Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2010 15:49
Nie, chyba źle zrozumiałem. Myślałem, że to głosowanie ma być "powszechne". Administracja to już jakaś gwarancja sprawiedliwości:D
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 27-02-2010 16:02
O awansie będzie decydować Wysoka Porta. Fakt, tak jest najlepiej.
Ja osobiście mam pełne zaufanie do naszych adminów tej sprawie, ponieważ sami są dobrymi komentatorami i potrafią ocenić właściwie wkład pracy innych użytkowników.

Natomiast raz na kwartał, czy raz na pół roku można przeprowadzać powszechne głosowanie na naj-komentatora, że to tak skrótowo nazwę i przeznaczyć dla zwycięzcy jakiś bonus albo książkę.

I nie zawracać sobie głowy żadnymi dodatkowymi pochwałami za komentarze, bo to może przynieść tylko niepotrzebne zawirowania.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-02-2010 17:04
Cytat:
Wysoka Porta
:lol: jest coś takiego? A cóż to za ustrojstwo? Nie wydaję mi się, aby bycie administratorem znaczyło, że się jest dobrym komentatorem. Myślę, że administratorem się jest, jak się chce nim być i się jest zaakceptowanym. Nawet nie trzeba się na portalu pojawiać aby nim być.

Ale słusznie prawisz Miladoro. Szanowna Wysoka Kapituła wie najlepiaj, jak jest dobrze.
Nie powinniśmy sobie zawracać głowy drobiazgami, Wielka Czcigoda Rada sprawiedliwie podejmię każdą decyzję.

A co do zbytniej demokracji w taki miejscach jak portale internetowe to chyba jest oczywiste, że demokracja raczej zamienia się w anarchię.

Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 27-02-2010 17:58
Cytat:
Wysoka Porta
[Laugh] jest coś takiego? A cóż to za ustrojstwo?


Jest, Tomaszu, jest (nawet, jeżeli nigdy o czymś takim nie słyszałeś). ;)
W Turcji.
A ponieważ ten termin podoba mi się, wprowadziłam go na portal. :D

Cytat:
Nie wydaję mi się, aby bycie administratorem znaczyło, że się jest dobrym komentatorem. Myślę, że administratorem się jest, jak się chce nim być i się jest zaakceptowanym. Nawet nie trzeba się na portalu pojawiać aby nim być.


Tomaszu, jesteś pewien, że wiesz, co mówisz? ;)

Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-02-2010 19:49
Ufff... Zebrałam opisałam, teraz trzeba czekać na odzew. ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-05-2010 23:51
Na temat komentowania istnieją różne opinie. W zależności od tego, czego się spodziewamy. Np. kiedy uczę się pisać, wchodzę na forum przeznaczone nauce pisania i czytam sugestie ludzi, którzy swoimi tekstami udowodnili niejednokrotnie, że są profesjonalistami, wiedzą, co mówią i nie starają mi się dokopać, tylko chcą mi pomóc (myślę tu o PP). Pragnę więc dowiedzieć się od czytelnika, czy tekst mu się podobał, czy nie, jak jest przez niego odbierana jego forma i treść, wymowa i przesłanie. Chcę wiedzieć, czy to, co wyraziłem, jest zgodne z jego odczuciami, czy jest mętne, nudne, wyrażone w sposób niestrawny, albo interesujący, zachęcający do lektury innych moich tekstów.

Pisuję na rozmaitych forach literackich i często zdarza mi się publikować ten sam tekst. A robię to nie dlatego, by zachwycać się swoim nazwiskiem i opętanym fabrykowaniem gniotów, lecz dlatego, by czytać rozmaitego kalibru komentarze; ciekawi mnie odbiór mojego gryzdania. Niekiedy zauważam brak komentarzy i to też jest swoista reakcja. Zniechęcająca, ale taki los piszącego. W każdym jednak wypadku głos czytelnika jest pouczający i ważny.

Z uporem tetryka nawykłego do wszystkiego logicznego stwierdzam arbitralnie, ostatecznie i po wieki wieków, że CZYTELNIK, to dla autora – grunt. Podstawa jego bytu i niebytu. Uzasadnienie jego literackiej egzystencji. Ale są czytelnicze komentarze i swawolne komenciki też są. Poważne analizy i monosylabowe powarkiwania. W zależności od forum.

Jako nałogowy socjolog – amator, bardzo lubię wyciągać wnioski na ten temat i cichcem sobie stwierdzam, że ten sam tekst na jednym portalu został uznany za taki sobie, na innym natomiast oceniony został jako cacy. A znowuż na innym przeszedł bez komentarzy. Na jednym czytelnicy uważają mnie za grafomana i proponują, bym zamknął pysk, na innych namawiają mnie na opublikowanie książki. Na szczęście nie jestem bufonem i zamiast saturatora mam w głowie kapkę oleju. Tenże mózgowy olej pozwala mi na zachowanie zdrowego rozsądku.

Tak sobie miarkuję, że jakość komentarzy zależy od związanych z nimi – oczekiwań. Jeżeli wklejam tekst na forum grupujące ludzi usiłujących nauczyć się pisania, to nie powinienem wściekać się, że wytykają mi nadmiar bezzasadnych przecinków, literówek, nieużywanych słów, przeterminowanych imiesłowów i tego typu przydatków lub naddatków. Lecz jeśli wpisuję swoje bzdety na forum służącym do prezentacji procesu myślowego, świadomie narażam się na opinię ludzi piszących nie od dziś, na ocenę ludzi, którzy na literaturze zjedli zęby, niejedną książkę przeczytali, wiedzą więc, na czym polega twórczość, dlaczego niektóre teksty zasługują na merytoryczną dyskusję, a niektóre na lekceważące machnięcie ręki. Mogą zatem osądzać, czy idea zawarta w utworze jest wyrażona sensownie i klarownie, a mogą, ponieważ zamiast legitymacji w postaci wirtualnego dyplomu, zaprezentowali czytelnikom wiele swoich utworów świadczących o tym, że znają się na rzeczy i są profesjonalistami.

Ryzyko publikowania na określonym forum wiąże się zatem z określonymi konsekwencjami i nie ma powodu popadać w estetyczne konwulsje.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2010 19:16
Reaktywując temat, chciałabym przytoczyć zasady jakie udało nam się wspólnie zgromadzić a które cechują dobrego komentatora. Poniższy uporządkowany tekst stanowi podsumowanie tematu (dzięki Elwi za kawał dobrej roboty) i jest wiedzą w pigułce, którą polecam wszystkim zażyć.;)


Cytat:
Elwira napisał/a:
Ja mam nadzieję, że jednak coś do niego dodacie. Zrzucę to sobie do komputera i popoprawiam, ale chciałabym teraz trochę poczytać.



Obecność na Portalu Pisarskim opiera się nie tylko na publikowaniu własnych dzieł i oczekiwaniu na opinie czytelników, ale również na czytaniu i komentowaniu utworów innych użytkowników. Wielu z nas rezygnuje z wyrażania opiniuj na temat tekstów, ponieważ nie wie, jak się do tego zabrać. Właśnie dla takich osób powstał poniższy poradnik.

Komentarz jest to krótki tekst o charakterze opiniotwórczym. Ze swojej natury jest zatem subiektywny, winien wyrażać szczerą opinię czytelnika.

1. Przed napisaniem komentarza
- czytamy tekst (obowiązkowo, najlepiej cały, bywają jednak utwory, przez które trudno przebrnąć, wtedy warto napisać Autorowi, dlaczego przerwaliśmy czytanie)
- nie czytamy komentarzy innych, żeby nie sugerować się czyimś punktem widzenia
- najlepiej jest nie patrzeć na inne oceny tekstu, żeby go nie zaszufladkować jako złego bądź świetnego


2. Dobrze jest w trakcie lektury zaznaczać fragmenty, do których chcemy się odnieść, aby później nie umknęły. Uwagi mogą dotyczyć treści zawartych w utworze, błędów, popełnionych przez Autora, albo być zapisem naszych myśli.
- aby cytowany fragment tekstu umieścić w ramce, zaznaczamy go w tekście, kopiujemy do okienka z komentarzem, ponownie zaznaczamy i wciskamy przycisk "quote" - ten czarny, pod ramką do komentowania.

3. Po przeczytaniu utworu warto się zastanowić, czy jest on dla nas zrozumiały, czy przesłanie jest jasne, czy wiemy, co Autor chciał nam powiedzieć.

4. Zabieramy się do pracy, czyli pisanie komentarza.
- Pamiętaj, komentarz ma być zapisem odbioru dzieła, a więc musi być szczery, bez względu na to, kto jest Autorem. Nadmierne słodzenie jeszcze nigdy i nikomu nie wyszło na dobre.
- Jeśli mamy zapisane jakieś uwagi, przeglądamy je i weryfikujemy. Niektóre w trakcie lektury mogły stać się nieaktualne.
- Warto ubogacić polemikę z tekstem (Autorem) kilkoma zdaniami od siebie. Co może zainteresować twórcę:
a) ogólne odczucia czytelnika, jego nastrój w trakcie i po lekturze
B) czy tekst do czytelnika przemówił, czy przesłanie jest jasne, czytelne, zrozumiałe
c) jak nam się czytało, tu mile widziane uwagi o stylu, sposobie prowadzenia narracji, bohaterach
d) coś o fabule, czy jest spójna, zrozumiała, czy świat przedstawiony stanowi całość, czy ma jakieś dziury, czy tekst jest ciekawy, atrakcyjny dla odbiorcy
Te punkty dotyczą subiektywnego odbioru. Pamiętaj, że Tobie może się podobać coś, co innym się nie podoba. Jako czytelnik - masz takie prawo.
e) pokazanie ewentualnych błędów, sprzeczności, niezgodności (to, co sobie wynotowaliśmy wcześniej)
Oczywiście kolejność pojawiania się punktów w komentarzu jest dowolna.

5. Napisanie takiego komentarza zajmuje sporo czasu, ale liczy się jakość, a nie ilość.

6. Oczywiście nie każdy czuje się na siłach, żeby wytykać innym błędy. Niech zatem napisze w kilku zdaniach, co sądzi o tekście, jak go odbiera, co mu się podobało, a co nie. Takie komentarze również są wartościowe, a Autorowi dają bezpośredni kontakt z czytelnikiem.

7. Skoro mamy już komentarz, wystawiamy ocenę.
- Powinna ona być uzasadniona w komentarzu, szczególnie ta najniższa i najwyższa.
- Dobrze by było, gdyby wyrażała obiektywną wartość tekstu. Wiem jednak, że tak się nie da. Wiadomo, gusta literackie są różne, ale zapewne zgodzicie się ze mną, że dawanie oceny „słabe”, dobrze napisanej humoresce tylko dlatego, że nie jest horrorem, jest nieco krzywdzące.
- Jeśli nie potrafisz ocenić tekstu, nie zrozumiałeś go – nie oceniaj na siłę.
- Po dodaniu oceny zawsze możesz ją usunąć, klikając przycisk „Usuń ocenę” (pojawia się po dodaniu komentarza) wtedy komentarz zostaje, a oceny nie ma.

8. Dlaczego warto komentować?
- Wyłapując błędy u innych, uczymy się zauważać je we własnych tekstach.
- Możemy liczyć, że Autor komentowanego dzieła odwiedzi nas i odwdzięczy się równie wartościowym komentarzem.

9. Komentarze piszemy starannie, najlepiej bez literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych.

10. Unikamy komentarzy odwetowych (to jest przecież poniżej Twojego poziomu, dobry Komentatorze).

11. Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać. Doradzaj w miarę możliwości i wiedzy, wskazuj słabe i mocne strony, uzasadniaj, motywuj do przemyśleń, nawet prowokuj dyskusje o tekście. Kilka zdawkowych słów typu "Podobało mi się", "Nie podobało mi się" niewiele Autorowi daje.

12. Pamiętamy, że Autor też człowiek i ma uczucia. Komentując, wyrażamy opinię tylko o tekście. Nie obrażamy Autora.

Pozostaje jeszcze reakcja Autora na nasz komentarz. Na nią nie mamy wpływu. Są tacy twórcy, którzy zwyczajnie nie dorośli do krytyki, uważają, że piszą genialnie i nie widzą powodów, żeby teksty poprawiać. Proponuję nie przejmować się takimi delikwentami i nadal, spokojnie i życzliwie, robić swoje. To twórca jest Autorem dzieła i on ma decydujące zdanie w kwestii jego budowy, treści i sposobu przekazu. Nic na siłę. Nawet nie młotkiem.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 14-07-2010 06:00
:)no i bardzo rzeczowo i konkretnie:yes: i chyba o to chodzi:):):)postaram się z tego skorzystać:) jak będę potrafiła najlepiej:yes: - dziękuję:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-07-2010 09:50
Ja jeszcze dodam, że stawianie wszystkim tekstom oceny słabej bez rzeczowego uzasadnienia mija się z celem. To samo się tyczy oceny świetnej. To takie popadanie z jednej skrajności w drugą.

Pomijam już to, że w ogóle najchętniej zlikwidowałabym oceny, bynajmniej w poezji.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 14-07-2010 10:02
Całość znajduje się tutaj.

http://portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=19099

Ja myślę, że jak ktoś daje tylko "słabe" albo tylko "świetne", to powinien się nad sobą zastanowić. Bo teksty są tak różne, że aż dziwne, jak wszystkie się podobają albo nie podobają. Też tak czasem mam, że nic mi się nie podoba. Wtedy nie komentuję portalowych tekstów, bo bardzo łatwo zrobić krzywdę autorowi, jeśli się ma chandrę, gorączkę albo jakieś kłopoty. Z reguły wracam do tekstu i dopiero kiedy po kilku dniach znowu mi się nie podoba, piszę komentarz.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 14-07-2010 10:03
:)ja Malpico od jakiegoś czasu nie używam już ocen i jest mi z tym dobrze:yes:
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-09-2010 10:06
Chciałby zostać dobrym komentatorem, ale w tym celu prosiłbym autorów, aby w miarę możliwości pisli ile ich utówr będzie miał części. Nie zaczynam czegoś czego mogę nie skończyć, bo autor zrezygnuje. Nie wiem czy to dobry temat, aby poruszyć ten wątek, ale byłoby miło.



I wchodzę, w fantastykę coś sobie poczytać, a tam same powieści. Dla mnie to nie ma sensu, nie będę zaczynał, czegoś co się może nie skończyć, prawie nie ma co czytać. ;/
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Darksio Użytkownik
  • Postów: 765
  • Skąd: Bad Vilbel
Dodane dnia 19-09-2010 11:42
Tomasz.
Ja myślę, że nie o to chodzi, aby towarzyszyć autorowi przez wszystkie tysiącpięćsetstodziewięćset odcinków, które tu zamieści. Gdybym chciał być wierny tym wszystkim tasiemcom, nie wystarczyłoby mi wkrótce czasu na nowe teksty. Komentuję co najwyżej kilka odcinków i wskazuję autorowi, co ewentualnie moim zdaniem zrobił nie tak oraz wyrażam swoje zdanie na temat pracy. Autor poznaje moją opinię i wie jakie mam zdanie, a ja wracam do czytania nowych tekstów, nierzadko debiutantów. Sporo osób pisze w odcinkach, dochodzą też nowe tasiemce. Jeśliby je śledzić, to przy innych obowiązkach i zajęciach dnia codziennego naprawdę nie starczyłoby czasu na nowe teksty innych autorów.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 19-09-2010 13:25
No widzisz, a tym się różnimy Draxxxie , że ja się na tym nie znam. Zawsze mogę coś powiedzieć, ale nie znam się na sprawach technicznych, jestem w tym kiepski. Mogę coś poradzić, ale to zawsze będzie średnie, chyba, ze już gtoś bzdury pisze. Dlatego łatwiej mi komentować gdy widzę tekst całościowo. To jedna rzecz.

Druga. Otóż ja czytam dla przyjemności. Tak wiem, że uważasz, że wszyscy powinni tu tylo uczyć siebie i innych. Ja uważam, że powinno się uczyć też, ale nie zawsze. Myślę, że ludziom zależy też na tym, aby ktoś ich czytał, tak zwyczajnie. Jak pisarzy. I ja tak robię, a jak mi się coś podoba to chcę to skończyć. Nic na to nie poradzę.

Proszę na mnie nie krzyczeć. Ja nikomu nie zabraniam mieć podejście jakie chce. Tylko mówię jak mam. Jest co czytać bo tekstów dużo ;P ale fajnie jakby ktoś dał jakieś ze dwie, trzy części dłużeszgo opowiadania s-f, albo fantastyki. ;)

Czytanie jest trendy
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Darksio Użytkownik
  • Postów: 765
  • Skąd: Bad Vilbel
Dodane dnia 19-09-2010 13:46
Masz rację co do czytania. Ja miałem na myśli komentowanie. Czytam wszystkie teksty, które wychodzą na portalu. Komentuję niektóre. Komentarz, który wskazuje błędy i uchybienia zabiera wiele więcej czasu niż samo przeczytanie tekstu. Czasem błędów, które trzeba wyłapać jest tak dużo, że jeden komentarz trwa nawet dwie godziny. Tekstów wychodzi pięć dziennie, komentujący musiałby zrobić z tego etat. Tym bardziej, jeśli autor nawet nie poprawia oczywistych błędów, nie widzę potrzeby pisania dalszych komentarzy pod następnymi częściami jego twórczości. Ja tak samo jak Ty przede wszystkim czytam dla przyjemności, w dalszej kolejności dla nauki siebie, następnie dzielę się moimi spostrzeżeniami. A tak nawiasem; kto na Ciebie krzyczy?
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 29-08-2011 23:01
No tak, komentarz drobiazgowy zajmuje sporo czasu, ale też pracując nad komentarzem wiele można się nauczyć.

Lubię gdy komentarz zarówno wskazuje błędy (niekoniecznie wszystkie), ale jest jednocześnie jakąś formą impresji na temat tekstu, to daje obraz tego, co się dzieje w odbiorcy.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-08-2011 10:33
Myślę, że jak ktoś "wytyka" tylko błędy, a nie dodaje nic na temat wewnętrznych przeżyć wywołanych wierszem, to jedynie może znaczyć, że nic szczególnego tekst w nim nie wywołał. Przynajmniej ja tak robię, choć staram się zwykle dodawać, iż wiersz nie wywarł na mnie żadnego wrażenia.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Merk Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Wrocław/Szczecin
Dodane dnia 20-02-2012 21:40
ja się na razie uczę komentowania (zauważyłem, że czasami mam paskudny zwyczaj komentowania w stylu analizatorni).

najlepiej zauważa mi się błędy rzeczowe

nauczyłem się by nie zawsze pisać co się myśli, bo czasami się myśli głupoty.

muszę się jeszcze nauczyć nie gubić tekstów komentowanych - bo czasami coś komentnę, zapomnę, a jestem ciekaw kontrkomenta autora.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 20-02-2012 23:19
Szybko się uczysz:)

Ale czasem pierwsza myśl jest najlepsza. Teksty sa na głównej stronie przez kilka dni. Nawet jeśli jakiś zgubisz, zapomnisz tytułu, zawsze mozesz "przelecieć" wszystkie i znaleźć ten przez Ciebie skomentowany.
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Merk Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Wrocław/Szczecin
Dodane dnia 22-02-2012 11:23
Ostatnio zarzuciłem gościowy co mieszkał w Stanach, że nie zna realiów amerykańskich :p
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.