Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 21:11
Cytat:
Chodzi mi o to , że jeżeli są rangi i ktoś jest "zawodowcem" to znaczy, że coś już osiągnął na portalu. Zaczyna być bardziej chyba wiarygodny, bo mając na koncie 200, 500, 1000 komentarzy czy nawet więcej, coś już musi umieć i można mu wierzyć, zwłaszcza, jeżeli jego komentarz jest konstruktywny.


Tak zwłaszcza jak tych 200, 500, 1000 nabije komentarzami o treści: "podoba mi się" ;) A przecież w rangach nie będzie widać czy były konstruktywne...
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-02-2010 21:14
Tylko ktoś może mieć na koncie 200 komentarzy w galerii i 30 pod tekstami... Liczone tak samo :smilewinkgrin:

Warto by było jednak przemyśleć system rang nadawanych odgórnie przez Administrację, która by owocowała kolorem nicka. NP: Admini widzą, że ktoś pisze wartościowe komentarze, nie idzie w ilość, tylko w jakość, więc przyznają osobie rangę. Jaką? Już do ustalenia.
Czasem ktoś ma rangę "Wzór dla innych", a tak naprawdę mało go jest pod tekstami, tylko na forum siedzi...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 21:43
Cytat:
Elwira napisał/a:


Warto by było jednak przemyśleć system rang nadawanych odgórnie przez Administrację, która by owocowała kolorem nicka. NP: Admini widzą, że ktoś pisze wartościowe komentarze, nie idzie w ilość, tylko w jakość, więc przyznają osobie rangę. Jaką? Już do ustalenia.


Jeśli nadawanie rang odgórnie następowałoby w drodze obrad Szanownej Administracji to warto rozważyć ten pomysł. Jeśli natomiast miałoby to następować w drodze indywidualnych decyzji to już niekoniecznie moim zdaniem.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-02-2010 21:57
Myślę, że dobrym pomysłem byłoby właśnie coś takiego - żeby była osobna, specjalna ranga dla porządnych komentatorów. I najlepiej, jeśli nie byłyby to punkty, tylko ocena administracji. Jeśli ktoś wystawił dużo dobrych komentarzy, i któryś z adminów to widzi - niech zgłosi reszcie, jeśli się z nim zgodzą - inny kolorek w nagrodę.
Kogoś takiego mogliby zgłaszać użytkownicy - admini wzięliby komentarze danej osoby pod lupę, jeśli faktycznie dawałaby dużo od siebie - kolorek.
Jeśli ktoś sam uważa, że jest wystarczająco dobry - niech też się zgłosi. I - jak wyżej. Jeśli się sprawdzi - nowa ranga. Wtedy byłoby wiadomo, kto jest w tym dobry. I ocena byłaby w miarę obiektywna.

Można też zrobić tak, żeby ułatwić administracji życie, że nowych krytyków razem z adminami będą wybierać już ci doświadczeni.

Moim zdaniem - tak byłoby najbardziej obiektywnie i sprawiedliwie.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 22:00
Tak, podoba mi się, poza gronem Adminów powstałoby grono rzetelnych komentatorów. Przychylam się do sugestii Eliwiry rozwiniętej przez Ginger.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 22:09
Ja też - jak najbardziej.
To bardzo dobry pomysł, a nasi nowi użytkownicy wiedzieliby, że warto się liczyć z opinią takiego komentatora, nawet jeżeli da ocenę słabszą niż ktoś inny. Z pożytkiem dla siebie, ponieważ czasem pod tekstem jest cały wachlarz ocen i nie wiadomo, czym się kierować.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-02-2010 22:46
I tak naprawdę nic poza nami samymi by nie ograniczało w dołączeniu do grupy - żadnych limitów, punktów, itd. Wystarczyłoby udowodnić - komentarzami rzecz jasna - że się chce i potrafi.

Nikt nie mógłby się czuć pokrzywdzony, że do grupy nie należy...

Tak, ta opcja wydaje mi się godna uwagi :)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 22:51
Nie ma to jak burza mózgów :D Ja mam pytanie z innej beczki kiedy doczekamy się w końcu nowej oprawy?
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 25-02-2010 22:52
Ja również się zgadzam, to znakomity pomysł :yes:
Co prawda na początku - no, przynajmniej w większości przypadków - szanuje się każdą opinię, bo nie wiadomo, komu ufać, ale takie coś mogłoby rozwiać wątpliwości. Racja! :yes:
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 26-02-2010 08:33
Nie chodzi o to, żeby nie szanować opinii tych, którzy nie są w grupie komentatorów. Być może nie działają wystarczająco często, albo dopiero do niej aspirują.
Chodzi o to, że w razie wątpliwości wie się, kto ma w komentowaniu doświadczenie, kogo rady w większości przypadków się sprawdzają, kogo ewentualnie prosić o pomoc.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2010 08:34
I druga korzyść to taka, że z takich komentarzy, można samemu uczyć się komentowania.
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-02-2010 09:04
No, no, całkiem fajne rzeczy powychodziły ;)

Pomyślałam sobie też, że dodatkową motywacją do dobrego komentowania mogłoby być to, że przy okazji konkursów, zapraszałoby się jednego wyróżnionego komentatora do jury. Za każdym razem innego i takiego, który z jakiegoś powodu nie chce brać udziału w konkursie. Wtedy nie byłoby, że admini kogoś lubią i dają mu nagrodę, bo właściwie każdy dobry komentator mógłby być w jury i decydować o wynikach...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 26-02-2010 11:00
Ooo, bardzo dobrze pomyślane :)

Sagit powinien wziąć takie rozwiązanie pod uwagę :yes:
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 26-02-2010 14:21
Ginger - oczywiście. Chodziło mi bardziej o to, że już później wiemy, kto się naprawdę zna i czyje rady bardzo dużo dają :) Szanuje się zawsze opinie innych, a przynajmniej powinno :)
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-02-2010 15:37
Jak najbardziej przychylam się do takich rozwiązań.

Elwirko - a może byś zebrała w punktach te nasze przemyślenia i przedstawiła Sagitowi i Wysokiej Porcie na jakimś Waszym zebraniu?
Niech się ustosunkują do tego, żeby pomysł nie rozmył się w temacie.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-02-2010 19:28
Ok, zbiroę to najpierw tutaj, a Wy zgłoście, gdybym o czymś zapomniała, albo gdyby komuś coś jeszcze przyszło do głowy.

1. Sceptyczne podejście do pochwał za komentarze, bo niektórzy autorzy będą dawać pochwały tym, którzy piszę pochlebstwa i dają wysokie noty.

2. Zniesienie punktów i rang wpłynie demotywująco na użytkowników, bo fajnie awansować. Propozycja, coby jako alternatywę wprowadzić rengę specjalną, czy też grupę użytkowników "Dobry komentator", "Komentator", czy jako to nazwiemy (do przemyślenia).

3. Osoba z grupy komentatorów miałaby nick wyświetlany w innym kolorze (jaki do przemyślenia) i adnotację w profilu, żeby każdy wiedział, że uwagi tej osoby są wartościowe, cenne i w miarę obiektywne, a na pewno życzliwe.

4. Awans do grupy komentatorów następowałby po zgłoszeniu przez użytkownika lub admina. Komentarze tej osoby zostałyby wtedy obejrzane, wzięte pod lupę, prześledzone i administracja podjęłaby decyzję, nadaje się - zmiana kolorku, brawa, gratulacje, jeśli budżet pozwoli, nagroda za awans.

5. Osoby z grupy zasłużonych komentatorów mogłyby mieć dodatkowy bonus - miejsce w jury na konkursach. Jedna osoba na jednym konkursie, za każdym razem inna i taka, która nie będzie wyrażać jawnej chęci wzięcia udziału w konkursie.

6. Poza tym można co jakiś czas nagradzać dobrych komentatorów, czy poprzez głosowanie (jak było), czy poprzez te punkty (jeśli z nich nie zrezygnujemy).



Czy coś jeszcze? Jeśli zapomniałam, dopowiedzcie. ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2010 14:58
Moim zdaniem udało Ci się zebrać wszystko :)
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2010 15:04
Ja do głosowań podchodzę sceptycznie. Demokracja nie wszędzie się sprawdza. Na innym portalu wprowadzono coś takiego jak "uznany komentator" właśnie poprzez głosowanie i oczywiście dostały tę rangę najbardziej lubiane osoby a nie najlepiej komentujące. Ja bym to jednak przemyślał.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2010 15:10
A ja myślę, że jednak trzeba zaufać Administracji, że wybierając będzie kierować się przesłankami merytorycznymi, a nie sympatią czy antypatią. Przecież przyznanie rangi Komentatora będzie świadczyć również i o wybierających. Sam biegasz w zielonym garniturku chcesz powiedzieć, że typowałbyś kogoś do roli komentatora bo lubisz daną osobę?
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-02-2010 15:15
kabanosie, ale wszystko działa na tej zasadzie. Nie przesadzajmy, wiadom, że w każdym miejscu są równi i równiejsi, są koła wzajenej adoracji i jakieś grupy, które się wspierają. Na pp też tak jest ;) I czy będzie taka ranga, czy nie nadal pozostaną te same zasady wspierania się. Mi osobiście pomysł się podoba. Jestem za.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.