Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 25-02-2010 13:52
Zgadzam się z poprzedniczkami :yes:

Tak naprawdę to nie tylko dzięki dawaniu swoich tekstów do oceny się rozwijamy, ale także czytając teksty innych - zauważamy, jakie błędy robią inni i potem się ich podświadomie wystrzegamy. Szczerze powiem, że kiedyś byłam noga z przecinków. Nigdy nie mogłam pojąć, gdzie co powinno stać. Teraz czuję się o wiele pewniej, nawet nie wiem, kiedy nagle się tego "nauczyłam" i teraz po prostu "czuję", gdzie taki przecineczek stać powinien. Myślę, że na początku podpatrywałam, jak lepsi ode mnie użytkownicy komentowali moje teksty, a potem starałam się sama czytać z uwagą twory innych i odnajdywać w nich jakieś pułapki. Nadal łatwiej jest znaleźć błąd u kogoś niż u siebie, ale mimo wszystko to bardzo wiele daje.
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-02-2010 16:08
Cytat:
Miladora napisał/a:
Mnie osobiście najbardziej irytuje, gdy pod tekstem zjawia się ktoś, kto po pobieżnym, nieuważnym i byle jakim przeczytaniu tekstu, bez zagłębienia się choć trochę w intencje autora, pisze bez jakiegokolwiek rozumienia komentarz typu - "e tam, taka sobie historyjka, banał, dam przeciętne dla otrzeźwienia". I koniec.
A potem nawet nie raczy się zjawić, by wysłuchać, co autor ma do powiedzenia w tej sprawie i pytania "dlaczego?" albo prośbę o uzasadnienie zbywa milczeniem. Bo po co, prawda, odpowiadać?


Z tym jest jeden problem - swego czasu dużo komentowałam, i potem nie pamiętałam już, gdzie wchodziłam... I nawet jeśli Autor odpowiedział na moje zarzuty, a ja miałabym ochotę z nim porozmawiać, to nie potrafiłam już danego kawałka w gąszczu tekstów odnaleźć.
Szczególnie ten problem dotyczy nowych osób - teksty Miladorki, Julki, Milli, Burego, V., itd, itp - potrafię wyczuć na milę. Bo znam ten styl. Ale jak kogoś czytam po raz pierwszy - i jeśli tekst nie jest wyjątkowo dobry, żeby zapaść mi w pamięć na wieczne czasy - to zapominam...

Dlatego, jeśli w nowej odsłonie będzie możliwość śledzenia swoich komentarzy, bardzo to ułatwi dialog Autor - Czytelnik. Tak sądzę.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 16:30
Zgadzam się, z tym jest problem przy komentowaniu wielu tekstów.
Na szczęście z tego, co Sagit mówił wynika, że w nowej odsłonie będziemy mieli możliwość śledzenia swoich komentarzy.
Bardzo na to liczę, ponieważ lubię "gnębić" autorów sprawdzaniem. ;)

Mam też nadzieję, że będzie lepiej rozwiązany problem ocen i punktacja tekstów, co zresztą było już poruszane w innym temacie.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-02-2010 16:31
Jeśli macie jakieś konkretne propozycje, zapraszam, umieszczajcie to w postach, spróbuję jakoś zebrać w lepszej chwili, bo dziś mam nawet problemy z policzeniem do sześciu, jak widać ;)

Nie wiem, co to są bonusy i po co powstały. Podpytam Sagita, ale myślę, że to jako opozycja dla kar ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 19:01
W nowej odsłonie portalu mają być pochwały dla komentujących przyznawane przez autorów i to na ich podstawie będzie ranking najlepszych doradzających;)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 19:21
Cytat:
kabanos napisał/a:
W nowej odsłonie portalu mają być pochwały dla komentujących przyznawane przez autorów i to na ich podstawie będzie ranking najlepszych doradzających;)


Ale to ma swoje wady także:
1. że nie każdemu będzie się chciało przyznać pochwałę komentującemu i może dojść do tego, że pochwały będą przyznawane tylko za pozytywne komentarze.

2. zdarzyło mi się, że po długim i konstruktywnym komentarzu usłyszałam, że jestem czepialska i skoro ktoś inny dał (bez uzasadnienia, nawiasem mówiąc) ocenę bdb, to dlaczego autor ma wierzyć mojej ocenie przeciętnej.
Dowiedziałam się, że nie jestem żadnym autorytetem, a te wszystkie błędy, powtórzenia, nadużywanie wielokropków, to po prostu budowanie klimatu.
Żebym nie była gołosłowna, cytuję jedno z wypunktowanych zdań:
"Teraz, twarz pokonanego wyrażał przerażenie, mimo, że zaprojektowana został po to by przerażać."

Fakt - nie uważam się za autorytet, ale skoro mam już trochę doświadczenia, to staram się nim dzielić.
W tym przypadku, jak widać, był to groch o ścianę.
Rezultat - osoba ta da pochwałę komentarzowi oceniającemu tekst na bdb.

No i co?
Zastanówmy się, czy takie wystawianie pochwał ma sens.
Znowu ktoś powie, że dajemy sobie w ramach znajomości.

Proponuję, żeby to jeszcze poważnie rozważyć. Dlatego, że może zrobić się cyrk i nikt nie będzie zadowolony.
I wystarczy, że paru obrażalskich wypowie się negatywnie, by cały wkład dobrej pracy poszedł danemu komentatorowi na marne.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-02-2010 19:24
Hmm... Zgadzam się z tym, co pisze Mila - kiedyś tłumaczyłam Pewnej Osobie, że metafora jest nietrafiona, tłumaczyłam długo i cierpliwie; na co Autor odpowiadał, że tak ma być i koniec.
Przyszedł ktoś inny, powtórzył mój zarzut, i metafora została poprawiona w pięć minut, a Autor stwierdził, że ja się nie znam, i mi nie można wierzyć.

Komentować się - niestety - odechciewa...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 19:26
Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ponieważ:
1. pochwała ma być przyznawana tylko JEDNEMU komentującemu pod tekstem
2. (chyba) będzie widać, kto dostał pochwałę, także autor się skompromituje dając taką pochwałę pochlebcy (w zamyślę za konstruktywną i najbardziej POMOCNĄ krytykę)

No i nie dostaną tak czy siak pochwał ludziska, które nie komentują wcale.
Zobaczymy, co z tego wyniknie. Myślę, że zmobilizuję do równie rozbudowanych komentarzy jak twoje, Miladoro;)


EDIT: Ginger, prawda. Ja też bywałem świadkiem takich sytuacji. Niektórzy są niereformowalni. Powtarzam za Orwellem: Ignorancja to siła!
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-02-2010 19:37
Cytat:
2. zdarzyło mi się, że po długim i konstruktywnym komentarzu usłyszałam, że jestem czepialska i skoro ktoś inny dał (bez uzasadnienia, nawiasem mówiąc) ocenę bdb, to dlaczego autor ma wierzyć mojej ocenie przeciętnej.
Dowiedziałam się, że nie jestem żadnym autorytetem, a te wszystkie błędy, powtórzenia, nadużywanie wielokropków, to po prostu budowanie klimatu.


Też często spotykam się z podobnymi reakcjami. Przez jakiś czas nawet komentowałam tylko tych, którzy pracowali nad tekstami i nie wykłócali się w głupi sposób, ale mogłam tym robić krzywdę osobom, których nie znałam. Cóż, czasem trzeba się sparzyć...

A co do punktowania komentarzy... Cóż... zobaczymy w praniu...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 19:38
Cytat:
1. pochwała ma być przyznawana tylko JEDNEMU komentującemu pod tekstem


Kabanosku - a jeżeli ktoś inny wystawi równie konstruktywny komentarz?
Widzę czasem, jak Oke Mani rozbiera tekst, potem robi to Elwira, a na końcu przychodzi Anaris, która też już coraz lepiej potrafi punktować błędy i jeszcze coś znajduje, ponieważ autor w międzyczasie tekst poprawił, ale nie ustrzegł się przed następnymi błędami.
I co? Której komentatorce dać pochwałę?
Zawsze ktoś na tym straci i może się zniechęcić.

A jeżeli autor da pochwałę pochlebcy, to kto to będzie sprawdzał i deprecjonował?
Admini? Też są tylko ludźmi i brakuje im czasu niekiedy nawet na życie osobiste.
Uważam, że pochwały to nie jest dobry pomysł.
Także z tego względu, że niektórzy dobrzy komentujący - Zapomin, na przykład, mają mało czasu i komentują mniej.
Więc w ten sposób mogą nigdy nie doczekać się należnego sobie uznania.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 25-02-2010 19:43
Cytat:
1. pochwała ma być przyznawana tylko JEDNEMU komentującemu pod tekstem

O w tym to akurat nie wiem, czy tak dobrze. Chodzi mi o to, że pod jednym tekstem może wypowiedzieć się kilka osób, które bardzo pomogą - jeden doradzi w tym miejscu, drugi w innym - i co wtedy? Po połowie pochwały? W takiej sytuacji jeden poczuje się niedoceniony, chociaż jego pomoc wcale nie różniła się diametralnie od pomocy kogoś innego.



---------------------

O, zgrałyśmy się z Milą ;)
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 19:47
Nie ma przymusu przyznawania pochwały.

Nigdy się nie da zrobić tak, żeby było sprawiedliwie.
Tylko nie przekreślajmy niczego zanim to się jeszcze nie pojawiło;)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 25-02-2010 19:50
No okej, nie ma przymusu przyznawania pochwały, ale wtedy jest to, o czym wcześniej powiedziałam. Że ktoś może poczuć się niedoceniony, w jakiś sposób zignorowany.
Ogólnie podoba mi się pomysł z tymi pochwałami, bo to też będzie motywowało, ale zastanawiam się, jak to przetrwa...



Raczej nie chodzi mi o przekreślanie, a przemyślenie wszystkich wariantów ;)
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-02-2010 19:50
Nie jest jeszcze powiedziane, że można będzie pochwalić tylko jeden komentarz. Prace nad nowym portalem trwają, a Wasze uwagi są warte przemyślenia.

Osobiście wolę dostawać punkt od autora, którego tekst skomentowałam, niż łapać je za posty na forum ;)

Tak sobie tylko myślę, że lepsze byłoby głosowanie na komentatora, tak jak to miało już miejsce. I zwycięzca, czy trzy najlepsze osoby dostawałyby punkt (ten bonus). No i byłoby widać, kto jakich komentatorów preferuje (pochlebców, czy osoby rzeczowe) :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 19:52
No tak, zobaczymy co tam Ojciec Dyrektor z klanem komputerowym wymyślą.
Dla mnie funkcja motywująca jest najważniejszą tutaj.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 20:06
Gdyby była funkcja dodawania punktów przy każdym komentującym od 0-5 na przykład, to autor sprawdzając komentarze mógłby kliknąć punkciki każdemu, a one sumowane byłyby na koncie każdego komentatora.

Ale pewnie to zbyt skomplikowane, nie znam się na tyle.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 20:24
Mila Twoja propozycja ma poważną wadę. Na 99% jeśli ktoś dostanie negatywny komentarz jeśli nawet konstruktywny to od autora dostanie zero ;)

Szczerze powiedziawszy ja mam gdzieś punktację jeśli komentuję to z wewnętrznej potrzeby wypowiedzenia się pod utworem.
Zauważcie, że solidnych komentatorów znających się na formie, gramatyce etc. jest niewielu. Myślę, że jakikolwiek system oceniania komentarzy sprawi, że będzie ich jeszcze mniej bo Ci, którzy dopiero raczkują w tej dziedzinie będą bali się w ogóle odezwać.

Myślę, że konkurs na najlepszy komentarz (tygodnia, miesiąca) jest jakimś pomysłem na motywację dla tych, co mają potrzebę rywalizacji.

Prawda jest taka, że do komentowania się nikogo nie zmusi, albo ktoś ma chęć się wypowiedzieć, albo nie ;)
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-02-2010 20:30
A mnie się widzi tak, że co miesiąc byłby wybierany komentator miesiąca i żeby miał gdzieś w profilu zapisane "Komentator lutego" na przykład. Po kilku wygranych stawałby się krytykiem, żeby nowi użytkownicy wiedzieli, że jego uwagi są ważne i cenne.



A z punktami... Cóż, za punkty miałyby być nagrody, więc jakaś motywacja do komentowania jednak jest...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 20:35
A mnie osobiście przydałaby się sensowna szkółka komentowania :D

Tak masz rację jeśli miałyby być nagrody za punkty to jest to jakiś pomysł chociaż to też zależałoby od samej nagrody ;)
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 21:07
Cytat:
Mila Twoja propozycja ma poważną wadę. Na 99% jeśli ktoś dostanie negatywny komentarz jeśli nawet konstruktywny to od autora dostanie zero smiley


Wiem. Ale to samo jest z pochwałami. Niska ocena komentatora nie przyniesie mu pożytku w żadnym przypadku.

No i jeżeli zniesione zostaną rangi i punkty, to i tak nie ma to sensu.
Swoją drogą rangi też bym przemyślała.
Przychodzi ktoś nowy na portal i jego utwór zostaje skomentowany.
Jak ma poznać, nie znając jeszcze nikogo, kto jest kim?
Chodzi mi o to , że jeżeli są rangi i ktoś jest "zawodowcem" to znaczy, że coś już osiągnął na portalu. Zaczyna być bardziej chyba wiarygodny, bo mając na koncie 200, 500, 1000 komentarzy czy nawet więcej, coś już musi umieć i można mu wierzyć, zwłaszcza, jeżeli jego komentarz jest konstruktywny.
Poza tym to fajna zabawa awansować tak w górę. Motywująca.

Jeżeli w ogóle nie będzie punktów, motywacja nieco osłabnie.
Zwłaszcza, że jest to portal głównie dla tych, którzy chcą się czegoś nauczyć i liczą na pomoc w tym zakresie.

Pomysł z konkursem na komentatora miesiąca jest dobry.
Pod warunkiem, że nie zostanie tak rozegrany, jak to miało miejsce w przeszłości, kiedy punkty w głosowaniu podliczali użytkownicy, bo admin zapomniał o podaniu terminów, zasad i w ogóle o samym konkursie. ;)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.