu na jej rozmiary :)
Ale prozaików także zapraszamy serdecznie!
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 12:59
Ja komentuję (przynajmniej próbuję komentować) tekst w dwóch płaszczyznach:

1) Pod względem technicznym, stylistycznym, interpunkcyjnym.
2) Pod względem emocjonalnym - moje odczucia po lekturze.

Rzadko rozbijam dłuższe teksty na czynniki pierwsze. :shy: To łatwiejsze przy krótszych utworach - miniaturach, wierszach itd. B) Czytam też komentarze innych, bardziej doświadczonych osób i próbuję dostrzec to, co oni, porównać swoje odczucia. :rol:
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 13:05
Temat myślę bardzo potrzebny, sama z chęcią się nauczę czegoś nowego. Rzeczywiście często zdarza się pisać komentarze podoba mi się/ nie podoba mi się - ale jak zapomin zauważył, należy jeszcze podać powód. Wtedy choć autor będzie miał pojęcie, co komentującemu się spodobało - ładna metafora, ciekawe ujęcie tematu, może jakieś intrygujące porównanie? Komentarz zawsze można uzasadnić, nawet jeśli jest tylko wg komentującego bardzo subiektywną opinią, bo np. nie zna się szczegółowo na środkach ekspresji itd. ale sądzę, że jakieś "blade pojęcie" każdy posiada, żeby mógł swoją ocenę podeprzeć konkretem - to jest dobre, a to nie i dlaczego. Ale żeby było coś poza tym ogólnym pojęciem i ocenianiem "na czuja" trzeba się komentowania uczyć.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 13:13
13outy, czyli jesteś trochę w stronę strukturalizmu, bardziej hermeneutyki. B)
Dziękuję LRR za głoś w sprawie.
Podpisuję się pod tym obiema rękoma!

Przypominam starą zasadę: o tekście możemy powiedzieć tylko, co możemy w min znaleźć, co możemy nim samym umotywować.
Pamiętajcie o tym.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 21-03-2009 13:31
A ja się z tym nie do końca zgadzam. Owszem trudno odczytywać utwór wbrew temu co w nim jest. Ale niekiedy w tekście znajdujemy zupełnie nie to, co tam jest w sensie dosłownym. Niekiedy nasza interpretacja bywa równie "autorska", co samo dzieło. Sam autor by się zdziwił co można znaleźć w jego dziele.
Do bardzo fajnych wniosków prowadzi na przykład czytanie utworów Jana Kochanowskiego z narzędziem do analizy instrumentacji głoskowej. Pewnie Jan K. byłby zaskoczony odkryciami, jakich można dokonać w jego wierszach :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 14:10
I tak i nie.
Są różne szkoły, co będziemy stopniowo pokazywać.
Semiotycy (Twoi ulubieni zapomin B)) rozróżniają np. czytelnika modelowego, który umie odczytać zamkniętą w tekście intencję autora.
Czym innym jest czytelnik modelowy czym innym czytelnik idealny, który powinien odczytać tekst tak, jak robili to współcześni autorowi, co jest siłą rzeczy nie możliwe. Modelowy ma większe pole do popisu i generalnie nie rozmija się z ideą zaprojektowaną przez twórcę.
Semiotycy także zadają sobie pytanie czy autor jeszcze jest czy go nie ma.
Czy czasem nie jest tak, że autorem staje się czytelnik, który nadaje ostateczny wydźwięk tekstowi.
O tym wszystkim z czasem sobie powiemy więcej.
Póki co - to co wywnioskowujemy między wierszami musi się opierać na tym co w tekście.
Trzymajmy się teorii, że jest pewien krąg interpretacji poza, który nie możemy wyjść.

Wszelkie szczegóły z czasem, którego chwilowo nie mam.
Cierpliwości. :yes:
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 21-03-2009 14:53
dodam jeszcze, że życzliwość i humor są cechami pożądanymi dobrego komentarza - bez względu na to jaka metodologią jest stworzony. No chyba, że komentarz w stylu np. gender :p musi być sieriozny jak Mao - tego nie wiem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 15:13
Zapomin! Oj oj :p
Komentarze genderowe też mogą być z humorem (nawet często są).
O genderze też będziemy mówić - to bardzo ciekawa teoria, ujmując ją najogólniej związana z kulturową płcią, tym jak jesteśmy uwikłani w pewne zachowania, jakie naszej kulturze narzuca wyobrażenie ról związanych z daną płcią.
Komentarz genderowy może być demaskatorski, pokazywać jak tekst buduje stereotypy, bądź je burzy (kwestia tekstu)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 15:16
Będę śledził ten temat.

Uczeń
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 15:32
To świetnie Slavku.
Postaramy się nie zawieść. :D
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 16:24
Hej, Enema, tłumaczcie na bieżąco te pojęcia związane z komentowaniem, bo tylko piszecie "jeszcze będziemy o tym mówić później". :shy: Ja chcę trochę smaczków. :p
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 16:31
Bardzo bym chciała, ale chwilowo jestem przy kompie z doskoku, a chcę się Wam oddać w stu procentach :yes:
obiecuję, że już w tym tygodniu stopniowo będziemy Was wtajemniczać.
Ale gender ładnie wytłumaczyłam chyba? :p
pozdrawiam i błagam o ciutkę cierpliwości - oddam pracę roczną i jestem tylko Wasza :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 16:32
No dobrze... :rol:
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.