Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-03-2009 22:49
Tajgo, na tym wątku właśnie spróbuję pokazać, że na utwór można patrzeć na różne sposoby.
"Rozkładanie na czynniki pierwsze" to strukturalizm,
podejście "czy coś w nim mnie urzeka" to hermeneutyka.
Żadne nie jest lepsze ani gorsze, Ty, jak widzę, masz naturę hermeneuty bardziej.
A to tylko dwie możliwości z całego wachlarza.
Co do tego czy ktoś pisze czy nie, w to już nie wnikamy,
tak jak i obiektywizm zakładamy z góry i w te kwestie już w ogóle się nie wdajemy na tym wątku.
Dajcie mi jeszcze troszkę czasu i lada moment zaczniemy już konkretni, szkoła po szkole.
pozdrawiam ;)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 28-03-2009 06:31
Czekam z niecierpliwością, bo czuję , że moje komentarze niczego nie wnoszą, a tak bym chciała być użyteczna i wiedzieć jak zrobić to dobrze, aby nikogo przy okazji nie zranić:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 28-03-2009 08:29
mnie rozbieranie wierszy na składniki najzwyczajniej rozbawia. ktoś takie coś traktuje poważnie?
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 28-03-2009 09:43
ja :p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2009 10:38
Ach Tomaszu, Tomaszu... to "rozbieranie" to już prawie sto lat tradycji!
Sam zostałeś jej poddany, gdyż w szkole cały czas strukturalizm obowiązuje jako metoda oglądu dzieła.
Także widocznie nie rozumiesz tej metody.
Zaprezentujemy ją tutaj, inne zresztą też, do którejś na pewno się przekonasz.
Póki co możesz zajrzeć do starszych postów oraz wątku: "strukturalizm w literaturze", bo już o tym mówiliśmy.
pozdrawiam

PS przeważnie najwięksi oponenci strukturalizmu potem zostają jego najgorliwszymi wyznawcami ;)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2009 11:56
Według mnie do tekstu najwięcej wnoszą komentarze opisujące uczucia, nastrój, uwagi odnośnie akcji oraz stylistyki. Dobrze jest, jeżeli komentator potrafi rozbierać zdania na czynniki pierwsze (Jack de Nipper), a jego wskazówki są konstruktywne. Należy jednak zawsze mieć na uwadze co autor miał na myśli. Czasami modyfikacja zdania na "poprawniejsze" wiąże się z kompletną zmianą sensu oraz przekazu.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2009 12:02
Rzepusiu możesz się odzywać jak najbardziej. Temat dot. poezji, prozy, dramatu, słowem wszelakich tekstów literackich. Po prostu spora część przykładów będzie z poezji, z racji na objętość. B)
To jest rzeczywiście problem, częsta bolączka, gdy autor oddaje tekst do korekty, a korekta mu przeinacza. Jedyna rada jest taka, aby wszelkie przekroczenia "normy" były dosyć jasne, bo skoro komentator nie zrozumiał zabiegu, idei to i wielu innych czytelników mogło nie zrozumieć.
Ten temat też możemy podjąć jeśli mi przypomnisz. :D
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 28-03-2009 12:41
Cytat:
Hyper napisał/a:
Należy jednak zawsze mieć na uwadze co autor miał na myśli. Czasami modyfikacja zdania na "poprawniejsze" wiąże się z kompletną zmianą sensu oraz przekazu.


Całkowicie zgadzam się z Hyper. Moim zdaniem, najpierw trzeba "wejść" w komentowany utwór - zapoznać się z jego rytmem i melodyką, uchwycić sens przekazu, a dopiero potem wypunktowywać to, co naszym zdaniem "nie gra". Trzeba także wziąć poprawkę na indywidualny styl autora, a także na to, jakim językiem posługują się bohaterowie takiego tekstu i kim są. Nie można na siłę korygować każdego zdania w stronę całkowitej poprawności stylistycznej i językowej, gdyż może to całkowicie zmienić charakter danego opowiadania i jego przekaz. Czasem nawet specjalnie autor zmienia szyk zdania, żeby uwypuklić, czy podkreślić pewne znaczenia i zmiana takiego szyku na poprawniejszy stylistycznie powoduje natychmiastowe zachwianie rytmu. Ja osobiście jestem szczególnie wrażliwa na pewnego rodzaju melodię zdań i jak długo jest ona płynna, nie punktuję błędów. Dopiero, gdy coś szczególnie razi i wystaje jak gwóźdź ze ściany, sugeruję poprawkę.
Dlatego, moim zdaniem, korekta nie powinna być bezduszna, tylko z wyczuciem stylu i intencji autora. Nie mówię oczywiście o błędach ortograficznych, gramatycznych, czy literówkach - te należy zawsze wskazać... ;)
Ale ponieważ nie jestem żadną specjalistką, cieszę się, że będę miała okazję dokształcić się w tym zakresie.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-03-2009 18:06
Cytat:
zapomin napisał/a:
Ja Ci dam czytanie! :) ty Zbigniewie_N weź się raczej za współtworzenie, a nie za czytanie! Przypomnę tylko, że byłeś wymieniany w gronie najlepszych komentatorów. Może napisz od siebie, co uważasz za ważne w pisaniu komentarzy.


Tak, były takie głosy. Niestety, ostatnio bywam tutaj dosyć rzadko, o czym świadczyć może chociażby fakt, że odpowiadam Ci z opóźnieniem.

Co uważam za ważne w pisaniu komentarzy? Hmm... :) Może na początek powiem, że (dla mnie) ważne jest, aby komentarz miał jakąś formę, możliwie najbardziej poprawną językowo i schludną. Nie może, moim zdaniem, komentarz wyglądać na przykład 'tak ,jak tu teraz npisalem'. :) Szczerość i zaniechanie "osobistych wycieczek" oczywiście też - ale o tym była już wielokrotnie mowa...
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 08-04-2009 21:39
jak dla mnie :) jakoby preferuje raczej trudność w zrozumieniu. To własnie moim zdaniem aby skomentować to pierw trzeba przeczekać, dobrze zrozumieć o co chodzi w danym utworze i wtedy sie brać za resztę i komentować. Bo jednak sens jest najważniejszy - przynajmniej w moim odczuciu.
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 09-04-2009 07:18
zgadzam się z Tobą Evivvalarte zrozumienie jest istotne i naczelne (jeśli tak można rzec), ale czasami nie którzy do dobrego zrozumienia potrzebują jeszcze właściwej formy przekazu, aby łatwiej im było odczytać tekst i zrozumieć - tak ja sobie myślę, ale czy to słuszne?:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2009 08:45
Ja będę bronić zdania, że forma i treść są nierozłącznie i obie niosą znaczenie.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 09-04-2009 08:52
Nowy nick, a i miło brzmi - ale ja nie o tym chciałam, ja nie twierdzę:), że forma nie ważna, ja wciąż szukam powiązań i mam świadomość, że odgrywa ona rolę.
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 11:50
Bardzo zgadzam się z Miladorą, która zgadza się z Hyper. :yes:


Nawet najbardziej pokraczne zdanie, może w sąsiedztwie innych zdań ze swojego akapitu, nabrać zgrabności i pełnej racji bytu.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 12-06-2009 22:27
Ten dział jest chyba odpowiedni by zadać pytanie: gdzie podziała się delikatność i elegancja w obchodzeniu się z autorem? Czytaniem dzisiejszej fali krytyki pod niektórymi wierszami jestem zniesmaczona. Dobry komentator to podstawa rozwoju dla innych. Jestem za odświeżeniem tego wątku bo widzę, że utknął w kwietniu.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 12-06-2009 22:36
Cytat:
Ten dział jest chyba odpowiedni by zadać pytanie: gdzie podziała się delikatność i elegancja w obchodzeniu się z autorem?


Autor to nie filiżanka z chińskiej porcelany, jeśli pokazuje swój tekst innym, powinien się liczyć, że może on zostać skrytykowany. Póki krytyka tyczy się tekstu, niech sobie będzie i ostra. Jeśli ktoś oczekuje głaskania po głowie, albo razi kogoś dosadny sposób wyrażania opinii, to chyba nie dojrzał do wystawiania swoich tekstów na widok publiczny.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Abigail Użytkownik
  • Postów: 65
  • Skąd: Gdzieś w Polsce
Dodane dnia 12-06-2009 22:38
Wątek zaiste ciekawy i warty kontynuacji.
Noc jest obietnicą poranka.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 12-06-2009 23:00
Filiżanka nie filiżanka, miło jak się ludzie szanują. Dobry smak w krytyce to podstawa aby pozwalała autorowi się rozwijać. Tego mi tu zaczęło po dzisiejszym dniu brakować. Sądzę, że podsumowania całości twórczości autora powinny być wysyłane wiadomością prywatną, zwłaszcza gdy wyglądają na popisy komentatora. Doceniam we wszystkim umiar.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 13-06-2009 07:12
Dobry smak rzecz względna, ludziom różne rzeczy smakują. Ostry, dosadny, zabawny czasem komentarz nie oznacza braku szacunku do autora - wręcz przeciwnie, powiedziałabym, o brak szacunku czasem może się ocierać litościwe: nie poszło ci, ale pisz pisz, następnym razem będzie lepiej.

Do tematu zaś wracając: imo dobry komentator to taki, który skupia się na tekście i nie patrzy na niego przez pryzmat autora i jego uczuć.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 13-06-2009 09:06
Czytając odpowiedzi na komentarze wcale nie zgodziłabym się z tym, że uczuć innych ludzi nie należy sznować - to właśnie jest częścią dobrego smaku (bo ten różni się jednak od kulinarnego i posiada pewne ogólne wyznaczniki). Ostry i dosadny komentarz też musi pachnieć człowiekiem z ogładą. Dobry komentator to ten, kto pisząc rzetelną krytykę tak umie dobrać słowa, że nie narobią fermentu w uczuciach autora. Takich tu też nie brakuje, jednak są w mniejszości.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.